Regulamin do zgromadzenia okręgowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lipca 1935 r.
Regulamin do zgromadzenia okręgowego.

Na podstawie art. 35 ust. 2 oraz art. 96 ordynacji wyborczej do Sejmu (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr. 47, poz. 319) zarządzam co następuje:

Rozdział  I.

Zarządzenie wyborów.

§  1.
(1)
Wybory do zgromadzenia okręgowego zarządza wojewoda (Komisarz Rządu na m. st. Warszawę), na którego obszarze ma się odbyć zebranie zgromadzenia.
(2)
Zarządzenie wojewody ma być wydane w ciągu pięciu dni po zarządzeniu wyborów do Sejmu i zawierać będzie:
a)
oznaczenie organów, mających dokonać wyborów delegatów do zgromadzenia oraz termin zebrania się każdego z tych organów;
b)
określenie liczby delegatów, przypadającej na każdy organ.
(3)
Termin zebrania się organu, działającego na obszarze więcej niż jednego województwa, oznaczy właściwy wojewoda po uprzedniem porozumieniu z wojewodą, na którego obszarze znajdują się władze tego organu.
(4)
Terminy zebrań należy określić tak, aby wybory do zgromadzenia okręgowego zostały ukończone nie później, niż 20 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu.
§  2.
(1) 1
Liczbę mieszkańców obszaru administracyjnego określa ostatni powszechny spis ludności, a w stosunku do m. Gdyni spis ludności przeprowadzony w dniu 18 maja 1936 r.
(2)
Granice obszaru administracyjnego określa stan prawny, istniejący w dniu zarządzenia wyborów do Sejmu.
(3)
Do liczby mieszkańców powiatu nie wlicza się mieszkańców miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych.
§  3.
Liczbę wyborców do Izby Przemysłowo-Handlowej bądź Rzemieślniczej określa spis wyborców z ostatnich wyborów do izby.
§  4.
Do gmin wiejskich utworzonych z osad przemysłowych należą gminy zamieszkałe w większości przez robotników przemysłowych.

Rozdział  II.

Organa powołane do wyboru delegatów.

