Sposób wymiaru, poboru, ściągania i kontroli opłat na rzecz Funduszu Pomocy Bezrobotnym.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 sierpnia 1932 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Przemysłu i Handlu o sposobie wymiaru, poboru, ściągania i kontroli opłat na rzecz Funduszu Pomocy Bezrobotnym.

Na podstawie art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o pomocy bezrobotnym (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 664) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanowione w art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o pomocy bezrobotnym (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 664) opłaty na rzecz Funduszu Pomocy Bezrobotnym będą wymierzane, pobierane, ściągane i kontrolowane w sposób, określony w rozporządzeniu niniejszem.
§  2.
Opłaty od kwitów komornianych, t. j. od wszelkich dowodów rzeczywiście otrzymanego komornego, uiszczają właściciele nieruchomości. Sumę tych opłat należy w ciągu 15 dni po otrzymaniu komornego uiścić w kasie gminnej, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności; równocześnie należy złożyć w kasie gminnej wykaz otrzymanych sum komornego, pobranego w ubiegłym miesiącu, wraz z obliczeniem opłat przypadających od wydanych kwitów (załącznik 1).
§  3.
Opłaty od biletów wstępu na publiczne zabawy, rozrywki, widowiska i zawody sportowe uiszczają osoby nabywające bilety wstępu, inkasują zaś je i są za te opłaty odpowiedzialni właściciele przedsiębiorstw lub osoby, odpowiedzialne za przedsiębiorstwo albo urządzające zabawy, rozrywki, widowiska lub zawody.

Zainkasowane opłaty, po potrąceniu odszkodowania (§ 8 ust. 2), należy wpłacić do kasy gminnej, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, równocześnie z zainkasowanym komunalnym podatkiem od publicznych zabaw, rozrywek i widowisk, a w przypadku, gdy podatek komunalny nie jest pobierany, najdalej w ciągu 5 dni po dniu zabawy, rozrywki, widowiska lub zawodów. Równocześnie należy przedłożyć wykaz opłat od biletów wstępu (załącznik 2).

§  4.
Opłaty od stawek we wzajemnych zakładach (totalizatorze) uiszczają osoby grające lub też przy zakładach łącznych towarzystwa wyścigów konnych, które w tym celu pobierają od osób grających opłaty bezzwrotne w wysokości 1% od stawki początkowej, pomnożonej przez ilość koni, objętych grą łączną. Opłaty inkasują i są za nie odpowiedzialne towarzystwa wyścigów konnych. Sumy z opłat w wysokości odpowiadającej 1% obrotu we wzajemnych zakładach należy wpłacić do kasy gminnej, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, równocześnie z komunalnym podatkiem od stawek we wzajemnych zakładach, a w przypadku, gdy podatek komunalny nie jest pobierany, - w następnym nieświątecznym dniu do odbytych wyścigach. Równocześnie należy przedłożyć zestawienie obrotów, dokonanych w danym dniu wyścigowym we wzajemnych zakładach.
§  5.
Opłaty od domowego spożycia gazu uiszczają odbiorcy gazu, inkasują zaś je i są za te opłaty odpowiedzialni sprzedawcy gazu.

Do obliczenia i poboru opłat od domowego spożycia gazu obowiązani są sprzedawcy gazu przy każdorazowem, chociażby tylko częściowem, regulowaniu przez poszczególnych odbiorców należności za pobrany gaz.

Opłaty oblicza się od należności (ceny), liczonej przez sprzedawców za gaz, uwidocznionej w wystawionych dla odbiorców rachunkach; do sumy rachunku za zużyty gaz dolicza się opłatę w ten sposób, by kwota opłat była w odrębnej pozycji wyraźnie uwidoczniona w rachunku.

Przy obliczaniu kwot opłaty nie bierze się pod uwagę sum mniejszych od pół grosza, natomiast kwoty od pół grosza wzwyż zaokrągla się do pełnego grosza.

Opłaty, pobrane przez sprzedawcę gazu, powinny być wpłacone do kasy gminnej, bezpośrednio lub też na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, w terminie do dni 5 po upływie każdego półmiesięcznego okresu, czyli kwoty, pobrane od 1 do 15 - do dnia 20 włącznie tegoż miesiąca, pobrane zaś w czasie od 16 do końca miesiąca - do dnia 5 włącznie każdego następnego miesiąca.

