Zm.: dekret z dnia 14 lutego 1946 r. o uposażeniu wojskowych.

DEKRET
z dnia 19 sierpnia 1946 r.
o zmianie dekretu z dnia 14 lutego 1946 r. o uposażeniu wojskowych.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W dekrecie z dnia 14 lutego 1946 r. o uposażeniu wojskowych (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 59) wprowadza się następujące zmiany:

1)
W art. 2 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Wojskowy może jednak za specjalne czynności, niezwiązane ściśle z zajmowanym stanowiskiem (funkcją), otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie, którego wysokość ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Skarbu".

2)
Art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Art. 5. Uposażenie zasadnicze wojskowych zawodowych oznacza się w złotych według następujących stawek miesięcznych w zależności od posiadanego stopnia wojskowego;

Stopień wojskowy Wysokość uposażenia miesięcznego zasadniczego w złotych
Marszałek Polski 10.000.-
Generał Broni (Admirał) 5.600.-
Generał Dywizji (Wiceadmirał) 4.800.-
Generał Brygady (Kontradmirał) 4.000.-
Pułkownik lub równorzędny 3.500.-
Podpułkownik 3.000.-
Major 2.500.-
Kapitan 2.200.-
Porucznik 1.900.-
Podporucznik 1.700.-
Chorąży 1.600.-
St. sierżant 1.300.-
Sierżant 1.000.-
Plutonowy 900.-
Kapral 700.-
3)
Art. 6 ust. 1 - otrzymuje brzmienie:

"Art. 6. 1.Wojskowi zawodowi pełniący czynną służbę otrzymują dodatek funkcyjny w zależności od zajmowanego stanowiska, bez względu na posiadany stopień wojskowy, według następujących kategoryj i w następującej wysokości:

Kategoria stanowiska Stanowisko typowe Etatowy stopień wojskowy wysokość dodatku funkcyjnego w złotych
I Minister Obrony Narodowej - 5.100.-
II Dowódca Okręgu Wojskowego - 3.600.-
III Dowódca Korpusu - 3.000.-
IV Dowódca Dywizji - 2.700.-
V Dowódca pułku piechoty - 2.100.-
VI Szef Sztabu Pułku - 1.800.-
VII Dowódca batalionu piechoty - 1.400.-
VIII Dowódca kompanii piechoty - 1.000.-
IX Zastępca d-cy kompanii piechoty - 900.-
X Dowódca plutonu artylerii - 800.-
XI Dowódca plutonu piechoty - 700.-
XII Szef kompanii st. sierżant 600.-
XIII Zastępca d-cy plutonu sierżant 500.-
XIV Dowódca drużyny plutonowy 450.-
XV Zastępca d-cy drużyny kapral 400.-
4)
W art. 6 ust. 4 na końcu po wyrazie: "(ranienia)" skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy: "lub urlopu dla poratowania zdrowia".
5)
W art. 7 ust. 2 lit. b) po wyrazach: "do szkoły" - dodaje się wyraz: "powszechnej".
6)
Art. 8 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Art. 8. Wojskowi zawodowi pełniący służbę w garnizonie Warszawa, którego granice określi Minister Obrony Narodowej, otrzymują dodatek stołeczny stosownie do posiadanego stopnia wojskowego według poniższej tabeli:"

7)
W art. 15 dodaje się nowy pkt 3) w brzmieniu:

"3) dla mianowanych oficerami z szeregowego lub po ukończeniu szkoły oficerskiej - od dnia mianowania".

8)
W art. 16 dodaje się nowy pkt c) w brzmieniu:

"c) w razie powołania na stanowisko w państwowej służbie cywilnej, służbie samorządowej lub w przedsiębiorstwach cywilnych państwowych".

9)
Art. 18 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 18. Żołnierz zawodowy poza należnościami pieniężnymi ma prawo do następujących świadczeń ze strony Skarbu Państwa:

a)
do korzystania z usług ordynansa osobistego; świadczenie to przysługuje tylko oficerom i może być zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej zastąpione ekwiwalentem pieniężnym; wysokość ekwiwalentu pieniężnego określa Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Skarbu,
b)
do ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacyjnymi dla siebie i rodziny; zakres ulg określa Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej,
c)
do pomocy lekarskiej dla siebie i rodziny; zakres pomocy lekarskiej określa rozporządzenie Rady Ministrów,
d)
do wyżywienia, umundurowania i zakwaterowania na koszt skarbu Państwa; normy dziennej racji, należności mundurowych oraz kwater określa Minister Obrony Narodowej; wojskowy zawodowy zamiast wyżywienia w naturze może otrzymać ryczałt pieniężny, którego wysokość określa Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Skarbu; umundurowanie wojskowych zawodowych przechodzi na ich własność z dniem wydania".
10)
Art. 21 otrzymuje brzmienie:

"Art. 21. Wysokość uposażenia podoficerów i szeregowców, pełniących zasadniczą służbę wojskową oraz nadterminowych, normuje następująca tabela:

Stopień wojskowy Stanowisko typowe Wysokość uposażenia miesięcznego w złotych
Zasadnicza służba wojskowa Służba nadterminowa
Uposażenie zasadnicze Dodatek funkcyjny Uposażenie zasadnicze Dodatek funkcyjny
St. sierżant Szef kompanii 500 100 800 100
Sierżant Z-ca d-cy plut. 400 90 700 90
Plutonowy D-ca drużyny 300 80 600 80
Kapral Z-ca d-cy druż. 200 70 500 70
St. szeregowiec St. szeregowiec 150 - 400 -
Szeregowiec Szeregowiec 100 - - -
11)
W art. 24 na końcu zastępuje się kropkę przecinkiem, po czym dodaje się wyrazy: "nie niższej jednak od uposażenia zasadniczego:
a)
w szkołach ogólno-wojskowych: plutonowego w pierwszym roku i sierżanta w drugim roku nauczania,
b)
w szkołach lotniczych: sierżanta w pierwszym roku i st. sierżanta w drugim roku nauczania".
12)
Art. 26 otrzymuje brzmienie:

"Art. 26. Podoficerowie i szeregowcy pełniący zasadniczą służbę wojskową oraz nadterminowi mianowani podoficerami zawodowymi otrzymują jednorazowy dodatek w następującej wysokości:

Stopień wojskowy Kwota złotych
St. sierżant lub równorzędny 1.200.-
Sierżant 1.000.-
Plutonowy 900.-
Kapral 800.-
13)
Art. 30 otrzymuje brzmienie:

"Art. 30. W specjalnych warunkach służby wojskowej Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Skarbu może ustanawiać dla wojskowych w drodze rozporządzeń dodatki do uposażenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, uzasadniane szczególnymi właściwościami służby oraz warunkami lokalnymi w kraju i za granicą".

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Obrony Narodowej do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu dekretu z dnia 14 lutego 1946 r. o uposażeniu wojskowych (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 59) z uwzględnieniem zmian, wprowadzonych niniejszym dekretem.

Art.  3.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Skarbu.

Art.  4.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 sierpnia 1946 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024