Obowiązek składania broni i materiałów wybuchowych.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 31 października 1943 r.
o obowiązku składania broni i materiałów wybuchowych.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.
1)
W czasie wojny powiatowa władza administracji ogólnej może zarządzić złożenie w określonych miejscach i terminach wszystkich lub niektórych przedmiotów wymienionych w art. 2.
2)
Jeżeli powiatowa władza administracji ogólnej nie jest czynna, zarządzenie wymienione w ust. poprzedzającym może wydać dowódca wielkiej jednostki wojska (równorządny) bądź upoważniony przez niego oficer, a w przypadkach nagłych dowódca wojskowego oddziału w stopniu oficerskim, działający na danym obszarze.
3)
W przypadku wydania zarządzenia przez dowódcę wojskowego, obowiązany on jest zawiadomić o nim niezwłocznie najbliższą władzę administracji ogólnej i stosować się do dalszych zarządzeń tej władzy.
4)
W zarządzeniu wymienionym w ust. 1) można zwolnić oznaczone kategorie osób od obowiązku złożenia broni i amunicji, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo osobiste lub dla celów służbowych.
Art.  2.

Do przedmiotów, których złożenie można zarządzić, należą:

a)
broń palna wszelkich typów i kalibrów, zdatna do użytku lub uszkodzona oraz gotowe jej części składowe;
b)
broń biała: szable, szpady, bagnety i lance;
c)
granaty ręczne typu wojskowego lub doraźnie wykonane, miny przeciwczołgowe oraz rakiety sygnalizacyjne i oświetlające;
d)
amunicja typu wojskowego i cywilnego wszelkich kalibrów;
e)
materiały wybuchowe (kruszące, inicjujące i prochy) w postaci luźnej i opakowanej;
f)
lonty zapalające i detonujące oraz spłonki do nich.
Art.  3.

W przypadkach, gdy złożenie przedmiotów wymienionych w art. 2 byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami dla ich posiadacza lub z uzasadnioną obawą niebezpieczeństwa wybuchu - wystarczy zgłoszenie tych przedmiotów w terminie i miejscu wyznaczonych do złożenia.

Art.  4.
1)
Powiatowa władza administracji ogólnej w porozumieniu z dowódcą wielkiej jednostki wojska (równorzędnym) działającym na danym obszarze lub z upoważnionym przez niego oficerem, może zwrócić broń, służącą do użytku osobistego lub służbowego, jeżeli posiadacz nie daje powodu do obaw, że użyje tej broni w sposób zagrażający interesom obrony Państwa lub bezpieczeństwa publicznego.
2)
Broń o wartości zabytkowej należy zwrócić niezwłocznie.
3)
Przepis ust. 1) stosuje się odpowiednio do amunicji, prochów myśliwskich oraz materiałów wybuchowych, lontów i spłonek, służących do użytku przemysłowego.
Art.  5.

W stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej uprawnienia z art. 1 służą władzom Sił Zbrojnych.

Art.  6.

Zarządzenie złożenia przedmiotów należy podać do powszechnej wiadomości przez obwieszczenie conajmniej na budynkach, będących siedzibą władzy, która zarządzenie wydała oraz władz gminnych obszaru, którego dotyczy zarządzenie, a w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej - ogłosić w jednostkach wojskowych.

Art.  7.
1)
Kto nie złoży lub nie zgłosi w terminie i miejscu, wyznaczonych w zarządzeniu (art. 1 i 3) przedmiotów w tym zarządzeniu wymienionych, albo kto po terminie przedmioty to bezprawnie posiada - podlega karze więzienia do lat 5.
2)
Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze więzienia do 2 lat, aresztu lub grzywny.
3)
Jeżeli z okoliczności sprawy, a przede wszystkim z zachowania się sprawcy oraz z rodzaju, ilości i jakości przedmiotów niezłożonych bądź niezgłoszonych, albo bezprawnie posiadanych, wynika, że sprawca działa w celu użycia ich w sposób zagrażający interesom obrony Państwa lub bezpieczeństwa publicznego - podlega on karze śmierci.
4)
Orzecznictwo w sprawach o przestępstwa, wymienione w artykule niniejszym, należy wyłącznie do właściwości sądów.
Art.  8.

Przedmioty niezłożone w terminie oraz po tym terminie bezprawnie posiadane podlegają przepadkowi.

Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych, Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024