Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo-handlowych.

USTAWA
z dnia 10 marca 1932 r.
w sprawie zmiany niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo-handlowych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1. 

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo - handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 591) ulega następującym zmianom:

1)
Ustęp ostatni art. 2 uzupełnia się jak następuje:

"W tym wypadku jej majątek ruchomy i nieruchomy, wszystkie jej należności i zobowiązania przechodzą na izbę lub izby, których okręgi zostały powiększone w związku ze zniesieniem izby. Zasady podziału ustali Minister Przemysłu i Handlu na podstawie wniosków zainteresowanych izb".

2)
Ustęp 2 art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Celem umożliwienia izbom spełnienia zadań, określonych w art. 4 pkt. 5 i 6, odnośne władze szkolne będą im udzielać niezbędnych informacyj i danych statystycznych o stanie szkolnictwa zawodowego w okręgu izby, jak również informować o projektach z zakresu rozwoju i organizacji tegoż szkolnictwa i wydanych w tej mierze zarządzeniach."

3)
Dodaje się ust, 3 art. 5 w następującem brzmieniu:

"Celem umożliwienia izbom wykonania obowiązków, przewidzianych w art. 4 pkt. 13, właściwe władze administracji państwowej udzielać będą izbom niezbędnych im wiadomości, dotyczących wykazu osób i przedsiębiorstw, opłacających państwowy podatek przemysłowy, rejestru uprawnień przemysłowych oraz wszelkich nieobjętych tym rejestrem zezwoleń (koncesyj), uprawnień na prowadzenie przedsiębiorstwa. Udzielanie przez sądy wiadomości z rejestru handlowego ustala rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu".

4)
Ust. 1 art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Wszystkie stowarzyszenia, korporacje i instytucje, działające w dziedzinach gospodarczych, przez izby reprezentowanych, obowiązane są udzielać informacyj, wykazów i posiadanych danych statystycznych na żądanie każdej ż izb, w której okręgu mają swą siedzibę, oddział lub ekspozyturę, albo na której, okręg rozciągają swą działalność. Ten sam obowiązek ciąży na osobach i przedsiębiorstwach, trudniących się przemysłem i handlem (art. 1) w okręgu izby".

5)
Ust. 2 art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Pracownicze związki zawodowe i instytucje ubezpieczeń społecznych są wyłączone z obowiązku, przewidzianego w ust. 1, chyba że chodzi o stwierdzenie przez kasy chorych (kasy ubezpieczeń społecznych) ilości ubezpieczonych pracowników, gdy od ilości pracowników uzależnia statut izby ilość głosów, przysługujących osobie prawnej przy wyborach do izby".

6)
Ust. 3, 4, 5 i 6 art. 6 otrzymują brzmienie:

"Winni naruszenia postanowień ust. 1 ulegną karze porządkowej w wysokości do trzystu złotych. Do nakładania kar porządkowych powołany jest prezes izby.

Od orzeczenia prezesa izby przysługuje ukaranemu prawo odwołania do Ministra Przemysłu i Handlu w terminie dni siedmiu od dnia doręczenia orzeczenia.

W razie nieuiszczenia kary grzywny do kasy izby w terminie dni siedmiu od daty jej uprawomocnienia się, grzywna będzie ściągnięta w drodze egzekucji administracyjnej.

Prezes izby może przed wykonaniem kary uchylić swe orzeczenie, jeśli ukarany dopełni obowiązku, przewidzianego w ust. 1 i przedstawi należyte usprawiedliwienie".

7)
Ust. 7 art. 6 skreśla się.
8)
Art. 9 otrzymuje brzmienie:

"Radcowie z wyboru powoływani są na lat 5 z prawem ponownego wyboru. Do okresu pięcioletniego nie zalicza się roku niepełnego.

W ostatnim roku kadencji przeprowadza się nowe wybory.

Na miejsce radcy z wyborów ogólnych, opróżnione przed upływem pięcioletniego okresu, wstępuje i pełni czynności do końca tego okresu kolejny zastępca, wybrany z danej grupy, kategorji lub okręgu wyborczego, a w wypadku, przewidzianym w art. 15 ust. 5, kolejny kandydat właściwej listy, w braku zaś jego zastępca.

W razie opróżnienia przed upływem pięcioletniego okresu miejsca radcy, wybranego przez zrzeszenie gospodarcze (art. 8 ust. 4 pkt. 2), w zrzeszeniu tem następuje ponowny wybór z pomiędzy członków zrzeszenia, posiadających w chwili wyboru bierne prawo wyborcze (art. 11). Przy wyborze stosują się postanowienia art. 17. Przewidziane jednak w ust. 5 art. 17 stwierdzenie przez główną komisję wyborczą, że wybrani posiadają bierne prawo wyborcze, następuje nie na podstawie listy uprawnionych do glosowania (art. 13), lecz dołączonych do protokółu wyborczego dokumentów. Wybrany radca wstępuje na opróżnione miejsce i pełni czynności do końca pięcioletniego okresu. Jeżeli dotychczas uprawnione do wyborów zrzeszenie gospodarcze przestało istnieć, Minister Przemysłu i Handlu wyznaczy na jego miejsce inne zrzeszenie gospodarcze.

