Zm.: niektóre przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego i Przepisy wprowadzające Kodeks Postępowania Cywilnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1932 r.
zmieniające niektóre przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego i Przepisów wprowadzających Kodeks Postępowania Cywilnego.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 1 lit. a) ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 165) postanawiam co następuje:
Art.  1.

W kodeksie postępowania cywilnego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 651) wprowadza się zmiany następujące:

1)
Art. 7 nadaje się brzmienie:

"Art. 7. § 1. Ustalenia zapadłego w postępowaniu karnem prawomocnego wyroku skazującego co do spełnienia przestępstwa obowiązują sąd cywilny.

§ 2. Ustalenia te jednak mogą być przed sądem cywilnym obalane, gdy sprawa dotyczy odpowiedzialności cywilnej osoby, przeciwko której oskarżenie nie było skierowane, bądź osoby, która nie broniła się w postępowaniu karnem."

2)
W art. 61 wyraz: "odrzucając" zastępuje się wyrazem: "oddalając".
3)
W art. 109 § 1 skreśla się zdanie drugie.
4)
Art. 112 nadaje się brzmienie:

"Art. 112. Przyznania prawa ubogich domagać się może osoba fizyczna lub prawna, która wykaże swe zupełne ubóstwo na podstawie zaświadczenia władzy publicznej o jej stanie rodzinnym, majątku i dochodach; od sądu zależy uznanie tego zaświadczenia za dostateczny dowód zupełnego ubóstwa tej osoby."

5)
W art. 141 § 1 wyrazy: "warunków, wskazanych w artykułach poprzedzających lub" zastępuje się wyrazami: "warunków formalnych, wymaganych przez kodeks niniejszy, lub".
6)
W art. 145 § 2 wyrazy: "trybem, przewidzianym dla doręczenia pozwu" zastępuje się wyrazami: "w miejscu rzeczywistego zamieszkania strony".
7)
Art. 180 nadaje się brzmienie:

"Art. 180. Bieg terminu, wyznaczonego przez sąd lub przewodniczącego (terminu sądowego), rozpoczyna się od ogłoszenia postanowienia; w przypadku zaś, gdy kodeks przewiduje doręczenie postanowienia stronie z urzędu - od daty doręczenia."

8)
W art. 182 skreśla się zdanie drugie.
9)
Art. 184 - 188 skreśla się.
10)
W nagłówku rozdziału V działu I tytułu III księgi drugiej wyraz: "Omieszkanie" zastępuje się wyrazem: "Uchybienie".
11)
W art. 189 § 2 wyraz: "omieszkania" zastępuje się wyrazami: "uchybienia terminu"; wyrazy: "dokonać omieszkanej czynności" - wyrazami: "dopełnić czynności, która miała być w terminie dokonana".
12)
W art. 190 § 1 wyraz: "omieszkała" zastępuje się wyrazami: "nie dokonała w terminie"; w § 2 wyraz: "omieszkanie" zastępuje się wyrazami: "uchybienie terminu".
13)
W art. 191 § 1 wyraz: "omieszkana" skreśla się, wyraz: "omieszkania" zastępuje się wyrazem: "uchybienia terminu"; w § 3 wyrazy: "wykonać omieszkaną czynność procesową" zastępuje się wyrazami: "dopełnić czynności procesowej".
14)
W art. 193 § 1 wyrazy: "uzna wstrzymanie za konieczne" zastępuje się wyrazami: "wstrzyma postępowanie lub wykonanie orzeczenia".
15)
W art. 197 § 1 po wyrazie: "zmarłego" przecinek zastępuje się kropką i skreśla się resztę zdania.
16)
W art. 198 wyrazy: "trybem, przewidzianym dla doręczenia pozwu" zastępuje się wyrazami: "do wstąpienia do sprawy".
17)
W art. 199 § 2 po wyrazie: "niestawającej" przecinek zastępuje się kropką, a wyrazy: "trybem, przewidzianym dla doręczenia pozwu" - wyrazami: "Wezwanie doręcza się stronie w miejscu jej rzeczywistego zamieszkania."
18)
W art. 216 po wyrazie: "wartości" dodaje się wyrazy: "lub innego przedmiotu".
19)
W art. 229 wyrazy: "okres, w ciągu którego" zastępuje się wyrazami: "termin, w którym".
20)
W art. 236 po wyrazie: "wartości" dodaje się wyrazy: "lub innego przedmiotu".
21)
W art. 247 § 2 po wyrazie: "dowodów" dodaje się wyraz: "sąd".
22)
W art. 257 § 1 wyraz: "rozważania" zastępuje się wyrazem: "rozważenia".
23)
W art. 276 § 2 wyraz: "cywilnego" zastępuje się wyrazem: "prywatnego".
24)
W art. 280 wyraz: "skargi" zastępuje się wyrazem: "powództwa".
25)
Art. 356 § 2 nadaje się brzmienie:

