Zmiana granic miasta Kalisza w powiecie kaliskim, województwie łódzkiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 5 kwietnia 1934 r.
o zmianie granic miasta Kalisza w powiecie kaliskim, województwie łódzkiem.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 895), zarządzam co następuje:
§  1.
a) Z gminy wiejskiej Tyniec w powiecie kaliskim, województwie łódzkiem wyłącza się: z miejscowości Łęg Majkowski: grunty włościan wsi Chmielnika Majkowskiego o obszarze 5 ha, grunty rozparcelowane folwarku Majków o obszarze 55 ha, z miejscowości Stawiszyńskie Przedmieście: grunty folwarku Majków dookoła cmentarza wojskowego o obszarze 35 ha, grunty rozparcelowane folwarku Majków o obszarze 131,5 ha, osadę pokarczemną enklawę wsi Chmielnik o obszarze 0,5 ha, cmentarz wojskowy o obszarze 1 ha, grunty ukazowe wsi Chmielnik o obszarze 11 ha, grunty wieczysto-dzierżawne wsi Chmielnika Majkowskiego o obszarze 6 ha; z miejscowości Tyniec: grunta b. folwarku Chmielnik o obszarze 7 ha, grunty osiedla Huby o obszarze 38 ha, grunty, pochodzące z folwarku Wolnostwo Tyniec o obszarze 22 ha, grunty włościańskie wsi Tyńca Kamelaryjnego o obszarze 192 ha, grunty ukazowe wsi Tyńca Szpitalnego o obszarze 6 ha, grunty wieczysto-dzierżawne wsi Tyńca Szpitalnego o obszarze 53 ha, grunty państwowe (powiatowego zarządu drogowego) o obszarze 1 ha, grunty z folwarku Pólko o obszarze 50 ha, grunty ukazowe wsi Tyńca Rządowego o obszarze 1 ha, grunty ukazowe wsi Tyńca-Wolnostwa o obszarze 6 ha, grunty ukazowe wsi Tyńca Opatowskiego o obszarze 1,5 ha, grunty ukazowe wsi Tyńca Redlicha o obszarze 1,5 ha, grunty osad wieczysto-dzierżawnych wsi Tyniec o obszarze 4 ha, grunty byłej miejskiej cegielni o obszarze 3 ha, grunty nowego cmentarza o obszarze 4 ha, grunty rozparcelowane Łęgu Tynieckiego o obszarze 70 ha; z miejscowości Rajsków: kolonję Rajsków o obszarze 31 ha, grunty osady pokarczemnej o obszarze 1 ha, grunty 3 osad włościańskich wsi Rajsków o obszarze 3 ha, łącznie z gminy Tyniec 740 ha;
b)
z gminy wiejskiej Kalisz w powiecie kaliskim, województwie łódzkiem wyłącza się: grunty wsi Stare Miasto o obszarze 33 ha, wszystkie grunty wsi Stare Miasto Poduchowne o obszarze 3 ha, grunty rozparcelowane z folwarku Rypinek przy Starem Mieście o obszarze 3 ha, grunty po b. osadzie karczemnej we wsi Stare Miasto o obszarze l ha, reszta gruntów wsi Czaszki o obszarze 2 ha, rozparcelowane grunty wsi Łęgu Rypinkowskiego, należące do wsi Czaszki, o obszarze 4 ha; grunty wsi, folwarku i kościelne Rypinek o obszarze 128 ha, wszystkie grunty wsi Zawodzie z Łęgami, ziemię pod nazwą "Strzelnica", ziemię po b. karczmie i ziemię pod kościołem Św. Wojciecha o łącznym obszarze 70 ha; grunty pofolwarczne folwarku Czaszki o obszarze l ha; grunty b. osady włościańskiej Dobrzeć Duchowny o obszarze 9 ha, grunty osad włościańskich wsi Dobrzeć Wielki, między wsią Noskowem a Zapłociem o obszarze 210 ha; grunty wsi Korczak o obszarze 40 ha; z miejscowości Łęg Majkowski grunty rozparcelowane miejscowości Łęgu Majkowskiego, należące do wsi Dobrzeć Wielki po granicę folwarku Warszówka - o obszarze 44 ha, grunty rozparcelowane Łęgu Majkowskiego, należące do wsi Ogrody Starościńskie o obszarze 10 ha; z miejscowości Ogrody grunty wsi Ogrody Starościńskie, Ogrody Poduchowne, kolonja Ogrody i grunty osady pokarczemnej o obszarze 37 ha, łącznie z gminy Kalisz 595 ha;
c)
z gminy wiejskiej Żydów w powiecie kaliskim, województwie łódzkiem wyłącza się: grunty wsi i folwarku Zagorzynek o obszarze 192 ha; z miejscowości Nosków: grunty wsi Nosków pomiędzy folwarkiem Nosków a wsią Rypinek - o obszarze 130 ha; grunty byłej osady pokarczemnej przy szosie ostrowskiej o obszarze 3 ha; grunty folwarku Nosków, położone między gruntami wsi Nosków o obszarze 120 ha łącznie z gminy Żydów 445 ha i wszystkie wymienione pod a), b) i c) tereny włącza się do miasta Kalisza w tymże powiecie i województwie.
§  2.
Granica tak rozszerzonego miasta Kalisza jest następująca:

