Dostarczanie nieruchomości zamiennych w zamian za nieruchomości niezbędne dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1949 r.
w sprawie dostarczania nieruchomości zamiennych w zamian za nieruchomości niezbędne dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Na podstawie art. 30 ust. 4 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197) zarządza się za zgodą Rady Państwa, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197), powołane zaś bez bliższego określenia paragrafy oznaczają paragrafy niniejszego rozporządzenia.
2.
Wyrażenie "wykonawca" oznacza tego spośród wymienionych w art. 2 wykonawców narodowych planów gospodarczych, który wystąpił z wnioskiem o nabycie nieruchomości zgodnie z art. 4.
3.
Wyrażenie "właściciel" oznacza właściciela nieruchomości objętej wnioskiem, o którym mowa w ust. 2.
4.
Wyrażenie "nieruchomość zamienna" oznacza nieruchomość, która ma być stosownie do art. 7 lub 30 zaofiarowana właścicielowi w zamian za nieruchomość niezbędną dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
5.
Wyrażenie "użytkownik" oznacza władzę, instytucję lub przedsiębiorstwo spośród wymienionych w § 2 ust. 1 i 2, które mają własność albo zarząd lub użytkowanie nieruchomości mogącej służyć jako nieruchomość zamienna.
§  2.
1.
Władze państwowe i samorządowe, przedsiębiorstwa państwowe, państwowo - spółdzielcze, samorządowe oraz banki obowiązane są w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgłosić stanowiące ich własność lub znajdujące się w ich zarządzie i użytkowaniu nieruchomości. Zgłoszeniu nie podlegają nieruchomości użytkowane zgodnie ze swym przeznaczeniem i według zasad racjonalnej gospodarki, na których znajdują się bądź urządzenia techniczne, bądź budynki administracyjne, przemysłowe lub użyteczności publicznej albo budynki mieszkalne zawierające ponad 10 izb. W przypadkach, gdy dla racjonalnego wykorzystania wymienionych wyżej urządzeń technicznych lub budynków wystarczyłaby część nieruchomości, na której urządzenia te lub budynki się znajdują, użytkownicy obowiązani są zgłosić zbędną dla nich część nieruchomości z oznaczeniem granic.
2.
Obowiązek zgłoszenia dotyczy również central spółdzielczo - państwowych, central spółdzielni i spółdzielni w odniesieniu do nieruchomości znajdujących się w ich zarządzie lub użytkowaniu, lecz stanowiących własność Skarbu Państwa.
3.
Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy władz ziemskich i władz osiedleńczych odnośnie nieruchomości znajdujących się w ich dyspozycji oraz władz wojskowych i bezpieczeństwa publicznego w odniesieniu do nieruchomości znajdujących się w ich zarządzie lub użytkowaniu.
§  3.
1.
Zgłoszenia, o których mowa w § 2, dokonuje się u właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości starosty lub prezydenta miasta wydzielonego.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać: wskazanie położenia nieruchomości, jej obszar w przypadku, gdy na nieruchomości są zabudowania, ilość izb w budynkach i powierzchnię użytkową oraz ewentualną liczbę mieszkańców, dane na czyje imię uregulowany jest tytuł własności oraz dane dotyczące tytułu posiadania nieruchomości przez użytkownika.
3.
W zgłoszeniu użytkownik może zamieścić wniosek, by zgłoszonej nieruchomości nie zamieszczać na wykazie nieruchomości przeznaczonych na nieruchomości zamienne. Wniosek taki wymaga uzasadnienia.
§  4.
W przypadkach, gdy w użytkowaniu posiadanych nieruchomości nastąpiły zmiany powodujące obowiązek zgłoszenia bądź zmiany w danych zgłoszonych zgodnie z § 3 ust. 2 lub gdy nieruchomość została uzyskana po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - termin przewidziany w § 2 ust. 1 liczy się od dnia powstania zmian lub uzyskania nieruchomości.
§  5.
1.
