Oznaki urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI W POROZUMIENIU Z PREZESEM RADY MINISTRÓW ORAZ MINISTREM WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 11 lipca 1931 r.
w sprawie oznak urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na podstawie §§ 4 i 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 marca 1930 r. w sprawie oznak władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 245) zarządza się co następuje:
§  1.
Oznaką na budynku, w którym mieści się urząd lub znajduje się lokal urzędowy organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości - nie objętych ustępem drugim § 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 marca 1930 r. w sprawie oznak władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych - jest tablica z herbem państwowym i napisem, odpowiadającym nazwie urzędu albo organu pomocniczego lub wykonawczego.
§  2.
Tablica ma kształt prostokąta ustawionego pionowo, o białem tle, dookoła którego - w odległości 5 mm od brzegu tablicy - znajduje się obwódka czerwona, barwy cynobru, szerokości 5 mm.

W górnej części tablicy - w odległości 15 mm od obwódki - umieszczony jest herb państwowy, przyczem tarcza herbu ma 75 mm wysokości a 65 mm szerokości (wzór Nr. 1).

Poniżej herbu państwowego - w odległości 10 mm od dolnego końca tarczy - umieszczony jest napis, wykonany w kolorze czarnym.

Wymiary tablicy zależą od wielkości liter i długości napisu.

Jeżeli napis składa się z dwóch lub więcej wyrazów, wówczas poszczególne wyrazy mają być umieszczone pod sobą, wyjąwszy wypadek, jeżeli napis składa się z wyrazów znaczenia istotnego i znaczenia wtórnego (np. pisarz hipoteczny przy sądzie grodzkim); w tym bowiem wypadku zasada powyższa ma bezwzględne zastosowanie tylko do wyrazów znaczenia istotnego (pisarz hipoteczny).

Wyrazy znaczenia wtórnego mogą być dzielone.

Wysokość liter wyrazów napisu, mających znaczenie istotne, wynosi: 6 cm (I wielkość) lub 3 cm (II wielkość); wyrazy znaczenia wtórnego wykonane są literami o połowę mniejszemi od liter wyrazów znaczenia istotnego.

Typ liter napisu podają wzory Nr. 4 i 2, a układ napisu - wzór Nr. 3.

Odstępy miedzy poszczególnemi wierszami istotnej części napisu, jak również odstępy między istotną częścią napisu a częścią napisu wtórnego znaczenia wynoszą 10 mm, zaś odstępy między wierszami części napisu wtórnego znaczenia wynoszą 5 mm.

Odstęp pomiędzy napisem a obwódką na dolnym boku prostokąta wynosi 15 mm.

§  3.
W tekście napisu nie zamieszcza się nazwy miejscowości, w której urząd albo organ pomocniczy lub wykonawczy ma swoją siedzibę, a również nie wskazuje się siedziby sądu, przy którym dany organ pomocniczy lub wykonawczy jest ustanowiony, z wyjątkiem wypadków, w których, siedziba danego organu jest inna, niż siedziba sądu, przy którym jest on ustanowiony.

Jeżeli lokal urzędu albo organu pomocniczego lub wykonawczego z działu Ministerstwa Sprawiedliwości mieści się w budynku, nad którego wejściem jest już umieszczona tablica z herbem państwowym, wówczas na tablicach ustalonych niniejszem rozporządzeniem nie umieszcza się herbu państwowego.

§  4.
Używanie oznak odmiennych od określonych w § 1 i 2 - jeżeli przemawiają za tem właściwości architektoniczne danego gmachu - dopuszczalne jest na mocy decyzji Ministra Sprawiedliwości, wydanej w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i oświecenia Publicznego.
§  5.
Z pośród urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości używają:
1)
oznak z napisem I wielkości:
a)
Komisja Kodyfikacyjna - z napisem "Komisja Kodyfikacyjna",
b)
izby notarjalne na obszarze sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie, tudzież sądu okręgowego w Cieszynie - z napisem "Izba Notarjalna";
2)
oznak z napisem II wielkości:
a)
notarjusze - z napisem "Notarjusz ......" (imię wzgl. tylko pierwsza lub dwie pierwsze litery imienia i nazwisko),
b)
pisarze hipoteczni przy sądach grodzkich na obszarze sądów apelacyjnych w Lublinie, Warszawie i Wilnie - z napisem "Pisarz Hipoteczny przy sądzie grodzkim",
c)
komornicy sądów grodzkich na obszarze sądów apelacyjnych w Lublinie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wilnie i sądu okręgowego w Katowicach - z napisem "Komornik sądu grodzkiego rewir ......", albo "Komornik sądu grodzkiego do spraw ......",
d)
komisarze do prostowania ksiąg gruntowych na obszarze podanym w punkcie 1 b) - z napisem "Komisarz do prostowania ksiąg gruntowych",
e)
urzędy rozjemcze do spraw najmu - z napisem "Urząd Rozjemczy do spraw najmu",
f)
Instytut Ekspertyz Sądowych - z napisem "Instytut Ekspertyz Sądowych".
§  6.
Pisarze hipoteczni przy sądach grodzkich, notarjusze, komornicy sądów grodzkich i komisarze do prostowania ksiąg gruntowych, urzędujący w budynku sądowym, nie umieszczają na nim przysługujących im oznak.
§  7.
Tłumacze przysięgli mogą używać oznaki na budynku, w którym znajduje się ich lokal urzędowy, a w takim razie oznaka ma odpowiadać warunkom podanym w §§ 1 i 2 z tem, że na przysługującej im oznace nie zamieszcza się herbu państwowego.

Napis na oznakach przysługujących tłumaczom przysięgłym opiewa: "Tłumacz przysięgły języka ......" lub "Tłumacz przysięgły języków ......".

§  8.
Używanie w tekście napisów podanych w §§ 5 i 7 skróconych nazw urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych - ze względu na długość tych nazw - jest dopuszczalne na mocy decyzji właściwego prezesa sądu okręgowego.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie odmienne przepisy wydane w tym przedmiocie, w szczególności § 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. w sprawie komorników w sądach grodzkich (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 942).

Urzędy i organa pomocnicze i wykonawcze w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości, wymienione w §§ 5 i 7, mogą jednakże jeszcze przez okres dwuletni - licząc od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - używać oznak dotychczasowych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

WZÓR Nr. 1.

grafika

Wzory kolorów według wzoru Nr. 1 zał. do rozp. Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 115, poz. 980.

WZÓR Nr. 2.

grafika

WZÓR Nr. 3.

grafika

WZÓR Nr. 4.

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024