Przeprowadzenie powszechnego sumarycznego spisu ludności cywilnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 stycznia 1946 r.
w sprawie przeprowadzenia powszechnego sumarycznego spisu ludności cywilnej.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonym ustawą z dn. 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr 60, poz. 436) oraz ustawy z dnia 14 października 1931 roku (Dz. U. R. P. Nr 97, poz. 741) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powszechny sumaryczny spis ludności cywilnej odbędzie się dnia 14 lutego 1946 roku. Miarodajnym momentem spisu jest północ z dnia 13 na 14 lutego 1946 r. Równocześnie dla osób urodzonych w latach 1927 - 1946 zostanie przeprowadzony spis uzupełniający na Ziemiach Odzyskanych dla celów administracji szkolnej w porozumieniu z Ministrem Oświaty oraz spis lokalowy w m. st. Warszawie.
§  2.
Spis dotyczyć będzie wszystkich osób cywilnych obecnych w dniu spisu na terenie Rzeczypospolitej.

Spis nie dotyczy wojskowych w czynnej służbie, należących do Armii Polskiej, jak i do Armii Państw Sprzymierzonych oraz jeńców - obywateli obcych.

§  3.
Spis przeprowadzony będzie według formularzy i instrukcyj wydanych przez Główny Urząd Statystyczny, a spis uzupełniający dla celów administracji szkolnej, według formularzy i instrukcyj wydanych przez Główny Urząd Statystyczny w porozumieniu z Ministrem Oświaty, spis zaś lokalowy w m.st. Warszawie przez Główny Urząd Statystyczny w porozumieniu z Zarządem Miejskim m. st. Warszawy.
§  4.
Osoby podlegające spisowi są obowiązane do złożenia przed organami spisowymi zeznań w zakresie objętym urzędowymi formularzami, jak również do okazania na żądanie tych organów dokumentów, niezbędnych do sprawdzenia ich zeznań.

Nadto mają obowiązek złożenia zeznań:

a)
właściciel i zarządca nieruchomości lub innych pomieszczeń zamieszkanych - co do osób zamieszkałych lub obecnych w tej nieruchomości lub pomieszczeniu;
b)
osoba zajmująca lub wynajmująca na swoje imię mieszkanie, głowa gospodarstwa domowego oraz domownicy - co do osób zamieszkałych lub obecnych w danym mieszkaniu.

Zeznania mają być składane ustnie przez udzielenie odpowiedzi na pytania organów spisowych.

§  5.
Zeznania winny być zgodne z prawdą, ścisłe i zupełne.
§  6.
Władzami spisowymi na całym obszarze Rzeczypospolitej są władze powiatowe administracji ogólnej.

W miastach Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku władzami spisowymi są zarządy miejskie.

Władze spisowe przeprowadzają spis pod nadzorem wojewodów, którzy powołają dla prowadzenia prac spisowych wojewódzkich komisarzy spisowych.

Wyjątek stanowią zarządy miast Warszawy i Łodzi, które przeprowadzają spis pod bezpośrednim nadzorem Głównego Urzędu Statystycznego.

§  7.
Władze spisowe podzielą podległe sobie tereny na okręgi spisowe oraz powołają komisarzy spisowych do przeprowadzenia spisu i doręczą im urzędowe legitymacje.

Wszyscy komisarze spisowi w czasie wykonywania czynności spisowych stoją pod ochroną prawną, przysługującą urzędnikom państwowym.

Komisarze spisowi pełnią swe funkcje honorowo.

Jeżeli komisarzami spisowymi są nauczyciele lub funkcjonariusze w czynnej służbie państwowej lub samorządowej, władze przełożone są obowiązane udzielić im urlopu na czas konieczny do wykonania czynności spisowych.

W budynkach wojskowych spis ludności cywilnej przeprowadzony będzie przez komisarzy spisowych mianowanych przez miejscową komendę garnizonu w porozumieniu z miejscową władzą spisową.

W więzieniach, aresztach i innych miejscach odosobnienia spis przeprowadzony będzie przez władze spisowe w porozumieniu z władzami bezpieczeństwa publicznego.

§  8.
Koszty druku i rozesłania formularzy spisowych, jak również inne koszty związane z przeprowadzeniem spisu, prócz wydatków wymienionych w § 9 niniejszego rozporządzenia, ponosi Skarb Państwa.
§  9.
Zarządy gminne obowiązane są współdziałać z władzą spisową i organami spisowymi przy przeprowadzaniu spisu, a w szczególności dostarczyć komisarzom spisowym urzędowej asysty (pracowników gminnych, członków zarządów, sołtysów, podsołtysów), urzędowego lokalu z niezbędnymi materiałami biurowymi, dostarczyć w razie potrzeby podwód dla komisarzy spisowych i w ogóle spełniać wszystkie czynności wskazane instrukcjami spisowymi, pokrywając ewentualne koszty stąd wynikłe.
§  10.
Prace przygotowawcze do spisu, organizacja przeprowadzenia i opracowania spisu wykonane zostaną przez Główny Urząd Statystyczny.

Dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego wyznaczy spośród pracowników urzędu Generalnego Komisarza Spisowego i zastępcę Generalnego Komisarza Spisowego.

§  11.
Kto umyślnie lub z niedbalstwa składa zeznania nieprawdziwe lub niekompletne, uchyli się od złożenia zeznań, wzbrania się wpuścić organa spisowe do mieszkania czy budynku, lub w inny sposób przeszkadza organom spisowym w wykonywaniu ich czynności, wywiera wpływ na inne osoby w kierunku uchylenia się od złożenia zeznań albo złożenia zeznań nieprawdziwych lub w sposób sprzeczny z przepisami - podlega karze grzywny do złotych trzech tysięcy z zamianą w razie niemożności jej uiszczenia na karę aresztu do jednego miesiąca.

Do orzekania o powyższych wykroczeniach właściwe są władze administracyjne.

§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej, Ministrem Ziem Odzyskanych i Ministrem Oświaty oraz w miarę potrzeby w porozumieniu z innymi ministrami.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024