Dodatek dla żołnierzy Marynarki Wojennej podczas zaokrętowania i za nurkowanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 grudnia 1946 r.
wydane w porozumienia z Ministrem Skarbu o dodatku dla żołnierzy Marynarki Wojennej podczas zaokrętowania i za nurkowanie.

Na podstawie art. 30 dekretu z dnia 14 lutego 1946 r. o uposażeniu wojskowych (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 59) w brzmieniu ustalonym dekretem z dnia 19 sierpnia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 260) zarządza się, co następuje:

I.

Dodatek podczas zaokrętowania.

§  1.
Żołnierzom Marynarki Wojennej, wymienionym w § 3, przysługuje podczas zaokrętowania dodatek do uposażenia.
§  2.
Dodatek podczas zaokrętowania jest należnością dzienną, przysługującą wymienionym w § 3 żołnierzom Marynarki Wojennej, zaokrętowanym na jednostkach pływających (nadwodnych lub podwodnych) Marynarki Wojennej po ustaleniu i ogłoszeniu w rozkazie Dowódcy Marynarki Wojennej lub Dowódcy Floty albo rozkazem uprawnionych przez nich dowódców - czasu zaokrętowania.
§  3.
Dodatek podczas zaokrętowania oznacza się w złotych według poniżej podanych stawek dziennych w zależności:
a)
od rodzaju zaokrętowania (kampania lub pierwsza rezerwa),
b)
od stopnia wojskowego, przewidzianego etatem dla stanowisk, które zajmuje oficer lub podoficer albo starszy marynarz zawodowy, a o ile chodzi o odbywających zasadniczą służbę wojskową, nadterminowych lub uczniów szkół (kursów), od posiadanego stopnia wojskowego. Uczniom Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej oblicza się dodatek dla rocznika I według stopnia mata zawodowego, dla rocznika II - bosmanmata zawodowego, dla rocznika III - bosmana zawodowego.
Stopień wojskowy Wymiar dzienny dodatku podczas zaokrętowania
w kampanii na jednostkach pływających w pierwszej rezerwie na jednostkach pływających
nadwodnych podwodnych nadwodnych podwodnych
A. Oficerowie
Admirał 170 235 70 115
Wiceadmirał 150 220 65 110
Kontradmirał 120 205 60 100
Komandor 110 185 55 90
Komandor porucznik 100 170 50 85
Komandor podporucznik 90 155 45 80
Kapitan marynarki 80 135 40 70
Porucznik marynarki 70 120 35 60
Podporucznik marynarki 60 100 30 50
Chorąży marynarki 50 85 25 45
B. Podoficerowie zawodowi
St. bosman 45 75 20 40
Bosman 40 70 20 35
Bosmanmat 35 60 18 30
Mat 30 50 15 25
St. marynarz 25 40 12 20
C. Podoficerowie i szeregowcy pełniący zasadniczą służbę wojskową i nadterminowi
St. bosman 20 35 10 15
Bosman 18 30 9 15
Bosmanmat 16 25 8 12
Mat 12 18 6 9
St. marynarz 8 12 4 6
Marynarz 6 10 3 5
§  4.
W czasie postoju w portach zagranicznych wymiar dodatku podczas zaokrętowania określony w § 3 zwiększa się za każdy dzień postoju o następujący procent diet, przysługujących przy podróżach służbowych w tym porcie, w którym odbywa się postój jednostki pływającej, a obliczonych według zasad podanych w § 3 lit. b):
a)
dla oficerów oraz podoficerów zawodowych i podchorążych o 25% diet,
b)
dla podoficerów i szeregowców pełniących zasadniczą służbę wojskową oraz nadterminowych o 10% diet.
§  5.
Jeżeli postój w portach zagranicznych ma charakter reprezentacyjny, wymiar dodatku podczas zaokrętowania zwiększa się za każdy dzień postoju o następujący procent diet, przysługujących przy podróżach służbowych w tym porcie, w którym odbywa się postój jednostki pływającej, a obliczonych według zasad podanych w § 3 lit. b):
a)
dla dowódcy okrętu lub detaszowanego okrętu o 75%,
b)
dla dowódcy okrętu w zespole o 50%,
c)
dla oficerów nie wymienionych w pkt a) i b) o 40%,
d)
dla podoficerów zawodowych oraz podchorążych o 25%,
e)
dla podoficerów i szeregowców pełniących zasadniczą służbę wojskową oraz nadterminowych o 10%.
§  6.
Za dzień w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się 24-godzinny okres czasu, liczony od północy, przy czym dzień zaokrętowania i dzień wyokrętowania uwzględnia się przy obliczaniu dodatku.
§  7.
Przepisy o dodatku podczas zaokrętowania stosuje się także do żołnierzy Marynarki Wojennej, odbywających staż zaokrętowania na polskich statkach handlowych, z tą zmianą, że dodatek podczas zaokrętowania wypłaca się według stopnia wojskowego.
§  8.
Żołnierzom Marynarki Wojennej, odbywającym staż zaokrętowania na jednostkach pływających państw obcych, przyznaje się dodatek podczas zaokrętowania, w zależności od posiadanego stopnia wojskowego, w wysokości 50% diet, przysługujących przy podróżach służbowych w tym porcie, w którym nastąpiło zaokrętowanie. Ten wymiar dodatku przysługuje przez cały czas odbywania stażu zaokrętowania bez względu na miejsce postoju jednostki pływającej.

II.

Dodatek za nurkowanie.

§  9.
Dodatek za nurkowanie jest należnością, przysługującą żołnierzom Marynarki Wojennej za każdą godzinę przebywania pod wodą.
§  10.
Wysokość dodatku za nurkowanie oznacza się w złotych według następujących stawek godzinnych w zależności od charakteru służby żołnierza i głębokości zanurzenia się pod wodą:
Charakter służby żołnierza Głębokość zanurzenia się
do 10 m do 20 do 30 m ponad 30 m
Oficerowie 40 48 56 72
Podoficerowie zawodowi 28 36 44 60
Podoficerowie i szeregowcy pełniący zasadniczą służbę wojskową oraz nadterminowi 20 28 36 52

Uczniowie-nurkowie otrzymują za nurkowanie szkolne połowę powyższych norm.

Żołnierze powołani do czynnej służby wojskowej w Marynarce Wojennej w czasie wojny, mobilizacji lub wskutek zarządzenia Rady Ministrów, o ile bezpieczeństwo państwa tego wymaga, otrzymują dodatek za nurkowanie, stosownie do zasad określonych w ust. 1.

§  11.
Dodatek za nurkowanie wypłaca się na podstawie zliczenia przez dowódców nurków lub komendanta szkoły czasu nurkowania w danym miesiącu, przy czym uwzględnia się tylko pełne godziny nurkowania, wynikające z tego zliczenia.

Czasu krótszego od pełnej godziny nie uwzględnia się przy obliczaniu należności.

§  12.
Podczas zaokrętowania przysługuje nurkom nienależnie od dodatku za nurkowanie również dodatek podczas zaokrętowania na równi z załogą jednostki pływającej.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1947 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024