Nadanie statutu organizacyjnego Funduszowi Gospodarki Mieszkaniowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1949 r.
w sprawie nadania statutu organizacyjnego Funduszowi Gospodarki Mieszkaniowej.

Na podstawie art. 27 ust. 5 i art. 32 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 36, poz. 259 i Nr 50, poz. 383 i z 1949 r. Nr 18, poz. 114) - za zgodą Rady Państwa - zarządza się, co następuje:
§  1.
Nadaje się Funduszowi Gospodarki Mieszkaniowej statut organizacyjny, stanowiący załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Administracji Publicznej i Skarbu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY FUNDUSZU GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ.

Przepisy ogólne.

§  1.
Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej, zwany w dalszym ciągu "Funduszem", przeznaczony jest na pokrywanie kosztów remontu kapitalnego budynków mieszkalnych w granicach i na warunkach określonych w dekrecie z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 36, poz. 259 i Nr 50, poz. 383 i z 1949 r. Nr 18, poz. 114) zwanym dalej "dekretem" oraz w rozporządzeniach na jego podstawie wydanych.
§  2.
Fundusz składa się zgodnie z art. 19 i 25 dekretu z:
a)
funduszu ogólnokrajowego, na który przypada 1/3 wszystkich wpłat na rzecz Funduszu oraz
b)
funduszów lokalnych powiatów (miast wydzielonych), na które przypada 2/3 wpłat na rzecz Funduszu z każdego powiatu (miasta wydzielonego).
§  3.
Nadzór nad działalnością Funduszu wykonuje Minister Administracji Publicznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Zarząd.

§  4.
1.
Funduszem ogólnokrajowym administruje zarząd.
2.
Skład zarządu określa art. 27 ust. 3 dekretu.
3.
Siedzibą zarządu jest m. st. Warszawa.
§  5.
1.
Do zakresu działania zarządu należy:
a)
sporządzanie i przedstawianie Radzie Państwa do zatwierdzania planu wyrównania niedoborów funduszów lokalnych,
b)
udzielanie wytycznych i koordynowanie działalności komitetów funduszów lokalnych w zakresie organizacji, metod pracy, rachunkowości i sprawozdawczości,
c)
przedkładanie Radzie Państwa oraz Ministrom Administracji Publicznej i Skarbu okresowych sprawozdań o gospodarce Funduszu i o jego stanie,
d)
uchwalenie regulaminu zarządu.
2.
Regulamin zarządu zatwierdza Minister Administracji Publicznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  6.
Przedstawiciel Ministra Administracji Publicznej w zarządzie kieruje całokształtem prac Funduszu i przewodniczy na posiedzeniach zarządu.
§  7.
1.
Przewodniczący zwołuje posiedzenia zarządu co najmniej co 3 miesiące. Przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie zarządu każdorazowo na żądanie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministra Administracji Publicznej, Ministra Skarbu lub 3 członków zarządu.
2.
Zarząd podejmuje uchwały większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
W posiedzeniach zarządu mogą brać udział z głosem doradczym rzeczoznawcy dla opiniowania poszczególnych zagadnień.
§  8.
Czynności biurowe zarządu wykonują organa Ministerstwa Administracji Publicznej.

Komitety funduszów lokalnych.

§  9.
1.
Funduszem lokalnym powiatu (miasta wydzielonego) administruje komitet funduszu lokalnego.
2.
Skład komitetu ustala rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej, Skarbu i Odbudowy z dnia 15 lutego 1949 r. wydane w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania w sprawie składu i sposobu powołania komitetów funduszów lokalnych gospodarki mieszkaniowej (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 123).
3.
Nadzór nad działalnością komitetu wykonuje prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
4.
Siedzibą komitetu jest miasto będące siedzibą powiatowej władzy administracji ogólnej względnie miasto wydzielone.
§  10.
Do zakresu działania komitetu funduszu lokalnego należy:
a)
układanie dla poszczególnych osiedli podstawowych i dodatkowych planów remontów kapitalnych budynków mieszkalnych i przedstawianie ich prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do zatwierdzenia,
b)
udzielanie dotacji na remont kapitalny budynków mieszkalnych,
c)
występowanie do zarządu o przyznanie dotacji na pokrycie niedoboru funduszu lokalnego,
d)
składanie prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej i zarządowi Funduszu okresowych sprawozdań z działalności komitetu.
§  11.
Przepisy § 7 stosuje się odpowiednio do komitetów funduszów lokalnych z tym, że posiedzenia komitetu odbywają się co najmniej raz na miesiąc, a powinny być zwołane każdorazowo na żądanie prezydium, powiatowej (miejskiej) rady narodowej bądź 3 członków.
§  12.
Czynności biurowe komitetu funduszu lokalnego wykonuje biuro wydziału powiatowego względnie zarządu miejskiego miasta wydzielonego.
§  13.
1.
Wydatki związane z gromadzeniem wpłat na Fundusz, działalnością zarządu Funduszu i rozdziałem dotacji na remonty kapitalne oraz wydatki zmierzające do usprawnienia remontów kapitalnych pokrywane są z Funduszu. Ogólna suma tych wydatków nie może przekroczyć 5% ogólnej sumy wpłat na Fundusz.
2.
Jeżeli wydatki zmierzające do usprawnienia remontów kapitalnych będą miały charakter inwestycyj, to włączenie tych wydatków do planu inwestycyjnego nastąpi w trybie przewidzianym dla nielimitowanych środków samorządowych.
3.
Plan wydatkowania kwot, o których mowa w ust. 1, zatwierdza na wniosek zarządu Minister Administracji Publicznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  14.
Członkowie zarządu Funduszu i komitetów funduszów lokalnych otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie z Funduszu w wysokości określonej przepisami dla pracowników państwowych za te czynności.
§  15.
Pierwsze zebranie zarządu dla uchwalenia regulaminu zostanie zwołane w ciągu miesiąca od daty nadania niniejszego statutu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024