Na blankiecie nadawczym Pocztowej Kasy Oszczędności, a w razie wpłacenia bezpośrednio do kasy gminnej - w deklaracji, złożonej przez sprzedawcę, należy podać dokładne obliczenie opłaty oraz szczegółowe dane, stwierdzające, kto (jaki sprzedawca), ile, z jakiego tytułu oraz za jaki okres czasu wpłaca opłatę. W deklaracji winna być nadto uwidoczniona ilość odbiorców gazu w danym okresie, od których pobrano opłatę, jak również pobrana w ogólnej sumie należność za sprzedany im w tym czasie gaz.

§  6.
Opłatę od przebywania w godzinach nocnych w zakładach gastronomicznych i w salach bilardowych uiszczają osoby przychodzące do tych zakładów między godziną 24 a 6, bezpośrednio po wejściu do zakładu gastronomicznego względnie do sali bilardowej, zaś osoby, które tam przebywały już przed godziną 24 i pozostały po tej godzinie, - bezpośrednio po upływie godziny 24. Opłaty te inkasują właściciele (dzierżawcy, zarządzający) zakładu gastronomicznego (sali bilardowej), którzy są za nie odpowiedzialni. Właściciele (dzierżawcy, zarządzający) zakładu gastronomicznego (sali bilardowej) otrzymują w zarządzie gminy za pokwitowaniem bloczki odpowiednio ponumerowanych i ostemplowanych biletów i bilety te wydają osobom, obowiązanym do uiszczenia opłaty. Zainkasowane opłaty, po potrąceniu odszkodowania (§ 8 ust. 2), należy wpłacić do kasy gminnej, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, do dni 5. Na blankiecie nadawczym Pocztowej Kasy Oszczędności, a w razie wpłacenia bezpośrednio do kasy gminnej - w deklaracji należy podać numery bloczków i biletów. Wszystkie osoby, znajdujące się w zakładach gastronomicznych (salach bilardowych) między godziną 24 a 6 i obowiązane do uiszczenia opłaty, winny okazywać wykupione bilety kontrolerom zarządu gminy.
§  7.
O ile opłaty, wymienione w §§ 2 - 6, nie zostały wpłacone do kasy gminnej w terminie lub zostały wpłacone niezgodnie z art. 9, 10, 11, 16 i 17 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o pomocy bezrobotnym (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 664), wymiaru i poboru dokonywa zarząd gminy, który wykonywa również kontrolę opłat, wymienionych w §§ 2 - 6.

Do wymiaru i poboru opłat, wymienionych w §§ 2 - 6, oraz do odwołań od wymiaru tych opłat, zarówno pod względem trybu postępowania, jak i właściwości władzy, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące samoistnych danin komunalnych.

§  8.
Za czynności, związane z wymiarem lub poborem opłat, wymienionych w § 2 - 6, przyznaje się gminom odszkodowanie w następującej wysokości procentowej od wpływów z opłat i z kar za zwłokę:
1)
1% przy opłatach od stawek we wzajemnych zakładach (totalizatorze);
2)
3% przy opłatach od kwitów komornianych, od biletów wstępu i od domowego spożycia gazu;
3)
10% przy opłatach od przebywania w godzinach nocnych w zakładach gastronomicznych i salach bilardowych.

Za czynności, związane z inkasowaniem opłat, wymienionych w §§ 3 i 6, przyznaje się inkasującym odszkodowanie w wysokości 2% zainkasowanych sum.

§  9.
Wymiar, pobór, ściąganie i kontrolę opłat od cukru i od piwa przeprowadza się według przepisów dotyczących wymiaru, poboru, ściągania i kontroli podatku spożywczego od cukru i piwa, z uwzględnieniem następujących postanowień:
1)
osoby, obowiązane do zapłaty tych opłat, uiszczają je w kasie urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, względnie, o ile chodzi o opłaty od cukru i piwa, przywożonego z zagranicy lub z w. m. Gdańska, w urzędzie celnym, - wskazując w deklaracji płatniczej lub na blankiecie nadawczym przeznaczenie wpłacanych kwot;
2)
opłaty te nie podlegają kredytowaniu;
3)
w przypadkach, gdy pobrany podatek od cukru lub od piwa podlega zwrotowi, zwraca się również opłatę od cukru lub od piwa.
§  10.
Opłatę od schowków (safes'ów) opłacają osoby biorące w najem schowki, inkasują zaś te opłaty i są za nie odpowiedzialne przedsiębiorstwa dające w najem schowki.

