Woda do picia i potrzeb gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OPIEKI SPOŁECZNEJ I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 sierpnia 1933 r.
o wodzie do picia i potrzeb gospodarczych.

Na podstawie art. 2 punkt 8 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. Nr. 63, poz. 371), art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o zaopatrywaniu ludności w wodę (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 310) i art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przekazaniu zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawach zdrowia publicznego Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 493) zarządza się co następuje:
§  1.
Woda do picia, do celów gospodarstwa domowego, do wyrobu i w związku z wyrobem artykułów żywności w wytwórniach tych artykułów, do wyrobu lodu oraz woda w zakładach kąpielowych publicznych, powinna w miejscach jej czerpania odpowiadać przepisom niniejszego rozporządzenia.
§  2.
(1)
Woda, używana do celów, wymienionych w § 1, nie może:
1)
być źródłem zakażenia lub zatrucia;
2)
zawierać składników lub domieszek:
a)
szkodliwych dla zdrowia,
b)
wskazujących na zanieczyszczenie,
c)
wywierających ujemny wpływ na smak i wygląd wody.
(2)
W szczególności woda:
1)
powinna być przezroczysta, bezbarwna, bez zapachu;
2)
nie może zawierać:
a)
związków arsenu oraz związków metali ciężkich,
b)
bakteryj chorobotwórczych.

Wskaźnikiem dobroci wody pod względem bakterjologicznym jest nieobecność w niej bakterji okrężnicy lub co najwyżej obecność tej bakterji: w 10 centymetrach sześciennych wody - dla studzien płytkich, w 50 centymetrach sześciennych wody - dla studzien głębokich i wodociągów.

Ogólna liczba bakteryj na żelatynie przy temperaturze 20° po 48 godzinach, w wodzie ze studzien głębokich i wodociągów nie może przekraczać 100 w jednym centymetrze sześciennym.

(3)
Ponadto w zasadzie woda:
1)
nie powinna zawierać:
a)
związków żelaza w ilości powyżej 0,3 miligrama na 1 litr wody oblicz. jako Fe (żelazo metaliczne),
b)
związków manganu w ilości powyżej 0,1 miligrama na 1 litr wody oblicz. jako Mn (mangan metaliczny),
c)
chlorków pochodzenia geologicznego w ilości powyżej 250 mgr. na 1 litr wody oblicz. jako Cl (chlor),
d)
siarczanów w ilości powyżej 100 mlgr. na 1 litr wody oblicz, jako SO4 (kwas siarkowy),
e)
azotanów w ilości powyżej 30 mlgr. na 1 litr wody oblicz. jako NO3 (kwas azotowy),
2)
powinna dawać suchą pozostałość przy temperaturze 110°C nie większą niż 500 miligramów na 1 litr wody,
3)
powinna wykazywać twardość ogólną nie większą niż 36º francuskich (20° niemieckich).
§  3.
(1)
Do badania wody dla celów administracji sanitarnej są uprawnione:
a)
Państwowy Zakład Higjenyj
b)
Państwowe Zakłady badania żywności i przedmiotów użytku;
c)
komunalne pracownie badania żywności i przedmiotów użytku, uprawnione w myśl ust. 2 art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343).
(2)
Ocena sanitarna wody powinna być wydawana na podstawie zestawienia wyników jej badania pod względem fizycznym, chemicznym i bakterjologicznym po uprzedniem zbadaniu urządzenia wodnego oraz terenu, z którego woda pochodzi, a w razie potrzeby, przekroju geologicznego.
§  4.
O ile wyniki badania wykażą, że woda nie odpowiada warunkom, wyszczególnionym w § 2, powiatowa władza administracji ogólnej wyda, w każdym poszczególnym przypadku lub dla poszczególnych miejscowości, na podstawie wyników badania Zakładów, wyszczególnionych w ust. 1 § 3, decyzję co do warunków dopuszczenia tej wody do celów, wymienionych w § 1 lub, o ile wzgląd na niezbędne zaopatrzenie ludności w wodę na to pozwoli, niedopuszczenia do tych celów wody uznanej za niezdatną do picia.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024