Wypuszczenie Bonów Funduszu Inwestycyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 listopada 1933 r.
o wypuszczeniu Bonów Funduszu Inwestycyjnego.

Na podstawie art. 4, 5, 6, 13 i 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o Funduszu Inwestycyjnym (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 636) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Z dniem 1 grudnia 1933 r. wypuszcza się dziesięć seryj bezterminowych, nieoprocentowanych Bonów Funduszu Inwestycyjnego w odcinkach po 25 złotych wartości nominalnej.
(2)
Każda serja obejmuje 40.000 sztuk bonów o numeracji kolejnej od 00001 do 40.000.
(3)
Numery seryj oznaczone są cyframi rzymskiemi od I do X.
§  2.
(1).
Umarzanie Bonów Funduszu Inwestycyjnego odbywać się będzie w drodze losowania publicznego, przeprowadzanego co tydzień przez komisję rządową.
(2)
Losowanie polega na wyciągnięciu siedmiu numerów z liczby numerów od 00001 do 40.000, przyczem bony, opatrzone wyciągniętemi numerami, uznaje się za równocześnie wylosowane we wszystkich serjach.
(3)
Ustala się następujący sposób przeprowadzania losowań:

w przeddzień pierwszego losowania odbędzie się w obecności komisji rządowej publiczne wsypanie do koła losowań 40.000 sztuk zwitków, opatrzonych numerami kolejnemi od 00001 do 40.000 włącznie; przed wsypaniem zwitków do koła każda osoba z pośród obecnej publiczności będzie miała prawo żądać sprawdzenia jednego dowolnego numeru bonu, czy znajduje się on w liczbie przygotowanych zwitków, poczem zwitki będą do koła wsypane, samo zaś koło zostanie przez komisję opieczętowane; przystępując do losowania komisja sprawdza całość pieczęci na kole, zdejmuje je i poleca dokładne zmieszanie zwitków zapomocą obrotów koła; po wyciągnięciu z koła numerów stosownie do przepisu ustępu 2, - koło ponownie podlega opieczętowaniu i w tym stanie pozostałe do następnego losowania; dla drugiego i dalszych losowań służą tylko te zwitki, które pozostaną w kole no losowaniu poprzedniem; o przebiegu i wyniku każdego losowania komisja sporządza odpowiedni protokół, który podpisują wszyscy obecni na danem losowaniu członkowie komisji i protokolant.

(4)
Losowanie odbywać się będzie co czwartek, jeśli zaś czwartek jest dniem świątecznym - losowanie przesuwa się na środę, a o ile i środa i czwartek są dniami świątecznemi - na piątek.
§  3.
Wylosowane Bony Funduszu Inwestycyjnego będą wykupywane przez kasy urzędów skarbowych po 100 złotych za bon 25-złotowy.
§  4.
Sprzedaż Bonów Funduszu Inwestycyjnego odbywać się będzie za pośrednictwem kas urzędów skarbowych, urzędów pocztowych oraz innych upoważnionych do tego placówek.
§  5.
Bony Funduszu Inwestycyjnego będą przyjmowane w imiennej ich wartości przez kasy urzędów skarbowych i urzędów celnych na zapłatę wszelkich państwowych podatków i danin, opłat, ceł, kar pieniężnych i grzywien oraz na spłatę zobowiązań pieniężnych wobec Skarbu Państwa.
§  6.
Na żądanie posiadaczy Bony Funduszu Inwestycyjnego będą według ich wartości imiennej wymieniane przez kasy urzędów skarbowych na gotowiznę bez żadnych potrąceń z zachowaniem zasad następujących:
a)
jeśli kwota bonów,- przedstawiona w danej kasie do wymiany przez jedną osobę w ciągu jednego dnia, nie przekracza 100 złotych, wymiana następuje natychmiast, zaś o ile kwota ta wynosi ponad 100 do 5.000 złotych - najdalej w ciągu dni 3;
b)
wymiana bonów, jednorazowo przedstawionych przez jedną osobę w kwotach ponad 5.000 złotych, może być uskuteczniona wyłącznie w kasie I-go Urzędu Skarbowego w Warszawie.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024