Na odcinku gminy Tyniec, począwszy od granic gminy wiejskiej Kalisz, granicę stanowi droga polna pomiędzy ziemiami folwarku Warszówki i miejscowością Łęg Majkowski, prowadząca w kierunku północno-wschodnim do rzeki Bernardynki, dalej biegnie prawym brzegiem rzeki Bernardynki w kierunku południowo-wschodnim po wale ochronnym, usypanym w roku 1929, do przedłużania wschodniej granicy Parku dworu folwarku Majków, załamuje się w kierunku północnym, prowadzi przez pole folwarczne folwarku Majków po linji wspomnianego przedłużenia na przestrzeni około 200 metrów, pozostawia park i ogród oparkaniony dworu folwarku Majkowskiego po lewej stronie i dobiega do drogi dojazdowej do dworu, załamuje się w kierunku wschodnim i prowadzi wspomnianą drogą do drogi wzdłuż osady młynarskiej (wiatraku), załamuje się w kierunku północno-wschodnim, idzie drogą do szosy Stawiszyńskiej, pozostawiając osadę młynarską po lewej stronie.

Począwszy od szosy Stawiszyńskiej granica biegnie drogą pomiędzy terenami wsi Majków i nowostworzoną kolonją na terenach folwarku Majków w kierunku północno-wschodnim do granicy folwarku Chrusty, załamuje się w kierunku południowym i prowadzi drogą komunikacyjną pomiędzy terenami Hubów Tynieckich i wsi Wojciechówki z jednej strony i Majkowskiemi terenami pofolwarcznemi z drugiej strony, do granicy osady pobetkierowskiej, od tego miejsca obiera kierunek południowo-wschodni, prowadzi miedzą do traktu Skarszewskiego; od traktu Skarszewskiego drogą polną pomiędzy osadą pobetkierowską i Czai do szosy Tureckiej biegnie w kierunku północno-wschodnim wzdłuż szosy Tureckiej do kilometra 1,830 do osady Szklarka, należącej do Tyńca Kamelaryjnego, załamuje się w kierunku południowo-wschodnim i prowadzi miedzą pomiędzy osadą Szklarka i Rudowicza Antoniego w prostym kierunku do drogi polnej, przyczem osady Tyńca Szpitalnego i osady pozostałe z dawniejszej enklawy folwarku Pólko wchodzą w obręb miasta.

Od zbiegu granicy osady Szklarka z drogą polną w południowo -zachodnim zakątku enklawy folwark Pólko, załamuje się granica w kierunku południowo-zachodnim, dobiega wzdłuż drogi do zachodniej granicy osady Blotnera, załamuje się w kierunku południowo - wschodnim i prowadzi miedzą do osady młynarskiej wisi Nędzerzewa, pozostawiając osadę Blotnera na terenie gminy Tyniec, dalej biegnie granicą osady młynarskiej Nędzerzewa, miedzą do rzeki Swędrni, pozostawiając osadę młynarską w gminie Tyniec.