"§ 2. W sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie sentencji na czas do dwóch tygodni. Datę ogłoszenia sentencji należy obwieścić niezwłocznie po zamknięciu rozprawy. Sentencję ogłasza przewodniczący."

26)
Art. 357 nadaje się brzmienie:

"Art. 357. Wyrok z uzasadnieniem powinien być w ciągu dwóch tygodni sporządzony na piśmie, jeżeli strona tego zażądała przed upływem tygodnia od ogłoszenia sentencji. Sporządzenie uzasadnienia należy do sędziego sprawozdawcy, a gdy nie był wyznaczony - do sędziego, któremu przewodniczący rozprawy to poruczy."

27)
Art. 361 § 1 nadaje się brzmienie:

"§ 1. Wypis wyroku z uzasadnieniem powinien być z urzędu doręczony stronom we wszystkich sprawach, w których występuje Prokuratorja Generalna. Pozatem doręcza się go tylko stronie, która we właściwym terminie zażądała jego sporządzenia."

28)
W art. 365 wyrazy: "sąd odroczył jego wydanie" zastępuje się wyrazami: "nie był ogłoszony".
29)
Art. 368 nadaje się brzmienie:

"Art. 368. W razie nienadejścia dowodu doręczenia na dzień rozprawy, sąd może w ciągu następnych dwóch tygodni wydać wyrok zaoczny, jeżeli w tym czasie otrzyma dowód doręczenia".

30)
W art. 375 treść dotychczasową oznacza się jako "§ 1" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Wyroki zaoczne doręcza się z urzędu obu stronom".

31)
W art. 377 wyraz: "doręczenia" zastępuje się wyrazem: "ogłoszenia".
32)
W art. 383 § 1 wyraz: "stronom" zastępuje się wyrazami: "stronie na jej żądanie", wyraz: "im" - wyrazem: "jej"; w § 2 po wyrazie "stronom" dodaje się wyrazy: "z wyjątkiem postanowień o zabezpieczeniu powództwa".
33)
Art. 396 nadaje się brzmienie:

"Art. 396. Wyroku z uzasadnieniem nie doręcza się stronie, która zażądała jego sporządzenia, lecz tylko zawiadamia się ją o sporządzeniu uzasadnienia."

34)
W art. 400 § 1 wyrazy: "wyroku skarżącemu" zastępuje się wyrazami: "skarżącemu wyroku z uzasadnieniem"; przepis § 2 oznacza się jako "§ 3" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Jeżeli wyroku nie doręcza się z urzędu, apelacja służy stronie tylko wtedy, gdy we właściwym terminie zażądała sporządzenia wyroku z uzasadnieniem".

35)
W art. 407 wyrazy: "obie strony w jakiemkolwiek piśmie zrzekły się przeprowadzenia rozprawy" zastępuje się wyrazami: "strona, wnosząca skargę apelacyjną, zrzekła się przeprowadzenia rozprawy, a druga strona temu się nie sprzeciwiła"; dotychczasową treść art. 407 oznacza się jako "§ 1" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Orzeczenie, wydane na posiedzeniu niejawnem, doręcza się z uzasadnieniem stronom".

36)
W art. 410 po wyrazie: "wartości" dodaje się wyrazy: "lub innego przedmiotu".
37)
Art. 423 nadaje się brzmienie:

"Art. 423. Po upływie terminu do zaskarżenia wydanego orzeczenia sąd apelacyjny zwraca akta sądowi okręgowemu".

