Reorganizacja prawno-publiczna zakładów ubezpieczeń w województwach poznańskiem i pomorskiem.

ROZPORZĄDZENIA
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1932 r.
o reorganizacji prawno-publicznych zakładów Ubezpieczeń w województwach poznańskiem i pomorskiem.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 1 lit. a) ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o upoważnieniu. Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 165) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Prawno-publiczne zakłady ubezpieczeń: Krajowe Ubezpieczenie Ogniowe w Poznaniu oraz Pomorskie Stowarzyszenie Ubezpieczeń w Toruniu ulegają złączeniu.

Zakład ubezpieczeń powstający ze złączenia zakładów wymienionych w ust. 1 będzie działać na podstawie statutu, wydanego przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz planu działalności i ogólnych warunków ubezpieczenia, zatwierdzonych przez władzę nadzorczą.

Przewidziany w ust. 2 statut wskaże, w jakich okolicznościach władza nadzorcza będzie upoważniona do rozwiązania organu naczelnego zakładu i określi termin, w jakim winny się odbyć nawę wybory członków naczelnego organu. Do czasu wyboru naczelnego organu oraz w razie niemożności wykonywania przez naczelny organ funkcyj przewidzianych statutem uprawnienia jego będą przysługiwały delegatowi władzy nadzorczej.

Art.  2.

Zakład wskazany w art. 1 ust. 2 wchodzi z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia we wszystkie prawa i obowiązki zakładów, wymienionych w art. 1 ust. 1, które z tym dniem przestają istnieć jako odrębne osoby prawne.

Przewidzianą w statucie Pomorskiego Stowarzyszenia Ubezpieczeń w Toruniu gwarancję pomorskiego wojewódzkiego związku komunalnego za zobowiązania Pomorskiego Stowarzyszenia Ubezpieczeń w Toruniu uchyla się.

Art.  3.

Zakład wskazany w art. 1 ust. 2 będzie wykonywał do czasu zatwierdzenia przez władzę nadzorczą planu działalności i ogólnych warunków ubezpieczenia, przewidzianych w art. 1 ust. 2, działalność ubezpieczeniową na obszarze województwa poznańskiego, stosując podstawy działalności (plan działalności i ogólne warunki ubezpieczenia), jakie obowiązywały dotychczas Krajowe Ubezpieczenie Ogniowe w Poznaniu, na obszarze zaś województwa pomorskiego, stosując podstawy działalności, jakie obowiązywały dotychczas Pomorskie Stowarzyszenie Ubezpieczeń w Toruniu.

Art.  4.

Rozszerza się na obszar województwa pomorskiego działalność następujących prawno i publicznych zakładów ubezpieczeń: Krajowego Ubezpieczenia na życie w Poznaniu, Krajowej Kasy Ubezpieczenia Strażaków od wypadków w Poznaniu i Krajowej Kasy Ubezpieczenia Koni podczas służby pożarnej w Poznaniu.

Art.  5.

Krajowe Ubezpieczenie na życie w Poznaniu będzie wykonywało działalność na podstawie statutu, wydanego przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz dotychczasowych ogólnych warunków ubezpieczenia i planu działalności. Statut zapewni wspólność władz z zakładem wskazanym w art. 1 ust. 2.

Art.  6.

Krajowa Kasa Ubezpieczenia Strażaków od wypadków w Poznaniu i Krajowa Kasa Ubezpieczenia Koni podczas służby pożarnej w Poznaniu ulegają złączeniu. Powstający z ich złączania zakład będzie działał na podstawie statutu wydanego przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz planu działalności i ogólnych warunków ubezpieczenia, zatwierdzonych przez władze nadzorczą. Statut zapewni wspólność władz z zakładem wskazanym w art. 1 ust. 2.

Art.  7.

Stosunek służbowy pracowników zakładów wymienionych w art. 1 ust. 2, art. 5 i art. 6 będzie miał charakter stosunku prywatno-prawnego. Wskazane powyżej zakłady przejmą zobowiązania emerytalne właściwych związków komunalnych w stosunku do tych pracowników etatowych reorganizowanych zakładów, którzy wyrażą zgodę na zawarcie w zakładzie umowy o pracę na nowych podstawach. Pracownicy, którzy odmówili zgody na zawarcie nowej umowy o pracę, nie tracą nabytych praw emerytalnych, nie będą jednak mieli uprawnienia do żądania od właściwych związków komunalnych zatrudnienia ich w biurach i zakładach związków komunalnych.

Art.  8.

Władzą nadzorczą nad zakładami ubezpieczeń wymienionemi w niniejszem rozporządzeniu jest Minister Skarbu.

Przy wykonywaniu nadzoru Minister Skarbu działa w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

W zakresie nadzoru stosuje się rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r. o kontroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64) ze zmianami wynikającemi z niniejszego rozporządzenia.

Art.  9.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  10.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.94.811

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Reorganizacja prawno-publiczna zakładów ubezpieczeń w województwach poznańskiem i pomorskiem.
Data aktu: 27/10/1932
Data ogłoszenia: 29/10/1932
Data wejścia w życie: 01/12/1932