Zaliczenie Stalowej Woli w pow. niżańskim województwie rzeszowskim do rzędu miast i ustalenie jej granic.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 26 kwietnia 1946 r.
o zaliczeniu Stalowej Woli w pow. niżańskim województwie rzeszowskim do rzędu miast i ustaleniu jej granic. *

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 86, poz. 770) oraz art. 83 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 294) zarządzam, co następuje:
§  1.
Z obszaru gminy wiejskiej Nisko w powiecie niżańskim województwa rzeszowskiego wyłącza się tereny:
a)
osiedla mieszkalnego "Stalowa Wola",
b)
Zakładów Południowych "Stalowej Woli" wraz z lasami i polami,
c)
Okręgowego Zjednoczenia Elektrowni Tarnów "OZET".
§  2.
Z terenów wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia tworzy się nową gminę Stalowa Wola z równoczesnym zaliczeniem jej do rzędu miast.
§  3.
Granice miasta Stalowa Wola określa się jak następuje: od punktu zetknięcia się parceli gminy katastralnej Pławo Nr 2540 z lewym brzegiem Sanu granica biegnie w kierunku południowo-wschodnim północną granicą parceli 2540, przecina drogę polną, łączącą Pławo z przewozem na Sanie, po czym biegnie północną granicą parceli 2546, przecina drogę polną i biegnie północnymi granicami parcel: 387, 386/1, 386/2 i 382. Następnie, - w kierunku południowym biegnie po zachodniej granicy parceli 382 do zbiegu z północną granicą parceli 381, po czym - w kierunku zachodnim północną granicą tej parceli oraz parcel 372/4, 372/3, następnie - południową i zachodnią granicą parceli 376, północną granicą parceli 372/7, północnymi załamaniami parceli 3702/2, północno-zachodnią granicą parceli 371/3, północno-wschodnią granicą parceli 371/11, wschodnią i zachodnią granicą parceli 371/2. W dalszym kierunku zachodnim granica przecina drogę polną, po czym biegnie północną granicą parceli 371/4, a następnie linią łamaną wzdłuż wschodniej, północnej i zachodniej granicy parceli 371/8, wschodnią granicą parceli 3711/4, południowymi łamanymi granicami parceli 349/21, południową granicą parceli 349/20, a następnie po linii najkrótszej zmierza ku południowo-wschodniemu narożnikowi parceli 349/19, po czym południową granicą tejże parceli.

W dalszym przebiegu granica zmierza w kierunku północnym i północno-zachodnim granicami parceli 349/5 i północną granicą parceli 349/13 oraz wschodnią granicą parcel: 349/26 i 349/24. Wschodnią i południową granicą parcel 349/25 granica miejska dochodzi do szosy Nisko-Rozwadów, przecina tę szosę najkrótszą linią ku południowo-wschodniemu narożnikowi parceli 442, po czym biegnie południową i zachodnią granicą tej parceli do punktu zetknięcia się z parcelą 441. Od tego punktu granica biegnie najkrótszą linią ku północno-wschodniemu narożnikowi parceli 700/1, po czym północną granicą tej parceli oraz parceli 700/2, a dalej zachodnią granicą parceli 760/1 dochodzi do drogi leśnej Pławo-Grębów. Przy wspomnianej drodze granica miejska biegnie w kierunku zachodnim, przecina tor kolejowy Rozwadów-Nisko i dociera do skrzyżowania się z szosą Rozwadów-Bojanów przy północno-zachodnim narożniku parceli 3635/2. Od tego miejsca granica biegnie w kierunku południowo-zachodnim, wschodnią stroną wymienionej szosy do punktu przecięcia się z drogą leśną 1 kat. 3634. Od tego punktu granica miejska biegnie zachodnią stroną drogi 3634 oraz drogi 1 kat. 3630 do punktu przecięcia się z południową linią graniczną terenu Zakładów Południowych, po czym w kierunku wschodnim granica miasta biegnie południowo-wschodnią i wschodnią granicą terenu Zakładów Południowych i, przecinając tory kolejowe linii Rozwadów-Nisko, dochodzi do szosy Rozwadów-Nisko. Następnie granica miasta biegnie po zachodniej stronie wspomnianej szosy do południowego narożnika terenu elektrowni "Ozet", dalej zaś w kierunku północnym i południowo-wschodnim biegnie południowo-wschodnią granicą tego terenu do zetknięcia się z lewym brzegiem Sanu, po czym biegnie tym brzegiem rzeki do punktu na wstępie oznaczonego.

§  4.
Granice opisane w § 3 wytyczy na miejscu komisja, zwołana pod przewodnictwem przedstawiciela właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej. W skład tej komisji wejdą w charakterze członków po jednym - przedstawiciele m. Stalowa-Wola i gminy Nisko.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 kwietnia 1945 r.
* Z dniem 1 września 1977 r. w województwie tarnobrzeskim włącza się do miasta Stalowej Woli ze znoszonej gminy Charzewice obszar wsi Charzewice, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 13 sierpnia 1977 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach: łomżyńskim, nowosądeckim i tarnobrzeskim (Dz.U.77.27.117).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024