Porozumienie w sprawie ustanowienia karty tranzytowej dla emigrantów. Genewa.1929.06.14.

POROZUMIENIE
w sprawie ustanowienia karty tranzytowej dla emigrantów, podpisane w Genewie dnia 14 czerwca 1929 r.

(Ratyfikowane zgodnie z ustawą z dn. 28 stycznia 1932 r. Dz. U. R. P. Nr. 18, poz. 112).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia czternastego czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku, podpisane zostało w Genewie porozumienie w sprawie ustanowienia karty tranzytowej dla emigrantów, o następującem brzmieniu dosłownem:

Przekład.

POROZUMIENIE

w sprawie ustanowienia karty tranzytowej dla emigrantów.

Wstęp.

Układające się Rządy:

Kierując się względami podyktowanemi przez uczucie ludzkości jako też celem uproszczenia formalności przy tranzycie emigrantów, podróżujących przez ich odnośne terytorja;

Uważając, że w tym zakresie konwencje ogólne, w których inne Rządy będą mogły następnie wziąć udział, umożliwią Rządom w sposób najwłaściwszy zadośćuczynić życzeniom, wyrażonym przez Konferencję paszportową, odbytą w Genewie od 12 do 18 maja 1926, by emigrantom, udającym się z Europy do krajów zamorskich, udzielono wszelkich możliwych ułatwień przy przejeździe tranzytowym;

Pragnąc zawrzeć w tym celu porozumienie;

Zgodziły się na to, co następuje:

Artykuł  pierwszy.

Ustanawia się kartę tranzytową dla emigrantów, udających się z Europy do jednego z krajów zamorskich. Ta karta może być wprowadzona przez każdy z Układających się Rządów dla emigrantów, wsiadających na okręt w jednym z jego portów. Każdy Rząd, który skorzysta z możności wprowadzenia kart tranzytowych dostarczy je towarzystwom żeglugi, upoważnionym do zabierania na pokład emigrantów w swych portach.

Artykuł  2.

Karty tranzytowe dostarczane będą towarzystwom żeglugi po cenie kosztów, bez pobierania podatku lub jakichkolwiek innych opłat. Karty te odpowiadać będą co do wymiaru, rodzaju papieru i druku, wzorowi załączonemu do niniejszego porozumienia. Będą one zredagowane w języku kraju załadowania na okręt, a uwaga, zamieszczona na odwrotnej stronie wzoru załączonego do niniejszego porozumienia, winna być dosłownie powtórzona co najmniej w siedmiu językach podług wyboru kraju załadowania, stosownie do jego potrzeb. Na kartach winno być wskazane towarzystwo żeglugi, z nich korzystające. Karty te nie mogą być ani odstąpione, ani pożyczone innym towarzystwom, jak tylko w wypadkach wyjątkowych i za zgodą tego Rządu, który je dostarczył.

Artykuł  3.

Karty tranzytowe dostarczane będą towarzystwom żeglugi z zastrzeżeniem, że zobowiązane one są nie wydawać żadnej karty bez dotrzymania następujących warunków:

Emigrant musi posiadać bilety przejazdowe dla całkowitej podróży z miejsca wyjazdu do kraju imigracji;

Winien on spełnić warunki, ustanowione przez kraje imigracji dla jego przyjęcia;

Obowiązany jest posiadać środki na pokrycie swych potrzeb w czasie przejazdu tranzytowego;

Karta winna być wydana emigrantowi bezpłatnie. Winna ona być w miejscu wyjazdu należycie wypełniona staraniem towarzystwa żeglugi, jako też podpisana przez do tego upoważnionego funkcjonariusza przedsiębiorstwa;

Karta tranzytowa może być również wydana emigrantowi w celu ułatwienia jego powrotu do kraju swej przynależności lub też do miejsca swego wyjazdu, w wypadku jeżeli emigrant zmuszony był odstąpić od dokończenia swej podróży albo został nieprzyjęty w chwili wyładowywania w kraju imigracji.

Emigrant otrzyma równocześnie duplikat tej karty, który zatrzyma przy sobie aż do chwili przybycia do ostatecznego celu swej podróży powrotnej.

Artykuł  4.