38)
W art. 425 punkcie 2) wyrazy: "apelacja służy stronie tylko wtedy, gdy we właściwym terminie zażądała sporządzenia wyroku z uzasadnieniem na piśmie;" skreśla się; kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się punkt 3) w brzmieniu następującem:

"3) W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu, pierwotna lub późniejsza w razie ograniczenia żądania powództwa, nie przewyższa stu złotych, apelacja jest dopuszczalna tylko z przyczyn nieważności."

39)
W art. 428 przepis § 2 oznacza się jako "§ 3" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Termin do wniesienia zażalenia od postanowień, wydanych bez rozprawy, biegnie od dnia doręczenia postanowienia."

40)
W art. 432 przepis § 2 oznacza się jako "§ 3" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. W sprawach o wynagrodzenie szkody, jaką wyrządziły obywatelowi organy władzy państwowej lub samorządowej przez działalność urzędową, niezgodną z prawem lub obowiązkami służby, skarga kasacyjna służy bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia."

41)
W art. 438 wyrazy: "obie strony zrzekły się rozprawy" zastępuje się wyrazami: "strona, wnosząca skargę kasacyjną, zrzekła się przeprowadzenia rozprawy, a druga strona temu się nie sprzeciwiła".
42)
Art. 442 nadaje się brzmienie:

"Art. 442. Prokurator, jeżeli składa wnioski w sprawie, przedstawia je ustnie po sprawozdaniu sędziego, a na rozprawie po głosach stron."

43)
W art. 446 skreśla się oznaczenie: "§ 1", wyrazy: "na wniosek jednej ze stron" oraz ustęp, oznaczony jako § 2.
44)
W art. 455 § 1 punkcie 2) wyrazy: "zaskarżony wyrok doręczono stronie albo jej zastępcy ustawowemu" zastępuje się wyrazami: "o zaskarżonym wyroku dowiedziała się strona lub jej zastępca ustawowy".
45)
W art. 456 wyraz: "dziesięciu" zastępuje się wyrazem: "pięciu".
Art.  2.

W przepisach wprowadzających kodeks postępowania cywilnego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 652) wprowadza się zmiany następujące:

1)
W art. XX wyraz: "drugiego" zastępuje się wyrazem: "trzeciego"; treść dotychczasową oznacza się jako "§ 1" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Do tego terminu sprawy, wymienione w paragrafie trzecim art. 432 kodeksu postępowania cywilnego, rozstrzyga w sądzie okręgowym, jako drugiej instancji, jeden sędzia."

2)
W art. XXV punkcie 1) cyfrę: "3" zastępuje się cyfrą: "4".
3)
W art. XXVII punkcie 1) po cyfrze: "6" dodaje się wyrazy: "i 8".
4)
W art. XLV § 2 wyraz: "dziesięć" zastępuje się wyrazem: "pięćdziesiąt"; w § 3 wyraz: "dziesięciu" zastępuje się wyrazem: "pięćdziesięciu"; dodaje się § 4 i 5 w brzmieniu następującem:

"§ 4. W sprawach, osądzonych przez jednego sędziego, sąd apelacyjny orzeka jednoosobowo, gdy wartość przedmiotu zaskarżenia przenosi pięćset złotych, a nie przewyższa dwudziestu tysięcy złotych.

§ 5. Jeżeli sędzia uzna, że postępowanie przed sądem jednoosobowym jest bądź niedopuszczalne, bądź niewskazane z uwagi na zawiłe okoliczności sprawy, przekazuje sprawę pod rozpoznanie sądu w składzie trzech sędziów."

5)
Po art. XLV dodaje się art. XLV1 w brzmieniu następującem:

"Art. XLV1. § 1. Sąd okręgowy rozstrzyga jednoosobowo środki odwoławcze od orzeczeń sądów grodzkich we wszystkich sprawach, z wyjątkiem tych spraw, w których wartość przedmiotu zaskarżenia nie przenosi pięciuset złotych lub przewyższa dwadzieścia tysięcy złotych, oraz spraw o ochronę zakłóconego lub przywrócenie utraconego posiadania.

§ 2. Przepis paragrafu piątego artykułu poprzedzającego stosuje się również w postępowaniu przed sądem okręgowym, jako drugą instancją."

Art.  3.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  4.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024