Zniżki celne i zwolnienia od cła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 27 października 1937 r.
w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych i zwolnieniach od cła.

Na podstawie art. 23 ust. 1 lit a) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnym (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 610) zarządzam co następuje:
§  1.
1)
Przy przywozie towarów wyszczególnionych w załączonych do rozporządzenia niniejszego wykazach Nr 1, Nr 2 i Nr 3, jeżeli towary te nie są oznaczone jako wolne od cła, pobiera się cło zniżone, wyrażone w tych wykazach w procentach cła normalnego (autonomicznego).
2)
Cło zniżone oblicza się od stawek zawartych w kolumnie I lub II taryfy celnej przywozowej w brzmieniu każdocześnie obowiązującym, w zależności od tego, z której kolumny stawki celne mają do danego towaru zastosowanie.
§  2.
1)
Urzędy celne stosują cło zniżone, bądź zwalniają od cła:
a)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr 1 - za pozwoleniem Ministra Skarbu i na warunkach w tym pozwoleniu przewidzianych,
b)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr 2 - na podstawie zaświadczenia izby przemysłowo - handlowej, właściwej terytorialnie dla danego zakładu przemysłowego, a jeśli chodzi o przywóz tych towarów na obszar W. M. Gdańska dla użycia ich na tym obszarze - na podstawie zaświadczenia Izby Handlu Zagranicznego w Gdańsku,
c)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr 3 - bez osobnych na to pozwoleń lub zaświadczeń.
2)
Cła zniżone lub zwolnienia od cła, przewidziane w wykazie Nr 3, urzędy celne, stosują również z urzędu - bez wniosku strony.
§  3.
Zaświadczania wymienione w § 2 pkt b) rozporządzenia niniejszego powinny zawierać:
a)
nazwę izby, która zaświadczanie wystawiła,
b)
miejsce i datę wystawienia zaświadczenia,
c)
powołanie rozporządzenia niniejszego, jako podstawy prawnej dla wydania zaświadczenia,
d)
nazwę i siedzibę firmy, której zaświadczenie zostało wydane oraz oznaczenie miejsca zakładu przemysłowego, dla którego towar jest przeznaczony,
e)
nazwę towaru w brzmieniu podanym w wykazie Nr 2 oraz ilość tego towaru,
f)
stwierdzenie, że podana ilość towaru odpowiada zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa lub jego zdolności przetwórczej, oraz wskazanie, w jakim okresie czasu towar ma być przerobiony,
g)
stwierdzenie, że towar objęty zaświadczeniem jest przeznaczony do celów określonych w wykazie Nr 2,
h)
nazwę urzędu celnego, w którym ma być dokonana odprawa celna,
i)
wymienienie urzędu celnego, znajdującego się najbliżej zakładu przemysłowego, dla którego towar jest przeznaczony,
j)
podpis i pieczęć izby wystawiającej zaświadczenie.
§  4.
1)
Zaświadczenia wystawiane przez izby (§ 2 pkt b) są ważne na okres obowiązywania rozporządzenia niniejszego; mogą być one wykorzystywane częściowo, lecz co najwyżej przy pięciu zgłoszeniach celnych.
2)
Zaświadczenia powołane w ust. 1 niewykorzystane całkowicie przy pięciu zgłoszeniach celnych nie mogą być wykorzystane przy zgłoszeniach celnych następnych, chociażby termin ich ważności (§ 4 ust. 1) jeszcze nie upłynął.
§  5.
1)
Urząd celny położony najbliżej zakładu przemysłowego obowiązany jest przeprowadzić kontrolę, czy towar, odprawiony za cłem zniżonym lub bez cła, został użyty przez zakład przemysłowy wymieniony w zaświadczeniu do celu określonego dla danego towaru w wykazie Nr 2. Jeżeli przeprowadzenie kontroli nie należy do urzędu celnego odprawiającego, to urząd ten, w celu dokonania kontroli, przesyła dane dotyczące odprawionego towaru urzędowi celnemu położonemu najbliżej zakładu przemysłowego.
2)
Zakład przemysłowy obowiązany jest prowadzić rejestr wykazujący dokładnie przychód i rozchód towarów, do których zastosowano zwolnienie od cła lub cło zniżone, przewidziane w wykazie Nr 2.
3)
Stosuje się tu również § 18 ust. 1 pkt b) i c) przepisów wykonawczych do prawa celnego.
§  6.
1)
Gdy przed wydaniem do wolnego obrotu towaru, wyszczególnionego w wykazie Nr 1, strona nie złożyła podania o udzielenie jej pozwolenia na zastosowanie cła zniżonego, lub zwolnienia od cła tego towaru, Minister Skarbu może dodatkowo wydać pozwolenie i zarządzić zwrot różnicy pomiędzy należnościami celnymi pobranymi a przypadającymi na zasadzie rozporządzenia niniejszego, jeżeli:
a)
przed wydaniem towaru do wolnego obrotu została ustalona, na wniosek strony, tożsamość towaru w sposób określony przepisami wykonawczymi do prawa celnego;
b)
strona złożyła, w ciągu 30 dni od daty uiszczenia, zakredytowania lub odroczenia należności celnych, podanie o zastosowanie do odprawionego towaru cła zniżonego, lub zwolnienia od cła.
2)
W przypadkach, gdy przed podjęciem do wolnego obrotu towaru, wymienionego w wykazie Nr 1, strona złożyła podanie o udzielenie jej pozwolenia na zastosowanie cła zniżonego lub zwolnienia od cła, lecz podjęła towar do wolnego obrotu przed otrzymaniem takiego pozwolenia, Minister Skarbu może zarządzić zwrot różnicy pomiędzy należnościami celnymi pobranymi a przypadającymi na zasadzie rozporządzenia niniejszego, jeżeli, przy zachowaniu przepisu ust. 1 pkt a) paragrafu niniejszego, strona złożyła podanie o zwrot wspomnianej różnicy w ciągu 30 dni od daty pisma, którym Ministerstwo Skarbu zawiadomiło ją o wydaniu pozwolenia.
3)
Jeżeli strona wniosła zażalenie w sprawie zastosowania taryfy celnej lub przepisów celnych, bieg 30-dniowych terminów, określonych w ustępie 1 i 2 paragrafu niniejszego, rozpoczyna się od daty doręczenia stronie orzeczenia ostatecznego w administracyjnym toku instancyj.
4)
Podania określone w ustępie 1 i 2 paragrafu niniejszego strona powinna złożyć, dołączając kwit celny, w urzędzie celnym, który dokonał odprawy. Urząd celny prześle otrzymane podanie do Ministerstwa Skarbu wraz ze sprawozdaniem i dowodami stwierdzającymi tożsamość towaru.
§  7.
1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1937 r. i obowiązuje do dnia 30 kwietnia 1938 roku.
2)
Pozwolenia Ministra Skarbu na zastosowanie cła zniżonego bądź zwolnienia od cła, wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 22 kwietnia 1937 r., w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych i zwolnieniach od cła (Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 268) zmienionego rozporządzeniami: z dnia 13 maja 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 325), z dnia 16 czerwca 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 365), z dnia 22 lipca 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 467), z dnia 30 sierpnia 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 70, poz. 518) i z dnia 30 września 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 73, poz. 536), oraz pozwolenia, wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 23 lutego 1937 r. w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 101), zachowują swą ważność do dnia 30 kwietnia 1938 r. włącznie, jeżeli dotyczą towarów wyszczególnionych w wykazie Nr 1 rozporządzenia niniejszego; w tych przypadkach cło zniżone lub zwolnienie od cła stosuje się według norm ustalonych w rozporządzeniu niniejszym. Nie dotyczy to jednak pozwoleń Ministra Skarbu na zastosowanie cła zniżonego przy przywozie części zamiennych do samochodów, motocykli i ciągówek (z grup: 65, 66, 67, 69, 70 i 71 t. c. przywozowej) ; pozwolenia te, wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 22 kwietnia 1937 r. w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych i zwolnieniach od cła (Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 268) tracą swą ważność z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.

