Utworzenie państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Wykonywanie zastrzeżonego Państwu ustawą z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584) wyłącznego prawa zakładania, utrzymywania i eksploatacji urządzeń pocztowych, telegraficznych i telefonicznych powierza się państwowemu przedsiębiorstwu pod nazwą "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Przedsiębiorstwo to winno być prowadzone według zasad handlowych z uwzględnieniem potrzeb Państwa i interesów gospodarstwa społecznego.

Art.  2.

Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" stanowi samoistną osobę prawną z siedzibą w st. m. Warszawie.

Państwowe przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" jest instytucją prawa publicznego. Przedsiębiorstwu temu i jego organom służą wszystkie publiczno-prawne uprawnienia państwowego Zarządu Poczt, Telegrafów i Telefonów, oraz wszystkie uprawnienia o charakterze prywatno-prawnym, z jakich korzysta Skarb Państwa.

Art.  3.

Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" będzie wpisane do rejestru handlowego. Wpisaniu ulega firma, siedziba i przedmiot przedsiębiorstwa oraz imiona i nazwiska osób, uprawnionych do podpisywania skryptów dłużnych i weksli w imieniu przedsiębiorstwa.

Art.  4.

Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" prowadzi eksploatację wszystkich urządzeń pocztowych, telegraficznych i telefonicznych, zarządzanych dotychczas przez Ministra Poczt i Telegrafów i w tym celu obejmuje w zarząd powierniczy i użytkowanie cały majątek nieruchomy, będący własnością Państwa, a przeznaczony do użytku poczty, telegrafu i telefonu. Majątek ruchomy, przeznaczony do użytku poczty, telegrafu i telefonu, z całym istniejącym zapasem gotówki i zapasem materjałów, przechodzi na własność przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo przejmuje i wykonywa wszelkie prawa i zobowiązania Państwa, wynikające z dotychczasowej działalności Zarządu Poczt i Telegrafów w stanie, w jakim się one będą znajdowały w chwili rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa, jak również wszelkie prawa i zobowiązania, odnoszące się do majątku Państwa, oddanego w zarząd powierniczy i użytkowanie przedsiębiorstwa.

Art.  5.

Cały majątek, oddany w myśl art. 4 przedsiębiorstwu "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" w zarząd powierniczy i użytkowanie bądź na własność przedsiębiorstwa, wyodrębnia się z ogólnego majątku Skarbu Państwa.

Majątek nieruchomy, oddany przedsiębiorstwu "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" w zarząd powierniczy i użytkowanie, stanowi zabezpieczenie pożyczek i zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorstwo oraz pożyczek i zobowiązań, które były zaciągnięte przez Skarb Państwa na cele poczty, telegrafu i telefonu przed utworzeniem państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" i które korzystały ze specjalnego zabezpieczenia na tym majątku. Majątek ten nie może być obciążony żadnemi innemi pożyczkami i zobowiązaniami Skarbu Państwa.

Inwentaryzacja i oszacowanie majątku, oznaczonego w ust. 1, dokonane zostaną według zasad, które ustali Minister Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  6.

Wszelkie nieruchomości stają się z chwilą nabycia ich przez przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" własnością Skarbu Państwa, przedsiębiorstwo zaś zatrzymuje je w swoim zarządzie powierniczym i użytkowaniu.

Z przekazanego mu w zarząd powierniczy i użytkowanie majątku przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" może - w granicach zwykłego zarządu - wynajmować oraz wydzierżawiać wszelkie nieruchomości.

Zbywanie majątku nieruchomego może być dokonane tylko w granicach upoważnień ustawowych.

Art.  7.

Na potrzeby eksploatacji, uzasadnione planem finansowo-gospodarczym, zatwierdzonym przez Radę Ministrów, może przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" zaciągać krótkoterminowe pożyczki nie przewyższające w sumie 10% ogólnego dochodu eksploatacyjnego brutto za ubiegły rok budżetowy. Pożyczki te będą spłacane z bieżących dochodów przedsiębiorstwa. Ogólne zasady, na jakich pożyczki te mogą być zaciągane, ustali Minister Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Zaciąganie pożyczek wyższych, aniżeli określone w ust. 1, i długoterminowych, oraz zaciąganie jakichkolwiek pożyczek przez emitowanie obligacyj, wreszcie zaciąganie wszelkich zobowiązań, obciążających nieruchomości, może nastąpić tylko w granicach upoważnień ustawowych.

