Szwajcaria-Polska. Porozumienie dodatkowe do układu dotyczącego uregulowania płatności handlowych, podpisanego w Bernie dnia 31 grudnia 1936 r., wraz z protokołem końcowym. Berno.1937.06.30.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 16 sierpnia 1937 r.
w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie postanowień podpisanych w Bernie dnia 30 czerwca 1937 r.: 1) porozumienia dodatkowego do układu między Polską a Szwajcarią, dotyczącego uregulowania płatności handlowych, podpisanego w Bernie dnia 31 grudnia 1936 r., 2) protokołu końcowego do powyższego porozumienia. *

Na podstawie art. 52 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Wprowadza się tymczasowo w życie postanowienia podpisanych w Bernie dnia 30 czerwca 1937 r.:
1)
porozumienia dodatkowego do układu między Polską a Szwajcarią, dotyczącego uregulowania płatności handlowych, podpisanego w Bernie dnia 31 grudnia 1936 r.,
2)
protokołu końcowego do powyższego porozumienia.
(2)
Teksty wspomnianego porozumienia dodatkowego i protokołu końcowego z dnia 30 czerwca 1937 r. zawarte są w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Zagranicznych, Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Przekład.

POROZUMIENIE DODATKOWE

do układu między Polską a Szwajcarią, dotyczącego uregulowania płatności handlowych, podpisanego w Bernie dnia 31 grudnia 1936 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Związkowa Szwajcarska, pragnąc uzupełnić układ między Polską a Szwajcarią, dotyczący uregulowania płatności handlowych, podpisany w Bernie dnia 31 grudnia 1936 r., postanowili zawrzeć odnośny układ i w tym celu mianowali swymi pełnomocnikami, a mianowicie:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Jana MODZELEWSKIEGO, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie,

Rada Związkowa Szwajcarska:

Pana Pierre VIELI, doktora praw, Radcę legacyjnego, w Bernie,

którzy, po okazaniu swych pełnomocnictw, znalezionych w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł pierwszy

Artykuły pierwszy i drugi układu między Polską a Szwajcarią z dnia 31 grudnia 1936 r. dotyczącego uregulowania płatności handlowych będą zastąpione przez postanowienia następujące:

1.
Wszystkie wierzytelności i długi wynikające:
a)
z dostawy towarów pochodzenia polskiego lub szwajcarskiego, bez względu na datę przywozu towaru lub datę płatności zobowiązania;
b)
z dostawy towarów pochodzenia innego niż szwajcarskiego, przywiezionych do Polski przed dniem 24 lipca 1936 r., będącym datą wejścia w życie rozporządzenia Departamentu Związkowego Gospodarstwa Publicznego z dnia 23 lipca 1936 r., dotyczącego świadectw wywozowych przy regulowaniu płatności z Polską;
c)
ze świadczeń firm szwajcarskich lub polskich w obrocie uszlachetniającym i reparacyjnym;
d)
ze świadczeń za usługi (takich jak: komisowe, prowizje, koszty komiwojażerów, koszty transportu, opłaty celne, honoraria i inne świadczenia);
e)
z innych kosztów dodatkowych takich jak uposażenia, płace zarobkowe, pensja dla przedstawicieli, urzędników i robotników, opłaty za patenty na wynalazki i innych świadczeń analogicznych;
f)
z kosztów zarządu, tj. ogólnych kosztów administracji poniesionych przez firmy szwajcarskie lub polskie na eksploatację przedsiębiorstw posiadanych w Polsce lub Szwajcarii w postaci bądź to spółki stowarzyszonej, bądź oddziału lub agencji;
g)
z zysków i kasztów ogólnych powstałych z transakcji handlowych dokonanych w Polsce przez firmy szwajcarskie lub w Szwajcarii przez firmy polskie;
h)
z procentów i różnic kursowych powstałych z obrotu towarowego;
i)
ze świadczeń szwajcarskich lub polskich, odnoszących się do dziedziny własności intelektualnej, takich jak licencje etc.

mogą być regulowane jedynie w drodze kompensacji. W tym celu oba Rządy będą mogły wydać przepisy, że równowartość tych zobowiązań winna być wpłacona do instytucji, które zostaną wskazane w każdym kraju.

2.
Wierzyciele i dłużnicy będą mieli zupełną swobodę w wyborze swych partnerów i w zawieraniu transakcji kompensacyjnych z zastrzeżeniem uzyskania aprobaty kompetentnych władz obu krajów w każdym poszczególnym przypadku przewidzianym w art. 3 układu z dnia 31 grudnia 1936 r.
3.
Jednakże pewne kategorie wierzycieli i dłużników będą mogły dokonywać transakcji kompensacyjnych jedynie za pośrednictwem organizacji wyznaczonych przez swe odnośne Rządy.

Postanowienie zawarte ad artykuł pierwszy protokołu końcowego do układu z dnia 31 grudnia 1936 r. zostaje uchylone.

Artykuł  2.

Wpłaty, które będą mogły być dokonane na rachunki pośrednie, przewidziane w powyższym artykule pierwszym alinea 1, będą skutkować uwalniająco jedynie w przypadku wyraźnego postanowienia o tym między wierzycielem i dłużnikiem. We wszystkich innych przypadkach wpłaty te nie będą skutkować uwalniająco i dłużnik będzie zwolniony ze swego długu jedynie wówczas, gdy wierzyciel otrzyma całkowitą równowartość swej wierzytelności.

Artykuł  3

Każdy z obu Rządów ustanowi komisję rządową dla czuwania nad funkcjonowaniem systemu płatności i obrotów handlowych między obu krajami.

Artykuł  4

Niniejsze porozumienie dodatkowe będzie ratyfikowane i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Warszawie, jak tylko to będzie możliwe. Wejdzie ono w życie 15 dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i pozostanie w mocy tak długo jak układ z dnia 31 grudnia 1936 r. między Polską a Szwajcarią, dotyczący uregulowania płatności handlowych.

Niniejsze porozumienie będzie mogło być wypowiedziane stosownie do warunków ustanowionych w art. 8 i 9 wspomnianego układu z dnia 31 grudnia 1936 r.

Na dowód czego wyżej wymienieni pełnomocnicy podpisali niniejsze porozumienie.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Bernie, dnia 30 czerwca 1937 r.

PROTOKÓŁ KOŃCOWY.

ad artykuł 2.

Rozumie się, iż nawet w przypadku, gdy wpłata na rachunek pośredni, przewidziany w art. pierwszym, miałaby skutkować uwalniająco dla dłużnika, żadna różnica wynikła z ewentualnych wahań kursowych nie obciąży obu Instytucji, które prowadzą te rachunki pośrednie.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Bernie, dnia 30 czerwca 1937 r.

* Z dniem 14 marca 1939 r. nin. rozporządzenie zostało uzupełnione przez rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej o tymczasowym wprowadzeniu w życie postanowień porozumienia między Polską a Szwajcarią w sprawie uregulowania płatności handlowych między ziemiami włączonymi do Polski w r. 1938 a Szwajcarią (Dz.U.39.17.100).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.62.483

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Szwajcaria-Polska. Porozumienie dodatkowe do układu dotyczącego uregulowania płatności handlowych, podpisanego w Bernie dnia 31 grudnia 1936 r., wraz z protokołem końcowym. Berno.1937.06.30.
Data aktu: 30/06/1937
Data ogłoszenia: 25/08/1937
Data wejścia w życie: 25/08/1937