ZAŁĄCZNIKI  1

WYKAZ Nr 1.

Pozycje i punkty

t. c. przywozowej

Nazwa towaru Cło zniżone w %% cła normalnego (autonomicznego)
z 12 Łubin - do siewu bez cła
z 23 p. 1 Pestki chleba świętojańskiego 30
24 p. 2 Nasiona lnu, konopi - do siewu bez cła
24 z p. 3 Nasiona słonecznika, zmiażdżone, w postaci makuchów - do celów pastewnych bez cła
24 z p. 4 Nasiona soi - do przerobu na olej do konserw rybnych do dnia 28 lutego 1938 r. 10
30 z p. 1 Ryż niewyłuszczony oraz wyłuszczony w błonce, sprowadzany przez porty polskiego obszaru celnego 12
30 z p. 2 Ryż szlifowany, polerowany, łamany, sprowadzany przez porty polskiego obszaru celnego - do przerobu na krochmal 9
z 32 p. 1 Mieszanka mąki kukurydzowej z mączką kostną z dodatkiem produktów zapachowych jak anyż, kminek itp., używana jako dodatek do paszy dla zwierząt (o nazwach np. "Provendeine", "Helios") 10
82 z p. 5a i b Pieprz turecki w suchych strączkach z wyjątkiem mielonego, sprowadzany do przerobu 5
83 p. 2 z lit. a Sadzonki ukorzenione winorośli bez cła
z 89 p. 1 Używane w lecznictwie rośliny i ich części, nierozdrobnione 20
grupa 11 i z grupy 23 poz. poz.: 254, 255, 256 i 258 Ryby, skorupiaki, mięczaki, - ich przetwory, - do przerobu na mączkę rybną bez cła
117 z p. 1 i z uwagi 1 oraz z p. 2 Śledzie solone - o ile 10 kg tych śledzi zawiera nie więcej niż 60 sztuk 33⅓
129 p. 5 Kazeina 40
134 p. 2 Szczecina oczyszczona - do celów przemysłowych 35
134 z p. 3 Szczecina sortowana, czarna - do celów przemysłowych 20
z 157 p. 2 Szpat ciężki mielony - do wyrobu litoponu 20
z 159 p. 2 Skaleń mielony bez cła
z 190 Oleje z węgla kamiennego, o ciężarze właściwym powyżej 0,960 oraz mieszaniny tych olejów ze sobą lub z kwasami karbolowymi - tak zwane oleje impregnacyjne 5
194 p. 1 Antracen surowy 10
z 216 z p. 2 Tran mętny przy 15ºC i wyżej - do rafinowania dla celów leczniczych 30
229 p. 2 Mace - w okresie do dnia 15 kwietnia 1938 r. 55
254 z p. 3 Stynki suszona (osmerus eperlanus L) 5
z 255 Śledzie wędzone tzw. "strömlingi" 40
z 255 Śledzie wędzone tzw. "strömlingi" - do przerobu fabrycznego 20
z 299 z p. 22 Fosforan dwusodowy - do wykańczania tkanin z jedwabiu naturalnego 50
z 311 Chlorek cynowy - do celów przemysłowych 5
320 z p. 4 Proszek składający się z tlenków żelaza z dodatkiem tlenków manganu, krzemu, glinu oraz tlenków innych metali - do wyrobu elektrod 50
z 331 Mrówczan niklu - do użycia jako katalizator przy utwardzaniu tłuszczów i olejów 25
332 p. 2 Bezwodnik octowy - do celów przemysłowych 20
z 339 Kwas benzoesowy 50
z 345 Oleje fuzlowe - do celów przemysłowych 40
374 z p. 1 Bromek metylu 15
z 392 p. 1a Proszek lukrecjowy, chociażby z domieszką dwuwęglanu sodu - do gaśnic przeciwpożarowych 40
397 z p. 1 Orto - i paratoluidyna oraz ich mieszaniny 10
397 z p. 6 Tolidyna 15
397 z p. 8 Tolilonaftyloamina 15
397 z p. 12 Przyśpieszacz wulkanizacyjny (vulcacit F), sprowadzany przez fabryki - do wyrobu opon, dętek i ochraniaczy - samochodowych, motocyklowych i samolotowych 1
397 z p. 12 Kwas fenylonaftyloaminosulfonowy 1.8 i kwas tofilonaftyloaminosulfonowy 1.8 - do celów przemysłowych. 22
399 z p. 6 Fenetydyna bez cła
z 403 Indygo 10
z 408 Sadze 55
z 408 Sadze gazowe - do wyrobu opon, dętek i ochraniaczy - samochodowych, motocyklowych i samolotowych 2
423 z p. 3 Lakiery asfaltowe z zawartością benzyny - do izolowania cewek transformatorów 50
423 z p. 3 Lakiery - do pokrywania drutów 50
424 uwaga Ekstrakt quebrachowy suchy nie rozpuszczający się w zimnej wodzie, sprowadzany przez porty polskiego obszaru celnego 60
z 479 Siarczan potasu, oprócz osobno wymienionego, - do celów przemysłowych bez cła
487 p. 2 Celuloid w blokach, płytach, arkuszach, prętach, rurach, taśmach i rolach oraz tkaniny i wojłoki przesycone celuloidem 25
488 p. 1 z lit. a i p. 2 z lit. a Niewyrabiane w kraju materiały plastyczne sztuczne na podstawie kazeiny, żelatyny, krochmalu, fenoli, mocznika, formaliny itp. - w proszku lub w ziarnkach 40
490 z p. 2 Masa, zawierająca ziemię okrzemkową, tłuszcz i nikiel lub sole niklu - do użycia jako katalizator przy utwardzaniu tłuszczów i olejów 10
490 z p. 2 Produkt, zawierający saponinę i dwuwęglan sodu - do gaśnic przeciwpożarowych 10
490 z p. 2 Fosforan trójkrezylu 10
490 z p. 2 Tak zwane "gardinole" w postaci płynnej lub mazistej (produkty otrzymane przez działanie kwasu siarkowego na wyższe alkohole) - do gaśnic przeciwpożarowych 40
490 z p. 2 Przyśpieszacz wulkanizacyjny (vulcacit Thiuram), sprowadzany przez fabryki - do wyrobu opon, dętek i ochraniaczy - samochodowych, motocyklowych i samolotowych 2
z 490 z p. 2 Bejca garbarska - Purgatol, sprowadzana przez, garbarnie do bejcowania, na podstawie prób przesłanych przez Ministerstwo Skarbu urzędom celnym 20
z 493 Skóry baranie surowe, odwłosione 50
z 497 z p. 4 Skóry twarde, wyprawione na pasy w kruponach, wyprawy roślinnej i mineralnej - do wyrobu pasów pędnych 30
z 503 p. 1 b Skóry kozie i koźle wyprawy roślinnej, koloru naturalnego, bez wyciśniętego deseniu, w całości, połówkach, wagi w całej skórze 2 kg i mniej - do wyrobu skór galanteryjnych 40
z 515 Odpadki skórzane, odwłosione - do wyrobu kleju 10
571 p. 1 Włókna sztuczne cięte (vistra)
a) niebarwione 6
b) barwione 20
606 p. 1 Przy przywozie odpadków bawełnianych drogą lądową z państw, sprowadzających bawełnę surową przez porty polskiego obszaru celnego, pobiera się cło zniżone w wysokości zł 1 od 100 kg netto.
611 z p. 2 Przędza bawełniana surowa nitkowana z dwóch lub więcej nici pojedynczych - do wyrobu sieci rybackich bez cła
z 613 z p. 1 a Tkanina bawełniana surowa o wadze 1 m2 powyżej 160 g i o gęstości osnowy i wątku w 1 cm2 do 40 nitek - do wyrobu opon samochodowych, motocyklowych i samolotowych 2
z 630 p. 3 Przędza rami do Nr 35 (wyłącznie) w motkach, o wadze motka powyżej 100 g oraz Nr 35 i wyżej w motkach, o wadze motka powyżej 50 g, surowa, nitkowana 10
z 631 Przędza rami w kłębkach, na rurkach, lub na szpulkach, bielona, nienitkowana 15
648 z p. 1 Sieci do rybołówstwa, wszelkie 10
z 662 p. 1 Sznurki, nici - gumowe, oprzędzone bawełną 25
z 720 p. 2

