Tryb nadawania stanowisk w cywilnej służbie państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych wysłużonym podoficerom zawodowym wojska lub marynarki wojennej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 czerwca 1933 r.
w sprawie trybu nadawania stanowisk w cywilnej służbie państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych wysłużonym podoficerom zawodowym wojska lub marynarki wojennej.

Na podstawie art. 122 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 747), oraz art. 88 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców marynarki wojennej, w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 748), zarządza się co następuje:
§  1.
Uprawniające do zaopatrzenia emerytalnego stanowiska urzędników III kategorji i stanowiska niższych funkcjonarjuszów państwowych, tudzież odpowiadające tym stanowiskom stanowiska w służbie samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych, będą obsadzane, z wyjątkiem przewidzianym w § 3 ust. 2, w pierwszym rzędzie przez wysłużonych podoficerów zawodowych wojska lub marynarki wojennej, przedstawionych na takie stanowiska przez Ministra Spraw Wojskowych.

Dopiero z braku kandydatów na wymienione stanowiska z pośród wysłużonych podoficerów zawodowych - stanowiska te mogą być obsadzane przez innych kandydatów.

§  2.
Stanowiska niższych funkcjonarjuszów państwowych lub odpowiadające tym stanowiskom stanowiska w służbie samorządowej bądź w przedsiębiorstwach państwowych mogą być nadawane podoficerom zawodowym, posiadającym kwalifikacje na stanowiska urzędników państwowych III kategorji lub na stanowiska równorzędne w służbie samorządowej bądź w przedsiębiorstwach państwowych, tylko na prośbę podoficera zawodowego.
§  3.
Władze właściwe do obsadzania stanowisk (do mianowania), zastrzeżonych w myśl rozporządzenia niniejszego (§ 1) dla wysłużonych podoficerów zawodowych wojska lub marynarki wojennej, zawiadamiać będą niezwłocznie Ministra Spraw Wojskowych (załącznik) o zawakowaniu stanowiska, celem przedstawienia na nie kandydata, z zaznaczeniem warunków, jakim w myśl obowiązujących przepisów musi odpowiadać kandydat, oraz wskazaniem czasu, w jakim stanowisko ma być objęte przez proponowanego kandydata.

Właściwe władze naczelne w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych mogą określać stanowiska, które nie podlegają obowiązkowi zgłaszania, ze względu na szczególne wymagania służby.

§  4.
Podoficerowie zawodowi wojska lub marynarki wojennej, ubiegający się o stanowiska w cywilnej służbie państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych, wnoszą w drodze służbowej na 10 miesięcy przed upływem terminu zobowiązania, podania do Ministerstwa Spraw Wojskowych, z prośbą o spowodowanie nadania im stanowiska, określonego w § 1, po upływie terminu zobowiązania się do służby zawodowej w charakterze podoficera zawodowego.

W podaniu petent powinien oświadczyć, do jakiego rodzaju stanowiska w służbie cywilnej przygotowywał się, oraz na jakie stanowisko reflektuje.

Powyższe oświadczenie ma dla komisji kwalifikacyjnej (§ 8) tylko znaczenie orjentacyjne i nie przesądza kwestji, jakie stanowisko zostanie petentowi nadane.

§  5.
Do podania należy dołączyć:
a)
świadectwo urodzenia, a w przypadku, gdy petent jest żonaty, również metrykę ślubu, a także świadectwa urodzenia dzieci, jeżeli je posiada; dokumenty te powinny być załączone w uwierzytelnionym odpisie;
b)
własnoręcznie napisany życiorys;
c)
świadectwa szkolne w uwierzytelnionym odpisie;
d)
świadectwo upoważniające do wykonywania zawodu - jeżeli petent jest fachowcem;
e)
zaświadczenia z poprzedniej pracy - jeżeli petent ją wykonywał przed wstąpieniem do służby wojskowej.

Dowódca formacji zarządza zbadanie stanu zdrowia kandydata przez wojskowy zakład leczniczy (garnizonową izbę chorych, szpital garnizonowy, okręgowy lub szkolny), dołączając do podania świadectwo wojskowo-lekarskie. Ponadto dowódca formacji powinien spowodować dołączenie do podania wyciągu ewidencyjnego, wyciągu z księgi kar, oraz odpisów kart kwalifikacyjnych petenta za 2 ostatnie półrocza.

Tak uzupełnione podania przesyła dowódca formacji w drodze służbowej do Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Czynności związane ze zbadaniem stanu zdrowia kandydata i uzupełnieniem jego podania dokumentami wojskowemi, powinny być na taki czas wykonane, by podanie kandydata wpłynęło do Ministerstwa Spraw Wojskowych najpóźniej na 9 miesięcy przed upływem terminu zobowiązania się kandydata do służby zawodowej.