Na podstawie zgłoszeń oraz posiadanych danych starosta (prezydent miasta wydzielonego) sporządza i prowadzi wykaz położonych na terenie powiatu (miasta wydzielonego) nieruchomości przeznaczonych na nieruchomości zamienne (wykaz lokalny).
2.
Wykaz lokalny zawierać będzie dane, które powinno zawierać zgłoszenie oraz zakwalifikowanie nieruchomości pod względem celów, jakim nieruchomość jako zamienna może służyć.
§  6.
1.
Odpis decyzji starosty (prezydenta miasta wydzielonego) o wciągnięciu nieruchomości do wykazu lub o odmowie skreślenia nieruchomości z wykazu doręcza się użytkownikowi, który w przeciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji może złożyć za pośrednictwem władzy wydającej decyzję sprzeciw do właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości wojewody, a odnośnie nieruchomości położonych w m.st. Warszawie i m. Łodzi do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Sprzeciwy władz i przedsiębiorstw samorządowych wojewoda rozstrzyga po porozumieniu z przewodniczącym wojewódzkiej rady narodowej, a Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - po porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.
3.
Decyzja wojewody lub Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego jest ostateczna i prawomocna.
4.
Wpisy do wykazu lokalnego mogą nastąpić tylko na podstawie decyzji prawomocnych.
§  7.
1.
Na podstawie danych odnośnie nieruchomości, będących w dyspozycji władz ziemskich i władz osiedleńczych, Minister Administracji Publicznej sporządza wykaz nieruchomości przeznaczanych na nieruchomości zamienne w okresie rocznym (wykaz centralny). Ilość nieruchomości zamieszczonych na wykazie centralnym dostosowana będzie do zapotrzebowania nieruchomości zamiennych planowanego przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego.
2.
Sporządzanie i prowadzenie wykazu centralnego Minister Administracji Publicznej może powierzyć podległemu sobie organowi.
3.
Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali szczegółowy tryb sporządzania wykazu centralnego i udzielania zeń informacyj.
§  8.
1.
Nieruchomości zamieszczone na wykazach lokalnych lub centralnych powinny być utrzymywane w stanie zdatnym do użytku.
2.
Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej wydane w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi władze lub instytucje, na których spoczywać będzie obowiązek, o którym mowa w ust. 1, oraz fundusze przeznaczone na ten cel.
§  9.
1.
Wykonawca nie mający nieruchomości, która mogłaby służyć jako nieruchomość zamienna, zgłasza wniosek do właściwego ze względu na położenie nieruchomości niezbędnej dla realizacji narodowego planu gospodarczego starosty (prezydenta miasta wydzielonego) o oddanie mu do dyspozycji odpowiedniej nieruchomości zamieszczonej na wykazie lokalnym.
2.
W przypadkach uzasadnionych przyczynami gospodarczymi wykonawca za zgodą właściwego ze względu na położenie nieruchomości niezbędnej dla realizacji narodowego planu gospodarczego wojewody, a odnośnie nieruchomości położonych w m.st. Warszawie lub m. Łodzi za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, może zgłosić przewidziany w ust. 1 wniosek do innego starosty (prezydenta miasta wydzielonego).
3.
Wniosek winien zawierać dane co do rodzaju i wielkości nieruchomości niezbędnej dla realizacji narodowych planów gospodarczych oraz dane niezbędne do ustalenia, jakiego rodzaju i wielkości powinna być nieruchomość zamienna. Do wniosku wykonawca powinien dołączyć zaświadczenie swego organu nadrzędnego, stwierdzające, że wykonawca nie ma nieruchomości, która mogłaby służyć jako nieruchomość zamienna, a w przypadku przewidzianym w ust. 2 ponadto zezwolenie wojewody lub Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
4.
Wniosek przewidziany w ust. 1 powinien być złożony po stwierdzeniu, że starania o nabycie odpowiedniej nieruchomości, podjęte zgodnie z art. 3, nie dały wyniku.
§  10.
