Przejście na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych.

USTAWA
z dnia 18 listopada 1948 r.
przejściu na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych.

Art.  1. [Lasy i inne grunty samorządowe przechodzące na własność Państwa]
1.
Lasy i grunty leśne, stanowiące własność związków samorządu terytorialnego, przechodzą z mocy samego prawa na własność Państwa.
2.
Nieużytki i grunty rolne, stanowiące własność związków samorządu terytorialnego, podlegają przejęciu na własność Państwa, jeżeli w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone zostaną pod zalesienie.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do lasów i innych gruntów, znajdujących się w granicach administracyjnych miast, a także do znajdujących się poza tymi granicami, jeżeli w planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych i kultury społecznej ludności miast, ośrodków przemysłowych, miejscowości uzdrowiskowych oraz innych osiedli.
4.
Lasy i grunty leśne, znajdujące się w granicach administracyjnych miast, mogą być przejęte na własność Państwa, jeżeli nie są niezbędne dla zaspokojenia potrzeb, wymienionych w ust. 3, i stanowią przedmiot trwałej uprawy leśnej.
Art.  2. [Inne grunty i ruchomości przechodzące na własność Państwa wraz z lasami i innymi gruntami samorządowymi]

Wraz z lasami i gruntami, wymienionymi w art. 1, przechodzą bądź podlegają przejęciu na własność Państwa, jeżeli stanowią własność tego zamego związku samorządu terytorialnego:

a)
śródleśne łąki i inne grunty, których obszar nie przekracza 50 ha,
b)
grunty deputatowe administracji i straży leśnej,
c)
wszelkie, służące do prowadzenia gospodarstwa leśnego, ruchomości i nieruchomości wraz z ich częściami składowymi i przynależnościami, choćby znajdowały się na terenie, nie objętym przepisami art. 1,
d)
wszelkie zapasy materiałowe (remanenty) w lasach i zakładach z wyjątkiem jedynie przerobionych już materiałów drzewnych, znajdujących się w zakładach przemysłu drzewnego.
Art.  3. [Podmiot orzekający o przejęciu lasów i innych gruntów samorządowych]

O przejęciu lasów i innych gruntów, wymienionych w art. 1 ust. 2 i 4, orzeka Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej albo Ministrem Ziem Odzyskanych i Ministrem Odbudowy - za zgodą Rady Państwa.

Art.  4. [Przejęcie przez Państwo uprawnień i zobowiązań związanych z przejmowanym mieniem; utrzymanie w mocy hipotek, służebności i uprawnień związanych z przejmowanym mieniem]
1.
Państwo przejmuje uprawnienia, związane gospodarczo z przejętymi przedmiotami majątkowymi, i zobowiązania, zaciągnięte w związku z gospodarką leśną.
2.
Ciążące na przejętych nieruchomościach hipoteki, zabezpieczające zobowiązania, wymienione w ust. 1, służebności jak również dotychczasowe uprawnienia, wynikające z prawa wodnego i innych szczególnych przepisów - pozostają w mocy.
3.
Sprawę odpowiedzialności Skarbu Państwa za hipoetki i inne prawa rzeczowe, nie wymienione w ust. 2, określą osobne przepisy prawne.
Art.  5. [Rozwiązanie umów szkodliwych dla państwowej gospodarki leśnej]
1.
Umowy, dotyczące użytkowania przejętych na własność państwa przedmiotów majątkowych, szkodliwe dla państwowej gospodarki leśnej, mogą być rozwiązane. Uznanie umów za szkodliwe i ich rozwiązanie następuje w drodze uchwały Rady Państwa, powziętej na wniosek Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Administracji Publicznej albo Ziem Odzyskanych.
2.
Z tytułu rozwiązania umowy użytkujący może dochodzić jedynie zwrotu poniesionych, a nie zamortyzowanych nakładów.
Art.  6. [Przekazanie związkom samorządu terytorialnego niezrealizowanych wpływów z przejętych na własność Państwa przedmiotów majątkowych]

Wpływy z przejętych na własność Państwa przedmiotów majątkowych, projektowanie w budżetach związków samorządu terytorialnego, a nie zrealizowane w okresie w okresie bieżącym, będą przekazane na rzecz odpowiednich związków samorządu terytorialnego w trybie i na zasadach, ustalonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych - za zgodą Rady Państwa.

Art.  7. [Przekazanie określonych lasów i innych gruntów na własność związków samorządu terytorialnego]
1.
Lasy i inne grunty, które zostaną uznane za niezbędne dla zaspokojenia potrzeb zdrowotnych i kultury społecznej ludności miast, ośrodków przemysłowych, miejscowości uzdrowiskowych oraz innych osiedli, jak również dla potrzeb, związanych z ich rozbudową, mogą być przekazane na własność związków samorządu terytorialnego. O przekazaniu orzeka na wniosek organów samorządu terytorialnego bądź zainteresowanych ministrów Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej albo Ziem Odzyskanych, Ministrem Skarbu i Ministrem Odbudowy - za zgodą Rady Państwa.
2.
Minister Leśnictwa może w trybie, przewidzianym w ust. 1, zezwolić na terenowe wykorzystanie dla potrzeb, wymienionych w art. 1 ust. 3, pewnych obszarów lasów państwowych.
Art.  8. [Przepisanie tytułu własności przejętych nieruchomości i praw rzeczowych w księgach wieczystych]

Przepisanie tytułu własności przejętych nieruchomości i praw rzeczowych w księgach wieczystych nastąpi na wniosek właściwej dyrekcji lasów państwowych lub zainteresowanego związku samorządu terytorialnego.

Art.  9. [Podmioty odpowiedzialne za wykonanie ustawy]

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Leśnictwa oraz innym zainteresowanym ministrom.

Art.  10. [Wejście w życie]

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą w przedmiotach, uregulowanych niniejszą ustawą, przepisy dekretów: z dnia 30 września 1936 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 75,poz. 533 i z 1937 r. nr 21, poz. 130) oraz z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 82).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024