O ile tylko emigrant odpowiada wydanym przez Układające się Rządy przepisom policji, dotyczącym bezpieczeństwa i higjeny, wszystkie te Rządy zobowiązują się dopuszczać do przejazdu przez swe odnośne terytorja emigrantów zaopatrzonych w paszport i w kartę tranzytową, wydaną w warunkach wyszczególnionych w artykułach poprzednich przez podpisujący niniejszy układ Rząd kraju załadowania, nie żądając przytem, by karta ta lub paszport były zaopatrzone w wizę konsularną danego Państwa, i nie pobierając przytem żadnych opłat specjalnych z tytułu kontroli lub tranzytu.

Artykuł  5.

Każdy z Układających się Rządów, któryby pragnął z ważnych powodów wykluczyć jakiekolwiek zagraniczne towarzystwo żeglugi od możności korzystania z kart tranzytowych na swem terytorjum, zobowiązany jest zawiadomić o tem inne Układające się Rządy, podając motywy swej decyzji. Takie wykluczenie nie może jednak w swych skutkach przeszkodzić podróży emigrantów w ciągu sześćdziesięciu dni od daty powyższego zawiadomienia.

Artykuł 6.

Każdy z Układających się Rządów kraju załadowania podawać będzie, w miarę możności, do wiadomości innym Układającym się Rządom, któreby tego zażądały, wykaz towarzystw żeglugi, którym dostarcza kart tranzytowych.

Artykuł  7.

Towarzystwo żeglugi, które wydało kartę tranzytową, ponosi odpowiedzialność za wszystkie wydatki, które mogą wyniknąć dla jakiegokolwiek z Układających się Rządów z tego powodu, że emigrant zaopatrzony w tę kartę pozostał bez zezwolenia na terytorjum danego Rządu.

Artykuł  8.

Układające się Rządy użyczać sobie będą nawzajem pomocy dla należytego wykonania niniejszego porozumienia, w szczególności zaś, ażeby odpowiedzialność towarzystw żeglugi, o której mowa w artykule poprzednim, uczynić istotną; w tym celu właściwe organa poszczególnych Rządów upoważnione są do bezpośredniego komunikowania się pomiędzy sobą.

Artykuł  9.

W braku bezpośredniego porozumienia pomiędzy Rządami, wszelkie mogące pomiędzy niemi wyniknąć różnice poglądów co do interpretacji lub stosowania niniejszego porozumienia, będą uregulowane w drodze arbitrażu. W razie arbitrażu i o ile strony nie postanowią inaczej, każda strona wyznaczy jednego arbitra, trzeci zaś członek trybunału rozjemczego zostanie wybrany przez tych arbitrów, lub też - w razie braku zgody pomiędzy nimi - będzie wyznaczony przez Przewodniczącego Komisji doradczej i technicznej dla spraw komunikacji i tranzytu przy Lidze Narodów. Trybunał rozjemczy stanowić będzie na zasadzie zapisu, ułożonego za wspólną zgodą stron. W razie braku zgody stron, trybunał rozjemczy sam ułoży zapis.

Trybunał rozjemczy będzie mógł powziąć decyzję przesłuchania przedstawicieli zainteresowanych towarzystw żeglugi. O sposobie pokrycia kosztów arbitrażu zadecyduje trybunał rozjemczy.

Artykuł  10.

Niniejsze porozumienie w żaden sposób nie pociąga za sobą cofnięcia ułatwień dalej idących od tych, które wynikają z jego postanowień, a które zostałyby były ustalone w drodze zarządzeń jednostronnych lub w drodze układów osobnych pomiędzy Układającemi się Rządami. Nie zawiera ono również zakazu udzielania podobnych ułatwień w przyszłości.

Artykuł  11.

Niniejsze porozumienie, którego teksty angielski i francuski są jednakowo wiarogodne, nosić będzie datę dnia dzisiejszego i pozostawać będzie w Genewie otwarte dla podpisu każdego z Rządów, zaproszonych do uczestnictwa w Konferencji europejskiej, dotyczącej kart tranzytowych dla emigrantów, odbytej w Genewie w dniach od 10 do 14 czerwca 1929 r.

Sekretarz Generalny poda do wiadomości wszystkich wymienionych wyżej Rządów wszystkie podpisy, które zostały złożone na niniejszem porozumieniu.

Niniejsze porozumienie wejdzie w życie w dziewięćdziesiąt dni po podpisaniu go przez trzy Rządy, a następnie obowiązywać będzie każdy Rząd, który je podpisał, w dziewięćdziesiąt dni od daty podpisania.

