Sposób postępowania habilitacyjnego w państwowych szkołach akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 21 kwietnia 1936 r.
o sposobie postępowania habilitacyjnego w państwowych szkołach akademickich.

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o szkołach akademickich Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 247), zarządzam co następuje:
§  1. 1
Rada wydziałowa może przeprowadzać habilitację tylko w zakresie gałęzi nauki, reprezentowanej przez jedną z katedr danego wydziału lub w razie jej braku przez katedrę pokrewną.

Wyjątek w tej mierze jest dopuszczalny za zgodą Ministra Oświaty jedynie wtedy, gdy dana gałąź nauki nie jest reprezentowana przez żadną z katedr szkół akademickich w Polsce ani przez katedrę pokrewną.

§  2.
Kandydat, pragnący się habilitować, powinien wnieść na ręce dziekana podanie do rady tego wydziału, na którym pragnie uzyskać prawo wykładania. W podaniu winien wymienić naukę lub taką jej część, mogącą być uważaną za przedmiot w sobie zamknięty, w której zakresie pragnie wykładać. Do podania należy dołączyć życiorys, dokumenty osobiste, spis wszystkich prac naukowych, dotychczas ogłoszonych wraz z odbitkami oraz trzy egzemplarze ogłoszonej drukiem rozprawy habilitacyjnej.
§  3.
Przed rozpatrzeniem kwalifikacyj naukowych kandydata rada wydziałowa rozstrzyga o jego kwalifikacjach osobistych.

Głosowanie w zasadzie jest jawne, jednak na żądanie jednego członka rady powinno być zarządzone głosowanie tajne.

§  4.
W przypadku przychylnego wyniku głosowania nad kwalifikacjami osobistemi kandydata rada wydziałowa wybiera trzech lub w razie potrzeby większą liczbę referentów, spośród profesorów zwyczajnych, nadzwyczajnych, honorowych oraz tytularnych, wykładających ten sam przedmiot lub przedmioty pokrewne, zarówno spośród swego grona jak też i innych wydziałów lub innych szkół akademickich oraz szkół akademickich zagranicznych. Na podstawie oceny pracy habilitacyjnej oraz całości dorobku naukowego kandydata, przedstawionej przez referentów, rada dopuszcza lub nie dopuszcza do dalszego przewodu habilitacyjnego.
§  5.
Jeżeli przedmiot wykładany na danym wydziale odgrywa w wykształceniu słuchaczy rolę pomocniczą, rada wydziałowa zaprasza do składu referentów, orzekających o dorobku naukowym, oraz na dyskusję i wykład habilitacyjny co najmniej dwóch profesorów, wykładających ten przedmiot na innym wydziale lub w innej szkole akademickiej.
§  6.
Praca habilitacyjna musi być wydrukowana w języku polskim lub w języku wykładowym przedmiotu. Ma ona wnosić istotny postęp w nauce i świadczyć o samodzielności naukowego myślenia autora oraz znajomości literatury przedmiotu. Za pracę habilitacyjną nie może być uznana rozprawa doktorska lub jej przeróbka.
§  7.
Dyskusja habilitacyjna może objąć nietylko temat pracy habilitacyjnej, lecz także całość przedmiotu, z którego kandydat się habilituje. W dyskusji habilitacyjnej mogą wziąć udział oprócz referentów pracy habilitacyjnej, także wszyscy członkowie rady wydziałowej, oraz profesorowie, referenci, zaproszeni z innych wydziałów lub lanych szkół akademickich.
§  8.
Wykład habilitacyjny odbywa się wobec rady wydziałowej. Tematem wykładu habilitacyjnego jest zatwierdzony przez radę wydziałową jeden z dwóch tematów, przedstawionych przez kandydata. Wykład habilitacyjny ma na celu stwierdzenie posiadania przez kandydata umiejętności zwięzłego i jasnego przedstawienia zagadnień naukowych.
§  9.
Poszczególne stadja przewodu habilitacyjnego powinny się odbywać w porządku, wskazanym w ustawie i mają być protokołowane. Po każdem stadjum zapada uchwała obecnych członków rady wydziałowej. W razie niepomyślnej uchwały rady wydziałowej co do pierwszego lub drugiego stadjum odpada możność dalszego prowadzenia przewodu habilitacyjnego. W razie niepomyślnej oceny wykładu habilitacyjnego rada wydziałowa może dopuścić do wygłoszenia innego wykładu. W tym przypadku kandydat przedstawia radzie wydziałowej nowe tematy do wyboru i zatwierdzenia.
§  10.
Głosowanie nad ostatecznym wynikiem habilitacji odbywa się kartkami. Rozstrzyga zwykła większość głosów, przyczem kartki białe liczy się jako głosy "przeciw". W razie równości głosów należy uważać wynik głosowania za ujemny. Pod uwagę bierze się tylko głosy obecnych członków wydziału. Zaproszeni jednak do udziału w ocenie i dyskusji habilitacyjnej profesorowie innych wydziałów lub innych szkół akademickich, mogą przedstawić opinję o wynikach przewodu habilitacyjnego na piśmie.
§  11.
W razie pomyślnej uchwały co do wszystkich trzech stadjów habilitacji, zapada na wniosek referentów uchwała rady wydziałowej, nadająca kandydatowi prawo wykładania. Uchwała ta określa dziedzinę nauki lub jej część, stanowiącą zamkniętą w sobie całość przedmiotu, na jaki ma się rozciągnąć prawo wykładania. Określenie to nie może zawierać dodatkowych wyróżnień czy też wyłączeń spod prawa wykładania takich dziedzin czy specjalności, które z istoty swej wchodzą w zakres danej nauki lub jej części, stanowiącej zamknięty w sobie przedmiot.
§  12.
Przesyłając Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wniosek o zatwierdzenie habilitacji, należy dołączyć życiorys, akta osobiste i odbitki prac naukowych kandydata, odpisy oceny rozprawy habilitacyjnej i dorobku naukowego kandydata, oraz protokółów, dotyczących przewodu habilitacyjnego.
§  13.
Wynikające z habilitacji prawo wykładania gaśnie na danym wydziale, jeżeli docent został mianowany profesorem nadzwyczajnym lub zwyczajnym na innym wydziale lub w innej szkole akademickiej. Na prośbę interesowanego prawo to może być przez radę wydziałową utrzymane. W tym przypadku podlega on w tym zakresie wszystkim postanowieniom ustawy, dotyczącym docentów.
§  13a. 2
W wypadkach, w których temat pracy habilitacyjnej stanowi tajemnicę państwową, postępowanie habilitacyjne odbywa się ze zmianami wprowadzonymi regulaminem wydanym przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Przy ustalaniu, co stanowi tajemnicę państwową, należy stosować odpowiednio art. 9 § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r, o niektórych przestępstwach przeciwko bezpieczeństwu Państwa (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 851).
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 września 1936 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Oświaty z dnia 25 czerwca 1945 r. (Dz.U.45.24.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 1945 r.
2 § 13a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1939 r. (Dz.U.39.69.468) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1939 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024