Zm.: rozporządzenie o właściwości władz w zakresie spraw emigracyjnych w kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 marca 1934 r.
w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych i Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie zmian w rozporządzeniu o właściwości władz w zakresie spraw emigracyjnych w kraju.

Na podstawie art. 2 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przekazaniu zakresu działania w sprawach emigracyjnych Ministrowi Spraw Zagranicznych i o zniesieniu Urzędu Emigracyjnego (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 492) oraz art. 2 ust. ust. 1 i 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o zniesieniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 621) zarządza się co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1932 r. w porozumieniu z Ministrami Spraw Zagranicznych i Spraw Wewnętrznych o właściwości władz w zakresie spraw emigracyjnych w kraju (Dz. U. R. P. Nr. 55, poz. 541) wprowadza się zmiany następujące:
1)
§ 2 ust. 1 pkt. c) otrzymuje następujące brzmienie: "ostateczne rozstrzyganie odwołań od orzeczeń wydanych w zakresie § 3 przez powiatowe władze administracji ogólnej, a w Województwie Śląskiem przez komunalne urzędy pośrednictwa pracy";
2)
w § 2 ust. 1 pkt. f) wyrazy: "Państwowe Urzędy Pośrednictwa Pracy i Opieki nad Wychodźcami, instytucje zastępcze" zastępuje się wyrazami: "powiatowe władze administracji ogólnej, a w Województwie Śląskiem komunalne urzędy pośrednictwa pracy, ponadto przez właściwe instytucje zastępcze Funduszu Bezrobocia";
3)
w § 2 ust. 1 pkt. g) dodaje się na końcu przed średnikiem wyrazy: "jako też popieranie przed sądami oskarżeń o powyższe przestępstwa";
4)
w § 2 ust. 2 wyrazy: "Inspektorów Emigracyjnych" zastępuje się wyrazami: "inspektorów lub specjalnych urzędników";
5)
§ 3 otrzymuje brzmienie następujące: "Następujące" sprawy stanowić będą zakres działania powiatowej władzy administracji ogólnej, a w Województwie Śląskiem - komunalnych urzędów pośrednictwa pracy:
a)
ustalanie prawa osób, wyjeżdżających zagranicę w celach emigracyjnych, do uzyskania bezpłatnego paszportu;
b)
pośredniczenie w udzielaniu emigrantom zaliczek na podróż i pomoc przy wymianie pieniędzy;
c)
sprawowanie opieki nad emigrantami i reemigrantami;
d)
zbieranie i zestawianie danych statystycznych, dotyczących emigracji, reemigracji i imigracji;
e)
angażowanie osadników, przeprowadzanie zaciągu i kontraktowanie robotników na wyjazd zagranicę;
f)
nadzór nad organizacją transportów z emigrantami do punktów zbornych oraz wydawanie emigrantom i reemigrantom zaświadczeń do korzystania z ulg taryfowych na polskich kolejach państwowych;
g)
udzielanie informacyj o krajowych i zagranicznych stosunkach zarobkowych i dostarczanie emigrantom wiadomości potrzebnych dla uniknięcia strat materjalnych i moralnych, oraz dla uniknięcia wyzysku w czasie podróży i pobytu zagranicą;
h)
załatwianie spraw emigracyjnych, zleconych osobnemi zarządzeniami Ministra Opieki Społecznej.

Wojewoda (Komisarz Rządu m. st. Warszawy) może wyznaczyć dla wyłącznego załatwiania spraw, wymienionych w ustępie l, specjalnych urzędników z liczby podległych sobie, a znajdujących się na etacie Ministerstwa Opieki Społecznej. Okrąg działania tych urzędników może obejmować obszar kilku powiatów; będą oni podlegać pod względem służbowym starostom wszystkich powiatów, na których obszarze pełnić będą swe czynności urzędowe. Szczegółowe w tym względzie przepisy wyda Minister Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024