Zasiłki dla niektórych kategoryj funkcjonariuszów skarbowych.

USTAWA
z dnia 18 listopada 1948 r.
o zasiłkach dla niektórych kategoryj funkcjonariuszów skarbowych.

Art.  1.
1.
Ustawa niniejsza normuje zasiłki dla:
a)
funkcjonariuszów Ochrony Skarbowej, poborców skarbowych, funkcjonariuszów kontroli akcyzowej oraz wszystkich innych funkcjonariuszów skarbowych, którzy pełnią służbę zewnętrzną,
b)
osób, pozostałych po funkcjonariuszach skarbowych, wymienionych pod lit. a).
2.
Przez służbę zewnętrzną rozumieć należy wykonywanie czynności służbowych, które z natury swej lub wskutek polecenia władz są wykonywane poza lokalem biurowym danej jednostki organizacyjnej.
Art.  2.

Zasiłki, pobierane na podstawie niniejszej ustawy, są wolne od podatków, a podlegają egzekucji jedynie na rzecz ustawowych roszczeń alimentarnych.

Art.  3.

Zasiłki są jednorazowe i miesięczne.

Art.  4.
1.
Funkcjonariusz skarbowy - który wskutek czynu przestępnego, popełnionego na jego osobie w związku ze służbą, lub nieszczęśliwego wypadku, doznanego z powodu lub w czasie pełnienia obowiązków służbowych albo też w związku z ich pełnieniem, utracił częściowo bądź całkowicie zdolność do pracy zarobkowej - otrzymuje zasiłek jednorazowy, a nadto w przypadku całkowitej utraty zdolności do pracy zarobkowej - zasiłki miesięczne.
2.
Prawo do zasiłków nie służy w przypadkach uszkodzenia zdrowia, powstałego na skutek winy umyślnej funkcjonariusza.
Art.  5.

W razie śmierci funkcjonariusza skarbowego z przyczyn, wymienionych w art. 4 ust. 1, zasiłek jednorazowy i zasiłki miesięczne otrzymują osoby po nim pozostałe.

Art.  6.
1.
Za osoby pozostałe po zmarłym uważa się:
a)
małżonka (wdowę, wdowca) lub osobę nie będącą małżonkiem, która pozostawała w trwałej wspólności małżeńskiej z funkcjonariuszem skarbowym aż do jego śmierci,
b)
dzieci z małżeństwa, pozamałżeńskie, przysposobione i pasierbów - do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli kształcą się w szkołach średnich, wyższych lub zawodowych - do 24 roku życia, jeżeli zaś są całkowicie niezdolne do pracy - bez względu na wiek,
c)
rodziców, niezdolnych do zarobkowania, jeżeli pozostawali na wyłącznym utrzymaniu funkcjonariusza skarbowego i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania; za niezdolnych do zarobkowania uważa się rodziców, którzy utracili więcej niż 2/3 zdolności zarobkowej, albo też ojca, który ukończył 60 rok życia, i matkę, która ukończyła 50 rok życia.
2.
Dzieci ofiar wojny, przyjęte na wychowanie, są traktowane na równi z dziećmi, wymienionymi w ust. 1 lit. b), pod warunkami, określonymi w przepisach o ubezpieczeniu rodzinnym.
3.
W przypadku zawarcia ponownego związku małżeńskiego osoby, wymienione w ust. 1 lit. a), tracą prawo do otrzymania zasiłków miesięcznych, przypadających na okres po zawarciu małżeństwa.
Art.  7.

