Zmiana i ustalenie granic miasta Baranowicze w powiecie baranowickim, województwie nowogródzkim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 marca 1938 r.
o zmianie i ustaleniu granic miasta Baranowicze w powiecie baranowickim, województwie nowogródzkim.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 92) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 895) zarządzam co następuje:
§  1.
Z gminy wiejskiej Darewo w powiecie baranowickim, województwie nowogródzkim wyłącza się część gruntów, należących do wsi Dubowo, położonych przy północno - wschodniej granicy miasta Baranowicze, pomiędzy ulicą Górną, południowo - zachodnią granicą scalonych gruntów wsi Dubowo a zachodnią granicą wsi Łobuzy o powierzchni 18 ha 3.180 m2 i włącza się je do miasta Baranowicze w tymże powiecie i województwie.
§  2.
Granica miasta Baranowicz w powiecie baranowickim, województwie nowogródzkim zostaje ustalona, jak niżej.

Od punktu przecięcia się zachodniej granicy posiadłości spadkobierców Aleksandra Aleksiejewa z południową krawędzią drogi, prowadzącej przy zabudowaniach wsi Baranowicze, granica biegnie południową krawędzią wspomnianej drogi według ustabilizowanych na gruncie miejskich punktów poligonowych w kierunku południowo-wschodnim i, przecinając grunty wsi Baranowicze oraz drogę z majątku Rozwadowo do miasta Baranowicz, biegnie południową stroną tejże drogi, równolegle do linii żywopłotu dworu Rozwadowo, przecinając grunty majątku Rozwadowo i drogę do wsi Anisimowicze; przy skrzyżowaniu się dróg do tejże wsi i do wsi Świeciłowicze, zmieniając kierunek na północno - wschodni i przecinając grunty wsi Anisimowicze, biegnie granica południowo-wschodnią stroną drogi, prowadzącej do Świeciłowicz, przechodzi południowo - wschodnią krawędzią traktu, prowadzącego z miasta Baranowicz do Stołowicz, przecina z kolei grunty wsi Świeciłowicze do przejazdu kolejowego kolei Wilno - Baranowicze - Równe przez pas wywłaszczenia kolejowego. Za przejazdem kolejowym, po opuszczeniu pasa wywłaszczenia kolejowego, przechodzi granica z południowo-wschodniej krawędzi traktu Baranowicze - Stołowicze na południowo - wschodnią krawędź drogi wiodącej do wsi Wielka Kołpienica w kierunku północno - wschodnim i, przecinając grunty wsi Świeciłowicze, granice gminy Nowa Mysz i Stołowicze oraz grunty wsi Wielka Kołpienica, dochodzi do punktu najbardziej na północ wysuniętego tj. do wsi Wielka Kołpienica, gdzie skręca pod kątem około 75° na południowy wschód.

Od punktu wyżej określonego biegnie granica południowo-zachodnią krawędzią drogi, idącej z Wielkiej Kołpienicy w kierunku Nowe Baranowicze, przecinając tor kolejowy Stołpce - Baranowicze - Brześć i pas wywłaszczenia kolejowego oraz grunty wsi Wielka Kołpienica, zmieniając przy tym u wylotu ulicy Miłej kierunek na bardziej wschodni, przecina granicę gminy Stołowicze i Darewo, idąc południowo-zachodnią krawędzią drogi polnej (tzw. droga do Lachowicz) i wchodząc na ulicę Górną, przecina grunty wsi Dubowo, skręcając następnie w kierunku północno - wschodnim po prawym brzegu drogi prowadzącej z Baranowicz do scalonej wsi Dubowo, następnie zaś w odległości około 130 m, załamując się w kierunku południowo - wschodnim, biegnie granicą skomasowanych gruntów wsi Dubowo do przecięcia się z granicą wsi Łobuzy, gdzie skręca w kierunku południowo - zachodnim po granicy północno-wschodniej gruntów wsi Łobuzy, przecina szosę z Baranowicz do Darewa, następnie dróżką okalającą tereny Nadleśnictwa Kołpienickiego i stanowiącą granicę pomiędzy gruntami tego Nadleśnictwa a wsią Ławrynowicze i osadą "Borok", biegnie północno - zachodnią krawędzią wspomnianej dróżki, zmieniając poniżej lotniska kierunek na południowo - wschodni dochodzi do punktu przecięcia się granicy lasów państwowych z granicą gminy Jastrzębl i Darewo tj. do punktu, w którym granica lasu skręca w kierunku południowo - zachodnim po granicy osady "Janowo".