§  6.
Niewniesienie przez podoficera zawodowego z własnej winy prośby o nadanie mu stanowiska w cywilnej służbie państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych, w terminie określonym w § 4 ust. 1 - jest równoznaczne z nieprzyjęciem stanowiska i powoduje skutki przewidziane w art. 123 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 747), względnie w art. 88-a rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) w brzmieniu nadanem ustawą z dnia 28 stycznia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 214) i zmienionem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 748).
§  7.
Podania spóźnione rozpatruje komisja kwalifikacyjna (§ 8) w tym kierunku, czy zaniedbanie terminu uznać należy za usprawiedliwione, przedstawiając w tym względzie odpowiedni wniosek Ministrowi Spraw Wojskowych, Decyzja Ministra Spraw Wojskowych jest ostateczną. O decyzji należy zawiadomić petenta.

Jeżeli Minister Spraw Wojskowych uzna zaniedbanie terminu co do wniesienia prośby za usprawiedliwione, komisja kwalifikacyjna nadaje spóźnionej prośbie dalszy bieg właściwy w myśl niniejszego rozporządzenia.

§  8.
Celem kwalifikowania kandydatów z pośród wysłużonych podoficerów zawodowych na wakujące stanowiska (§ 1) ustanawia się przy Ministrze Spraw Wojskowych komisję kwalifikacyjną, w skład której wchodzi przedstawiciel Ministra Spraw Wojskowych oraz przedstawiciel zainteresowanego ministra.

Regulamin komisji ustala Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów.

§  9.
Komisja kwalifikacyjna kwalifikuje kandydatów, według kolejności wniesionych podań o nadanie stanowiska.

Na podstawie opinji komisji kwalifikacyjnej przedstawia Minister Spraw Wojskowych kandydata na odpowiednie stanowisko, załączając do powyższego przedstawienia dokumenty zakwalifikowanego kandydata wraz z podaniem, oraz wskazując termin, w którym kandydat będzie mógł być zwolniony ze służby wojskowej, celem objęcia stanowiska, lub zgłoszenia się do służby przygotowawczej (na praktykę, kurs).

Przedstawienie kandydata powinno nastąpić najpóźniej w terminie 4 tygodni, licząc od dnia zawiadomienia Ministerstwa Spraw Wojskowych o wakansie (§ 3). Nieprzedstawienie kandydata w tym terminie uprawnia władzę właściwą do obsadzenia stanowiska innym kandydatem (§ 1 ust 2).

§  10.
Władza właściwa do obsadzenia stanowiska (do mianowania), zawiadamia zainteresowanego podoficera zawodowego przez dowódcę formacji, o zamierzonem mianowaniu go na stanowisko określone w § 1, lub o dopuszczeniu go do służby przygotowawczej (na praktykę, kurs), wyznaczając równocześnie termin zgłoszenia się, z uwzględnieniem w miarę możności terminu, wskazanego przez Ministra Spraw Wojskowych (§ 9 ust. 2).

Władza ta zawiadamia również komisję kwalifikacyjną o wezwaniu kandydata do służby (na praktykę lub kurs).

§  11.
Sprawy obsadzenia stanowisk w cywilnej służbie państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych, powinny być definitywnie załatwione w takim czasie, by podoficer zawodowy o zamierzonem mianowaniu go na dane stanowisko lub o dopuszczeniu go do służby przygotowawczej (na praktykę, kurs) był zawiadomiony najpóźniej na 7 miesięcy przed upływem terminu zobowiązania się do służby zawodowej.
§  12.
Przedstawiony przez Ministra Spraw Wojskowych kandydat na stanowisko urzędnika III kategorji lub niższego funkcjonarjusza państwowego, jeżeli nie odbył jeszcze przewidzianej na takie stanowisko służby przygotowawczej (praktyki, kursu), obowiązany jest odbyć tę służbę, przyczem korzysta w tym względzie z urlopu przewidzianego w art. 121 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej: podoficerów i szeregowców (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 747), względnie w art. 77 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) w brzmieniu zmienionem ustawą z dnia 28 stycznia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr , 25, poz. 214) i rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 748).

Po ukończeniu służby przygotowawczej (praktyki, kursu) i dopełnieniu innych warunków koniecznych do otrzymania stanowiska, podoficer zawodowy zostaje mianowany urzędnikiem, państwowym III kategorji lub niższym funkcjonarjuszem państwowym na stałe (na stanowisko uprawniające do emerytury).

Jeżeli dla otrzymania stanowiska nie jest przewidziana służba przygotowawcza lub dopełnienie innych szczególnych warunków, albo też jeżeli kandydat przed zakwalifikowaniem go na to stanowisko odbył już służbę przygotowawczą i dopełnił warunków koniecznych na dane stanowisko, zostaje bezpośrednio po przedstawieniu go na dane stanowisko, mianowany urzędnikiem państwowym III kategorji lub niższym funkcjonarjuszem państwowym na stałe (na stanowisko uprawniające do emerytury).

