Dalsze wykonanie ustawy z dnia 30 stycznia 1931 r. o monopolu zapałczanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 15 stycznia 1932 r.
celem dalszego wykonania ustawy z dnia 30 stycznia 1931 r. o monopolu zapałczanym.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 30 stycznia 1931 r. o monopolu zapałczanym (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 45) zarządzam co następuje:
§  1.
Od dnia 1 stycznia 1932 r. osobom prywatnym - poza Spółką Akcyjną do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego w Polsce - nie służy już bez zezwolenia Ministra Skarbu prawo do wyrobu i wywozu z kraju:
a)
pręcików z drzewa, używanych do wyrobu zapałek; oraz
b)
zapalniczek z wyjątkiem:

1) zapalniczek elektrycznych, służących do umocowania we wszelkiego rodzaju środkach lokomocji,

2) zapalniczek ze złota i srebra, zaopatrzonych cechą urzędu probierczego, oraz

3) przyrządów, służących do zapalania takich lamp górniczych, których nie można zapalać zapałkami.

Zezwolenia będą wydawane tylko na wniosek Spółki Akcyjnej do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego w Polsce. W podaniu do Ministerstwa Skarbu, wniesionem za pośrednictwem tej spółki, należy wyszczególnić:

  1)
imię i nazwisko, względnie firmę;
  2)
miejsce, gdzie znajduje się wytwórnia;
  3)
przewidywaną produkcję tygodniową, względnie miesięczną;
  4)
kto kieruje przedsiębiorstwem i kto będzie obowiązany do udzielania wyjaśnień kontroli skarbowej przy wykonywaniu dozoru wytwórni;
  5)
ilość znajdujących się na dzień 1 stycznia 1932 roku zapasów gotowych zapalniczek, objętych monopolem, oraz pręcików z drzewa, używanych na zapałki, w wytwórni, która była czynna przed tym terminem.
§  2.
Kto zamierza prowadzić handel kamyczkami zapałowemi lub innemi częściami zamiennemi zapalniczek obowiązany jest zawiadomić o tem kontrolę skarbową, podając:
  1)
swoje imię i nazwisko, względnie firmę,
  2)
miejsce prowadzenia handlu.

Kontrola skarbowa wciągnie otrzymane zgłoszenie do wykazu sprzedawców i zwróci jeden potwierdzony egzemplarz zgłaszającemu.

§  3.
Od dnia 1 lutego 1932 roku kamyczki zapałowe mogą być sprzedawane jedynie w opakowaniach zamkniętych zawierających co najmniej 10 sztuk. Opakowania muszą być zaopatrzone w opaskę nienaruszoną ze znakiem Spółki Akcyjnej do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego w Polsce. Opaski będą wydawane wyłącznie przez Spółkę Akcyjną do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego w Polsce.

Zapasy kamyczków zapałowych, znajdujące się w handlu w chwili ogłoszenia niniejszego rozporządzenia, mogą być sprzedawane bez opasek do dnia 1 sierpnia 1932 r., po tym zaś terminie podlegają opakowaniu oraz zaopatrzeniu w opaskę w myśl postanowień ustępu poprzedniego w ciągu 2-ch miesięcy, czyli do dnia 1 października 1932 r.

§  4.
Kamyczki zapałowe mogą być sprzedawane jedynie po cenie wskazanej na opasce.
§  5.
Uchyla się wzory ksiąg, ustanowione w §§ 15 i 21 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 stycznia 1931 r. w sprawie wykonania ustawy o monopolu zapałczanym (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 51).

W fabrykach zapałek oraz w położonych poza fabrykami magazynach fabrycznych mają być prowadzone księgi magazynowe według załączonego wzoru Nr. 1 oraz księgi zestawień według załączonego wzoru Nr. 2. Księgi magazynowe (wzór Nr. 1) winny być prowadzone oddzielnie dla każdego gatunku zapałek.

W końcu każdego miesiąca obowiązane jest przedsiębiorstwo sporządzić odpisy obydwu ksiąg (wzór Nr. 1 i 2) za ubiegły miesiąc i przesłać izbie skarbowej. Odpisy winny być poświadczone przez urzędnika kontroli skarbowej, dozorującego przedsiębiorstwo.

Dzienne raporty, względnie zestawienia całodziennego rozchodu zapałek, służące za podstawę wpisu rozchodu do księgi magazynowej, winny być sporządzane w fabrykach zapałek oraz w magazynach pozafabrycznych w 2 egzemplarzach, z których jeden winien być dołączony do księgi magazynowej, drugi zaś do odpisów tej księgi, przesyłanych izbie skarbowej.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi ważycie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr. 1 do § 5

KSIĘGA MAGAZYNOWA Nr. .....

Wzór Nr. 2 do § 5

KSIĘGA ZASTAWIEŃ MIESIĘCZNYCH

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024