Zm.: rozporządzenie z dnia 7 lutego 1928 r., wydane w celu wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 marca 1927 r. o monopolu spirytusowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 marca 1932 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Przemysłu i Handlu w sprawie zmiany rozporządzenia z dala 7 lutego 1928 r., wydanego w celu wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 marca 1927 r. o monopolu spirytusowym.

Na podstawie art. 96 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 marca 1927 r. o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 289) zarządza się co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu z dnia 7 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 556), zmienionem rozporządzeniami z dnia 20 grudnia 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 670) i z dnia 12 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 621), wprowadza się dalsze zmiany wyszczególnione w §§ 2 do 18.
§  2.
§ 35 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) Dozwolony zanik magazynowy w rektyfikacjach, wolnych składach spirytusu i gorzelniach przemysłowych oblicza się jako odsetek od ilości spirytusu faktycznie magazynowanych, czyli od sumy codziennych pozostałości według zapisów ksiąg magazynowych, a mianowicie:

przy magazynowaniu a) zmiennem - 0,002%
surówki w zbiornikach: b) stałem - 0,001%
przy magazynowaniu a) zmiennem - 0,006%
surówki w beczkach: b) stałem - 0,003%
przy magazynowaniu rektyfikatu a) zmiennem - 0,003%
wszelkich gatunków w zbiornikach: b) stałem - 0,0015%
przy magazynowaniu rektyfikatu a) zmiennem - 0,01%
wszelkich gatunków w beczkach: b) stałem - 0,005%

Dla ustalenia ilości stale magazynowanych przyjmuje się z danego okresu kwartalnego (kalendarzowego) najmniejszą dzienną pozostałość, uważając ją za ilość stale magazynowaną w danym kwartale. Dla obliczenia dozwolonego zaniku ustala się: a) sumę codziennych pozostałości dla spirytusu stale magazynowanego, mnożąc najmniejszą dzienną pozostałość przez faktyczną ilość dni danego kwartału; b) sumę codziennych pozostałości dla spirytusu przy magazynowaniu zmiennem przez odjęcie od całkowitej sumy książkowej dziennych pozostałości spirytusu w danym kwartale sumy dziennych pozostałości, wyprowadzonej dla spirytusu stale magazynowanego (punkt a). Do sum wyprowadzonych w ten sposób stosuje się odpowiednio normy dozwolonego zaniku przy magazynowaniu stałem, względnie zmiennem. O ile w danym kwartale okaże się, że jedna lub więcej dziennych pozostałości równa się zeru, oznacza to, że w danym okresie stałego magazynowania nie było i w tym wypadku do całkowitej sumy książkowej dziennych pozostałości stosuje się normę, przewidzianą dla magazynowania zmiennego.

2) Niezależnie od norm, przewidzianych w ust. 1 niniejszego paragrafu, uwzględnia się jako dalszy zanik na zlew 0,15% ilości spirytusu, wydanych z magazynu i wywiezionych z przedsiębiorstwa, przyjmując te ilości zgodnie ze świadectwami przewozowemi; dodatkowy ten zanik uwzględnia się w jednakowej normie (0,15%) niezależnie od gatunku spirytusu.

3) Przy każdej rewizji magazynów obliczenie dozwolonego zaniku magazynowego oraz porównanie go z faktycznym ubytkiem należy uskuteczniać, biorąc pod uwagę normy dozwolonego zaniku oraz rzeczywiste ubytki od początku roku obrachunkowego. Przy obliczaniu dozwolonego zaniku dla zakończonych okresów kwartalnych należy przyjmować normy magazynowania stałego oraz zmiennego zgodnie z przepisem ust. 1 niniejszego paragrafu, dla okresów zaś krótszych niż kwartalne należy przyjmować wyłącznie normy magazynowania zmiennego.

4) Dla surówki lub rektyfikatu, magazynowanych w gorzelniach rolniczych, ustanawia się dozwolony zanik magazynowy w wysokości 0,4% ilości spirytusu przyjętych w ciągu roku obrachunkowego do magazynu łącznie z pozostałością na początku każdego roku obrachunkowego.