i uwaga 2

Kauczuk surowy, myty: w płytach, płytkach, arkuszach, sprowadzany przez porty polskiego obszaru celnego przez fabryki - do wyrobu opon, dętek i ochraniaczy - samochodowych, motocyklowych i samolotowych 15
z 745 Wyroby z gumy miękkiej tzw. "Laticel" i "Dunlopillo" 20
z 745 Wyroby z gumy miękkiej, chociażby z dodatkiem innych materiałów - do wyrobu samochodów 5
z 750 p. 1 Drewno orzechowe bez cła
z 769 Ćwieki, kołki, szpilki do obuwia, nie we wstęgach 66⅔
z 778 Klatki drewniane z dodatkiem metali - do uśmiercania małych zwierząt 10
z grup: 53, 63, 66, 67, 69 i 71 Wszelkie towary do budowy kolejki górskiej linowo - terenowej (linowo szynowej, czyli przystosowanej do jazdy po szynach a uruchamianej przy pomocy lin wyciągowych) 20
z 782 t p. 1 Płyty z rozdrobnionej i zespojonej kory drzewa korkowego, o grubości powyżej 50 mm - do przerobu fabrycznego 20
794 pp. 1 i 2 Celuloza niebielona i bielona 10
z grup: 57 i 58 Skrawki papieru, makulatura, o ile nie podpadają pod poz. 792 t. c. przywozowej, sprowadzane przez papiernie do przerobu na tekturę, papier i karton bez cła
810 z uwagi Stare gazety i czasopisma w języku niemieckim, niepodziurawione i niepokrajane w myśl uwagi do poz. 792 - dla celów kulturalnych ludności obszaru W. M. Gdańska bez cła
836 z p. 1 Książki obrazkowe dla dzieci nawet z przeważającą ilością rysunków, z tekstem lub napisami w języku niemieckim, również w oprawach introligatorskich - dla użytku ludności obszaru W. M. Gdańska bez cła
z 838 Kalendarze z tekstem niemieckim, również książkowe z działem literackim - dla celów kulturalnych ludności obszaru W. M. Gdańska bez cła
z 839 Nuty kompozytorów niemieckich nawet bez tekstu oraz wszelkie z tekstem niemieckim lub napisami niemieckimi, również w oprawach introligatorskich - dla użytku ludności obszaru W. M. Gdańska bez cła
z 842 pp. 1 i 2 Reprodukcja dzieł artystów malarzy niemieckich, również w oprawach introligatorskich - dla użytku ludności obszaru W. M. Gdańska bez cła
842 z p. 3 Wielobarwne: obrazy, tablice, atlasy przyrodnicze i techniczne, okładki do takichże atlasów, tablice i obrazki rozkładane na papierze, kartonie, tekturze, również podklejone oraz inne tym podobne - wszystko o charakterze pomocy szkolnych i naukowych z tekstem lub napisami w języku niemieckim, chociażby w oprawach introligatorskich - dla użytku ludności obszaru W. M. Gdańska bez cła
z 843 Mapy, plany, również w atlasach, chociażby podklejone, oprawione, w połączeniu z listwami, oprócz osobno wymienionych, z tekstem lub napisami w języku niemieckim - dla celów kulturalnych ludności obszaru W. M. Gdańska bez cła
Z 900 p. 1 Szyby samochodowe prasowane lub lane - do wyrobu samochodów 5
900 z p. 3 Rurki ze szkła białego - do wyrobu ampułek itp. opakowań 30
904 z p. 1 Rurki ze szkła zabarwione w masie - do wyrobu ampułek itp. opakowań 50
925 p. 1 Surówka 5
927 z p. 1 Łom żeliwny i odpadki żeliwne, sprowadzane przez huty żelazne 5
z 929 p. 1 z lit. d i uwaga 2 Żelazo taśmowe w rolach, na zimno walcowane o grubości powyżej 0.10 mm do 0.20 mm, o szerokości poniżej 700 mm - do wyrobu taśmy obołowionej 40
z 929 p. 1 lit. c, d, i uwaga 2 Stal zwykła płaska na zimno walcowana, o szerokości poniżej 700 mm i o grubości 1,2 mm i mniej - do wyrobu łańcuchów do rowerów 10
929 z p. 2 b i c Żelazo i zwykła stal, walcowane, okrągłe, w prętach grubości powyżej 6 do 25 mm - do wyrobu stalowych lin wydobywczych dla kopalń 10
929 z p. 3 lit. a Żelazo i zwykła stal - kształtowe, o długości od 5 do 17 metrów - do budowy zapór wodnych oraz morskich budowli wodnych 20
z 930 p. 1 z lit. f i uwaga 1-a oraz z 929 p. 1 z lit. d i uwaga 2 Żelazo taśmowe o szerokości poniżej 700 mm oraz blacha żelazna - wszystko na zimno walcowane, o grubości 0.15 mm do 0.17 mm - do wyrobu kółek do obuwia 20
930 p. 3 lit. b i c Blacha żelazna, stalowa - zwykła, ocynowana o grubości 1 mm i mniej 30
z 944 Niewyrabiane w kraju walce hutnicze żeliwne, chociażby utwardzane, oprócz wymienionych w wykazie Nr 3 20
947 p. 1 Drut żelazny, stalowy - w kręgach - o największym wymiarze przekroju powyżej 3 do 6 mm - do wyrobu łańcuchów rowerowych 10
z 952 pp. 1 i 2 Liny, także z ośrodkiem konopnym lub jutowym, z drutu żelaznego, stalowego, - o średnicy lub grubości pojedynczych drutów powyżej 1 mm 5
z 960 Korytarzyki ubojowe dla świń oraz ich części 20
962 p. 2 ew. uwaga Niewyrabiane w kraju łańcuchy żelazne, stalowe - przegubowe 20
z 964 Korytarzyki ubojowe dla świń oraz ich części 20
z 964 pp. 1 i 2 Podpory (stemple) żelazne przeznaczone dla kopalń 10
z 964 p. 1 b i p. 2 Niewyrabiane w kraju żerdzie stalowe, pompowe dla kopalń nafty 20
968 z p. 3 z lit. c Blacha cynkowa niklowana o grubości od 0.10 do 0.17 mm - do wyrobu guzików 50
984 p. 1 oraz uwagi: 2, 3, 4 b, 5 i 6 Druty ze stopów miedzi - do wyrobu tkanin drucianych bez końca 20
z 994 p. 2 b i c, 1085 p. 10 a III,