Zasiłek jednorazowy wynosi:

1)
dla funkcjonariusza:
a)
przy utracie zdolności do pracy zarobkowej od 15% do 39% - kwotę równą sześciomiesięcznemu uposażeniu,
b)
przy utracie zdolności do pracy zarobkowej od 40% do 74% - kwotę równą dziewięciomiesięcznemu uposażeniu,
c)
przy utracie zdolności do pracy zarobkowej od 75% do 100% - kwotę równą dwunastomiesięcznemu uposażeniu,
2)
dla osób określonych w art. 6, w przypadku przewidzianym w art. 5 - kwotę równą dwunastomiesięcznemu uposażeniu zmarłego funkcjonariusza.
Art.  8.
1.
Zasiłek miesięczny wypłacany jest w kwotach, równych miesięcznemu uposażeniu przez okres jednego roku funkcjonariuszowi, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utracił on zdolność do pracy zarobkowej, osobom zaś pozostałym po zmarłym - począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po śmierci funkcjonariusza.
2.
W przypadku wcześniejszego ustania całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej funkcjonariusz traci prawo do zasiłku miesięcznego z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustała jego całkowita niezdolność do pracy zarobkowej.
Art.  9.

Podstawą obliczenia zasiłków jest uposażenie z wszystkimi dodatkami, jakie przysługiwało funkcjonariuszowi w miesiącu, w którym utracił życie lub zdolność do pracy zarobkowej.

Art.  10.

Przyznanie świadczeń na podstawie niniejszej ustawy nie narusza prawa do emerytury, renty inwalidzkiej, pensji wdowiej i sierocej oraz pośmiertnego, przysługujących na mocy innych przepisów prawa, jednakże za okres pobierania zasiłków miesięcznych nie wypłaca się inwalidzkiego zaopatrzenia pieniężnego.

Art.  11.

Funkcjonariusz, któremu wskutek częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej zostają powierzone nowe czynności służbowe, związane z niższym uposażeniem, nie może być przeniesiony do niższej grupy uposażeniowej.

Art.  12.

Procent utraty zdolności do pracy zarobkowej ustalają komisje lekarskie dla funkcjonariuszów państwowych, ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1936 r. o komisjach lekarskich dla funkcjonariuszów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 150), przy zastosowaniu zawartych w tym rozporządzeniu przepisów dotyczących określenia utraty zdolności zarobkowej.

Art.  13.

Orzeczenie o przyznaniu zasiłku jednorazowego i zasiłków miesięcznych oraz o sposobie ich podziału między osoby uprawnione wydaje dla funkcjonariuszów Ochrony Skarbowej - Główny Inspektor Ochrony Skarbowej, dla pozostałych zaś funkcjonariuszów skarbowych, wymienionych w art. 1 - dyrektor właściwej izby skarbowej.

Art.  14.

Od orzeczenia Głównego Inspektora Ochrony Skarbowej (dyrektora izby skarbowej) służy stronie w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia prawo wniesienia odwołania za pośrednictwem Głównego Inspektora Ochrony Skarbowej (dyrektora izby skarbowej) do Ministra Skarbu, który rozstrzyga ostatecznie.

Art.  15.

W przypadku utraty przez małżonka prawa do zasiłku (art. 6 ust. 3) Minister Skarbu zmieni orzeczenie i dokona nowego podziału zasiłków miesięcznych pomiędzy osoby uprawnione. Uprawnienie to przysługuje Ministrowi Skarbu także w przypadku istotnej zmiany w stosunkach osób uprawnionych (art. 6).

Art.  16.
1.
Roszczenia o zasiłki jednorazowe i miesięczne mogą być zgłoszone tylko w ciągu roku od dnia powstania prawa do zasiłku.
2.
Nie wypłaca się zasiłków jednorazowych i miesięcznych, nie podjętych przez osobę uprawnioną w ciągu roku, licząc od dnia doręczenia zawiadomienia o ich przyznaniu.
Art.  17.

Prezydent Rzeczypospolitej może na wniosek ministra Skarbu przyznać świadczenia, wynikające z niniejszej ustawy, osobom wymienionym w art. 1, gdy uszkodzenie zdrowia lub utrata życia nastąpiły przed dniem wejścia w życie ustawy.

Art.  18.

Funkcjonariusze skarbowi, określeni w art. 1, którzy utracili zdolność do służby dotychczasowej, mają prawo pierwszeństwa do otrzymania odpowiadających ich kwalifikacjom innych stanowisk w cywilnej służbie państwowej oraz samorządowej, a także w zakładach i instytucjach, prowadzonych lub subwencjonowanych przez Państwo.

Art.  19.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  20.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024