Zgodnie z artykułem 18 Paktu Ligi Narodów, Sekretarz Generalny Ligi Narodów zarejestruje niniejsze porozumienie w dniu jego wejścia w życie.

Artykuł  12.

Niniejsze porozumienie może być wypowiedziane przez którykolwiek z Układających się Rządów, po upływie okresu jednego roku od daty jego wejścia w życie dla tego Rządu, drogą pisemnej notyfikacji, skierowanej do Sekretarza Generalnego Ligi Narodów. Sekretarz Generalny prześle odpis tej notyfikacji wszystkim innym Układającym się Rządom, podając im do wiadomości datę jej otrzymania.

Wypowiedzenie będzie miało skutek po upływie sześciu miesięcy od daty jego otrzymania przez Sekretarza Generalnego i będzie miało moc tylko w odniesieniu do tego Rządu, który o niem zawiadomił.

Artykuł  13.

Niniejsze porozumienie będzie poddane rewizji, jeżeli tego zażąda co najmniej jedna trzecia Układających się Rządów, w zamiarze udzielenia jeszcze dalej idących ułatwień emigrantom, podróżującym przez ich terytorja.

Sporządzono w Genewie, dnia czternastego czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku, w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Sekretarjatu Ligi Narodów. Odpisy uwierzytelnione za zgodność zostaną przesłane przez Sekretarza Generalnego Ligi Narodów wszystkim Rządom wymienionym w pierwszym ustępie artykułu 11-go.

BELGJA:

J. de Ruelle

WOLNE MIASTO GDAŃSK:

B. C. Nakoniecznikoff

ad referendum

FRANCJA:

Naυailles

WIELKA BRYTANJA I IRLANDJA PÓŁNOCNA:

W. Haldane Porter

GRECJA:

D. Bikélas

ad referendum

WĘGRY:

Ladislas de Gömöry-Laiml

ad referendum

WŁOCHY:

Publio Landucci

HOLANDJA:

J. F. Boer

POLSKA:

B. C. Nakoniecznikoff

ad referendum

SZWAJCARJA:

H. Rothmund

ad referendum

KOMISJA RZĄDZĄCA TERYTORJUM SARRY:

Fabiani

FINLANDJA:

Euald Gyllenbögel

ad referendum

RUMUNJA:

J. Setlacec

ad referendum

(Wyszczególnienie kraju Wyjazd

załadowania na okręt)

Nr. ......

KARTA TRANZYTOWA

Nazwisko .....................................................

Imię .........................................................

Przynależność państwowa ......................................

Bilet Nr. ................... Paszport Nr. ...................

Pieczęć

Towarzystwa Żeglugi:

(Do zatrzymania w porcie załadowania na okręt przez organa

kontroli paszportowej)

Niniejsza karta wydawana jest bezpłatnie

(Wyszczególnienie kraju Wyjazd

załadowania na okręt)

Nr. ......

KARTA TRANZYTOWA

POROZUMIENIE MIĘDZYNARODOWE

zawarte pod auspicjami Ligi Narodów, w Genewie, dn. 14 czerwca 1929 r.

Nazwisko .....................................................

(wielkiemi literami)

Imię ................. Płeć ................ Wiek ............

Przynależność państwowa ......................................

Kraj rozpoczęcia podróży .....................................

Kraj ostatecznego przeznaczenia ..............................

Bilet Nr ................. Paszport Nr. ......................

W. .........................., dn. ................. 19 ......

Podpis Przedstawiciela

Towarzystwa Żeglugi:

(Do oderwania na granicy kraju załadowania na okręt przez

organa kontroli paszportowej)

Niniejsza karta wydawana jest bezpłatnie.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

UWAGA:

Niniejsza karta została wydana na mocy porozumienia międzynarodowego zawartego pod auspicjami Ligi Narodów w Genewie, dn. 14 czerwca 1929 r. i daje prawo tranzytu aż do kraju załadowania na okręt.

[Powtórzenie tej samej treści w co najmniej 7-miu językach innych niż język kraju załadowania na okręt]

grafika

UWAGA:

Niniejsza karta została wydana na mocy porozumienia międzynarodowego zawartego pod auspicjami Ligi Narodów w Genewie, dn. 14 czerwca 1929 r. i daje prawo tranzytu aż do kraju załadowania na okręt.

[Powtórzenie tej samej treści w co najmniej 7-miu językach innych niż język kraju załadowania na okręt]

grafika

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 1 kwietnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024