Protokół dotyczący Układu międzynarodowego zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich. Londyn.1947.07.17.

PROTOKÓŁ
podpisany w Londynie dnia 17 lipca 1947 r.
dotyczący Układu międzynarodowego zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich,

Przekład.

W Imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 lipca 1947 r. podpisany został w Londynie Protokół dotyczący Układu międzynarodowego zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich.

Po zaznajomieniu się z powyższym Protokółem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadczamy, że wymieniony Protokół jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony oraz przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego zarządziliśmy opatrzenie niniejszego Aktu pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 30 sierpnia 1948 r.

Przekład.

PROTOKÓŁ

Rządy, będące stronami Układu Międzynarodowego, zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich:

Pragnąc zmienić w niektórych punktach powyższy Układ: uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1.

Artykuł 3 Układu Międzynarodowego, zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich, będzie zmieniony przez skreślenie słów "niezależnie od miejsca wytwarzania" i wstawienie w ich miejsce słów "pod warunkiem, że są wytwarzane w kraju lub na terytorium, do którego Układ ten się odnosi".

Artykuł  2.

Artykuł 9 wyżej wspomnianego Układu zostaje zmieniony w ten sposób, że zastępuje się go ustępami następującymi:

"Rząd każdego innego kraju członka Narodów Zjednoczonych, lub każdego kraju, który zachował neutralność podczas drugiej wojny światowej, może również stać się stroną tego Układu, notyfikując swe przystąpienie Rządowi Zjednoczonego Królestwa przed dniem 31 lipca 1947 r. O tego rodzaju przystąpieniach Rząd Zjednoczonego Królestwa powiadomi wszystkie inne Rządy reprezentowane na Konferencji Londyńskiej dotyczącej patentów, których właścicielami byli Niemcy, albo które przystąpiły do tego Układu na podstawie niniejszego artykułu.

Każdy Rząd, który przystąpił do tego Układu w czasie od 1 stycznia 1947 r. do 31 lipca 1947 r., zobowiązuje się w przypadku wykonywania uprawnień przewidzianych w artykule 4 nie chronić ani zabezpieczać praw lub interesów, przyznanych nie - Niemcom lub nabytych przez nie - Niemców po dniu 1 sierpnia 1946 r.".

Na dowód czego niżej podpisani, należycie w tym celu upoważnieni przez swe Rządy, podpisali niniejszy protokół.

Sporządzono w Londynie, dnia 17 lipca 1947 r., w języku francuskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są równie autentyczne, w jednym jedynym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Zjednoczonego Królestwa.

Rząd Zjednoczonego Królestwa przekaże poświadczone odpisy tego Protokółu wszystkim Rządom reprezentowanym na Konferencji Londyńskiej w sprawie patentów niemieckich i każdemu Rządowi, który stał się stroną lub uzyskał prawo stania się stroną Układu na mocy postanowień artykułu 9 tegoż Układu, zmienionego niniejszym Protokółem.

Za Rząd Unii Południowo-Afrykańskiej:

G. HEATON NICHOLLS.

Za Rząd Belgii:

OBERT DE THIEUSIES.

Za Rząd Boliwii:

NAPOLEON SOLARES.

Za Rząd Kanady:

L. D. WILGRESS.

Za Rząd Czechosłowacji:

B. J. KRATOCHVIL.

Za Rząd Danii:

WILHELM EICKHOFF.

Za Rząd Republiki Diminikańskiej:

A. PASTORIZA.

Za Rząd Ekwadoru:

HOMERO VITERI L.

Za Rząd Republiki Francuskiej:

R. MASSIGLI.

Za Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii:

ERNEST BEVIN.

Za Rząd Guatemali:

M. YDIGORAS F.

Za Rząd Indyj:

M. E. VELLODI.

Za Rząd Iranu:

S. H. TAQIZADEH.

Za Rząd Iraku:

ZEID.

Za Rząd Libanu:

N. DIMECHKIÉ.

Za Rząd Luxemburga:

A. J. CLASEN.

Za Rząd Niderlandów:

E. MICHIELS Van VERDUYNEN.

Za Rząd Nowej Zelandii:

W. J. JORDAN.

Za Rząd Norwegii:

R. SOLUM.

Za Rząd Paragwaju:

A. AGUILERA.

Podlega aprobacie konstytucyjnej Rządu Paragwaju.

Za Rząd Polski:

JERZY MICHAŁOWSKI.

Za Rząd Syrii:

N. ARMANAZI.

Za Rząd Turcji:

CEVAT AÇIKALIN.

Za Rząd Stanów: Zjednoczonych Ameryki:

L. W. DOUGLAS.

Za Rząd Wenezueli:

L. CABANA.

Ad referendum.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024