1160 p. 3 a

Niewyrabiane w kraju części aparatów do badania twardości metali - do produkcji tych aparatów 20
997 p. 3 z lit. a Metal płatkowy aluminiowy w rolach, niczym niepokryty - do przerobu fabrycznego 50
z 1006 Niewyrabiane w kraju narzędzia i przybory wiertnicze udarowe i obrotowe - do wierceń ziemnych 20
z 1006 p. 4 Niewyrabiane w kraju łączniki tzw. "Tool Joints" do płuczkowych przewodów wiertniczych 15
z 1042 pp. 1 i 2 Niewyrabiane w kraju dna wygięte kotłowe, żelazne i stalowe 15
z 1083 Aparaty bolcowe - do pozbawiania przytomności zwierząt rzeźnych 10
z 1084 p. 3 Niewyrabiane w kraju pędnie do urządzeń wiertniczych systemu "Rotary", nawet w stanie podzielonym 20
1038 p. 1c II Ręczne opryskiwacze plecakowe 17
1088 p. 2f II Sprzężajowe siewniki do nawozów sztucznych 65
1088 p. 2m II Sprzężajowe obsypniki jedno i wielorzędowe, pielniki, obsypniki - pielniki - o wadze sztuki 100 kg i mniej 60
1090 p. 1 Młocarnie do zbóż o wadze sztuki:
a powyżej 3.000 kg 40
b powyżej 1.000 do 3.000 kg 60
c 1.000 kg i mniej 75
Uwaga: Przy odprawie celnej powyższych młocarń za cłem zniżonym nią mają zastosowania postanowienia uwagi do pkt 1 poz. 1090 t. c. przywozowej.
1090 p. 6 z lit. a Bukowniki do koniczyny o jednym bębnie, o wadze powyżej 1.500 kg 65
1092 p. 1 z lit. a Sieczkarnie bębnowe o szerokości gardła powyżej 310 mm. 80
1096 z p. 7 Wylęgarnie o pojemności 1.000 jaj i więcej 5
z grup: 63, 64, 65, 67 i 69 Niewyrabiane w kraju półfabrykaty i gotowe części - do wyrobu silników do wagonów motorowych 20
z grup: 63, 66, 67, 69, 71 i 73 Niewyrabiane w kraju półfabrykaty, gotowe części i maszyny - do budowy (wmontowania) wagonów i drezyn motorowych 35
z grup: 63, 65, 66, 67 Niewyrabiane w kraju części przekładni mechanicznych i hydraulicznych, służące do zamiany zużytych części tychże przekładni w wagonach o napędzie spalinowym 30
z grupy 67 Niewyrabiane w kraju maszyny i aparaty włókiennicze 10
z grup: 67, 69 i 73 Niewyrabiane w kraju maszyny, aparaty, wagi, przyrządy, narzędzia i instrumenty, oprócz osobno wymienionych w rozporządzeniu niniejszym 20
z grupy 68 Niewyrabiane w kraju maszyny, aparaty, ich części, oprócz osobno wymienionych w rozporządzeniu niniejszym 10
z 1099 Przetwornice - do zasilania aparatów elektrodowych, służących do pozbawiania przytomności zwierząt rzeźnych 10
z 1101 Transformatory - do zasilania aparatów elektrodowych, służących do pozbawiania przytomności zwierząt rzeźnych 10
z 1107 z p. 2 Wyłączniki elektryczne - do aparatów elektrycznych, służących do uśmiercania małych zwierząt 10
z 1121 Aparaty elektrodowe - do pozbawiania przytomności zwierząt rzeźnych; aparaty elektryczne - do uśmiercania małych zwierząt 10
z 1124 p. 1 Niewyrabiane w kraju elektrody z masy węglowej oraz ich części 10
z 1124 p. 2 Niewyrabiane w kraju elektrody z masy grafitowej oraz ich części 5
z 1131 z p. 1 Niewyrabiane w kraju izolatory z częściami metalowymi typu kondensatorowego, o wadze sztuki:
powyżej 2 kg do 300 kg 40
powyżej 300 kg 20
1132 Magnesy stalowe - do wyrobu magneto 15
1133 p. 1d Lokomotywy normalnotorowe elektryczne, silnikowo-elektryczne 35
1137 Ciągówki (traktory) - do celów przemysłowych 35
z 1137 p. 1 Ciągówki (traktory) z silnikiem 6 cylindrów i mniej, oprócz gąsienicowych 16
1138 z p. 1 Podwozia samochodowe z silnikami elektrycznymi - od wagi 30
Uwaga: Powyższe podwozia podlegają również cłu normalnemu w wysokości 25% ich wartości.
z 1140 Części nadwozi samochodowych - do wyrobu samochodów 1
1145 z p. 9 Niewyrabiane w kraju koła samochodowe, sprowadzane przez fabryki opon samochodowych 5
1145 z p. 9 Niewyrabiane w kraju koła tarczowe samochodowe, sprowadzane przez wytwórnie przyczep samochodowych bez cła
z 1145 z p. 14 Części metalowe - do wyrobu samochodów 2
z 1146 Nie wyrabiane w kraju wózki peronowe i fabryczne z napędem silnikowym 35
z grup: 65, 66, 67, 69, 70 i 71 Części zamienne do samochodów, motocykli i ciągówek:

klamki; korki do chłodnic; korbki (poz. 994 z pp. 2 i 3) ; taśmy hamulcowe (z poz. 1035) ; koła zębate (poz. 1084 z p. 8) ; części silników (poz. 1085 p. 8 i z p. 10) ; pierścienie tłokowe (poz. 1085 z p. 9) ; tłoki (1085 z p. 10 b III) ; prądnice, magneto, sygnały akustyczne - i ich części; rozruszniki - startery (z poz. 1099) ; świece do silników (z poz. 1131) ; części metalowe samochodów i motocykli (poz. 1145 pp. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14), - sprowadzane do zamiany zużytych części na nowe w gotowych samochodach, motocyklach i ciągówkach

30
1154 i uwaga 2 Statki morskie i rzeczne, łodzie bez cła
z grup: 67, 69 i z 73- poz. 1160 z p. 5 i p. 6 Niewyrabiane w kraju maszyny i aparaty, sprowadzane przez fabryki części samochodowych i motocyklowych 10
z grup: 67, 69 i z 73 - poz. 1160 z p. 5 i p. 6 Niewyrabiane w kraju maszyny i aparaty, sprowadzane przez przemysł wyrobu samochodów, podwozi samochodowych i motocykli 10
z grup: 63, 64, 65, 67 i 71 Półfabrykaty i nieobrobione części samochodów i motocykli, sprowadzane przez fabryki części samochodowych i motocyklowych - do obróbki na gotowe części 5
z grup: 63, 64, 65 Półfabrykaty, sprowadzane przez przemysł wyrobu samochodów, podwozi samochodowych, ciągówek i motocykli - do wyrobu samochodów, podwozi samochodowych, ciągówek i motocykli 5
z grup: 63 - poz. 962 p. 2, 66, 67, 69, 70, 71, 73 i 74 Gotowe części, sprowadzane przez przemysł wyrobu samochodów, podwozi samochodowych, ciągówek i motocykli - do wyrobu samochodów, podwozi samochodowych, ciągówek i motocykli 5
Uwaga: Cło zniżone nie ma zastosowania do podwozi samochodowych - z poz. 1138 t. c. przywoz. oraz do gotowych wykończonych nadwozi samochodowych z poz. 1140 t. c. przywozowej.
z 1164 z p. 2 lit. b Cylindry szklane z podziałkami, o wadze sztuki 250 g i mniej - do wyrobu lub naprawy strzykawek lekarskich 50
1168 p. 7 z lit.e Naświetlone pozytywy kroniki filmowej bez cła
z 1168 p, 7 e Wstęgi kinematograficzne, naświetlone, dźwiękowe, w kolorach naturalnych - pozytywy 40
z działu: VII, VIII, IX, X, XII XIII, XIV, XV XVI i XIX Przedmioty, należące do statków przeznaczonych do rozbiórki, odpowiadające, pod względem jakości i ilości, przeznaczeniu i wielkości tych statków bez cła
- Przedmioty inwentarza statków morskich, konieczne do spełniania przeznaczenia statków, - o ile nie mogą być zwolnione od cła na podstawie t. c. przywozowej bez cła
- Materiały do budowy i naprawy statków morskich oraz przedmioty ich wyposażania, o ile nie mogą być zwolnione od cła na podstawie art. 22 ust. 21 prawa celnego bez cła
- Materiały do budowy i naprawy łodzi motorowych morskich oraz przedmioty ich wyposażenia, - o ile łodzie te mają być przeznaczone do celów rybackich lub technicznej obsługi portów morskich bez cła
z 1184 Niewyrabiane w kraju części instrumentów muzycznych - do wyrobu instrumentów muzycznych 25
z 1188 z p. 2 Spłonki - do aparatów bolcowych, służących do pazbawiania przytomności zwierząt rzeźnych 10
z 1188 z p. 5 Łuski, chociażby ze spłonką i materiałem wybuchowym - do aparatów bolcowych, służących do pozbawiania przytomności zwierząt rzeźnych 10
z 1211 p. 1 Niewyrabiane w kraju wyroby, wykonane ze sztucznych materiałów plastycznych, choćby z dodatkiem metali nieszlachetnych - do celów produkcyjnych 35
1264 z p. 4a Narzędzia i przybory do celów technicznych, ze srebra bez cła
30 z p. 2 Ryż szlifowany, polerowany, łamany, sprowadzany przez porty polskiego obszaru celnego - do przerobu na krochmal 9
229 p. 2 Mace - w okresie do dnia 15 kwietnia 1938 r. 55
423 z p. 3 Lakiery - do pokrywania drutów 50
z 750 p. 1 Drewno orzechowe bez cła
1132 Magnesy stalowe - do wyrobu magneto 15
1138 z p. 1 Podwozia samochodowe z silnikami elektrycznymi - od wagi 30
Uwaga: Powyższe podwozia podlegają również cłu normalnemu w wysokości 25% ich wartości.
z 1146 Nie wyrabiane w kraju wózki peronowe i fabryczne z napędem silnikowym 35
WYKAZ Nr 2.
Pozycje i punkty t. c. przywozowej Nazwa towaru Cło zniżone w %% cła normalnego (autonomicznego)
z 101 Olej talowy - do wyrobu środków dla ochrony roślin 10
z 152 p. 4 Gips mielony - do fabrykacji porcelany i fajansu oraz kwasoodpornych naczyń kamionkowych 55
z 170 p. 2 Elektro-korundy i węglokrzemy w ziarnkach, rozdrobnione lub zmielone - do wyrobu tarcz szlifierskich 50
