Wprowadzenie gatunkowej ochrony roślin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 29 sierpnia 1946 r.
wydana w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych i Ministrem Leśnictwa w sprawie wprowadzenia gatunkowej ochrony roślin.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 10 marca 1934 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 274) zarządza się, co następuje:
§  1.
Niżej wyszczególnione dziko rosnące rośliny uznaje się za gatunki chronione na całym obszarze Państwa:

Drzewa:

1.
Cis (Taxus baccata),
2.
Limba (Pinus cembra),
3.
Brzęk (Sorbus torminalis),
4.
Brzoza ojcowska (Betula Oycoviensis).

Krzewy, krzewinki:

5.
Wiśnia karłowata (Prunus fruticosa),
6. 1
Wawrzynek wilczełyko i w. główkowy (Daphne mezereum i D. Cneorum),
7.
Bluszcz (Hedera helix),
8.
Różanecznik żółty (Rhododendron flavum),
9.
Modrzewnica północna (Andromeda calyculata).

Rośliny zielne:

10.
Paproć - długosz królewski (Osmunda regalis),
11. 2
Paproć - pióropusznik strusi (Onoclea struthiopteris),
12.
Widłaki (Lycopodium) z wyjątkiem kłosów zarodnikowych wszystkie gatunki,
13.
Lilia złotogłów (Lilium martagon),
14.
Korona kostkowata (Fritillaria meleagris),
15.
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) i przebiśnieg pospolity (Galanthus nivalis),
16.
Szafran (Crocus scepusiensis),
17.
Ostnice (Stipa pennata i S. capillata),
18.
Storczykowate (Orchidaceae) z wyjątkiem pospolitych czerwono kwitnących gatunków, jak storczyk szerokolistny (Orchis latifolius) i storczyk krwisty (O. incarnatus),
19.
Kosaćce (Iris) wszystkie gatunki z wyjątkiem kosaćca żółtego (Iris pseudoacorus),
20.
Zawilec narcyzowy i zawilec zwyczajny (Anemone narcissiflora i A. silvestris),
21. 3
Pełnik europejski i pełnik siedmiogrodzki (Trollius europaeus i T. transsilvanicus),
22.
Sasanki (Pulsatilla) - wszystkie gatunki,
23.
Miłek wiosenny (Adonis vernalis),
24.
Rosiczka-okrągłolistna, długolistna i pośrednia (Drosera rotundifolia, longifolia i intermedia),
25.
Kotewka - orzech wodny (Trapa natans),
26.
Mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum),
27.
Goryczki - (Gentiana - wszystkie gatunki z wyjątkiem G. asclepiadea),
28.
Szarotka (Leontopodium alpinum),
29.
Dziewięćsił bezłodygowy i dziewięćsił popłocholistny (Carlina acaulis i C. onopordifolia).
§  2.
Zabrania się niszczenia, zrywania lub usuwania ze stanowisk (wykopywania) wymienionych w § 1 gatunków roślin chronionych oraz zbywania, nabywania, przenoszenia i wywożenia ich za granicę w stanie świeżym lub suszonym.
§  3.
Wojewoda po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody może udzielać zezwoleń na zbieranie i przenoszenie lub przesyłanie roślin chronionych dla celów naukowych, dydaktycznych i hodowlanych.
§  4. 4
Wyszczególnione w § 2 zakazy nie mają zastosowania do hodowanych w plantacjach i ogrodach gatunków roślin chronionych. Wojewoda może udzielać hodowcom tych roślin zezwolenia na przenoszenie, przesyłanie i sprzedawanie hodowanych roślin gatunków chronionych.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy wydane w zakresie unormowanym niniejszym rozporządzeniem.

1 § 1 ust. 6 zmieniony przez pkt 1 obwieszczenia Ministra Oświaty z dnia 14 kwietnia 1947 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.47.41.207).
2 § 1 ust. 11 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Ministra Oświaty z dnia 14 kwietnia 1947 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.47.41.207).
3 § 1 ust. 21 zmieniony przez pkt 4 obwieszczenia Ministra Oświaty z dnia 14 kwietnia 1947 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.47.41.207).
4 § 4 zmieniony przez pkt 5 obwieszczenia Ministra Oświaty z dnia 14 kwietnia 1947 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.47.41.207).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024