Zaliczenie okresu wojennego do wymiaru uposażenia nauczycieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 26 czerwca 1945 r.
w sprawie zaliczenia okresu wojennego do wymiaru uposażenia nauczycieli.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 maja 1945 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1933 r. o zasadach zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych do grup uposażenia i automatycznego przechodzenia nauczycieli do wyższych grup uposażenia, o dodatkach lokalnych, funkcyjnych i służbowych oraz o umundurowaniu niższych funkcjonariuszów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 126) zarządzam, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia niniejszego stosuje się także do urzędników administracji szkolnej, o których mowa w § 32 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1933 r. o zasadach zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych do grup uposażenia i automatycznego przechodzenia nauczycieli do wyższych grup uposażenia, o dodatkach lokalnych, funkcyjnych i służbowych oraz o umundurowaniu niższych funkcjonariuszów państwowych, w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 maja 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 126).
§  2.
(1)
Zaliczenia czasu pracy nauczycielskiej w jawnym szkolnictwie polskim na terenach okupowanych dokonuje kuratorium okręgu szkolnego, na obszarze którego nauczyciel (urzędnik administracji szkolnej) pracuje w chwili zgłoszenia roszczenia o zaliczenie. W stosunku do kuratorów okręgów szkolnych i urzędników zarządu centralnego Ministerstwa Oświaty zaliczenia dokonuje Ministerstwo Oświaty.
(2)
Zaliczenia czasu pracy nauczycielskiej w polskim szkolnictwie zagranicą dokonuje Ministerstwo Oświaty.
§  3.
(1)
Zaliczenie obejmuje okres pracy nauczycielskiej w jawnym szkolnictwie polskim na terenach okupowanych do dnia ich wyzwolenia spod okupacji.
(2)
Okres pracy w polskich szkołach zagranicą zalicza się do końca roku szkolnego, który nastąpił po dniu 8 maja 1945 r.
§  4.
(1)
Z okresu wojennego zalicza się nauczycielowi:
a)
czas pracy w zorganizowanym tajnym nauczaniu na terenach okupowanych - w wymiarze podwójnym,
b)
okres przebywania w więzieniu lub obozie koncentracyjnym, jeżeli w czasie trwania okupacji był czynny w zorganizowanym tajnym nauczaniu, - w wymiarze podwójnym,
c)
okres ukrywania się w ucieczce przed zarządzonymi w stosunku do niego w związku z jego pracą w zorganizowanym tajnym nauczaniu represjami okupanta, - w wymiarze pojedynczym; w przypadkach szczególnych wymiar ten podwyższony być może o połowę.
(2)
Prace organizacyjne traktowane są na równi z pracą nauczycielską.
(3)
Nauczycielom, pozostającym w dniu 1 września 1939 r. w czynnej służbie, a zwolnionym lub niezatrudnionym przez okupanta, zalicza się czas przymusowej bezczynności w połowie.
(4)
Przepisy ust. (3) stosuje się odpowiednio do nauczycieli zatrudnionych w dniu 1 września 1939 r. w publicznym lub państwowym szkolnictwie na podstawie umowy, o ile uzyskali następne mianowanie.
§  5.
Czas pracy w niezorganizowanym tajnym nauczaniu zaliczony być może w zależności od okoliczności i niebezpieczeństwa, na które nauczyciel narażał się, - w połowie lub w wymiarze wyższym. Zaliczenie w wymiarze wyższym niż pojedynczy wymaga zgody Ministra Oświaty.
§  6.
Jako końcowy termin okresu tajnego nauczania i ukrywania się przyjmuje się dzień wyzwolenia danego obszaru spod okupacji. Jako końcowy termin przebywania w więzieniu lub obozie koncentracyjnym przyjmuje się dzień wyzwolenia bądź oswobodzenia.
§  7.
(1)
Roszczenie o zaliczenie czasu w jawnym szkolnictwie polskim na terenach okupowanych, w szkolnictwie polskim zagranicą oraz okresu wojennego winno być zgłoszone przez nauczyciela, pozostającego w czynnej służbie w szkolnictwie państwowym lub publicznym, drogą służbową w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
(2)
Dla osób wywiezionych przez okupanta poza granice Rzeczypospolitej lub powracających z zagranicy oraz dla osób, które pierwsze mianowanie na stanowisko nauczycielskie w szkolnictwie państwowym lub publicznym uzyskały dopiero po wojnie, - bieg terminu 6-cio miesięcznego zaczyna się od dnia powrotu do kraju bądź dnia mianowania.
