Zmiana granic miasta Horochowa w powiecie horochowskim, województwie wołyńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 kwietnia 1934 r.
o zmianie granic miasta Horochowa w powiecie horochowskim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 895), zarządzam co następuje:
§  1.
Z miasta Horochowa w powiecie horochowskim, województwie wołyńskiem wyłącza się grunty o powierzchni 1,000 ha, należące dawniej do gromad Podliski i Horochów włościański, a położone pomiędzy dotychczasową granicą miasta, a granicą opisaną w § 2 i włącza się je do gminy wiejskiej Skobełka w tymże powiecie i województwie.
§  2.
Granicę miasta Horochowa ustala się, jak następuje:

Rozpoczynając od kąta północnego łąki Katarzyny Lüders Weymarn, graniczącego z gruntami gminy Skobełka, granica biegnie linją prostą wzdłuż rowu zachodniej granicy tejże łąki do punktu B) stanowiącego jej kąt zachodni na długości 740 m, poczem w kierunku na zachód prostą linją na długości 435 m przez łąki mieszkańców przedmieścia Podliski do punktu C), stanowiącego granicę zachodnią ogrodów i sadyb przedmieścia; od tego punktu wzdłuż drogi polowej C-D, biegnącej do południowo-zachodniego kąta granicy ziemi ornej, należącej do cerkwi prawosławnej w Horochowie. Tu granica załamuje się pod kątem prawie prostym i biegnie na zachód do punktu E), wzdłuż południowej granicy pola cerkiewnego, wyłączając je całkowicie z obszaru miejskiego, na długości 1050 m.

Od punktu E), granica biegnie ku południowi linją łamaną zachodniemi miedzami pierwszych od sadyb poletek, w sposób następujący: od punktu E) na południe do punktu F) na długości 100 m, od punktu F) na zachód do punktu G) na długości 120 m, od punktu G) na południe do punktu H) na długości 220 m i stąd wraca się ku wschodowi do punktu I) na długości 40 m. W tem miejscu granica przecina pod prostym kątem drogę powiatową Horochów-Sokal Nr. 4 i biegnie dalej ku południowi do punktu J) na długości 235 m od punktu J), zwraca się na wschód do punktu K) na długości 60 m, znów na południe do punktu L) na długości 70 m, potem na zachód na długości 85 m, tu załamuje się ku południowi do punktu M) na długości 85 m i w punkcie M) zwraca na zachód do punktu N) na długości 25 m, od punktu N) biegnie znów na południe do punktu O) na długości 65 m i pod kątem prostym na zachód do punktu P) na długości 195 m, skąd ponownie pod kątem prostym biegnie ku południowi na długości 425 m, aż do zetknięcia się z północną granicą pól nadziałowych dawnej gromady Podliski. Od punktu Q) granica zwraca się ku zachodowi pod kątem prostym i biegnie prostą miedzą do zetknięcia się w punkcie R) z gruntami Skarbu Państwa (ziemia pocerkiewna) na długości 830 m, poczem zwraca ku południowemu zachodowi i biegnie północno-zachodnią granicą tych gruntów do punktu S), na długości 1055 m. W tym punkcie przecina grunta państwowe wzdłuż drogi polnej pod kątem prostym i biegnie w kierunku południowo-wschodnim do punktu T) linją długości 60 m, przecinając w tem miejscu drogę państwową Nr. 7/2. Od punktu T) biegnie na północny wschód do punktu U) na długości 110 m i stąd zawraca ku południowemu wschodowi łamaną linją miedz, mianowicie ku południowemu wschodowi do punktu W) na długości 275 m, stąd pod kątem prostym na północny-wschód do punktu Y) na długości 95 m, znów pod kątem prostym na południowy wschód do punktu Z) na długości 180 m, z punktu Z) na północny wschód do punktu A1 na długości 95 m, stąd ku południowemu wschodowi do punktu Bi na długości 85 m, na północny-wschód na długości 47 m do punktu C1 i stąd ku południowo-wschodowi do punktu D1 na długości 445 m i tu zwraca się pod kątem prostym i biegnie ku południowemu zachodowi do punktu E1 na długości 160 m, do zetknięcia się z granicą gminy Brany. Od punktu E1 do punktu F1 w kierunku na wschód biegnie łukową linją graniczną gminy Brany o długości 1020 m.

Od punktu F1 granica zwraca ku północnemu wschodowi i biegnie wschodnią granicą działki Skarbu Państwa (ziemia pocerkiewna), mając od wschodu grunta gminy Skobełka, na przestrzeni 1690 m, do punktu G1, przecinając drogę wojewódzką Beresteczko-Włodzimierz, poczem zawraca ku zachodowi północną granicą tej działki do punktu H1 na długości 116 m i stąd zwraca się znów na północny-wschód i biegnie linją prostą długości 1425 m do rzeki Bezimiennej, przecinając drogę gminną Horochów-Chołoniów. Od tego punktu granica zwraca ku zachodowi wzdłuż rzeczki Bezimiennej jej prawym brzegiem do punktu J1 na długości 405 m, tu załamuje się i biegnie nieprawidłową łukową łamaną linją przez punkty J1-K1-L1 wzdłuż granic wieczno-czynszowych gruntów osiedla, przecina drogę państwową Nr. 7/2 na 52 klm 487 m, poczem północną granicą wielkiego stawu linją łukową zawraca ku zachodowi do punktu N1, skąd idzie ku północy rowem prostym o długości 470 m do punktu wyjścia niniejszego opisu. Wymienione w opisie granic punkty, nazwane literami A, B, C i t. d. odpowiadają znakom, umieszczonym na planie m. Horochowa sporządzonym przez Zarząd Miejski.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024