Obowiązek zatrudniania inwalidów wojennych i wojskowych w przedsiębiorstwach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1935 r.
o obowiązku zatrudniania inwalidów wojennych i wojskowych w przedsiębiorstwach państwowych.

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o zaopatrzeniu inwalidzkiem (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr. 5, poz. 31) zarządza się co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa państwowe obowiązane są zatrudniać na każdych 50 robotników i pracowników umysłowych jednego inwalidę wojennego lub wojskowego, a na każdych 100 - trzech inwalidów o ogólnej utracie zdolności zarobkowej w granicach od 15% do 65%.
§  2.
(1)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w przedsiębiorstwach państwowych, niewymienionych w ust. (2), (3), (4) i (5), przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w zakładach pracy tych przedsiębiorstw na obszarze jednego powiatu, a w m. st. Warszawie - w granicach miasta.
(2)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe", przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, z wyjątkiem sezonowych, zatrudnionych w tem przedsiębiorstwie na obszarze całego Państwa.
(3)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w przedsiębiorstwach: "Polski Monopol Tytoniowy", "Państwowy Monopol Spirytusowy" i "Polski Monopol Solny", przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w każdem z tych przedsiębiorstw na obszarze całego Państwa.
(4)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w zakładach pracy tego przedsiębiorstwa na obszarze poszczególnych Dyrekcyj Okręgów Poczt i Telegrafów.
(5)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w państwowych przedsiębiorstwach żeglugi morskiej, przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w zakładach pracy tych przedsiębiorstw, z wyjątkiem osób, należących do obsady statków morskich.
(6)
Przez robotników i pracowników umysłowych, o których mowa w ustępach poprzedzających, należy rozumieć osoby zarówno pozostające w stosunku służbowym o charakterze publiczno-prawnym, jak i zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
§  3.
Zarząd przedsiębiorstwa państwowego lub miejscowe kierownictwo zakładu pracy tego przedsiębiorstwa obowiązane są w terminie 30 dni od dnia uruchomienia przedsiębiorstwa lub zakładu pracy przesłać właściwej publicznej instytucji pośrednictwa pracy wykaz, zawierający następujące dane:
1)
ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w tem przedsiębiorstwie lub zakładzie prący,
2)
ogólną liczbę inwalidów wojennych i wojskowych, zatrudnionych w tem przedsiębiorstwie lub zakładzie pracy,
3)
spis imienny zatrudnionych inwalidów z podaniem daty rozpoczęcia pracy przez każdego z nich i przytoczeniem treści orzeczenia komisji rewizyjno-lekarskiej (odwoławczej) oraz
4)
liczbę miejsc wolnych dla inwalidów tudzież wyszczególnienie rodzajów pracy, jakie mogłyby być poruczone inwalidom.
§  4.
(1)
Po otrzymaniu wykazu miejsc wolnych dla inwalidów, publiczna instytucja pośrednictwa pracy przesyła zarządowi przedsiębiorstwa państwowego lub miejscowemu kierownictwu zakładu pracy listę kandydatów z pośród zarejestrowanych bezrobotnych inwalidów o ogólnej utracie zdolności zarobkowej w granicach od 15% do 65%.
(2)
Zarząd przedsiębiorstwa lub miejscowe kierownictwo zakładu pracy zatrudni najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania listy odpowiednią liczbę inwalidów (§ 1), bądź z pośród zarejestrowanych, umieszczonych lub nieumieszczonych na liście, bądź z pośród niezarejestrowanych, i zawiadomi o tem publiczną instytucję pośrednictwa pracy, dołączając spis imienny zatrudnionych inwalidów. Inwalidzie zarejestrowanemu służy pierwszeństwo do zatrudnienia jedynie wówczas, jeżeli posiada on wyższe kwalifikacje zawodowe do wykonywania danej pracy, niż inwalida niezarejestrowany, przy równych zaś kwalifikacjach zawodowych, lub gdy nie są one wymagane - jeżeli za pierwszeństwem przyjęcia takiego inwalidy przemawiają jego stan majątkowy i stan rodzinny.
§  5.
Rodzaj pracy, poruczonej inwalidzie wojennemu lub wojskowemu, powinien odpowiadać jego zdolnościom fizycznym i kwalifikacjom zawodowym.
§  6.
Zarząd przedsiębiorstwa państwowego lub miejscowe kierownictwo zakładu pracy tego przedsiębiorstwa obowiązane są zawiadamiać właściwe publiczne instytucje pośrednictwa pracy o wszelkich zmianach w stanie zatrudnienia, mających wpływ na zatrudnienie inwalidów wojennych i wojskowych, w terminie 14 dni od powstania takiej zmiany, a w szczególności:
1)
od wygaśnięcia umowy o pracę, zawartej z inwalidą na czas określony,
2)
od wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej z inwalidą na czas nieokreślony, z podaniem daty, w której ma nastąpić lub nastąpiło zwolnienie inwalidy,
3)
od zwolnienia inwalidy po upływie okresu próbnego lub z powodu rozwiązania umowy o pracę z jego winy,
4)
od rozwiązania umowy o pracę z powodu śmierci inwalidy oraz
5)
od takiego zwiększenia liczby zatrudnionych robotników i pracowników umysłowych, które stwarza obowiązek zatrudnienia większej liczby inwalidów,
§  7.
(1)
Przepisów § 3, 4 i 6 rozporządzenia niniejszego nie stosuje się do zakładów wojskowych, pozostających w zarządzie Ministerstwa Spraw Wojskowych, i przedsiębiorstw skomercjalizowanych, podległych temu Ministerstwu.
(2)
Kontrolę nad zatrudnianiem inwalidów w zakładach i przedsiębiorstwach, wymienionych w ust. (1), reguluje w drodze szczegółowych przepisów Minister Spraw Wojskowych.
§  8.
Istniejące w dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego przedsiębiorstwa państwowe lub ich zakłady pracy powinny dokonać pierwszego zgłoszenia właściwym publicznym instytucjom pośrednictwa pracy danych, wymienionych w § 3, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Opieki Społecznej i Ministrowi Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024