Wypuszczenie 3% Premjowej Pożyczki Inwestycyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 29 marca 1935 r.
o wypuszczeniu 3% Premiowej Pożyczki Inwestycyjnej.

Na podstawie art. 1, 3, 9, 11 i 12 ustawy z dnia 26 marca 1935 r. o upoważnieniu Ministra Skarbu do wypuszczenia wewnętrznej pożyczki inwestycyjnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 122) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Z dniem 1 maja 1935 r. wypuszcza się 3% Premjową Pożyczkę Inwestycyjną w obligacjach na okaziciela po 100 złotych w zlocie każda obligacja.
(2)
Pożyczka będzie wyłożona do subskrypcji publicznej, której miejsce i czas trwania oraz inne warunki, nieustalone w rozporządzeniu niniejszem, zostaną ogłoszone obwieszczeniem Ministra Skarbu.
§  2.
(1)
Właściciele obligacyj 6% Pożyczki Narodowej mogą swojemi obligacjami tej pożyczki według ich wartości imiennej opłacić do 50/6, własnej subskrypcji na 3% Premjową Pożyczkę Inwestycyjną.
(2)
Za właścicieli obligacyj Pożyczki Narodowej uważa się pierwonabywców tych obligacyj oraz osoby, które otrzymały te obligacje na zasadzie przelewu, dokonanego za zgodą Komisarza Generalnego Pożyczki Narodowej w myśl § 3 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 25 maja 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 416).
(3)
Wpłacane na subskrypcję obligacje Pożyczki Narodowej powinny posiadać wszystkie przynależne do nich niepłatne kupony, przyczem wartość kuponu bieżącego nie podlega uwzględnieniu w kwocie wpłaty na subskrypcję.
(4)
Przyjęte na subskrypcję obligacje Pożyczki Narodowej przechodzą automatycznie na własność Skarbu Państwa.
§  3.
(1)
Wysokość przyjętej subskrypcji, opłaconej gotowizną, nie może przekroczyć sumy łącznej 150.000.000 złotych.
(2)
Kwota imienna pożyczki będzie ustalona po zamknięciu subskrypcji z tem zastrzeżeniem, że nie może ona przekroczyć oznaczonej w ust. (1) paragrafu mniejszego sumy subskrypcji opłaconej gotowizną, powiększonej o zaokrągloną do najbliższej wielokrotności 5.000.000 złotych kwotę łącznej wartości imiennej przyjętych na subskrypcję obligacyj Pożyczki Narodowej (§ 2).
§  4.
(1)
Pożyczka składać się będzie z jednej emisji, jeżeli na zasadzie § 3 ust. (2) zostanie ustalona kwota imienna pożyczki poniżej 200.000.000 złotych w złocie, będzie zaś podzielona na dwie równej wysokości emisje, jeżeli jej kwota imienna wyniesie 200.000.000 złotych w złocie lub sumę wyższą. Emisja dzieli się na serje po 50 sztuk obligacyj w każdej serji.
(2)
Ilość oraz wysokość kwot imiennych emisyj będą ustalone osobnem rozporządzeniem Ministra Skarbu po ustaleniu kwoty pożyczki (§ 3 ust. 2).
§  5.
(1)
Pożyczka podlega spłaceniu do dnia 1 maja 1985 r. drogą trzykrotnego w każdym roku trwania pożyczki, poczynając od dnia 1 września 1945 r., umarzania części obligacyj wylosowywanych w tym celu w dniach 1 maja, 1 września i 2 stycznia podług planu umorzenia, podanego dla emisji w kwocie 100.000.000 złotych w złocie w załączniku do niniejszego rozporządzenia (załącznik Nr. 1). Plan ten może ulec zmianie w odniesieniu do emisji, której kwota imienna będzie wyższa od kwoty 100.000.000 złotych w złocie z tem zastrzeżeniem, że ustalony w tym planie stosunek rat umorzenia do kwoty imiennej pożyczki zostanie zachowany.
(2)
Obligacje losuje się do umorzenia całemi serjami (§ 4 ust. 1). Numery seryj, wylosowanych do umorzenia, będą ogłaszane w "Monitorze Polskim".
§  6.
(1)
Oprocentowanie stałe pożyczki w wysokości 3 od sta w stosunku rocznym płatne jest co cztery miesiące zdołu w dniach 2 stycznia, 1 maja i 1 września każdego roku, za zwrotem odpowiednich kuponów, przyczem pierwszy kupon będzie płatny w dniu 1 września 1935 r.
(2)
Kapitał obligacji przestaje, procentować z dniem wylosowania jej do umorzenia.
(3)
Każda obligacja jest zaopatrzona w kupony, płatne w najbliższym okresie trwania pożyczki, oraz w talon, uprawniający do otrzymania arkusza kuponowego na okres następny.
(4)
Arkusz kuponowy, nieobejmujący okresu końcowego trwania pożyczki, będzie zawierał talon na dalszy arkusz kuponowy.
§  7.
Dla obligacyj pożyczki ustanawia się dwa rodzaje premij: a) w postaci wygranych (§§ 8 i 9) oraz b) w postaci nadpłaty ponad wartość imienną w cenie wykupu obligacyj umarzanych (§ 10).
§  8.
(1)
Na wygrane przeznacza się corocznie następujące sumy w obliczeniu na jedną emisję w kwocie imiennej 100.000.000 złotych w złocie: w pierwszem dziesięcioleciu po 4.475.000 złotych w złocie; w drugiem dziesięcioleciu oraz w ostatnim roku trwania pożyczki po 4.125.000 złotych w złocie; w trzeciem dziesięcioleciu po 3.300.000 złotych w złocie; w czwartem - po 2.475.000 złotych w złocie; w okresie 9 lat ostatniego dziesięciolecia po 1.650.000 złotych w złocie.
(2)
Wygrane będą rozlosowywane osobno dla każdej emisji: trzy razy do roku w ciągu pierwszych czterech dziesięcioleci i ostatniego roku trwania pożyczki, zaś dwa razy do roku w ciągu 9 lat ostatniego dziesięciolecia.
(3)
Ilość i wysokość poszczególnych wygranych dla emisji w kwocie 100.000.000 złotych w złocie podają tabele A, B i C, stanowiące załącznik do rozporządzenia niniejszego (załącznik Nr. 2). Corocznemi rozlosowaniu podlegają wygrane: jeden raz podług każdej tabeli A, B i C w pierwszem dziesięcioleciu trwania pożyczki; dwukrotnie podług tabeli B i jeden raz podług tabeli C w ciągu drugiego dziesięciolecia oraz w ostatnim roku trwania pożyczki; dwukrotnie podług tabeli C i jeden raz podług tabeli B w trzeciem dziesięcioleciu; trzykrotnie podług tabeli C w czwartem dziesięcioleciu; dwukrotnie podług tabeli C w okresie 9 lat Ostatniego dziesięciolecia.
(4)
Oznaczone w ustępach poprzedzających paragrafu niniejszego sumy łączne corocznych wygranych oraz ilość wygranych poszczególnych mogą ulec zmianie w odniesieniu do emisji, której kwota imienna będzie wyższa od kwoty 100.000.000 złotych w złocie z tem zastrzeżeniem, że odpowiednio do zwiększonej kwoty emisji będą podwyższone w tym samym stosunku ustalone w ustępie (1) paragrafu niniejszego sumy corocznych wygranych oraz że całkowita podwyżka tych sum zostanie obrócona na zwiększenie ilości wygranych w każdej tabeli A, B i C, poczynając od wygranych po 10.000 złotych w złocie wdół.
§  9.
(1)
Obligacje pożyczki aż do dnia wylosowania ich do umorzenia stale uczestniczą w losowaniach wygranych, przyczem obligacje, na które padną wygrane, nie tracą prawa do udziału w następnych losowaniach wygranych.
(2)
Terminy losowań wygranych dla każdej emisji oraz zasady i sposób przeprowadzania losowań zarówno wygranych, jak i samych obligacyj do umorzenia (§ 5 ust. 2), ustali regulamin, który będzie podany do wiadomości publicznej obwieszczeniem Ministra Skarbu.
§  10.
(1)
Premje w postaci nadpłaty w cenie wykupu obligacyj umarzanych wynoszą:

w pierwszych trzech dziesięcioleciach okresu umarzania pożyczki 20% wartości imiennej obligacyj; w ciągu pięciu lat ostatniego dziesięciolecia 25%; w ostatniem pięcioleciu 30%.

(2)
Premje te będą wypłacane równocześnie z wypłatą kapitału obligacyj.
§  11.
(1)
Spłata kapitału oraz wypłata odsetek i premij pożyczki nastąpi w złotych według równowartości 900/5332 grama czystego złota za jednego złotego w złocie zgodnie z postanowieniem art. 16 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 listopada 1927 r. w sprawie zmiany ustroju pieniężnego (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 855) i art. 36 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 czerwca 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 59, poz. 509).
(2)
Kapitał i odsetki oraz premje do 1.000 złotych płatne są w kasach urzędów skarbowych, w Banku Polskim, Banku Gospodarstwa Krajowego, Pocztowej Kasie Oszczędności i ich oddziałach. Premje ponad 1.000 złotych płatne są wyłącznie w oddziale głównym Banku Polskiego w Warszawie.
§  12.
Cena sprzedażna obligacyj pożyczki wynosi złotych 100 za jedną obligację wartości imiennej 100 złotych w złocie.
§  13.
Obligacje pożyczki nie podlegają działaniu ustawy z dnia 26 lipca 1919 r. o utraconych tytułach na okaziciela (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 406) wraz z jej późniejszemi zmianami.
§  14.
(1)
Obligacje pożyczki ulegają przedawnieniu z upływem lat 20 od dnia wylosowania ich do umorzenia.
(2)
Kupony od obligacyj ulegają przedawnieniu z upływem lat 5 od dnia ich płatności, zaś premje z upływem lat 20 od dnia ich wylosowania.
§  15.
Czynności związane z wypuszczeniem pożyczki przeprowadza powołany przez Ministra Skarbu w tym celu Delegat do spraw 3% Premjowej Pożyczki Inwestycyjnej.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PLAN UMORZENIA

3% Premjowej Pożyczki Inwestycyjnej.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

TABELA WYGRANYCH

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024