Hiszpania-Polska. Prowizoryczne porozumienie handlowe. Madryt.1934.11.02.

PROWIZORYCZNE POROZUMIENIE HANDLOWE.
między Polską a Hiszpanią podpisane w Madrycie dnia 2 listopada 1934 r.

(Ratyfikowane zgodnie z ustawą z dnia 26 marca 1935 r. - Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 186).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu drugim listopada tysiąc dziewięćset trzydziestego czwartego roku wymienione zostały w Madrycie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Hiszpańskiej noty stanowiące prowizoryczne porozumienie handlowe, które słowo w słowo brzmi jak następuje:

Przekład.

POSELSTWO R. P. W MADRYCIE.

Nr. 82/H/100.

Madryt, dn. 2 listopada 1934 r.

Panie Ministrze,

Celem utrzymania dobrych stosunków handlowych między obu naszemi krajami przed wprowadzeniem w życie nowej Konwencji Handlowej, przygotowywanej obecnie, mam zaszczyt potwierdzić Waszej Ekscelencji, iż Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zgadza się z Rządem Republiki Hiszpańskiej, aby produkty naturalne lub wyroby, pochodzące i przychodzące z terytorium celnego jednej z Wysokich Stron, niżej wymienione, korzystały nawzajem na terytorjum celnem Drugiej Strony, w dziedzinie celnej, z traktowania narodu najbardziej uprzywilejowanego.

Każda z Wysokich Stron zgodzi się na stosowanie wspomnianego traktowania do innych produktów, nie wymienionych niżej, za każdym razem o ile tego zażąda Druga Strona w interesie swego eksportu.

Oba Rządy zobowiązują się udzielić sobie wzajemnie dla artykułów zakazanych do przywozu, bezzwłocznie i automatycznie następujące kontyngenty:

A.

Kontyngenty udzielone Hiszpanji:

Nr. taryfy polskiej Nazwa towaru Kontyngenty w kwintalach
57 Winogrona świeże 6.000
96 Kalafonja 2.600
42 Pomidory 2.000
280 p. 1 a.

b. c.

Wino o mocy 16° lub mniej 1.000
256,4° Sardynki 800
528 Skóry baranie 500
205 Oliwa 200

B.

Kontyngenty udzielone Polsce:

Nr. taryfy hiszpańskiej Nazwa towaru Kontyngenty w kwintalach
1432 Jaja 6.000
Rozumie się, iż kontyngent ten zostanie udzielony przedewszystkiem na jaja złożone w chłodniach wolnej strefy portu Barcelońskiego.

Polska ze swej strony udzieli również preferencji towarom wyżej wymienionym pochodzenia hiszpańskiego, które w chwili podpisania niniejszego układu znajdowałyby się zatrzymane na granicy polskiej lub w składach celnych.

Dla towarów dozwolonych do przywozu potrzebne dewizy będą przydzielone i ich wywóz dozwolony.

Niniejsze prowizoryczne porozumienie wejdzie w życie z dniem 1 listopada 1934 r. i będzie obowiązywało aż do wprowadzenia w życie wyżej wspomnianej Konwencji Handlowej albo do 1 grudnia 1934 r.

Zechce Pan przyjąć, Panie Ministrze, zapewnienia mego bardzo wysokiego poważania.

J. Perłowski

Poseł R. P.

Jego Ekscelencja

Pan Ricardo Samper Ibáñez

Minister Stanu

w Madrycie.

MINISTERSTWO STANU

E.

Madryt, dn.. 2 listopada 1934 r.

Ekscelencjo,

Celem utrzymania dobrych stosunków handlowych między obu naszemi krajami przed wprowadzeniem w życie nowej Konwencji Handlowej, przygotowywanej obecnie, mam zaszczyt potwierdzić Waszej Ekscelencji, iż Rząd Hiszpański zgadza się z Rządem Polskim, aby produkty naturalne lub wyroby pochodzące i przychodzące z terytorjum celnego jednej z Wysokich Stron niżej wymienione, korzystały wzajemnie na terytorjum celnem Drugiej Strony w dziedzinie celnej z traktowania narodu najbardziej uprzywilejowanego.

Każda z Wysokich Stron zgodzi się na stosowanie wspomnianego traktowania do innych produktów, nie wymienionych niżej za każdym razem, o ile tego zażąda. Druga Strona w interesie swego eksportu.

Oba Rządy zobowiązują się udzielić sobie wzajemnie dla artykułów zakazanych do przywozu, bezzwłocznie i automatycznie następujące kontyngenty:

A.

Kontyngenty udzielone Hiszpanji:

Nr. taryfy polskiej Nazwa towaru Kontyngenty w kwintalach
57 Winogrona świeże 6.000
96 Kalafonja 2.600
42 Pomidory 2.000
280 p. 1 a.

b. c.

Wino o mocy 16° lub mniej 1.000
256,4° Sardynki 800
528 Skóry baranie 500
205 Oliwa 200

B.

Kontyngenty udzielone Polsce:

Nr. taryfy hiszpańskiej Nazwa towaru Kontyngenty w kwintalach
1432 Jaja 6.000
Rozumie się, iż kontyngent ten zostanie udzielony przedewszystkiem na jaja złożone w chłodniach wolnej strefy portu Barcelońskiego. Polska ze swej strony udzieli również preferencji towarom pochodzenia hiszpańskiego wyżej wymienionym, które w chwili podpisania niniejszego układu znajdowałyby się zatrzymane na granicy polskiej lub w składach celnych.

Potrzebne dewizy dla towarów przywożonych z każdej z Wysokich Stron będą przydzielane przez Drugą i wywóz ich dozwolony.

Niniejsze prowizoryczne porozumienie wejdzie w życie 1 listopada 1934 r. i będzie obowiązywało aż do wprowadzenia w życie Konwencji Handlowej wyżej wspomnianej albo do 1 grudnia 1934 r.

Korzystam z przyjemnością z okazji, aby powtórzyć Waszej Ekscelencji zapewnienia mego głębokiego poważania.

R. Samper

Jego Ekscelencja

Pan Jan Perłowski

Poseł Nadzwyczajny i Minister

Pełnomocny Polski

w Madrycie.

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 10 maja 1935 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024