Art.  8.

Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" wolne jest od wszelkich podatków, danin i opłat publicznych, od których wolny jest Skarb Państwa.

Art.  9.

Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" pokrywa z własnych dochodów i funduszów wszelkie swoje wydatki, jak również oprocentowanie i spłatę pożyczek zaciągniętych na cele przedsiębiorstwa łącznie z odpisami na fundusze, wymienione w art. 11.

Wszystkie świadczenia przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", czynione w interesie Państwa na rzecz jego poszczególnych organów lub innych państwowych przedsiębiorstw, z wyjątkiem wynikających z art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie, powinny być odpowiednio opłacane.

Rada Ministrów uchwala corocznie, w jaki sposób ma być pokryty ubytek w dochodach przedsiębiorstwa, który powstał wskutek nałożonego na przedsiębiorstwo obowiązku wykonywania bezpłatnie świadczeń, wymienionych w art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie.

Wszelkie wypłaty uskuteczniane za pośrednictwem przedsiębiorstwa będą dokonane przez przedsiębiorstwo dopiero po otrzymaniu potrzebnego na ten cel pokrycia w gotówce.

Art.  10.

Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" prowadzi swoją gospodarkę na podstawie rocznych budżetów i planów finansowo - gospodarczych, zatwierdzonych przez Radę Ministrów na podstawie wniosku przedstawionego przez Ministra Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Przy wykonywaniu budżetu zwyczajnego w razie konieczności lub w celu osiągnięcia lepszych wyników gospodarki przedsiębiorstwa, Ministrowi Poczt i Telegrafów służy prawo przekraczania poszczególnych kredytów, z wyjątkiem kredytów na wydatki osobowe, określone stałemi etatami, o ile te przekroczenia nie zmniejszą przewidzianego budżetem czystego zysku Minister Poczt i Telegrafów będzie obowiązany przedstawić w rocznem sprawozdaniu uzasadnienie dokonanego przekroczenia kredytów.

Przedsiębiorstwo sporządza bilans otwarcia, a z końcem każdego roku budżetowego sprawozdania i bilans zamknięcia, podlegające zatwierdzeniu przez Radę Ministrów na podstawie wniosku przedstawionego przez Ministra Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Do budżetu państwowego włącza się tylko wpłatę do Skarbu Państwa lub dopłatę ze Skarbu Państwa w wysokości odpowiadającej czystemu zyskowi lub niedoborowi przedsiębiorstwa, jakie wynikają z budżetu (planu finansowo - gospodarczego) przedsiębiorstwa, zatwierdzonego przez Radę Ministrów na dany okres budżetowy. Gdyby wpłata do Skarbu Państwa lub dopłata ze Skarbu Państwa została ustawą skarbową włączona do budżetu państwowego w innej wysokości, niż wynika z zatwierdzonego przez Radę Ministrów planu finansowo-gospodarczego, Rada Ministrów dostosuje plan finansowo - gospodarczy do wysokości wpłaty lub dopłaty, ustalonej w budżecie państwowym.

Rok budżetowy przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" określi rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na podstawie wniosku przedstawionego przez Ministra Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Zasady rachunkowości i kasowości przedsiębiorstwa ustali Minister Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

Art.  11.

Fundusze specjalne przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" będą tworzone na podstawie rozporządzeń Rady Ministrów, wydanych na wniosek Ministra Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  12.

Czysty zysk przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" stanowi różnica, powstała po potraceniu od ogólnego rocznego dochodu eksploatacyjnego:

a)
wszystkich wydatków eksploatacyjnych;
b)
procentów i. spłaty pożyczek tudzież zobowiązań obciążających majątek Skarbu Państwa, oddany w zarząd powierniczy i użytkowanie przedsiębiorstwu "Polska Poczta, Telegraf i Telefon";
c)
potrąceń i dopłat na fundusze (art. 11).
Art.  13.