200 z p. 6 Olej smarowy, zmieszany z olejami i tłuszczami zwierzęcymi i roślinnymi - przeznaczony do użycia przy wytłaczaniu z porcelany artykułów elektrotechnicznych bez cła
z 202 Wosk bitumiczny o punkcie topliwości 70ºC i wyżej - do celów przemysłowych:
p. 1 bielony 20
p. 2 inny 35
213 z p. 3 Substrat bituminowo-olejowy - do wyrobu farb rdzochronnych 10
z 303 z p. 5 Krzemowapń (calcium silicium), również z domieszką manganu, magnezu, żelaza itp. - do celów przemysłowych 18
305 p. 4 Siarczan baru strącony - do wyrobu papieru, 50
310 z p. 1 Tlenek glinu - do wyrobu korundu żółtego 15
314 z p. 3 Pięciochlorek antymonu - do produkcji barwników kadziowych 25
317 z p. 1 Nadmanganian potasowy - do celów przemysłowych 33
z 348 z p. 2 Dwuchloroetan - do produkcji barwników kadziowych 30
z 350 p. 2 Siarczan metylu (nie w ampułkach) - do produkcji barwników kadziowych 5
z 353 p. 2 Kwas chlorooctowy - do produkcji barwników kadziowych 15
z 356 Estry kwasu malonowego płynne oraz estry pochodnych kwasu malonowego płynne - do produkcji preparatów farmaceutycznych 30
360 z p. 3 Lecytyna roślinna - do wyrobu czekolady 10
z 384 Kaktus (cactus grandiflorus) w spirytusie - do dalszego przerobu na środki lecznicze 25
390 p. 2 b Struny jelitowe - do wyrobu rakiet tenisowych 10
395 z p. 1 Chlorek kwasu paratoluolosulfonowego - do celów przemysłowych 12
395 p. 3 Kwas ftalowy i jego bezwodnik - do celów przemysłowych 7
395 p. 4 Chlorek benzoilu - do wyrobu barwników 15
396 z p. 1 Benzaldehyd - do wyrobu barwników syntetycznych oraz kwasu fenylocynchoninowego 15
396 z p. 1 Kwas benzaldehydosulfonowy, chlorobenzaldehyd, nitrobenzaldehyd i ich kwasy sulfonowe - do produkcji barwników 30
396 z p. 2 Betametyloantrachinon, kwas antrachinonosulfonowy i jego sól sodowa - do celów przemysłowych 8
396 z p. 3 Kwas antrachinonodwusulfonowy i jego sól sodowa, chloroantrachinon, dwuchloroantrachinon - do wyrobu barwników 20
397 z p. 1 Metatoluidyna, meta- i paraksylidyna - do celów przemysłowych 10
397 z p. 2 Ortoanizydyna, dwuetyloanilina, etylobenzyloanilina, kwas antranilowy - do celów przemysłowych 30
397 z p. 4 Tioanilina - do celów przemysłowych 45
397 z p. 6 Dwuchlorotolidyna, dwuanizydyna - do celów przemysłowych 20
397 z p. 8 Etyloalfanaftyloamina - do celów przemysłowych 30
397 z p. 9 Kwas naftyloaminosulfonowy 1.5, kwas betanaftyloaminosulfonowy 1.2 (kwas Tobiasa) - do celów przemysłowych 30
397 p. 10 Aminoantrachinon - do celów przemysłowych 5
397 z p. 12 Kumidyna - do celów przemysłowych 30
397 z p. 12 Chloro- 5- aminoantrachinon i leuko- 1,4- dwuaminoantrachinon - do wyrobu barwników 50
397 z p. 12 Izatyna - do wyrobu kwasu fenylocynchoninowego- bez cła
397 z p. 12 Kwas chlorotoluidynosulfonowy i kwas paratoluidynometasulfonowy - do celów przemysłowych 20
397 z p. 12 4 nitrometylo 1.2 benzimidazol - do celów przemysłowych 27
397 z p. 12 Dwuaminoantrahydrochinon, chloroaminoantrachinon - do wyrobu barwników kadziowych 40
398 z p. 1 a Rezorcyna - do celów przemysłowych 5
398 z p. 7 Kwas naftolomonosulfonowy 2.7, kwas naftolomonosulfonowy 1,5 oraz ich sole - do celów przemysłowych 30
398 z p. 9 Para-chlorofenol - do wyrobu barwników 10
399 z p. 1 Aminofenol - do celów przemysłowych 20
399 z p. 5 Kwas aminonaftolodwusulfonowy 2.8.3.6 (kwas 2 R), kwas aminonaftolosulfonowy 1.8.4 (kwas S), kwas aminonaftolodwusulfonowy 1.8.2.4 (kwas 2 S) - do celów przemysłowych 35
399 z p. 6 Nitrobenzylidenometaamidofenol, parachloroortoaminofenolo-sulfokwas, kwas amidoazolowy (paraaminofenylo 1.2 naftiminoazolo-5-oksy 7-sulfokwas), pochodna mocznikowa kwasu aminonaftolosulfonowego 2.5.7 - do celów przemysłowych 35
400 z p. 1 Fenylometylopyrazolon, fenylosulfometylopyrazolon - do celów przemysłowych 5
z 402 Fenylohydrazyna - do celów przemysłowych 30
410 z p. 2 Łupek bitumiczny w kawałkach, palony (skoksowany), czarny - do wyrobu farb 25
410 z p. 2 Braunsztyn w proszku - do produkcji cynku elektrolitycznego, baterii elektrycznych, soli manganowych oraz do fabrykacji półproduktów organicznych i barwników syntetycznych bez cła
429 z p. 2 Olejek goździkowy - do wyrobu waniliny 10
429 z p. 2 Olejek cytronelowy - do wyrobu geraniolu, cytronelalu, cytronelolu oraz ich estrów 5