§  5.
Organami powołanemi do wyboru delegatów samorządu terytorjalnego są rady powiatowe, gminne i miejskie obszarów administracyjnych, położonych w okręgu wyborczym.
§  6.
(1)
Organami powołanemi do wyboru delegatów samorządu gospodarczego są:
a)
w Izbie Rolniczej - rada,
b)
w Izbie Przemysłowo-Handlowej i w Izbie Rzemieślniczej - zebranie plenarne.
(2)
Właściwa jest izba, na której obszarze znajduje się okrąg wyborczy; jeżeli jednak na obszarze okręgu wyborczego działa więcej niż jedna izba, każda z nich powoła delegatów w liczbie odpowiadającej ilości jej wyborców, zamieszkałych na obszarze danego okręgu.
§  7.
(1)
Organem powołanym do wyboru delegatów organizacji zawodowej jest zebranie przedstawicieli zarządów jej podstawowych jednostek organizacyjnych, działających na obszarze okręgu wyborczego; jednostka organizacyjna, licząca powyżej 100 członków, wysyła dwóch przedstawicieli, mniejsza - jednego przedstawiciela.
(2)
Zebranie przedstawicieli zbierze się w siedzibie okręgu wyborczego; przewodniczy mu prezes zarządu jednostki organizacyjnej największej co do liczby członków.
(3)
W mieście, podzielonem na okręgi wyborcze, organem powołanym do wyboru delegatów organizacji zawodowej jest zarząd najwyższego szczebla organizacyjnego, mający siedzibę w mieście.
(4)
Do organizacyj zawodowych należą związki i stowarzyszenia zawodowe, albo ich zrzeszenia, które działają w interesie ekonomicznym i kulturalnym pracowników fizycznych lub umysłowych, oraz objęte są przepisami o pracowniczych związkach zawodowych lub o stowarzyszeniach.
§  8.
(1)
Organem powołanym do wyboru delegatów zrzeszenia technicznego jest;
a)
w okręgu wyborczym, utworzonym z jednego powiatu - zarząd powiatowy, a tam gdzie go niema - zarząd bezpośrednio wyższego szczebla;
b)
w okręgu wyborczym, utworzonym więcej niż z jednego powiatu - zarząd bezpośrednio wyższego szczebla od powiatowego;
c)
w mieście, podzielonem na okręgi wyborcze - zarząd najwyższego szczebla, mający siedzibę w mieście.
(2)
Do zrzeszeń technicznych należą objęte przepisami o stowarzyszeniach organizacje albo ich związki, które zrzeszają inżynierów lub techników z wykształceniem wyższem albo średniem licealnem, pracujących w przemyśle, komunikacji, miernictwie lub instytucjach użyteczności publicznej.
§  9.
(1)
Organem powołanym do wyboru delegatek organizacji kobiecej jest:
a)
w okręgu wyborczym, utworzonym z jednego powiatu - zarząd powiatowy, a tam gdzie go niema - zarząd bezpośrednio wyższego szczebla;
b)
w okręgu wyborczym, utworzonym więcej niż z jednego powiatu - zarząd bezpośrednio wyższego szczebla od powiatowego;
c)
w mieście podzielonem na okręgi wyborcze - zarząd najwyższego szczebla, mający siedzibę w mieście.
(2)
Do organizacyj kobiecych należą objęte przepisami o stowarzyszeniach organizacje społeczne, które zrzeszają wyłącznie kobiety.
§  10.
(1)
Podziału liczby delegatów między organizacje zawodowe, kobiece oraz zrzeszenia techniczne dokonywa się w sposób (następujący: liczbę członków poszczególnych orgainizacyj dzieli się przez 1, 2, 3 i t. d. dotąd, dokąd z otrzymanych ilorazów da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ilu jest delegatów do przydziału; każdej organizacji przydziela się tylu delegatów, ile przypada na nią ilorazów z pośród ustalonego w powyższy sposób szeregu.
(2)
Liczbę członków organizacji zawodowej, kobiecej oraz zrzeszenia technicznego określa spis członków zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego, prowadzony zgodnie z przepisami o stowarzyszeniach.
§  11.
(1)
Organami powołanemi do wyboru delegatów samorządu zawodowego są rady w Izbie Lekarskiej, Izbie Adwokackiej i Izbie Notarjalnej.
(2)
Właściwa jest izba, na której obszarze znajduje się okrąg wyborczy.
(3)
Jeżeli jednak na obszarze okręgu wyborczego działa więcej niż jedna izba, podziału delegatów dokonywa się w sposób następujący:
a)
w izbach lekarskich - dwóch delegatów przypada izbie, mającej największą liczbę wyborców zamieszkałych na obszarze danego okręgu wyborczego, jeden delegat - izbie następnej zkolei co do ilości wyborców;
b)
w izbach adwokackich - każdej izbie przypada po jednym delegacie;
c)
w izbach notarjalnych - delegat przypada izbie, mającej największą liczbę wyborców zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego.
(4)
Izby lekarskie mające na obszarze okręgu wyborczego mniej niż 1/4 oraz izby adwokackie mające mniej niż 1/3 ogółu wyborców nie wchodzą do podziału.
§  12.
(1)
Organami powołanemi do wyboru delegatów szkół akademickich są senaty tych szkół, a gdzie niema senatów - zebrania ogólne profesorów.
(2)
Właściwa jest szkoła, której władze mają siedzibę w okręgu wyborczym.
§  13.
Każdy organ uprawniony jest do wyboru delegatów tylko z jednego tytułu, według przeważającego w nim charakteru.
§  14.
Jeżeli w dniu zarządzenia wyborów do zgromadzenia okręgowego organ powołany do wyboru delegatów jest rozwiązany, wyboru delegatów dokona organ bezpośrednio wyższego stopnia, a gdy to nie jest możliwe - organ zastępczy.

Rozdział  III.

Wybór delegatów.