Zarząd przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" wykonywa Minister Poczt i Telegrafów przez Dyrekcje Poczt i Telegrafów oraz inne organa im równorzędne, bądź podległe. Ministrowi Poczt i Telegrafów oprócz spraw wskazanych w poszczególnych artykułach niniejszego rozporządzenia zastrzeżone zostają nadal sprawy wymienione w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1927 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. Nr. 5, poz. 26).

Organizację i zakres działania Dyrekcyj Poczt i Telegrafów, organów im równorzędnych oraz organów niższych, ustala Minister Poczt i Telegrafów w drodze rozporządzenia.

Dla centralnego prowadzenia poszczególnych agend przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" mogą być tworzone przez Ministra Poczt i Telegrafów za zgodą Prezesa Rady Ministrów osobne organa przedsiębiorstwa. Polska Poczta, Telegraf i Telefon", podlegające bezpośrednio Ministrowi Poczt i Telegrafów.

Art.  14.

Skrypty dłużne i weksle, wystawione przez przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" podpisują bądź Minister Poczt i Telegrafów, bądź dwie osoby, z pośród osób upoważnionych do tego przez Ministra Poczt i Telegrafów i wpisanych do rejestru handlowego (art. 3).

Art.  15.

Minister Poczt i Telegrafów po porozumieniu z Ministrem Skarbu przedstawia Radzie Ministrów:

a)
roczne sprawozdania i bilanse wraz z rachunkami zysków i strat nie później jak sześć miesięcy po upływie roku sprawozdawczego,
b)
budżet i plan finansowo - gospodarczy nie później jak na cztery miesiące przed rozpoczęciem, odnośnego roku budżetowego.
Art.  16.

Osobna instrukcja, wydana przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli w porozumieniu z Ministrem Poczt i Telegrafów oraz Ministrem Skarbu określi sposób i terminy wykonywania kontroli nad przedsiębiorstwem "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Wyniki poszczególnych rewizyj Najwyższej Izby Kontroli niezwłocznie po ich zakończeniu powinny być podane do wiadomości Ministrowi Poczt i Telegrafów.

Rewizja rocznych sprawozdań i bilansów powinna być ukończona w ciągu 10 miesięcy po upływie roku sprawozdawczego i wyniki jej przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej i Izbom Ustawodawczym oraz przesłana Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Poczt i Telegrafów i Ministrowi Skarbu.

Art.  17.

Zastępstwo sądowe interesów przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" należy do zakresu działania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach ogólnie obowiązujących przepisów o działalności Prokuratorii.

Art.  18.

Stosunek służbowy pracowników przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf ł Telefon" ma charakter publiczno-prawny.

Przepisy o stosunku służbowym, o uposażeniu, o postępowaniu dyscyplinarnem i zaopatrzeniu emerytalnem pracowników przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", wymienionych w ust. 1, wydaje Rada Ministrów na wniosek Ministra Poczt i Telegrafów.

W przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" mogą być zatrudnieni oprócz pracowników, wymienionych w ust. 1, pracownicy kontraktowi (na podstawie umowy o pracę).

Przepisy o umowie o pracę i urlopach pracowników kontraktowych w przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" wydaje Rada Ministrów na wniosek Ministra Poczt i Telegrafów.

Do czasu wydania przepisów, przewidzianych w ust. 2 i 4 stosowane b da obecnie obowiązujące pracowników pocztowo-telegraficznych przepisy.

Funkcjonariusze państwowi i pracownicy, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, pozostający dotychczas w służbie pocztowo - telegraficznej, przechodzą do służby w przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Ministrowi Poczt i Telegrafów przysługuje prawo przenoszenia funkcjonarjuszów Ministerstwa Poczt i Telegrafów do służby w przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" i pracowników przedsiębiorstwa do służby w Ministerstwie Poczt i Telegrafów.

Art.  19.

Dzień rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" określi rozporządzenie Ministra Poczt i Telegrafów wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Z dniem tym tracą moc obowiązującą wszelkie sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem przepisy.

Art.  20.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Skarbu ł zainteresowanymi ministrami w zakresie ich działania.

Art.  21.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024