Umundurowanie szeregowych jednostek pływających Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W PO-ROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WOJSKOWYCH I MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 16 października 1930 r.
w sprawie umundurowania szeregowych jednostek pływających Straży Granicznej.

Na podstawie art. 35 ustęp 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o Straży Granicznej (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 349) zarządza się co następuje:
§  1.
Ubiór szeregowego jednostki pływającej Straży Granicznej winien odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
§  2.
a) Bluza z sukna koloru khaki lub w lecie biała płócienna kroju marynarskiego podwijana z przyszytym sukiennym, względnie płóciennym kołnierzem. Z przodu umieszczone są dwie kieszenie. Rękawy zwężające się ku dołowi, rozcięte na 8 cm od dolnego brzegu i spięte dwoma małemi guzikami mundurowemi.

Na bluzę przypina się ciemno-zielony płócienny kołnierz, którego brzeg obszyty jest potrójną jasno-zieloną taśmą. Szerokość taśmy 1/2 cm, odstępy między taśmami 1/2 cm, odległość zewnętrznej taśmy od brzegu 1 cm. Kołnierz jest spięty ciemnozielonym krawatem (wzór Nr. 1).

b)
Spodnie długie z sukna bluzy, lub też w lecie białe płócienne, równej szerokości u góry i u dołu (bez kloszy) (wzór Nr. 3).
c)
Kurtka z sukna koloru khaki kroju marynarkowego, dwa rzędy guzików w każdym rzędzie po cztery, zapinana na trzy guziki bez naramienników (wzór Nr. 18).
d)
Kurtka zimowa z sukna grubszego koloru khaki krojem zbliżona do kurtki opisanej pod c) tylko nieco obszerniejsza. Dwa rzędy guzików w każdym po pięć. Długość kurtki do połowy uda (wzór Nr. 2).
e)
Czapka z sukna koloru khaki, lub w lecie biała płócienna, okrągła kroju morskiego bez daszka, dla przodowników i starszych przodowników z daszkiem. Otok opasany ciemno-zieloną wstążką z drukowanym srebrnym napisem "Straż Graniczna". (Wysokość liter 2 cm, szerokość 1 cm, szerokość wstążki 3 cm). Wstążka związana z lewej strony w kształcie kokardki. Orzełek biały metalowy, umieszczony na przodzie czapki w środku nad wstążką (wzór Nr. 4 i 13).
f)
Płaszcz dla przodowników i starszych przodowników z sukna grubszego koloru khaki. Krój według przepisów rozporządzenia z dnia 4 lutego 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 228).
g)
Koszulka wełniania letnia biała w zielone poprzeczne paski z wycięciem naokoło szyi i krótkiemi rękawami (szerokość pasków zielonych i białych 1 i 1/2 centymetra) (wzór Nr. 6).

Koszulka wełniania zimowa barwy ciemno-popielatej bez wycięcia naokoło szyi i z długiemi rękawami (wzór Nr. 7).

h)
Trzewiki czernione lub nie.

Odróżnianie służb.

§  3.
Oznaki specjalności na lewym rękawie kurtki wycięte z karmazynowego sukna zależnie od wzoru (wzory Nr. Nr. 8 - 12):
1)
pokładowi - kotwice,
2)
sternicy - kotwica z kołem sterowem,
3)
obsługa działka - 2 skrzyżowane lufy armatnie,
4)
maszyniści - śruba okrętowa,
5)
obsługa karabinu maszynowego - emblemat karabinu maszynowego.

Oznaki stopni służbowych (wzory Nr. Nr. 14 - 17).

§  4.
1)
Strażnik graniczny nie ma żadnych oznak.
2).
Starszy strażnik graniczny na zewnętrznej stronie obu rękawów kurtki w odległości 5 centymetrów od dolnego brzegu rękawów oraz na zewnętrznej stronie obu rękawów kurtki zimowej w odległości 8 centymetrów od dolnego brzegu rękawów naszyte patki koloru ciemno-zielonego wycięte na końcu w ząb, szerokości 4 cm, długości 14 cm poczynając od szwa łokciowego. Na patkach tych naszyta jedna taśma srebrna oksydowana szerokości 5 mm w kształcie kąta ostrego 70° skierowanego wierzchołkiem do wycięcia patki w odległości 2 cm od brzegu.

Na lewym rękawie bluzy poniżej oznaki specjalności skośnie naszyte patką tej samej szerokości i koloru, jak na rękawach kurtki, długości 11 cm bez ząbka - taśma tegoż samego kształtu.

3)
Przodownik - po dwie taśmy na patkach u rękawów tych samych rozmiarów, jak i u starszego strażnika z takiejże taśmy w odległości 5 mm jedna od drugiej.
4)
Starszy przodownik - taśma srebrna oksydowana szerokości 1 cm w kształcie kąta ostrego przez całą długość patki skierowanego wierzchołkiem do wycięcia patki na końcu w ząb.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Wzory od 1-17

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024