Zwalczanie szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ APROWIZACJI
z dnia 10 lipca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Zdrowia, Obrony Narodowej, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych w sprawie zwalczania szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 27 czerwca 1946 r. o reglamentowanym zaopatrywaniu ludności w przedmioty powszedniego użytku (Dz. U.R.P. 35, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Młyny, kaszarnie i inne zakłady przerobu zboża oraz miejsca gromadzenia zboża i jego przetworów winny być zabezpieczone przed szkodnikami, a w szczególności przed:
a)
chrząszczami jak: wołek zbożowy (Calandra granaria), żywiak (Sitodrepa panicea), pustosz - kradnik (Ptinus fur), spichrzel (Orizaephilus surinamensis), mącznik - młynarek (Tenebrio molitor);
b)
roztoczami jak: rozkruszek mączny (Tyroglyphus farinae);
c)
motylami jak: mklik mączny (Ephestia Kuehniella), mól ziarniak (Tinea granella);
d)
gryzoniami jak: myszy, szczury.
§  2.
Celem zabezpieczenia przed szkodnikami zakładów i miejsc wymienionych w paragrafie 1 należy je zarówno wewnątrz jak i zewnątrz utrzymywać w czystości - w szczególności przez:
a)
codzienne dokładne zamiatanie podłóg i schodów, omiatanie ścian i sufitów,
b)
trzepanie worków na zewnątrz pomieszczenia,
c)
czyszczenie maszyn i urządzeń oraz komór z pozostałego ziarna i pyłu,
d)
zalepianie szpar i dziur w podłogach, ścianach i sufitach oraz oczyszczanie przestrzeni podłogowej w razie gromadzenia się tam odpadków zbożowo-mącznych.

Odpadki ziarna, mąki i otrąb winny być składane w oddzielnych pomieszczeniach.

§  3.
Kierownicy zakładów przerobu zboża i miejsc gromadzenia zboża i jego przetworów obowiązani są we własnym zakresie przeprowadzać generalną dezynsekcję wymienionych zakładów i miejsc przynajmniej raz w roku w okresie od dnia 1 maja do 30 września, a na żądanie właściwej władzy w każdym czasie w razie opanowania danego obiektu przez szkodniki.
§  4.
W razie stwierdzenia istnienia szkodników - kierownicy zakładów przerobu zboża i miejsc gromadzenia zboża i jego przetworów winni niezwłocznie przystąpić do ich wytępienia, zawiadamiając równocześnie o pojawieniu się szkodników właściwy miejscowo organ kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych oraz Stację Ochrony Roślin - z podaniem rozmiarów zakażenia.
§  5.
Zabrania się:
a)
wprowadzania do obrotu zboża i jego przetworów zakażonych szkodnikami ponad normę, którą określi zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Zdrowia,
b)
ładowania zboża i jego przetworów do wagonów, samochodów, barek i innych środków transportowych opanowanych przez szkodniki.
§  6.
Bezpośredni nadzór nad zapobieganiem rozmnożenia się szkodników ziarna i przetworów zbożowych oraz ich zwalczaniem sprawują wojewódzkie władze administracji ogólnej.
§  7.
Organy kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych mają prawo wstępu do młynów, kaszarni, magazynów oraz innych pomieszczeń i miejsc, w których znajduje się zboże i jego przetwory, badania zboża i jego przetworów oraz pobierania próbek w ilości niezbędnej do ustalenia stopnia zakażenia.

Wstęp na teren zakładów wojskowych wymaga każdorazowo zezwolenia właściwego dowódcy okręgu wojskowego.

§  8.
Tryb postępowania organów kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych w zakresie zwalczania szkodników ziarna i przetworów zbożowych ustali Minister Przemysłu i Handlu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024