§  3.
W § 37 ustęp 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) Dozwolony zanik rektyfikacyjny ustala się, niezależnie od typu aparatu do oczyszczania, w wysokości 0,85% ilości surówki, wziętej na aparat do oczyszczania. Podana norma zaniku służy na pokrycie normalnych strat aparatowych, powstałych tak przy oczyszczaniu wziętej na aparat surówki, jak i przy ewentualnym powtórnym przerobie niższych gatunków rektyfikatu, otrzymanych z tej samej surówki".

§  4.
Przykłady, podane we wzorach Nr. 17 do § 221, Nr. Nr. 28, 29 i 30 do § 277, skreśla się.
§  5.
W § 331 zastępuje się słowa "patentu akcyzowego" słowami "uiszczeniu opłaty patentowej".
§  6.
§ 342 uzupełnia się nowym ustępem o następującem brzmieniu:

"4. Fabryki wódek mogą za zezwoleniem Ministra Skarbu i pod warunkami kontroli przez niego określonemi odstępować wyroby, wymienione w ustępie 3, również innym zakładom (fabrykom czekolady i cukrów, cukierniom i t. p.) do dalszego przerobu do celów spożywczych".

§  7.
W ust. 2 § 359 słowa: "2,5% alkoholu wagowo, może się odbywać na podstawie zgłoszenia, podanego U. S. A. M. i po wydaniu przez ten urząd patentu akcyzowego" zastępuje się słowami: "4,5% alkoholu wagowo odbywa się stosownie do przepisów §§ 389 do 392".
§  8.
Ustęp 2 § 361 uchyla się.
§  9.
§ 362 uchyla się.
§  10.
§ 363 ust. 1 lit. c) otrzymuje następujące brzmienie: "c) osoby, którym władza koncesyjna cofnęła koncesję w myśl ustawy przeciwalkoholowej, orzekając na pewien czas lub na zawsze niezdolność do uzyskania nowej koncesji".
§  11.
W ust. 1 § 368 słowa: "z dnia 23 kwietnia 1920 r. o ograniczeniach w sprzedaży i spożyciu napojów alkoholowych (Dz. U. R. P. z 1922 r. Nr. 35, poz. 299)" zastępuje się słowem: "przeciwalkoholowej".

W ustępie 2 wymienionego paragrafu skreśla się słowa: "bez zezwolenia właściwej władzy skarbowej".

§  12.
§ 383 (§ 82 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1930. r. - Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 621) ulega następującym zmianom: Skreśla się słowa: "a których obroty nie przekraczają kwoty 20.000 zł rocznie", przecinek po słowie "pojazdów" zmienia się na kropkę oraz dodaje się, po oznaczeniu ustępu pierwszego cyfrą 1, nowy ustęp o następującem brzmieniu:

"2. Zakłady detalicznej sprzedaży napojów alkoholowych z wyszynkiem, których cechy (niepodawanie potraw kuchennych, rozmiar zakładu i t. p.) nie odpowiadają pojęciu restauracji, ani warunkom określonym w ustępie 1, zalicza się pod względem opłat patentowych do kategorji zakładów wymienionych w punkcie 4 działu B załącznika, do art. 83 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 marca 1927 r. o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 289)".

§  13.
§ 387 uchyla się.
§  14.
W § 389 (§ 83 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1930 r. - Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 621) w nagłówku nad § 389 zmienia się określenie 2½ %" na "4,5%" oraz zmienia się w tym paragrafie słowa: §§ 363 i 376" na: "§§ 363, 371 i 376".
§  15.
W § 390 zmienia się określenia "2½ %" na "4,5%".
§  16.
W § 391 zmienia się określenia "2½ %" na "4,5%".
§  17.
W ust. 1 § 392 zmienia się słowa "patent akcyzowy" na słowo "uprawnienie" oraz określenie "2½ %" na "4,5%".

Ustęp 2 tego paragrafu otrzymuje następujące brzmienie:

"2. W wypadku dwukrotnego w ciągu jednego roku kalendarzowego skazania na podstawie ustawy przeciwalkoholowej, U. S. A. M. może w porozumieniu z powiatową władzą administracji ogólnej odebrać bez odszkodowania uprawnienie na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu".

§  18.
W ust. 3 § 462 (§ 98 rozporządzenia ż dnia 12 listopada 1930 r. - Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 621) dodaje się w ostatniem zdaniu po słowach "składy apteczne (drogerje)" słowa: "oraz składy perfumeryjne".

Postanowienia końcowe.

§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z wyjątkiem postanowień zawartych w §§ 2, 3 i 4, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024