Wypuszczenie serji III premjowej pożyczki dolarowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 12 lipca 1930 r.
w sprawie wypuszczenia serji III premjowej pożyczki dolarowej.

Na podstawie art. 1, 5, 6, 7 i 14 ustawy z dnia 1 lutego 1930 r., upoważniającej Ministra Skarbu do wypuszczenia serji III premjowej pożyczki dolarowej (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 66), - zarządzam co następuje:
§  1.
Z dniem 1 lutego 1931 r. wypuszcza się serję III premjowej pożyczki dolarowej na sumę nominalną 7.500.000 dolarów Stanów Zjednoczonych Ameryki w obligacjach na okaziciela wartości imiennej po 5 dolarów każda obligacja.

Pożyczka podlega spłacie po latach 10 od daty jej wypuszczenia, t. j. w dniu 1 lutego 1941 r., drogą wykupu obligacyj według ich wartości imiennej z tem, że po dniu 1 lutego 1936 r. Ministrowi Skarbu będzie przysługiwało prawo zarządzenia spłaty przedterminowej.

§  2.
Odsetki od pożyczki w stosunku 4 od 100 rocznie wypłacane będą półrocznie zdołu w dniach 1 lutego i 1 sierpnia każdego roku za zwrotem odpowiednich kuponów.

Każda obligacja pożyczki zaopatrzona jest w 20 półrocznych kuponów, z których pierwszy płatny będzie w dniu 1 sierpnia 1931 r., ostatni zaś w dniu 1 lutego 1941 r.

§  3.
Na premje dla serji III premjowej pożyczki dolarowej przeznacza się w każdym roku trwania pożyczki łączną kwotę 300.000 dolarów.

Premje będą rozlosowywane między posiadaczy obligacyj serji III premiowej pożyczki dolarowej 00 dwa miesiące w dniach 1 stycznia, 1 marca, 1 maja, 1 lipca, 1 września i 1 listopada każdego roku trwania pożyczki, drogą losowania numerów obligacyj tejże pożyczki, w kwotach następujących:

a)
w dniach 1 marca i 1 września, będzie wylosowane w każdym z tych terminów 100 premij na kwotę 75.000 dolarów, a w szczególności:
1 premja w wysokości 40.000 dolarów,
1 " " " 8.000 "
3 premje po 3.000 "
5 premij " 1.000 "
10 " " 500 "
80 " " 100 "
b)
w dniach 1 stycznia, 1 maja, 1 lipca i 1 listopada zostanie wylosowane w każdym z tych terminów 95 premij na kwotę 37.500 dolarów, w czem:
1 premja w wysokości 12.000 dolarów,
2 premje po 3.000 "
7 premij " 1.000 "
10 " " 500 "
75 " " 100 "

Pierwsze losowanie premij odbędzie się w dniu 1 marca 1931 r., ostatnie zaś w dniu 1 stycznia 1941 r., o ile nie nastąpi wcześniejsza spłata pożyczki (§ 1 ust. 2).

Losowanie, przypadające w święto lub w niedzielę, przenosi się na następny dzień powszedni.

§  4.
Losowanie premiij będzie dokonywane publicznie pod nadzorem powołanej przez Ministra Skarbu komisji rządowej w sposób następujący: przed rozpoczęciem losowania wrzuca się do jednego koła, oznaczonego Nr. 1, zwitki z kolejnemi numerami od 0000 do 1.499, zaś do koła drugiego, oznaczonego Nr. 2, zwitki z kolejnemi numerami od 000 do 999; po zmieszaniu zwitków w obu kołach wyciąga się z koła Nr. 1 jeden zwitek, następnie z koła Nr. 2 wyciąga się również jeden zwitek; numery obu tych zwitków, zestawione obok siebie w porządku, w jakim zwitki zostały z kół wyciągnięte, oznaczają numer obligacji, na którą padła premja.

Przewodniczący komisji odczytuje wyciągnięte zwitki, pokazując je jednocześnie publiczności, po wyciągnięciu zaś dwóch kolejnych zwitków z obu kół ogłasza numer obligacji, na którą padła premja.

Po każdem wyciągnięciu z obu kół zwitków z numerami przewodniczący komisji zarządza niezwłoczne dopełnienie kół nowemi zwitkami z temi samemi numerami. W tym celu komisja posiadać będzie czyste kartki, na których przewodniczący wypisze odpowiednie cyfry; kartki te muszą formatem i wymiarem odpowiadać ściśle zwitkom, znajdującym się w kołach. Po każdem dopełnieniu kół nowemi zwitkami następuje mieszanie zwitków w kołach.

Losowanie poszczególnych premij odbywać się będzie w kolejności według ich wysokości, poczynając od premji najwyższej i postępując ku premjom najniższym.

Jeśli przy losowaniu danej premji z obu kół zostaną wyciągnięte same zera, premję wygrywa obligacja, oznaczona numerem 1.500.000.

Jeśli premja padnie na numer, który w tym samym terminie losowania już został raz wylosowany, wówczas przewodniczący komisji zarządza ponowne losowanie tej premji.