Jeżeli co najmniej na dwa lata przed upływem kadencji następuje zmiana pierwszej części statutu, na skutek której zwiększa się ogólna liczba radców z wyboru, wówczas przeprowadza się niezwłocznie wybory tej dodatkowej liczby radców w trybie', przewidzianym w art. 13 - 17, przyczem wybrani radcowie pełnią swe czynności do końca danego okresu pięcioletniego, we wszystkich innych wypadkach zmiana pierwszej części statutu ma zastosowanie przy najbliższych kolejnych wyborach".

9)
Ust. 3 art. 15 otrzymuje brzmienie:

"Na kartce, którą oddaje każdy z głosujących, mają być wymienione w przewidzianej statutem dla danej grupy, kategorji lub okręgu wyborczego liczbie osoby, wybierane na radców, i w takiej samej liczbie osoby, wybierane na zastępców. Wszystkie te osoby powinny odpowiadać wymaganiom art. 11. Wymienienie na kartce mniejszej liczby osób nie czyni głosu nieważnym".

10)
Przedostatnie zdanie ust. 5 art. 15 otrzymuje brzmienie:

"Zgłoszone listy powinny odpowiadać wymaganiom, które przepis ust. 3 przewiduje dla kartek, kartka zaś w danym wypadku powinna zawierać tylko numer jednej z list".

11)
Pierwsze zdanie ust. 6 art. 15 uzupełnia się na końcu słowami:

"po stwierdzeniu, że wybrani odpowiadają wymaganiom art. 11".

12)
W ust. 8 art. 15 zmienia się cytowany art. 9 ust. 4 na art. 9 ust. 3.
13)
Ust. 5 art. 17 otrzymuje brzmienie:

"Protokół z odbytych wyborów, zawierający ich wynik, ma być złożony do głównej komisji wyborczej, która po stwierdzeniu, że wybrani odpowiadają wymaganiom art. 11, podaje wynik wyborów do publicznej wiadomości".

14)
Ust. 1 i 2 art. 18 otrzymują brzmienie:

"W czasie każdych wyborów do izby Minister Przemysłu i Handlu mianuje na lat 5, a w wypadku, przewidzianym w art. 9 ust. 5, do końca danego okresu pięcioletniego liczbę radców, odpowiadającą postanowieniom art. 8.

W razie ustąpienia mianowanego radcy Minister Przemysłu i Handlu mianuje na jego miejsce inną osobę do końca danego okresu pięcioletniego. Ustępujący radcowie mogą być ponownie mianowani".

15)
Ust. 1 art. 19 otrzymuje brzmienie:

"Po każdych wyborach do izby (z wyjątkiem wypadku, przewidzianego w art. 9 ust. 5) przed jej ukonstytuowaniem się komisarz wyborczy zwołuje pod swojem przewodnictwem zgromadzenie radców z wyboru i radców z nominacji, które rozstrzyga o kooptacji".

16)
W ust. 2 art. 19 dodaje się do końca:

"oraz w wypadku, przewidzianym w art. 9 ust. 5".

17)
Ust. 6 art. 19 skreśla się.
18)
W dotychczasowym ust. 7 art. 19 wyraz: "sześcioletniego" zastępuje się wyrazem: "pięcioletniego".
19)
Jako ustęp ostatni art. 19 dodaje się: "Wyniki kooptacji komisarz wyborczy, względnie prezes izby podaje do publicznej wiadomości".
20)
Ust. 1 art. 21 otrzymuje brzmienie:

"Minister Przemysłu i Handlu wyznacza termin ukonstytuowania się izby w ciągu trzech miesięcy od daty uprawomocnienia się wyborów do izby".

21)
Zdanie pierwsze ust. 1 art. 22 otrzymuje brzmienie:

"Prezes i wiceprezesi izby wybierani są na lat 5 z prawem ponownego wyboru".

22)
W art. 22 dodaje się po ust. 2 nowy ustęp w następującem brzmieniu:

"Ponadto prezesowi może być przekazane statutem rozstrzyganie w imieniu izby pewnych kategoryj spraw, uchwałą zaś plenarnego zebrania może być mu powierzone załatwienie spraw poszczególnych"

23)
Ust. 3 i 4 art. 25 otrzymują brzmienie:

"Radca, który bez usprawiedliwienia opuścił dwa kolejne zebrania plenarne lub cztery w ciągu roku zebrania komisyj, do których został wybrany, może być uchwałą plenarnego zebrania izby pozbawiony radcostwa.

Uchwałą plenarnego zebrania na wniosek prezesa izby może być radcostwa pozbawiony radca, na którym ciąży ujemne orzeczenie sądu obywatelskiego lub którego postępowanie dyskwalifikuje go jako członka izby".