486 p. 2 z lit. a I i II Acetoceluloza w płytach, arkuszach i rolach - do wyrobu niepalnych błon rentgenologicznych 10
z 488 p. 1 z lit. b I Bakelit w prętach i rurach, nieobrobionych - do celów przemysłowych 50
490 z p. 1 Nieorganiczne przetwory chemiczne, osobno niewymienione, używane jako katalizator - do syntezy amoniaku bez cła
490 z p. 1 Masy kontaktowe, sporządzone z pumeksu, względnie z ziemi okrzemkowej, przesyconych solami wanadu, również z zawartością do 0,1% platyny - do celów przemysłowych 10
490 z p. 2 Alkohole: oleinowy, cetylowy i stearynowy - do celów przemysłowych 30
490 z p. 2 Pyren - do wyrobu barwników kadziowych 20
490 z p. 2 Oxybutyraldehyd - do wyrobu barwników kadziowych 20
490 z p. 2 Organiczne przetwory chemiczne, osobno niewymienione, używane jako odczynniki chemiczne przy płukaniu rud cynkowych 5
490 z p. 2 Mocznik - do wyrobu preparatów farmaceutycznych 30
490 z p. 2 Kwas maleinowy - do wyrobu syntetycznych żywic 10
z 674 p. 1 Kręgi z szarpanych nici bawełnianych, luźno związane - do wyrobu wałów kalandrowych 10
z 674 p. 4 Krążki, płyty, tarcze z materiałów włóknistych, impregnowanych bakelitem - do wyrobu kół zębatych 40
z 745 p. 2 Tarcze z gumy miękkiej o wadze sztuki od 100 do 1.500 g - do wyrobu kół do wagonów elektrycznych 10
787 z p. 3 Walce z rozdrobnionej i zespojonej kory drzewa korkowego, o średnicy powyżej 15 mm, o długości powyżej 500 mm - do przerobu fabrycznego 20
z 815 p. 2 b Papier czerwono-czarny i zielono-czarny tzw. "duplex" niedrukowany (bez zawartości miazgi drzewnej lub z zawartością jej 30% i mniej), sprowadzany przez wytwórnie błon fotograficznych - do opakowania błon fotograficznych 40
842 p. 4 Dekalkomania - do wyrobu porcelany i fajansu 50
845 z p. 1 a Papier czerwono-czarny i zielono-czarny tzw. "duplex" drukowany jednobarwnie, sprowadzany przez wytwórnie błon fotograficznych - do opakowania błon fotograficznych 10
900 p. 4 z lit. b Ampułki szklane - do chlorku etylu 62
927 z p. 1 Opiłki żeliwne, sprowadzane przez fabryki chemiczne - do celów przemysłowych bez cła
930 z p. 4 c Blacha stalowa zwykła (taśmowa) niklowana, dziurkowana, o grubości 1 mm i mniej - do produkcji akumulatorów żelazo-niklowych 40
z 945 pp. 1 a i 2 a Walce maszynowe żeliwne, chociażby utwardzane, z nieoszlifowanymi powierzchniami roboczymi o wadze sztuki powyżej 600 kg, średnicy walca 250 mm i więcej, długości walca mierzonej bez czopów 2.000 mm i więcej - do wyrobu wygładzarek 20
z 947 ewentualnie uwaga 2 Drut stalowy hartowany - do wyrobu szczotek 15
z 947 pp. 1 i 2 ewent. uwagi 1, 2, 4 Drut żelazny i stalowy korytkowy, chociażby nacięty, pokryty nieszlachetnymi metalami - do wyrobu mechanizmów parasolowych 60
z 964 p. la Formy stalowe obrobione o wadze sztuki powyżej 100 kg - do wyrobu rur żeliwnych, lanych systemem odśrodkowym 20
978 p. 4a z I i z III Blacha aluminiowa, prostokątna, surowa, w rolach o szerokości powyżej 500 mm i grubości powyżej 0,5 mm oraz o szerokości powyżej 300 mm i grubości 0,1 mm i mniej - do celów przemysłowych 5
z 989 p. 3 Zamknięcia niklowane do ampułek szklanych do chlorku etylu 65
z 994 p. 1 z lit. a I Szyny miedziane lane, surowe, o wadze sztuki powyżej 500 g - do wyrobu cynku elektrolitycznego 10
z 994 p. 1 z lit. b I Bloki lane cylindryczne z otworem, aluminiowe, o zawartości aluminium 99,7%, o wadze sztuki powyżej 150 g - do wyrobu rur aluminiowych bez cła
z 1036 p. 3c ew. uwaga 2 Wentyle do dętek samochodowych, motocyklowych i samolotowych, o wadze sztuki 1 kg i mniej - dla fabryk wyrabiających opony i dętki samochodowe, motocyklowe i samolotowe 2
1085 z p. 10 lit. b II Walce miedziane obrobione lecz niegrawerowane - do drukowania tkanin 10
z 1160 z p. 3a Sprawdziany (kalibry gwintowane) o wadze sztuki powyżej 500 g - do wyrobu rur 10
1168 p. 7d Wstęgi kinematograficzne nienaświetlone, sprowadzane - do wyrobu wstęg kinematograficznych, naświetlonych 15
1267 z p. 1 Drut srebrny specjalny tzw. topikowy o średnicy lub grubości powyżej 0,75 mm - do wyrobu bezpieczników 20
1267 z p. 2 Drut srebrny specjalny tzw. topikowy o średnicy lub grubości 0,75 mm i mniej - do wyrobu bezpieczników 40
z 1268 p. 2 Szych nieprawdziwy z miedzi i jej stopów - do wyrobu tkanin objętych poz. 985 t. c. przywozowej 12,5
490 z p. 2 Kwas maleinowy - do wyrobu syntetycznych żywic 10