Od styku granic osady młynarskiej z rzeką Swędrnią granicę w kierunku południowo-zachodnim stanowi lewy brzeg rzeki Swędrni do szosy łódzkiej z tem, że dział ziemi, położonej po lewej stronie Swędrni, a należący do jednej z osad i wsi Tyńca Kamelaryjnego włącza się do miasta.

Począwszy od szosy łódzkiej lewy brzeg rzeki Swędrni stanowi w dalszym ciągu granicę na odcinku sąsiadującym z gruntami wsi Winiary i wsi Rajskowa i obejmuje całą kolonję Rąjsków tak, że osady kolonji Rąjsków i osadę pokarczemną przynależną do Opatówka, położoną po lewej stronie Swędrni włącza się do miasta, na odcinku tym granicę tworzy szeroka miedza pomiędzy wsią Rąjsków i kolonją Rąjsków, a następnie miedza prowadząca w kierunku zachodnim, na cypel wału ochronnego nad rzeką Prosną z tem, że 3 osady wsi Rąjsków, a mianowicie: Krymarysa, Jeziorka i Pawlaka przypadają do miasta.

Na odcinku gminy Kalisz, na wspomnianym wyżej cyplu wału ochronnego nad rzeką Prosną, granicę tworzy obecna granica wsi Zawodzie z wsią Rąjsków w kierunku południowym, stanowiąca wodonośne rowy, następnie miedze i w końcu prawy brzeg rzeki Prosny, do zbiegu granicy wsi Zawodzie z granicą wsi Zagorzynek, należącej do gminy Żydów. Od granicy wsi Zawodzie granicę miasta stanowi prawy brzeg rzeki Prosny na odcinku pomiędzy wsią Zawodzie i kolonją Piwonice z jednej, a wsią Rąjsków z drugiej strony do punktu, w którym schodzą się granice wsi Zagorzynek i kolonji Piwonice; od tego punktu granicę stanowi miedza, biegnąca w kierunku zachodnim na przestrzeni 1700 m do drogi, przecinającej południową granicę wsi Zagorzynek; następnie granica obiera kierunek południowo-zachodni i prowadzi wzdłuż drogi, stanowiącej granicę pomiędzy wsią Zagorzynek i kolonją Piwonice do granic wsi Noskowa, załamuje się w kierunku południowym i prowadzi wzdłuż obecnej granicy ze wsią Nosków i Piwonicami, zbacza w kierunku zachodnim wzdłuż rowu, rozgraniczającego tereny folwarku i wsi Sulisławice od wsi i folwarku Noskowa, do południowo-zachodniego zakątku gruntów folwarku Noskowa; w tem miejscu granica skręca w kierunku północnym i prowadzi obecną granicą pomiędzy gruntami wsi i folwarku Nosków aż do szosy do Ostrowa, pozostawiając wieś Nosków przy gminie Żydów, załamuje się w kierunku wschodnim, przebiega wzdłuż szosy do Ostrowa do drogi komunikacyjnej, prowadzącej w kierunku północnym do wsi Dobrzeć Wielki i wspomnianą drogą do drogi, oddzielającej gospodarstwa wsi Dobrzeć Wielki od pól, w kierunku północno-wschodnim.

Następnie granica załamuje się na granicy osady St. Kraszkiewicza w kierunku północnym z tem, że przydziela do obszaru miasta osadę Kraszkiewicza, a przekroczywszy trakt z Kalisza do wsi Dobrzeć Wielki, także osadę Józefa Marchwackiego do strugi Dobrzeckiej, skręca w kierunku wschodnim i prowadzi nad strugą do granic osady, z której obecnie powstała kolonja Skrajnia; od strugi obiera kierunek północny, przebiegając miedzę do rzeki Prosny, przydzielając kolonję Skrajnia do miasta, skręca w kierunku północno-zachodnim wzdłuż lewego brzegu rzeki Prosny do południowo-zachodniego zakątku ziemi folwarku Warszówki, od którego to miejsca obiera kierunek północno-wschodni wzdłuż drogi polnej, stanowiącej rozgraniczenie pomiędzy folwarkiem Warszówką i polami Łęgu Majkowskiego, do zbiegu z granicami administracyjnemi gminy Tyniec.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024