Zasady i warunki spłat lokat instytucyj kredytowych i prawa publicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego, w bankach komunalnych i komunalnych kasach oszczędności, użytych zgodnie z przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych, oraz pożyczek, udzielonych związkom samorządowym przez komunalne kasy oszczędności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 26 czerwca 1936 r.
o zasadach i warunkach spłat lokat instytucyj kredytowych i prawa publicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego, w bankach komunalnych i komunalnych kasach oszczędności, użytych zgodnie z przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych, oraz pożyczek, udzielonych związkom samorządowym przez komunalne kasy oszczędności.

Na podstawie art. 5 i 35 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846), zmienionego dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 506) oraz dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 maja 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 278), zarządzam co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia artykuły odnoszą się do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846) z późniejszemi zmianami tegoż rozporządzenia w dekretach Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 506) oraz z dnia 7 maja 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 278).
§  2.
Bank Gospodarstwa Krajowego i banki komunalne mogą, stosownie do przepisu art. 2, spłacać papierami procentowemi, pochodzącemi ze specjalnych emisyj tych banków, po kursie nominalnym, lokaty instytucyj prawa publicznego, złożone w tych bankach przed dniem 28 października 1934 r. - wraz z narosłemi odsetkami do dnia 30 czerwca 1936 r. - i użyte zgodnie z przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych.
§  3.
(1)
Kredyty udzielone przed dniem 1 kwietnia 1934 r. przez komunalne kasy oszczędności związkom samorządowym, pochodzące - zgodnie z przeznaczeniem - z lokat instytucyj kredytowych i prawa publicznego, bez względu na formę lokaty, będą stosownie do przepisu art. 4, najpóźniej do dnia 1 stycznia 1938 r. przejęte przez instytucje, które dokonały lokaty; jednocześnie z przejęciem kredytu komunalne kasy oszczędności zostają zwolnione z obliga.
(2)
Spłata zobowiązań, wymienionych w ustępie poprzedzającym, winna być zabezpieczona na majątku nieruchomym dłużnego związku samorządowego, a w razie braku odpowiedniego majątku na wszelkich dochodach i wpływach podatkowych dłużnego związku samorządowego.
(3)
Termin spłaty wierzytelności, przejętych w myśl ust. (1), ustala się na 361/2 lat przy oprocentowaniu 51/2% w stosunku rocznym, o ile wysokość wierzytelności, sposób jej spłaty i oprocentowanie nie są odmiennie uregulowane prawomocną decyzją Centralnej Komisji Oddłużeniowo - Oszczędnościowej dla Samorządu.
§  4.
Spłacie obligacjami banków komunalnych lub związków samorządowych po kursie nominalnym, w myśl art. 5, podlegają pożyczki wraz z odsetkami narosłemi do dnia 31 grudnia 1936 r., udzielone związkom samorządowym przed dniem 1 kwietnia 1934 r. przez komunalne kasy oszczędności z ogólnych funduszów tych kas.
§  5.
(1) 1
Obligacje emitowane na podstawie art. 5, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, będą zabezpieczone całym majątkiem i wszystkimi dochodami oraz wpływami podatkowymi dłużnego związku samorządowego. Ponadto zabezpieczeniem w rozumieniu art. 5 dla emitowanych obligacji będą rzeczowe zabezpieczenia wierzytelności komunalnych kas oszczędności z tytułu udzielonych pożyczek związkom samorządowym, jeżeli komunalne kasy oszczędności takie zabezpieczenia posiadają. W tych przypadkach zabezpieczenia te będą przelane na rzecz, emitującego obligacje banku komunalnego bądź związku samorządowego.
(2)
Obligacje powyższe korzystają z poręki Skarbu Państwa.
§  6.
(1)
Okres umorzenia obligacyj, o których mowa w § 4, nic może przekraczać lat 40 z tem, że ostatnia rata spłaty kapitału może przypadać najpóźniej na dzień 1 lipca 1977 r.
(2)
Oprocentowanie obligacyj ustala się na 51/2% w stosunku rocznym.
§  7.
(1)
Emisji obligacyj i papierów procentowych, o których mowa w § 2 i 4, dokonywać mogą Bank Gospodarstwa Krajowego, banki komunalne i związki samorządowe tylko za zgodą i na warunkach zatwierdzonych przez Ministra Skarbu.
(2)
Banki komunalne stosować będą przy emisji obligacyj zasady, ustalone w statutach i obowiązujących przepisach tych banków w zakresie długoterminowych pożyczek, oraz zasady, przewidziane w rozporządzeniu niniejszem.
§  8.
Spory czy dana lokata użyta została zgodnie z jej przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych rozstrzyga Minister Skarbu.
§  9.
Przez "kredyty udzielone związkom samorządowym" rozumieć należy również kredyty udzielone związkom międzykomunalnym oraz zakładom i przedsiębiorstwom związków samorządowych i międzykomunalnych, chociażby te zakłady i przedsiębiorstwa wyposażone były w osobowość prawa publicznego lub prywatnego, jeżeli w ich kapitale zakładowym związki samorządowe (międzykomunalne) uczestniczą co najmniej w połowie.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. (1) zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 1936 r. (Dz.U.37.3.28) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 1937 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.52.381

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i warunki spłat lokat instytucyj kredytowych i prawa publicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego, w bankach komunalnych i komunalnych kasach oszczędności, użytych zgodnie z przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych, oraz pożyczek, udzielonych związkom samorządowym przez komunalne kasy oszczędności.
Data aktu: 26/06/1936
Data ogłoszenia: 09/07/1936
Data wejścia w życie: 09/07/1936