WYKAZ Nr 3.

Pozycje i punkty t. c. przywozowej Nazwa towaru Cło zniżone w %% cła normalnego (autonomicznego)
23 z p. 1 Pestki morelowe 40
60 p. 4 uwaga 3 Pomarańcze gorzkie tzw. "grape-fruits", sprowadzane przez porty polskiego obszaru celnego - w okresie od dnia 1 grudnia 1937 r. 60
z 68 z p. 2 Miąższ morelowy w opakowaniu hermetycznym 25
z 73 Jądra pestek egzotycznej odmiany moreli, tzw. ghejsi 25
82 z p. 4 ew. Pieprz czarny i pieprz biały 30
uwagi 1 i 2
z 89 p. 1 Kora "panamska" nierozdrobniona, odprawiana, na podstawie złożonych prób, przez Urząd Celny w Gdyni oraz w okręgu Dyrekcji Ceł w Gdańsku przez Urzędy Celne: Leegetor, Packhof, Hafenkanal i Weichselbahnhof 5
z 89 p. 1 Cebula morska nierozdrobniona bez cła
z 177 p. 1a z II Rudy żelazne o zawartości żelaza 45% i wyżej bez cła
z 177 p. 1 b Żużle żelazne o zawartości żelaza 42% i wyżej 5
210 Olej drzewny 50
280 p. 1 Wina winogronowe nie musujące, o mocy alkoholu 16º i mniej, przekazywane pod węzłem podatku spożywczego, do przerobu w wytwórniach octu lub winiaku:
a) w cysternach 1
b) w balonach, gąsiorach, beczkach - o pojemności 50 litrów i więcej 6
295 p. 8 Fosfor bez cła
z 297 Gaz świetlny, sprowadzany przewodami rurowymi bez cła
305 p. 2 Dwutlenek baru 20
z 350 p. 2 Chlorek metylu (nie w ampułkach) 30
405 z p. 2 Ekstrakt katechu 17
422 z p. 2 Węgle do rysowania 25
461 Wosk do szczepienia drzew 32
z 486 z p. 1 Acetoceluloza w ziarnkach i proszku 30
z 486 p. 2 Acetoceluloza w prętach barwionych 15
z lit. a II
490 z p. 1 Wodorotlenek kadmu, również z domieszką tlenków żelaza 30
721 p. 1 Regenerat gumowy 12
z 746 z p. 2 c Półfabrykaty z gumy twardej o wadze sztuki 100 g i mniej z odciśniętymi lecz nierozciętymi zębami 20
z 806 p. 1 Płyty - pustaki o grubości 3 do 4,5 cm, prostokątne, wykonane z tektury z miazgi drzewnej, odprawiane, na podstawie złożonych prób, przez Urzędy Celne w Gdyni i Warszawie oraz w okręgu Dyrekcji Ceł w Gdańsku przez Urzędy Celne: Leegetor, Packhof, Hafenkanal i Weichselbahnhof 35
z 834 p. 1 Reklamowe plakaty firm zagranicznych o wszelkich konturach i rysunku, również z podpórkami, z uwidocznioną nazwą i siedzibą firmy bez cła
z 838 Kalendarze książkowe z działem literackim w języku słowackim bez cła
z 843 Plany (rysunki, kreślenia) konstrukcyjno-techniczne, wykonane sposobem fotograficznym lub graficznym, o ile dotyczą maszyn, aparatów, - ich części i urządzeń fabrycznych 25
866 Sączki z gliny 70
944 z pp. 1 i 2 a i b Walce hutnicze żeliwne chociażby utwardzane: surowe lub z powierzchnią z gruba obdartą, również z obtoczonymi czopami, frezowanymi rozetami, o średnicy 850 mm i wyżej, lub o średnicy 700 mm do 849 mm, jeżeli długość walca mierzona bez czopów wynosi 2.900 mm i wyżej 20
1000 p. 4 Motyki, sapy, dziabki, grabie, grace, pazurki ogrodnicze, kantowniki i szufelki ogrodowe - surowe, bejcowane, lakierowane, chociażby z trzonami 52
1000 p. 6 a Kosy 5
1018 p. 10 b Nożyce do strzyżenia owiec 65
1018 p. 10 c Nożyce ogrodnicze 32
1018 p. 10 d Sekatory 26
1041 z p. 1 Walczaki do kotłów wodnorurkowych, tj. zbiorniki pary i wody, wykute z jednego bloku, również spawane z jednym szwem podłużnym - o średnicy powyżej 1199 mm i o długości 6.200 mm i wyżej 15
z 1085 p. 10 a I Kotły żeliwne emaliowane, stanowiące wewnętrzną część autoklawów i mieszarek, o średnicy wewnętrznej 800 mm i więcej 20
1088 p. 1 z lit. a Ręczne walce, używane w ogrodnictwie 57
1088 p. 1b Siewniki ogrodowe ręczne 55
1088 p. 1c I Ręczne opryskiwacze: taczkowe, wózkowe 43
1088 p. 2 z lit. b Sprzężajowe szufle 70
1088 p. 2 Sprzężajowe brony obrotowe:
z lit. c kolczatki 10
talerzowe 75
1088 p. 2 f z I Sprzężajowe siewniki do zbóż, nasion, - rzutowe, rzędowe 60
1088 p. 2 f III Sprzężajowe siewniki kombinowane do równoczesnego wysiewu nasion i nawozów 63
1088 p. 2 g Sprzężajowe opryskiwacze ogrodowe, polowe 54
1088 p. 2 i Sprzężajowe rozlewacze gnojówki, - rzutowe, rzędowe 60
1088 p. 3 c Silnikowe maszyny do uprawy roli za pomocą części obrotowych 83
1088 p. 4 Wszelkie maszyny i aparaty do uprawy roli, przysposobione do bezpośredniego łączenia z ciągówkami, jako to: pługi, spulchniacze, kultywatory, brony, walce itp. maszyny rolnicze 50
1089 p. 1 a Kosiarki ręczne 13
1089 p. 1 b Kosiarki sprzężajowe 5
1089 p. 2 a Żniwiarki zwykłe, oprócz objętych p. 2 lit. b. 5
1089 p. 2 b Żniwiarki - wiązałki 5
1089 p. 2 c Przyrządy żniwne odkładające do kosiarek 5
1089 p. 3 Aparaty specjalne do ostrzenia noży maszyn żniwnych 18
1089 p. 4 b Przetrząsacze do siana 40
1089 p. 4 c Przetrząsacze kombinowane z grabiami pokosowymi 40
1089 p. 5 Wyorywacze do buraków, ziemniaków 80
1090 p. 3 Samopodawacze do młocarń, wydmuchiwacze młocarniane do plew, zgonin, słomy 40
1090 p. 4 Podnośniki - stertniki do słomy, siana, snopów 84
1090 p. 5 Wiązacze do słomy, siana 32
1090 p. 6 b Bukowniki do koniczyn o dwóch bębnach 15
1090 p. 7 Młocarnie do lnu 40
1090 p. 8 Prasy do słomy, siana:
a) ręczne 70
b) sprzężajowe, do napędu mechanicznego 60
1091 p. 4 Triery, cylindry do nich oraz inne maszyny do czyszczenia zbóż, nasion 5
1092 p. 1 b I Sieczkarnie toporowe, również z wydmuchiwaczami, o szerokości gardła powyżej 340 mm 15
1092 p. 1 b z II Sieczkarnie toporowe, również z wydmuchiwaczami, o szerokości gardła powyżej 310 mm do 340 mm włącznie 71
1092 z p. 3 Rozdrabniacze do makuchów z magnesami 15
1092 p. 4 Młynki do kości 10
1092 p. 8 Śrutowniki:
a) proste o tarczach lub walcach metalowych 75
b) kombinowane z gniotownikami 49
1095 p. 2 Podkurzacze 37
1095 p. 3 Maski ochronne 26
1095 p. 4 Pułapki do wyłapywania trutni 22
1095 p. 6 Rojnice 44
1095 p. 7 Wszelkie inne przyrządy pszczelnicze osobno niewymienione 22
1096 p. 1 Młynki do nawozów sztucznych 78
1096 p. 5 Maszyny ręczne do przerobu słomy lnianej i konopnej 70
1096 z p. 7 Kwoki i wylęgarnie o pojemności poniżej 1.000 jaj 40
1097 Maszyny i aparaty rolnicze osobno niewymienione 66
1098 p. 6 Ostrza do pielników 80
1098 p. 7 Inne części maszyn i narzędzi rolniczych, oprócz osobno wymienionych 80
1101 z p. 11 Blaszki sztancowane do wyrobu rdzeni transformatorowych, wyrobione ze stopów stali z niklem o wadze sztuki powyżej 20 g do 250 g 6
1159 p. 1z lit. c Wagi do mleka, zaopatrzone w zbiornik, - o wadze sztuki:
I powyżej 250 kg 20
II powyżej 50 do 250 kg 15
1168 p. 7 z lit. e I Wstęgi kinematograficzne, dźwiękowe, naświetlone - negatyw 40
z 1169 z p. 3 Części maszyn do rachowania 75
z 1260 p. 2 lit. b Rubiny, szafiry i szmaragdy, - naturalne i syntetyczne - obrobione 5
z 73 Jądra pestek egzotycznej odmiany moreli, tzw. ghejsi 25
1 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1937 r. (Dz.U.37.83.606) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 1937 r.

- zmieniony przez § 1-3 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1938 r. (Dz.U.38.15.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024