§  15.
Delegatem do zgromadzenia okręgowego może być każdy obywatel bez różnicy płci, który:
a)
przed dniem zarządzenia wyborów do Sejmu ukończył lat 24 i zamieszkiwał co najmniej rok w okręgu wyborczym;
b)
nie jest pozbawiony w myśl art. 3 ordynacji wyborczej prawa wybierania do Sejmu.
§  16.
(1)
W zebraniach organów powołanych do wyboru delegatów mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, mające prawo głosu stanowczego.
(2)
O miejscu, czasie i porządku zebrania przewodniczący zawiadomią zawczasu zosobna każdą osobę uprawnioną do uczestniczenia w zebraniu.
§  17.
Uchwały organów uprawnionych do wyboru delegatów są ważne bez względu na ilość obecnych.
§  18.
(1)
Wybór delegatów do zgromadzenia okręgowego odbywa się w głosowaniu na uprzednio zgłoszonych kandydatów, w radach zaś miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych - w głosowaniu na uprzednio zgłoszone listy.
(2)
Jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów nie jest wyższa od liczby delegatów, przypadającej na dany organ, głosowanie nie odbędzie się, a za wybranych uważa się wszystkich zgłoszonych kandydatów.
§  19.
(1)
Kandydatów zgłaszają:
a)
w organach samorządu terytorialnego - wydziały powiatowe, zarządy gminne i miejskie miast niewydzielonych z powiatowych związków samorządowych; pozatem może zgłosić kandydatów 1/6 ustawowej liczby radnych;
b)
w organach samorządu gospodarczego - zarządy izb; pozatem może zgłosić kandydatów 1/6 statutowej liczby radców;
c)
w innych organach - 1/6 statutowej lub przewidzianej niniejszym regulaminem liczby uczestników zebrania.
(2)
W radach miejskich miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych listy kandydatów zgłasza 1/6 ustawowej liczby radnych,
(3)
Przy obliczaniu 1/6 bierze się pod uwagę tylko liczby całe.
(4)
Liczba kandydatów na zgłoszeniu lub na liście nie może być wyższa od liczby delegatów, przypadającej na dany organ.
§  20.
Przewodniczący podaje do wiadomości zebrania nazwiska zgłoszonych kandydatów, lub nazwiska czołowych kandydatów na liście, poczem zarządza głosowanie.
§  21.
Akt głosowania przeprowadza przewodniczący organu powołanego do wyboru delegatów przy pomocy dwóch skrutatorów, których powoła z pośród uczestników zebrania.
§  22.
(1)
Głosowanie odbywa się zapomocą kart.
(2)
Karty do głosowania mają zawierać bądź imiona i nazwiska najwyżej tylu zgłoszonych kandydatów, ilu delegatów przypada na dany organ, bądź imię i nazwisko co najmniej czołowego kandydata na liście.
(3)
Karty wypełnione niezgodnie z przepisem ustępu poprzedzającego są nieważne.
§  23.
(1)
Po zamknięciu głosowania skrutatorzy obliczają głosy.
(2)
Wynik głosowania przewodniczący poda zebraniu do wiadomości.
§  24.
(1)
Za wybranych na delegatów uznaje się kandydatów, którzy otrzymali w pierwszem głosowaniu głosy większości głosujących; przy ustalaniu liczby głosujących za podstawę bierze się tylko karty ważne.
(2)
Jeżeli pierwsze głosowanie nie da wyniku albo da wynik tylko częściowy, następuje głosowanie ściślejsze, przyczem skreśla się z wykazu kandydatów osoby, które w pierwszem głosowaniu otrzymały najmniejsze ilości głosów w ten sposób, żeby liczba pozostałych kandydatów nie była większa od podwójnej liczby delegatów, przypadającej do wyboru w głosowaniu ściślejszem; każdy uczestnik zebrania ma prawo w głosowaniu ściślejszem oddać głos na tylu najwyżej kandydatów, ilu przypada jeszcze delegatów do wyboru.
(3)
Głosowanie ściślejsze jest ostateczne; za wybranych w głosowaniu ściślejszem uważa się kandydatów, którzy otrzymali w tem głosowaniu największe ilości głosów; w razie równości głosów rozstrzyga los, wyciągnięty przez przewodniczącego.
§  25.
(1)
Podziału liczby delegatów między poszczególne listy kandydatów w radach miejskich miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych dokonywa się w sposób następujący: liczby głosów ważnych, oddanych na poszczególne listy, dzieli się przez liczbę otrzymaną z podziału ilości radnych przez ilość delegatów i każdej liście przydziela się delegatów w ilości równej ilorazowi; ułamków nie bierze się pod uwagę.
(2)
Pozostałą ilość delegatów otrzymuje lista, która uzyskała głosy większości głosujących; gdyby żadna lista większości tej nie uzyskała, otrzymują po jednym delegacie z pozostałych - listy, na które oddano największą liczbę głosów.
(3)
Gdyby w wyniku podziału, kilka list miało jednakowe prawo do przydziału delegata, los rozstrzyga o uzyskaniu pierwszeństwa do przydziału.
(4)
Za wybranych na delegatów uznaje się kandydatów według kolejności, w której umieszczeni są na liście; jeżeli kandydata wybrano z kilku list, los rozstrzyga, z której listy został wybrany.
§  26.
(1)
Z przebiegu zebrania sporządza się protokół, do którego dołączona będzie lista obecności.
(2)
Protokół zatwierdza zebranie zwykłą większością głosów.
(3)
Każdy uczestnik zebrania może zgłosić sprostowanie do protokółu; nad zgłoszonemi sprostowaniami zebranie głosuje bez dyskusji.
(4)
Protokół zebrania podpisuje przewodniczący.
§  27.
Przewodniczący organów powołanych do wyboru delegatów prześlą niezwłocznie przewodniczącemu okręgowej komisji wyborczej oraz okręgowemu komisarzowi wyborczemu odpisy protokółów z wyboru delegatów do zgromadzenia okręgowego.
§  28.
Przewodniczący organów powołanych do wyboru delegatów wystawią wybranym delegatom zaświadczenia o wyborze.
§  29.
Organa powołane do wyboru delegatów więcej niż do jednego zgromadzenia okręgowego, dokonywają wyboru osobno do każdego zgromadzenia.

Rozdział  IV.

Przepisy końcowe.

§  30.
Regulamin niniejszy stosuje się odpowiednio na obszarze województwa śląskiego ze zmianami, wynikającemi z art. 94 ordynacji wyborczej.
§  31.
Przepisy regulaminu niniejszego stosuje się odpowiednio przy wyborach do Sejmu Śląskiego ze zmianami, wynikającemi z art. 95 ordynacji wyborczej.
§  32.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Minister Spraw Wewnętrznych:
1 § 2 ust. (1) zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 września 1938 r. (Dz.U.38.72.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024