WMG-Polska. Układ celem uchylenia dwukrotnego opodatkowania w zakresie danin na przypadek śmierci. Gdańsk.1929.05.29.

UKŁAD
między Rzecząpospolitą Polską a Wolnem Miastem Gdańskiem celem uchylenia dwukrotnego opodatkowania w zakresie danin na przypadek śmierci.

Rzeczpospolita Polska i Wolne Miasto Gdańsk celem zapobieżenia dwukrotnemu opodatkowaniu w zakresie danin na przypadek śmierci, postanowiły zawrzeć co do tego układ i zamianowały w tym celu swymi pełnomocnikami:

Rzeczpospolita Polska:

Pana Stefana LALICKIEGO, Zastępcę Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku,

Pana Edwarda WERNERA, Naczelnika Wydziału w Ministerstwie Skarbu;

Wolne Miasto Gdańsk:

Pana Dr. KAMNITZERA, Senatora Finansów Wolnego Miasta Gdańska,

którzy po wzajemnej wymianie swych pełnomocnictw oraz po stwierdzeniu, iż są tak co do treści, jak i formy odpowiednie, umówili zgodnie co następuje:

Artykuł  1.
1)
Majątek nieruchomy łącznie z przynależnościami (majątek zakładowy), jak również majątek, służący do prowadzenia gospodarstw rolnych i leśnych, górnictwa lub przemysłu (majątek obrotowy), należący do obywatela jednej ze Stron, podlega daninom na przypadek śmierci tylko na rzecz tej Strony, na obszarze której majątek zakładowy lub obrotowy się znajduje.
2)
Uprawnienia, do których stosują się przepisy dotyczące gruntów, prawa pobierania użytków z gruntów lub majątku obrotowego, jak również prawa zabezpieczone na gruntach lub na nich ciążące, traktuje się narówni z majątkiem zakładowym lub obrotowym.
Artykuł  2.
1)
Co do majątku spadkowego po obywatelach każdej z obydwu Stron, do którego nie mają zastosowania postanowienia artykułu 1, obowiązują następujące zasady:
a)
majątek ten podlega zasadniczo daninom na przypadek śmierci na rzecz tej Strony, której obywatelem był spadkodawca w chwili swej śmierci;
b)
jeśli jednak spadkodawca posiadał w chwili swej śmierci na obszarze drugiej Strony miejsce zamieszkania, to majątek spadkowy tam się znajdujący podlega daninom na przypadek śmierci na rzecz Strony, na której obszarze się znajduje;
c)
jeśli spadkodawca w chwili swej śmierci posiadał miejsce zamieszkania na obszarze obydwu Stron, to majątek spadkowy podlega daninom na przypadek śmierci na rzecz tej Strony, której obywatelem był spadkodawca.
2)
Za miejsce zamieszkania w rozumieniu niniejszego układu uważa się miejsce, w którem ktoś bądź posiada mieszkanie i stosownie do okoliczności należy przyjąć, że zamierza utrzymać je stale, bądź gdzie przebywa i stosownie do okoliczności przyjąć należy, że w tem miejscu albo w tym kraju, nie zamierza przebywać tylko chwilowo.
Artykuł  3.

Długi, które obciążają oznaczony majątek zakładowy lub obrotowy (artykuł 1) albo są na nim zabezpieczone, potrąca się z tego majątku. Niepokryta przytem reszta długów, o ile spadkodawca odpowiadał za nie także osobiście, oraz innego rodzaju długi potrąca się z reszty majątku spadkowego tak nieruchomego jak ruchomego (artykuł 1 i artykuł 2), a to wedle stosunku wartości części, znajdujących się na obszarze obu Stron.

Artykuł  4.

Daninami na przypadek śmierci w rozumieniu niniejszego układu są tylko daniny za przeniesienie na przypadek śmierci, pobierane na podstawie przepisów obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej względnie Wolnego Miasta Gdańska, lub przepisów, które w ich miejsce w przyszłości wstąpią.

Artykuł  5.
1)
Układ niniejszy wchodzi w życie szesnastego dniu po wymianie not stwierdzających, że obie Strony układ ten przyjęły i ma zastosowanie do wszystkich przypadków, w których spadkodawca po tym czasokresie zmarł.
2)
Układ niniejszy będzie obowiązywać do czasu, dopóki jedna ze Stron nie wymówi go najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem roku kalendarzowego. W razie wymówienia w terminie traci układ ważność z upływem tegoż roku kalendarzowego dla wszystkich przypadków, w których spadkodawca po upływie tegoż roku kalendarzowego zmarł.
3)
O ileby co do wykładni tego układu względnie stonowania go w poszczególnym przypadku powstały wątpliwości, tudzież o ileby w poszczególnym przypadku mimo niniejszego układu dwukrotne opodatkowanie było możliwe, Minister Skarbu Rzeczypospolitej Polskiej i Senat Wolnego Miasta Gdańska porozumią się celem załatwienia takich przypadków w myśl zasad słuszności.
4)
Układ został sporządzony w dwóch równobrzmiących oryginałach, a to każdy w języku polskim i niemieckim; obydwa teksty są autentyczne.

Na dowód czego podpisali wymienieni wyżej pełnomocnicy ten układ.

Wygotowano w Gdańsku, dnia 29 maja 1929.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024