Wykonanie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 4 listopada 1944 r., o środkach zabezpieczających w stosunku do zdrajców Narodu.

ROZPORZĄDZENIE
KIEROWNIKÓW RESORTÓW: SPRAWIEDLIWOŚCI, BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO ORAZ GOSPODARKI NARODOWEJ I FINANSÓW
z dnia 30 listopada 1944 r.
w sprawie wykonania dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 4 listopada 1944 r., o środkach zabezpieczających w stosunku do zdrajców Narodu.

Na podstawie art. 9 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 4 listopada 1944 r., o środkach zabezpieczających w stosunku do zdrajców Narodu (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 54) zarządza się, co następuje:
§  1.
(1)
Władze bezpieczeństwa publicznego obowiązane są do zatrzymania wszystkich osób, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dopuściły się czynów, określonych w art. 1 dekretu.
(2)
Nie podlegają zatrzymaniu nieletni, którzy nie ukończyli lat 13,
(3)
Władze bezpieczeństwa publicznego jednocześnie z zatrzymaniem zabezpieczają tymczasowo majątek zatrzymanego i żyjących z nim członków rodziny.
(4)
O dokonaniu powyższych czynności władze bezpieczeństwa publicznego zawiadamiają prokuratora specjalnego sądu karnego.
(5)
Prokurator specjalnego sądu karnego powierzy opiekę tymczasową nad nieletnimi, wymienionymi w ust. (2) miejscowej (gminnej lub miejskiej) radzie narodowej i zwróci się do właściwego urzędu skarbowego o dokonanie protokolarnego zajęcia majątku osób, wymienionych w ust. (3).
§  2.
(1)
Delegowany przez właściwy urząd skarbowy urzędnik sporządzi w obecności przedstawicieli władz bezpieczeństwa publicznego i miejscowej (gminnej, lub miejskiej) rady narodowej protokół zajęcia majątku zatrzymanego i żyjących z nim członków rodziny.
(2)
Odpisy protokółu zajęcia należy doręczyć władzom bezpieczeństwa publicznego dla dołączenia do akt sprawy zatrzymanego.
(3)
Zajęty majątek ruchomy należy oddać pod tymczasowy dozór miejscowej rady narodowej lub osoby przez nią wskazanej, - gdyby zaś, ze względu na bezpieczeństwo tego majątku było to niewskazane, należy takowy przewieźć do magazynów skarbowych.
(4)
Majątek nieruchomy, jak również przedsiębiorstwa handlowe i przemysłowe należy oddać pod tymczasowy dozór miejscowej rady narodowej.
(5)
Członkami rodziny w rozumieniu ust. (2) § 1 są krewni w linii prostej, bocznej, małżonek, powinowaci oraz osoby pozostające w faktycznej wspólnocie małżeńskiej lub rodzinnej z osobą, co do której zachodzi podejrzenie, że popełniła czyn, określony w art. 1 dekretu.
§  3.
W Wypadku nieujęcia osoby wymienionej w art. 1 dekretu, lub też w wypadku wykrycia majątku ukrytego przez taką osobę, należy co do zabezpieczenia i zajęcia majątku postąpić w sposób przewidziany w § 2 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
(1)
Władze bezpieczeństwa publicznego winny przesłuchać zatrzymanego i najdalej w ciągu 14 dni od daty zatrzymania przekazać akta sprawy właściwemu prokuratorowi specjalnego sądu karnego, który postąpi w myśl art. 2 ust. 1 i 2 dekretu.
(2)
O ile na podstawie akt sprawy prokurator dojdzie do wniosku, że brak jest dostatecznych danych do ustalenia, iż zatrzymany dopuścił się czynu, określonego w art. 1 dekretu, nakaże bądź uzupełnienie dochodzenia, bądź niezwłoczne zwolnienie zatrzymanego. Postanowienie prokuratora w tym przedmiocie jest wiążące dla władz bezpieczeństwa publicznego.
§  5.
(1)
Prokurator specjalnego sądu karnego przesyła odpis postanowienia sądu specjalnego, zapadłego w myśl art. 5 dekretu, właściwemu urzędowi skarbowemu celem wykonania przewidzianej w art. 3 dekretu konfiskaty mienia.
(2)
Odpis postanowienia w ust. 1 wymienionego, stanowi tytuł wykonawczy, na mocy którego zajęty majątek przechodzi na własność skarbu państwa, o czym należy poczynić wzmiankę w protokóle zajęcia,
§  6.
W razie rehabilitacji skazanego (art. 2 ust. 5 dekretu) zwrot jego majątku nastąpi na mocy wydanego jednocześnie przez specjalny sąd karny postanowienia w tym przedmiocie.
§  7.
(1)
W razie wyłączenia majątku członków rodziny spod konfiskaty, w myśl art. 6 dekretu, oraz w wypadkach wymienionych w § 6 - prokurator specjalnego sądu karnego przesyła odpis postanowienia sądu właściwemu urzędowi skarbowemu celem wydania osobie zainteresowanej majątku, stanowiącego jej własność. O wydaniu majątku należy poczynić wzmiankę w protokóle zajęcia i wykonania konfiskaty (§ 5 ust. 2).
(2)
W razie niemożności zwrotu skonfiskowanego majątku, w wypadkach wyszczególnionych w ust. (1) oraz w § 6, osoby zainteresowane otrzymują równowartość tego majątku.
§  8.
Miejsca odosobnienia (obozy) podlegają Kierownikowi Resortu Bezpieczeństwa Publicznego.
§  9.
Nadzór nad miejscami odosobnienia (obozami) sprawuje prokurator specjalnego sądu karnego.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024