Zm.: ustawa o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich.

USTAWA
z dnia 17 lutego 1932 r.
w sprawie zmian w ustawie o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Ustawa z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706) ulega następującym zmianom:

1. W punkcie C) art. 2 ustawy po wyrazach: "sprawy włości rentowych b. zaboru austrjackiego i pruskiego" dodaje się wyrazy: "oraz wszelkie sprawy agrarno-finansowe, związane z t. zw. umocnieniem niemczyzny".

Punkt E) art. 2 ustawy otrzymuje brzmienie:

"Inne sprawy, przekazane przez ustawy Ministrowi Reform Rolnych. Sprawy z zakresu reform rolnych, o ile są związane z wytwórczością rolną, będą załatwiane przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, sprawy zaś opieki nad rolnictwem, o ile dotyczą gospodarstw, powstałych w wyniku przebudowy ustroju rolnego, będą, załatwiane przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych".

2. W art. 3 w punkcie b) wyrazy: przez prezesa okręgowego urzędu ziemskiego" zastępuje się wyrazami: "przez wojewodę".

3. W art. 8 ustawy skreśla się słowa: "Ich liczbę, okręgi i siedzibę oznacza Rada Ministrów na wniosek Ministra Reform Rolnych" i dodaje się ustęp w następującem brzmieniu:

"Właściwość terytorjalna okręgowego urzędu ziemskiego obejmuje teren jednego województwa. Siedzibą okręgowego urzędu ziemskiego jest miasto wojewódzkie.

W wypadkach, gdy okręgowy urząd ziemski nie znajduje się obecnie w mieście wojewódzkiem, Minister Reform Rolnych ustali w drodze rozporządzenia właściwy termin przeniesienia tego urzędu do miasta wojewódzkiego".

4. Art. 9 otrzymuje następujące brzmienie:

"Na czele okręgowego urzędu ziemskiego stoi wojewoda. Wojewoda w zakresie spraw, należących do właściwości okręgowego urzędu ziemskiego, jest:

a) odpowiedzialnym wykonawcą zleceń Ministra Reform Rolnych,

b) służbowym zwierzchnikiem okręgowego urzędu ziemskiego, oraz urzędów i organów, jemu podległych, i przełożonym funkcjonarjuszów tych urzędów i organów,

c) organem zarządzającym, orzekającym, rozstrzygającym i stawiającym wnioski, stosownie do postanowień obowiązujących przepisów, w tym jednak tylko zakresie lub w tych sprawach, w których decyzję sobie zastrzeże,

d) przewodniczącym organów kolegjalnych, powołanych przez obowiązujące przepisy do współdziałania przy załatwianiu spraw agrarnych.

Stałym zastępcą wojewody w zakresie właściwości okręgowego urzędu ziemskiego jest mianowany przez Ministra Reform Rolnych prezes okręgowego urzędu ziemskiego, który jest organem orzekającym, zarządzającym, rozstrzygającym i stawiającym wnioski w sprawach, w których nie zastrzegł sobie decyzji wojewoda.

Do czasu mianowania prezesa okręgowego urzędu ziemskiego Minister Reform Rolnych ma prawo powierzyć kierownictwo okręgowego urzędu ziemskiego delegowanemu przez siebie urzędnikowi Ministerstwa Reform Rolnych lub okręgowego urzędu ziemskiego.

W zakresie praw i obowiązków tego urzędnika oraz stosunku jego do wojewody mają zastosowanie wszystkie postanowienia, dotyczące prezesa okręgowego urzędu ziemskiego".

5. Po art. 9 dodaje się nowy art. 9-a o następującem brzmieniu:

"Wszyscy funkcjonariusze powiatowych i okręgowych urzędów ziemskich są W etacie Ministerstwa Reform Rolnych; do funkcjonarjuszów tych mają zastosowanie postanowienia art. 30 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86)".

6. W art. 12 w punkcie e) końcowe wyrazy prezesa okręgowego urzędu ziemskiego" zastępuje się wyrazem: "wojewodę".

7. Art. 13 otrzymuje następujące brzmienie:

"Przewodniczącym okręgowej komisji ziemskiej jest wojewoda, a jego zastępcą w tym zakresie prezes okręgowego urzędu ziemskiego. Jeżeli nie przewodniczy ani wojewoda, ani prezes okręgowego urzędu ziemskiego, przewodnictwo w komisji sprawuje jeden z urzędników okręgowego urzędu ziemskiego z wykształceniem prawniczem, wyznaczony przez wojewodę na wniosek prezesa okręgowego urzędu ziemskiego".

