Wymiar, pobór i administracja funduszu "D" S.F.O.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 4 sierpnia 1949 r.
w sprawie wymiaru, poboru i administracji funduszu "D" S.F.O.

Na podstawie art. 7 ust. 3 oraz art. 18a ust. 3, art. 31a ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 10, poz. 74, Nr 36, poz. 256, Nr 52, poz. 415 oraz z 1949 r. Nr 7, poz. 42 i Nr 21, poz. 136) zarządza się w porozumieniu z Ministrami Żeglugi i Handlu Wewnętrznego, co następuje:
§  1.
1.
Płatnikami składek oszczędnościowych na fundusz "D" S.F.O. są: Centrala Rybna i przedsiębiorstwa upoważnione przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
2.
Płatnicy określeni w ust. 1 obowiązani są do pobierania składek oszczędnościowych od uczestników funduszu "D" w wysokości ustalonej w art. 31b ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania przy każdej wypłacie z tytułu lub na poczet należności za dostarczone ryby.
3.
Pobrane składki oszczędnościowe obowiązani są płatnicy, określeni w ust. 1, przelać do właściwego według miejsca zamieszkania rybaka urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
4.
Płatnicy określeni w ust. 1 obowiązani są do prowadzenia ewidencji pobranych kwot z tytułu składek oszczędnościowych na fundusz "D" S.F.O. i składania właściwym urzędom skarbowym przy wpłacaniu tych kwot w dwóch egzemplarzach wykazów, wskazujących osobę uczestnika funduszu oraz podstawę obliczenia i wysokość pobranej składki oszczędnościowej.
§  2.
Jeżeli uczestnicy funduszu "D" S.F.O. dokonują sprzedaży połowów również innym nabywcom, aniżeli wymienionym w § 1 ust. 1, obowiązani są wpłacać składki oszczędnościowe, przypadające od kwoty uzyskanej ze sprzedaży tych połowów, do właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, składając jednocześnie w dwóch egzemplarzach wykaz wskazujący nabywców, ilość sprzedanych ryb oraz kwoty uzyskane ze sprzedaży.
§  3.
Podstawę obliczenia składki oszczędnościowej od uczestników funduszu "D" S.F.O. stanowi kwota uzyskana każdorazowo ze sprzedaży połowu w stanie surowym lub przetworzonym.
§  4.
1.
Urzędy skarbowe obowiązane są przelewać zebrane w trybie §§ 1 i 2 wpłaty na fundusz "D" S.F.O. do Pocztowej Kasy Oszczędności (P.K.O.) najpóźniej do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, dołączając po jednym egzemplarzu wykazów określonych w § 1 ust. 4 i w § 2.
2.
Zgromadzone do dnia 31 grudnia 1948 r. wkłady oszczędnościowe na fundusz "A" S. F. O. od samodzielnych rybaków kutrowych P. K. O. przeleje na fundusz "D" S. F. O. z zarachowaniem na poszczególne wkłady oszczędnościowe uczestników funduszu "D" S. F. O.
§  5.
Wkłady oszczędnościowe uczestników funduszu "D" S.F.O., zgromadzone w P.K.O., lokowane będą w Banku Rolnym na cele inwestycyjne rybołówstwa morskiego. Do czasu uruchomienia Banku Rolnego funkcje jego w tym zakresie spełniać będzie Państwowy Bank Rolny, w dalszym ciągu nazywany "Bankiem".
§  6.
Bank wpłacać będzie do P.K.O. na rachunek S. F. O. do dnia 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku odsetki od lokat w wysokości ustalonej corocznie przez Ministra Skarbu.
§  7.
Administracja oraz nadzór nad funduszem "D" S.F.O. i wkładami oszczędnościowymi uczestników tego funduszu prowadzone będą w trybie ustalonym dla funduszu "A" S.F.O.
§  8.
Z lokat otrzymanych z P.K.O. (§ 5) Bank udzielać będzie pożyczek uczestnikom funduszu "D" S.F.O. na cele inwestycyjne w ramach planu inwestycyjnego rybołówstwa morskiego, a w szczególności na remonty, uzupełnienie taboru i sprzętu rybackiego.
§  9.
Ustala się następujące warunki udzielania pożyczek określonych w § 8:
1)
pożyczki mogą być udzielane tylko na podstawie opinii Społecznej Komisji Planu Połowów, powołanej przez Ministra Żeglugi;
2)
okres spłaty pożyczki powinien być dostosowany do możliwości płatniczych uczestnika i odpowiadać okresom amortyzacyjnym taboru i sprzętu rybackiego, na remont którego pożyczka została udzielona;
3)
pożyczki będą oprocentowane w wysokości 5% w stosunku rocznym;
4)
bank powinien zabezpieczyć udzielone pożyczki według zasad przyjętych w bankowości;
5)
bank ma obowiązek kontrolowania, czy pożyczka została użyta na cele, na które ją przyznano. W przypadku stwierdzenia uchybień Bankowi służy prawo wstrzymania dalszych rat pożyczki oraz zarządzenia zwrotu rat już wypłaconych z przypadającymi odsetkami.

Bank składa Ministrowi Skarbu i Ministrowi Żeglugi sprawozdania kwartalne z udzielonych z funduszu "D" S.F.O. pożyczek inwestycyjnych oraz z posiadanych na ten cel kredytów.

§  10.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem mają odpowiednio zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 marca 1948 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 106).
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024