Zainkasowane opłaty należy wpłacić do kasy urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, najdalej do ostatniego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, niezależnie od terminów, w których uskutecznia się rozrachunek z osobami biorącemi w najem schowki. Na blankiecie nadawczym Pocztowej Kasy Oszczędności, a w razie wpłacenia bezpośrednio do kasy urzędu skarbowego - w deklaracji należy podać ilość wynajętych schowków i okres czasu, za który następuje wpłata.

§  11.
Opłaty od żarówek elektrycznych uiszczają producenci w kasie urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, wskazując w deklaracji płatniczej lub na blankiecie nadawczym przeznaczenie wpłacanych kwot i ilość sprzedanych żarówek; opłaty uiszcza się w terminie obowiązku zapłaty najbliższej, przypadającej po sprzedaży zaliczki na podatek przemysłowy, przyczem zezwolenie na odroczenie zapłaty zaliczki na podatek przemysłowy nie może dotyczyć obowiązku uiszczenia opłaty.

Obowiązek uiszczenia opłaty od żarówek elektrycznych powstaje dla producenta z chwilą ich sprzedaży na rynku wewnętrznym.

Opłatom powyższym podlegają jedynie żarówki, wprowadzone do obrotu handlowego oddzielnie od aparatów, których część składową stanowią.

Za żarówki regenerowane, niepodlegające opłatom, uważa się żarówki, przerobione w zakładach regeneracyjnych i opatrzone znakiem tychże, pozatem zaś żarówki noszące niewątpliwie ślady regeneracji, jak skaza, guziczek lub wyciągnięty śpiczasto dzióbek baloniku żarówki.

§  12.
O ile opłaty, wymienione w §§ 10 i 11, nie zostały wpłacone w terminie lub zostały wpłacone niezgodnie z art. 14 i 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o pomocy bezrobotnym (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 664), wymiaru i poboru dokonywają urzędy skarbowe przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów dotyczących państwowego podatku od energji elektrycznej; urzędy skarbowe wykonywają również kontrolę opłat, wymienionych w §§ 10 i 11.

Wpływy, osiągnięte z opłat, wymienionych w §§ 9, 10 i 11, kasy urzędów skarbowych zaliczają na rachunek specjalny Funduszu Pomocy Bezrobotnym.

§  13.
Wpływy z opłat na rzecz Funduszu Pomocy Bezrobotnym wraz z karami za zwłokę, otrzymane w ciągu pierwszych 15 dni miesiąca wpłacają urzędy skarbowe i zarządy gmin, po potrąceniu odszkodowania i ewentualnych zwrotów, na rachunek czekowy Funduszu Pomocy Bezrobotnym w Pocztowej Kasie Oszczędności do dnia 20 tegoż miesiąca, sumy zaś otrzymane w drugiej połowie miesiąca, - do dnia 5 następnego miesiąca.
§  14.
Ściąganie opłat, ustanowionych na rzecz Funduszu Pomocy Bezrobotnym, dokonywa się zgodnie z przepisami dotyczącemi postępowania egzekucyjnego władz skarbowych. W postępowaniu tem właściwe urzędy skarbowe lub też zarządy gmin zastępują Fundusz Pomocy Bezrobotnym, jako wierzyciela, z tem, że koszty, jakie w postępowaniu egzekucyjnem ponosi wierzyciel, obciążają Fundusz Pomocy Bezrobotnym.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 września 1932 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ OPŁAT OD KWITÓW KOMORNIANYCH

za miesiąc ............... roku ........ z nieruchomości Nr. ....., położonej przy ul. ............ w ..........
L.p. Numer lokalu Otrzymana suma komornego Opłata Uwagi
gr gr
Razem.

.......... dnia .........193.... roku.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ OPŁAT OD BILETÓW WSTĘPU

za dzień ........... miesiąca ........... 193 ...... r.

z przedsiębiorstwa ............................

Cena biletu Stawka opłaty Ilość biletów sprzedanych Ogólna suma opłat
od 50 gr do 99 gr 5 gr
1 zł do 1,99 zł 10 gr
2 zł do 2,99 zł 20 gr
3 zł do 4,99 zł 30 gr
5 zł i wyżej 50 gr
Razem.
2% za inkaso
Pozostaje do zapłaty

.......... dnia .........193.... roku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024