8. Ustęp 1 oraz punkt a) art. 14 otrzymuje następujące brzmienie:

"Członkami okręgowej komisji ziemskiej są:

a) wojewoda, względnie delegowany przezeń jeden z urzędników urzędu wojewódzkiego, posiadający wykształcenie prawnicze,

b) prezes okręgowego urzędu ziemskiego;"

Punkt b) art. 14 staje się punktem c), a punkt c) punktem d); punkty d) i e) art. 14 stają się odpowiednio punktami e) i f) i otrzymują brzmienie:

"e) jeden członek, delegowany przez wojewodę, względnie przez prezesa okręgowego urzędu ziemskiego z pośród urzędników tegoż urzędu;

f) sześciu członków, względnie sześciu zastępców, u to trzech przedstawicieli rolników malej własności, dwóch przedstawicieli bezrolnych robotników rolnych i jeden przedstawiciel większej własności, zamieszkałych w okręgu właściwego urzędu ziemskiego. Członków tych mianuje Minister Reform Rolnych na wniosek wojewody z pośród kandydatów, przedstawionych, w podwójnej liczbie przez organizacje rolne o charakterze prawno - publicznym oraz zawodowym i społecznym, oraz takież organizacje robotników rolnych";

9. W art. 15 wyrazy: "prezes okręgowego urzędu ziemskiego" w wierszu drugim i "prezes okręgowej komisji ziemskiej" w wierszu piątym zastępuje się wyrazami: "przewodniczący okręgowej komisji ziemskiej lub jego zastępca".

10. W ustępie 1 art. 16 wyrazy: "w ciągu dni 30" zastępuje się wyrazami: "w ciągu dni 14", końcowe zaś zdanie: "o ile specjalne ustawy nie zawierają odmiennych postanowień" -skreśla się, natomiast wstawia się nowe zdanie:

"Jednocześnie uchyla się postanowienia ustaw specjalnych, ustalających trzydziestodniowy termin odwołania od orzeczeń okręgowej komisji ziemskiej do głównej komisji ziemskiej".

W ust. 3 tegoż artykułu wyrazy: "prezesowi okręgowego urzędu ziemskiego" zastępuje się wyrazem: "wojewodzie".

11. W ustępie końcowym punktu 1 art. 18 wyrazy: "od 50.000 - 500.000 mk" zastępuje się wyrazami: "od 10 - 100 zł."

12. Wyrazy końcowe w przedostatnim ustępie art. 20: "od 10.000 - 250.000 mk" zastępuje się wyrazami: "od 5 - 50 zł."

13. W art. 33 po wyrazach: "względnie okręgowe komisje ziemskie" dodaje się wyrazy: "którym w sprawach regulacji i wykupu ciężarów gruntowych przysługuje zakres działania namiestnictwa w rozumieniu ustaw z dnia 27 maja 1873 r. (Dz. Gal. Ust. Kraj, Nr. 253) i z dnia 24 marca 1895 r. (Dz. Gal. Ust. Kraj. Nr. 20), oraz zakres działania śląskich władz krajowych w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1889 r. (Dz. Śląsk. Ust. Kraj. Nr. 11)", oraz po wyrazach: "w rozumieniu Galicyjskich Ustaw Krajowych z dnia 9 grudnia 1899 r. (Dz. Gal. Ust. Kraj. z r. 1900 Nr. Nr. 18, 19 i 20)" dodaje się wyrazy: "a w sprawach, unormowanych w ustawie z dnia 27 maja 1873 r. (Dz. Gal. Ust. Kraj. Nr. 253), zakres działania starostw powiatowych".

Art.  2.

Koordynację pracy starostów z powiatowemi urzędami ziemskiemi ureguluje rozporządzenie Rady Ministrów.

Art.  3.

Kredyty z § 17 dz. IV wydatków zwyczajnych budżetu Ministerstwa Reform Rolnych będą otwierane w roku budżetowym 1931/32 dla Ministerstwa Rolnictwa.

Art.  4.

Upoważnia się Ministra Reform Rolnych do ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706) z uwzględnieniem dotychczasowych zmian oraz zmian, wprowadzonych ustawą niniejszą, jak również wprowadzenia odpowiedniego zestawienia i numeracji artykułów i ich części.

Art.  5.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  6.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie w piętnastym dniu po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024