24)
W ust. 5 art. 25 skreśla się wyrazy: "trzecim i".
25)
Pierwsze zdanie ust. 1 art. 26 otrzymuje brzmienie:

"Plenarne zebrania izby odbywają się najmniej cztery razy do roku".

26)
W ust. 3 art. 26 zmienia się brzmienie nawiasu drugiego jak następuje:

"art. 25 ustęp czwarty".

27)
W ust. 1 art. 28 skreśla się zdanie trzecie, na jego miejsce dodaje się co następuje:

"Dyrektora izby mianuje z poza grona jej członków na wniosek prezydjum (zarządu) izby Minister Przemysłu i Handlu. W takim samym trybie następuje zwolnienie dyrektora izby".

28)
Ust. 2 art. 28 otrzymuje brzmienie:

"Izba uchwala na plenarnem zebraniu statut urzędniczy, ustalający odpowiedzialność personelu biurowego, etaty urzędnicze, warunki powoływania pracowników biura izby, ich obowiązki i prawa z uwzględnieniem przepisów ustępu pierwszego o sposobie powołania dyrektora izby i jego stosunku do prezesa izby oraz statut pensyjny tychże pracowników. Statut pensyjny pracowników biura izby podlega zatwierdzeniu Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej".

29)
W ust. 1 art. 30 wyrazy "15 września" zmienia się na "15 października".
30)
Ust. 1 i 2 art. 33 otrzymuje brzmienie:

"W dniu ukonstytuowania się nowych izb na podstawie niniejszego rozporządzenia w województwach, obejmujących okręgi dotychczasowych izb w Krakowie, Lwowie, Brodach, Poznaniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu, Katowicach i Bielsku, wymienione izby przestają istnieć z mocy prawa. Do dnia tego działają one na mocy dotychczasowych przepisów.

Jednocześnie w dniu tym tracą moc obowiązującą ustawy i rozporządzenia, odnosząca się do spraw, formowanych niniejszemi rozporządzeniem. a w szczególności: ustawa z dnia 29 czerwca 1868 r. (Dz. P. P. Nr. 85) o organizacji izb handlowych i przemysłowych, ustawa z dnia 24 lutego 1870 r. o izbach handlowych (Zb. ust. s. 134) w brzmieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1897 r. (Zb. ust. s. 343), taż sama ustawa, zmieniona rozporządzeniem Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 25 listopada 1919 r. w przedmiocie izb przemysłowo - handlowych (Tyg. Urz. Nr. 67, poz. 165) oraz uchwała Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego z dnia 8 lipca 1919 r. wraz z rozporządzeniem z dnia 15 lipca 1919 r. Wydziału Górniczo-Przemysłowo-Handlowego i Wydziału Skarbowego Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego w sprawie utworzenia izby handlowej i przemysłowej w Bielsku (Dziennik Urzędowy Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego Nr. 12, poz. 141 i 142)."

Art.  2. 
(1) 
We wszystkich izbach, działających w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy na podstawie, rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo-handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 591), pierwsza pięcioletnia kadencja (art. 1 pkt. 8 niniejszej ustawy) liczy się od dnia 1 stycznia 1930 r.
(2) 
Na czas trwania oznaczonej w ust. 1 kadencji przedłuża się również okres pełnienia czynności dotychczasowych prezesów i wiceprezesów (członków zarządu) izb z zachowaniem postanowień zdania drugiego i trzeciego ust. 1 art. 22 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo-handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 591).
Art.  3. 

Do roku 1939 włącznie warunek trzyletniego najmniej istnienia zrzeszenia gospodarczego, przewidziany w ust. 2 art. 16 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo-handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 591) nie będzie miał zastosowania do zrzeszeń, mających swą siedzibę w Gdyni.

Art.  4.  1

 Przepis art. 1 pkt. 28 niniejszej ustawy ma zastosowanie do statutów pensyjnych pracowników biura izby, uchwalonych przez izby od czasu ich ukonstytuowania się na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. oizbach przemysłowo-handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 591).

Art.  5. 

Po wejściu w życie na obszarze województwa śląskiego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 roku o izbach przemysłowo-handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 591) przekazuje się na okres przejściowy, do czasu wejścia w życie na tym samym obszarze rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468) zastępstwo interesów rzemieślniczych i związane z tern prawa i obowiązki, wykonywane dotychczas przez izbę handlową i przemysłową w Bielsku, izbie rzemieślniczej w Katowicach.

Sposób i zakres zastępstwa tych interesów oraz wykonywanie praw i obowiązków określi rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu.

Art.  6. 

Upoważnia się Ministra Przemysłu i Handlu do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w brzmieniu obowiązującem rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o izbach przemysłowo-handlowych po uwzględnieniu wszelkich zmian, wprowadzonych niniejszą ustawą.

Art.  7. 

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz właściwym ministrom.

Art.  8. 

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 4 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1932 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.32.106.885).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024