Starosta (prezydent miasta wydzielonego) powinien w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku oddać do dyspozycji wykonawcy odpowiednią nieruchomość spośród zamieszczonych na wykazie lokalnym albo w tymże terminie zawiadomić, że w wykazie lokalnym nie ma takiej nieruchomości.
§  11.
W przypadku otrzymania zawiadomienia, że w wykazie lokalnym nie ma odpowiedniej nieruchomości, wykonawca zgłosi wniosek przewidziany w § 9 ust. 1 do władzy lub organu prowadzącego wykaz centralny, który odda do dyspozycji wykonawcy odpowiednią nieruchomość zamieszczoną na tym wykazie.
§  12.
1.
Wskazana nieruchomość zamienna pozostaje w dyspozycji wykonawcy przez 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. Przed upływem tego okresu może on być przedłużony na określony termin na wniosek wykonawcy w przypadku, gdy pertraktacje z właścicielem nie zostały zakończone.
2.
Po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 nieruchomość zamienna może być oddana do dyspozycji innemu wykonawcy bez zawiadomienia wykonawcy, do którego dyspozycji została oddana pierwotnie.
§  13.
Wykonawca obowiązany jest umożliwić właścicielowi obejrzenie nieruchomości zamiennej na miejscu i pokryć niezbędne koszty podróży do miejsca położenia tej nieruchomości. W przypadku, gdy ma być nabyte kilka nieruchomości tego samego rodzaju w zamian za nieruchomości zamienne sąsiadujące ze sobą, wykonawca obowiązany jest pokryć niezbędne koszty podróży delegata właścicieli.
§  14.
Władze lub organy prowadzące wykazy nieruchomości ustalają, czy nieruchomość zamienna jest zdatna do użytku i czy może być natychmiast objęta oraz inne dane mogące służyć wojewodzie za podstawę do stwierdzenia, że nieruchomość zamienna odpowiada wymogom art. 30 ust. 2.
§  15.
1.
Przekazanie nieruchomości zamiennej właścicielowi nastąpi:
1)
jeżeli nieruchomość wchodzi w skład Państwowego Funduszu Ziemi - w trybie dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13),
2)
jeżeli nieruchomość wchodzi w skład zapasu ziemi na Ziemiach Odzyskanych i obszarze b. Wolnego Miasta Gdańska - w trybie dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279),
3)
jeżeli nieruchomość podlega przepisom dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389) - w trybie tego dekretu,
4)
jeżeli nieruchomość podlega przepisom ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o zbywaniu i dzierżawie oraz o przekazywaniu na własność związków samorządu terytorialnego niektórych kategorii mienia państwowego (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 75 i Nr 62, poz. 493) - w sposób przewidziany w art. 8 ust. 3 i art. 16 tej ustawy,
5)
jeżeli nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa, a nie należy do kategorii wymienionych pod punktami 1) - 4) - na podstawie upoważnienia właściwego ministra udzielonego w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Budownictwa,
6)
jeżeli nieruchomość stanowi własność samorządu terytorialnego, a nie należy do kategorii wymienionych pod pkt 4) - na podstawie upoważnienia przewodniczącego właściwego organu wykonawczego samorządu terytorialnego udzielonego zgodnie z uchwałą właściwej rady narodowej, zatwierdzoną przez prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
2.
Oszacowanie nieruchomości zamiennej nastąpi w trybie ustalonym na podstawie art. 28 ust. 2.
§  16.
O dokonanym przekazaniu nieruchomości zamiennej wykonawca zawiadamia władzę lub organ prowadzący odnośny wykaz nieruchomości celem skreślenia nieruchomości z wykazu.
§  17.
Wykonawca należący do kategorii wymienionych w art. 2 pkt 1) - 4) nie uiszcza ceny za dostarczoną nieruchomość zamienną, wykonawca zaś należący do kategorii wymienionych w art. 2 pkt 5) - 7) uiszcza po przekazaniu nieruchomości właścicielowi cenę określoną w trybie ustalonym na podstawie art. 28 ust. 2. Sposób zapłaty ceny ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  18.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024