(3)
W przypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie, Minister Oświaty może zezwolić na rozpatrzenie roszczenia zgłoszonego po upływie powyższego terminu.
§  8.
Okresy wakacyjne zalicza się na równi z okresami pracy.
§  9.
W przypadku zbiegu różnych tytułów do zaliczenia dokonuje się zaliczenia najkorzystniejszego.
§  10.
Prawo do zaliczenia nie służy nauczycielom czynnym w dniu 1 września 1939 r. w szkołach państwowych i publicznych, pozostającym w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w kraju, a nie zatrudnionym obecnie w szkolnictwie państwowym lub publicznym, którzy do dnia 31 sierpnia 1945 r. nie zgłoszą się pisemnie do kuratorium okręgu szkolnego, na obszarze którego zamieszkują, do objęcia służby lub nie obejmą w terminie wskazanym wyznaczonego im stanowiska służbowego.
§  11.
(1)
Powołuje się powiatowe komisje weryfikacyjne, działające przy inspektoratach szkolnych, okręgowe komisje weryfikacyjne, działające przy kuratoriach okręgów szkolnych i ministerialną komisję weryfikacyjną, działającą przy Ministerstwie Oświaty.
(2)
Powiatowe komisje weryfikacyjne właściwe są do orzekania o zaliczeniu do uposażenia okresów, o których mowa w §§ 4 i 5, w sprawach nauczycieli szkół powszechnych oraz urzędników inspektoratów szkolnych, okręgowe komisje weryfikacyjne w sprawach nauczycieli szkół, bezpośrednio podlegających kuratorom okręgów szkolnych, inspektorów szkolnych oraz urzędników kuratoriów szkolnych, ministerialne zaś komisje weryfikacyjne w sprawach nauczycieli szkół, podlegających bezpośrednio Ministrowi Oświaty, kuratorów oraz urzędników zarządu centralnego Ministerstwa Oświaty.
§  12.
(1)
O ile zachodzą wątpliwości co do nienagannego zachowania się nauczyciela w czasie okupacji pod względem obywatelskim władza powołana do zaliczania okresów, o których mowa w § 2, bądź władza, przekazująca zgłoszenie roszczenia nauczyciela o zaliczenie okresu wojennego, przekazuje zbadanie zarzutów komisji weryfikacyjnej.
2)
W razie stwierdzenia przez komisję weryfikacyjną, że zarzuty są uzasadnione, okresy o których mowa w §§ 2, 4, 5 i 8 nie podlegają zaliczeniu.
§  13.
(1)
Przewodniczących, ich zastępców i członków komisyj powołuje Minister Oświaty. Powołanie przewodniczących i członków powiatowych i okręgowych komisyj następuje na wniosek kuratorów okręgów szkolnych. Członkowie powoływani są z pośród nauczycieli, pozostających w czynnej służbie, którzy w okresie okupacji brali udział w tajnym nauczaniu; połowę członków komisji powołuje się z listy nauczycieli, przedstawionej przez obraną przez Ministra Oświaty organizacją nauczycielską.
(2)
Komisja weryfikacyjna orzeka w składzie: przewodniczącego (zastępcy) i dwóch członków. W ramach komisji mogą być tworzone komplety. Uchwały komisji zapadają większością głosów.
(3)
Przewodniczący komisji czuwa nad jednolitością i prawidłowością postępowania i orzecznictwa poszczególnych kompletów.
(4)
Przewodniczący i członkowie komisji otrzymują za swoje czynności, dokonywane poza godzinami urzędowymi, wynagrodzenie, którego wysokość ustala zarządzenie Ministra Oświaty.
§  14.
Od orzeczenia komisji weryfikacyjnej służy odwołanie. Sprawa przechodzi wówczas do komisji wyższego rzędu, która orzeka ostatecznie. W przypadku odwołania od orzeczenia ministerialnej komisji weryfikacyjnej orzeka ostatecznie komisja ta w innym składzie.
§  15.
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej może zawiesić uchwałę komisji, od której nie odwołała się strona; w sprawie orzeka wówczas komisja wyższego rzędu; w przypadku zawieszenia uchwały ministerialnej komisji weryfikacyjnej orzeka komisja ta w innym składzie.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024