§  13.
Postanowienia § 12 mają analogiczne zastosowanie w przypadkach przedstawienia przez Ministra Spraw Wojskowych kandydata na stanowisko funkcjonarjusza samorządowego lub pracownika w przedsiębiorstwach państwowych.
§  14.
Podoficer zawodowy, który w czasie odbywania służby przygotowawczej (praktyki, kursu) zostaje przez władzę właściwą do obsadzenia stanowiska (do mianowania) zwolniony od odbywania dalszej praktyki (kursu) wraca zpowrotem do wojska na stanowisko podoficera zawodowego, o czem należy zawiadomić komisję kwalifikacyjną z przytoczeniem powodów zwolnienia.

Komisja kwalifikacyjna, biorąc pod uwagę jego kwalifikacje, oraz powody zwolnienia ze służby przygotowawczej (praktyki, kursu), może przedstawić takiego kandydata ponownie na jedno ze stanowisk określonych w § 1, bądź nie wymagających uprzedniej praktyki (kursu), lub też które podoficer zawodowy może otrzymać stosownie do swych kwalifikacyj.

§  15.
Niezgłoszenie się podoficera zawodowego z własnej winy celem objęcia stanowiska, na które został mianowany (§§ 10, 12), albo też do służby przygotowawczej (na praktykę, kurs) w terminie wyznaczonym przez właściwą władzę, albo też zwolnienie podoficera zawodowego z jego winy ze służby przygotowawczej (kursu, praktyki), powoduje utratę prawa do otrzymania stanowiska w trybie i na zasadach, określonych w rozporządzeniu niniejszem, jak również skutki przewidziane w art. 123 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 747), względnie w art. 88-a rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) w brzmieniu nadanem ustawą z dnia 28 stycznia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 214) i zmienionem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 748).

O powyższych skutkach orzeka ostatecznie Minister Spraw Wojskowych, na podstawie wniosków komisji kwalifikacyjnej.

§  16.
Wysłużeni podoficerowie zawodowi wojska lub marynarki wojennej, posiadający poziom wykształcenia, uprawniający ich do ubiegania się o stanowiska urzędników II kategorji, będą po zakwalifikowaniu ich przez komisję kwalifikacyjną, na podstawie podań wniesionych za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wojskowych, kierowani bezpośrednio do władz uprawnionych do nominacji na dane stanowisko. W stosunku do takich podoficerów zawodowych stosuje się odpowiednio postanowienia §§ 12 - 15 rozporządzenia niniejszego.
§  17.
Sprawy nadawania stanowisk wysłużonym podoficerom zawodowym wojska lub marynarki wojennej w administracji wojskowej, normują szczególne zarządzenia Ministra Spraw Wojskowych.
§  18.
Postanowienia rozporządzenia niniejszego mają analogiczne zastosowanie również do starszych zawodowych marynarzy marynarki wojennej.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Nazwa władzy właściwej do obsadzenia stanowiska (do mianowania)

......

L. ......

Miejscowość i data ......

WYKAZ

wakujących stanowisk zastrzeżonych dla wysłużonych podoficerów zawodowych wojska lub marynarki wojennej.

L. p. Urząd (zakład, instytucja) w którym stanowisko wakuje Rodzaj stanowiska Grupa lub wysokość uposażenia Termin objęcia stanowiska Warunki wymagane od kandydatów Uwagi
nieprzekroczona granica wieku poziom wykształcenia warunki szczególne

Do Podpis

Ministerstwa Spraw Wojskowych

(Biuro Personalne)

w Warszawie

UWAGA: 1) W wykazie należy umieszczać wszystkie stanowiska, jakie wakują w urzędach (zakładach, instytucjach) podległych władzy właściwej do obsadzenia stanowisk (do mianowania).

2) W rubryce "Grupa lub wysokość uposażenia" - należy przy stanowiskach funkcjonarjuszów państwowych podawać grupę uposażenia, przy stanowiskach innych wysokość uposażenia.

3) W rubryce: "Termin objęcia stanowiska" należy wskazać czas od- do, w którym powinno nastąpić zgłoszenie do służby. Należy również wskazać, czy oznaczony termin może być przesunięty na czas późniejszy.

4) W rubryce: "Warunki szczególne" należy wymienić przepisy (Dz. U. R. P. Monitor Polski, Dziennik Urzędowy i t. p.), które normują warunki, jakim musi odpowiadać kandydat na dane stanowisko.

5) Format 210 X 297 mm.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.58.434

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb nadawania stanowisk w cywilnej służbie państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych wysłużonym podoficerom zawodowym wojska lub marynarki wojennej.
Data aktu: 17/06/1933
Data ogłoszenia: 28/07/1933
Data wejścia w życie: 28/07/1933