Od punktu wyżej opisanego biegnie granica miasta po granicy lasów państwowych i osady "Janowo", dochodząc do torów kolejowych Baranowicze - Równe, przecina pas wywłaszczenia kolejowego i biegnie dalej drogą w kierunku tym samym co i poprzednio południową granicą terenów wojskowych (koszary im. Kościuszki), przecina kolejkę wąskotorową do Krzywoszyna i dochodzi do drogi prowadzącej z Baranowicz do Grabowca tj. do punktu, w którym z jednej strony kończą się tereny wojskowe, z drugiej zaś lasy państwowe. Następnie granica przecina drogę tę w kierunku południowo - zachodnim, dochodzi do kopca granicznego posiadłości Michała Gorbacza, wchodzącej w skład rozparcelowanego folwarku "Uznogi", i biegnie południowo - zachodnią granicą wspomnianej nieruchomości do punktu, w którym granica posiadłości Michała Gorbacza skręca w kierunku północno - zachodnim. W punkcie powyższym zmienia swój kierunek na północno - zachodni po granicy nieruchomości Michała Gorbacza, przecina drogę prowadzącą ze wsi Uznogi do Grabowca i, biegnąc dalej w kierunku południowo - zachodnim, północno - zachodnią krawędzią wspomnianej drogi, dochodzi do wsi Uznogi, gdzie zmienia kierunek na północno - zachodni przy dróżce, będącej granicą gruntów wsi Uznogi i byłego folwarku Uznogi, następnie północno - wschodnią stroną tej drogi w kierunku byłego folwarku Uznogi w linii prostej przecinając drogę z Baranowicz do Jastrzębla biegnie w tym samym kierunku północno - wschodnim i tą samą krawędzią drogi po granicy gruntów wsi Uznogi i byłego folwarku Uznogi do gruntów serwitutowych oddanych wsi Baranowicze z majątku Rozwadowo. Stąd granica miasta biegnie brzegiem wspomnianych gruntów wzdłuż granicy serwitutu do przecięcia się z drogą wiodącą do miasta Baranowicz, to jest do punktu, w którym schodzą się granice gminy Jastrzębl i Nowa Mysz. Od tego punktu biegnie granica w kierunku północno-zachodnim, północno - wschodnim brzegiem wspomnianej drogi, do przecięcia się z pasem wywłaszczenia kolejowego i leżącą w tym pasie drogą państwową wiodącą z Baranowicz do Słonima, następnie granicą tegoż pasa do prostopadłego zakrętu drogi państwowej wspomnianej wyżej w kierunku północno - zachodnim południowo-zachodnim brzegiem tej drogi do przecięcia się tegoż brzegu drogi z pasem drogi wywłaszczenia kolejowego od strony północnej, a następnie granicą pasa wywłaszczenia kolejowego w kierunku północno - wschodnim dochodząc do dzielnicy "Cegielnia", skąd skręca w kierunku północno - zachodnim i zostawiając po stronie wschodniej posiadłość Teodora Kondratczyka i przecinając ukośnie działki, wchodzące w skład gruntów wsi Muckiewicze, dochodzi do drogi prowadzącej ze wsi Muckiewicze (koło Cegielni) do wsi Baranowicze, stanowiącej wspólną granicę gruntów wsi Muckiewicze i Baranowicze.

W punkcie powyższym granica załamuje się w kierunku północno - wschodnim przecinając działki wsi Baranowicze, dochodzi do drogi polnej, biegnącej wzdłuż północno - wschodniej granicy posiadłości spadkobierców Aleksandra Aleksiejewa, i biegnie w kierunku północno-wschodnim prawą krawędzią wspomnianej drogi, przecina drogę prowadzącą z Nowej Myszy do Baranowicz i wchodzi na miedzę polną, stanowiącą zachodnią granicę nieruchomości spadkobierców Aleksandra Aleksiejewa, którą to miedzą dochodzi do punktu wyjściowego.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024