Dzień, miejsce i godzinę losowania, skład komisji, ilość złożonych do każdego koła zwitków, numery obligacyj, na które padły premje oraz kwoty premij, zarządzenia ponownych losowań, przewidziane w poprzednim ustępie niniejszego paragrafu, i ich wynik notuje się w protokóle, który podpisują wszyscy członkowie komisji.

§  5.
Obligacje, na które padły premje w losowaniach poprzednich, nie tracą prawa do udziału w dalszych losowaniach, przy zastosowaniu jednakże ograniczenia, przewidzianego w § 4 ust. 6 niniejszego rozporządzenia.
§  6.
Cena emisyjna obligacyj pożyczki wynosi 6 dolarów za jedną obligację wartości imiennej 5 dolarów.
§  7.
Posiadaczom obligacyj serji II 5 % premjowej pożyczki dolarowej, wypuszczonej na zasadzie ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 129, poz. 919), przysługuje w terminie od dnia 3 stycznia do dnia 30 kwietnia 1931 r. włącznie prawo wymiany tych obligacyj sztuka za sztukę na obligacje serji III premjowej pożyczki dolarowej ze wszystkiemi 20 kuponami bez jakiejkolwiek bądź dopłaty, przyczem, w razie wykorzystania prawa wymiany przed dniem, 1 lutego 1931 r., płatny w tym dniu dziesiąty kupon od przedstawionych do wymiany obligacyj serji II 5 % premjowej pożyczki dolarowej będzie przez wymieniającą instytucję (§ 9) wypłacony w całości przedterminowo równocześnie z uskutecznieniem wymiany.

Wymiana na zasadzie postanowienia ustępu poprzedniego niniejszego paragrafu każdych dwóch obligacyj serji II 5 % premjowej pożyczki dolarowej uprawnia nadto posiadaczy tych obligacyj do równoczesnego kupna w tejże instytucji, w której rzeczonej wymiany dokonano, jednej obligacji serji III (premjowej pożyczki dolarowej po uprzywilejowanej cenie, równej wartości imiennej obligacji, t. j. po 5 dolarów, z doliczeniem do tej ceny wartości bieżącego kuponu za czas do dnia zapłaty.

§  8.
Obligacje serji III premjowej pożyczki dolarowej, nie pobrane na zasadzie postanowień § 7 niniejszego rozporządzenia w oznaczonym w tymże paragrafie terminie przez posiadaczy obligacyj serji II 5 % premjowej pożyczki dolarowej, będą sprzedane po cenie emisyjnej (§ 6) z doliczeniem wartości bieżącego kuponu za czas do dnia zapłaty.
§  9.
Sprzedaż obligacyj serji III premjowej pożyczki dolarowej oraz wymiana na nie obligacyj serji II 5 % premiowej pożyczki dolarowej uskuteczniana będzie za pośrednictwem Banku Polskiego, Pocztowej Kasy Oszczędności i ich oddziałów oraz innych instytucyj, upoważnionych przez Ministra Skarbu, a w razie deklarowania przez nabywców wpłat z powyższego tytułu wyłącznie w złotych - również za pośrednictwem Centralnej Kasy Państwowej i wszystkich kas skarbowych.
§  10.
Cena sprzedażna obligacyj serji III premjowej pożyczki dolarowej (§ 7 ust. 2 i § 8), łącznie z doliczoną wartością bieżących kuponów, może być przez nabywców wpłacana albo w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki, albo w złotych według stosunku: 1 dolar równa się 8,914 zł.; według tegoż stosunku z reguły mają być wpłacane w złotych ułamki dolara.

Od nabywców obligacyj pobierana będzie nadto opłata manipulacyjna w kwocie groszy 25 od każdej nabywanej przez nich obligacji. Nabywcy, wpłacający należność całkowicie w złotych, wolni są od powyższej opłaty manipulacyjnej.

§  11.
Spłata kapitału oraz wypłata odsetek i premij serji III premjowej pożyczki dolarowej uskuteczniana będzie, stosownie do życzenia posiadaczy obligacyj tej pożyczki, albo w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki, albo w złotych według stosunku, oznaczonego w § 10 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, przyczem ułamki dolara wypłacane będą według tegoż stosunku wyłącznie w złotych.

Kapitał i odsetki płatne są w terminach ich płatności w Banku Polskim, Pocztowej Kasie Oszczędności i ich oddziałach, a w razie żądania wypłaty wyłącznie w złotych - również w Centralnej Kasie Państwowej i we wszystkich kasach skarbowych.

Wypłata premij dokonywana będzie jedynie przez oddział główny Banku Polskiego w Warszawie.

§  12.
Obligacje serji III premjowej pożyczki dolarowej ulegają przedawnieniu w dniu 1 lutego 1971 r. względnie po upływie lat 30 od dnia, w którym nastąpi ich płatność wskutek zarządzenia przez Ministra Skarbu przedterminowej spłaty pożyczki (§ 1 ust. 2). Kupony od obligacyj przedawniają się po latach 5 od dnia, w którym staną się płatne, zaś premje - po latach 10 od dnia ich wylosowania.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024