Wykonanie układu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką, dotyczącego wspólnej administracji wału w dolinie Kwidzyńskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAW WEWNĘTRZNYCH, SKARBU I ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 21 maja 1929 r.
w sprawie wykonania Układu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką, dotyczącego wspólnej administracji wału w dolinie Kwidzyńskiej.

Na podstawie artykułów 6 ust. 2 i 8 układu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką, dotyczącego wspólnej administracji wału w dolinie Kwidzyńskiej, podpisanego w Poznaniu dnia 27 stycznia 1923 r. (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr. 64, poz. 627) zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Osoby wymienione w artykule 6 ustęp 2 oraz w artykule 8 układu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką, dotyczącego wspólnej administracji wału w dolinie Kwidzyńskiej (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr. 64, poz. 627) oraz protokolanci Mieszanego Wydziału mogą przy spełnianiu zadań wymienionych w układzie przekraczać granicę państwową na odcinku od Rundewiese do Weissenberg oraz przy przejściu kolejowem i drogowem Gardeja i przebywać po drugiej stronie granicy, bez obowiązku posiadania paszportu i wizy, na podstawie legitymacji, wystawionej według załączonego wzoru. Dla urzędników i upełnomocnionych oddzielnych związków jako też dla osób, wymienionych w artykule 8 wymagane jest dla przekroczenia granicy poza doliną Kwidzyńską jeszcze osobne poświadczenie Generalnego Inspektora.
(2)
Legitymacje wystawia się w polskim i niemieckim języku i to dla osób wymienionych w ostatniem zdaniu ustępu (1) na białym kartonie, dla pozostałych osób na niebieskim kartonie.
(3)
Legitymacje wystawiają wspólnie Wojewoda Pomorski i Prezes Rejencji w Marienwerder.
(4)
Legitymacje na białym kartonie wystawia się na okres jednego roku, na niebieskim kartonie na okres trzech lat. Przed upływem okresu ważności należy je odebrać, o ile odpadną powody, dla których zostały wystawione.
(5)
O ile są zatrudnieni robotnicy, to mogą oni przekraczać granicę i przebywać poza granicą bez paszportu i wizy, o ile kierownik robót zaopatrzony w legitymację według ustępu (1) ma przy sobie imienny wykaz robotników, oraz jeżeli robotnicy zaopatrzeni są w kolejno numerowane, urzędowo ostemplowane przepaski na ramieniu. Pieczątka odbita na przepasce winna być zaopatrzona w faksymile z nazwiskiem Generalnego Inspektora. W razie niebezpieczeństwa powodzi zbędne jest posiadanie przez robotników przepaski oraz imiennego wykazu przez osoby dozorujące ich.
(6)
Granicę winno się przekraczać zasadniczo na istniejących przejściach granicznych dla kontroli paszportowej i celnej. Przy oględzinach wału albo na przeciąg robót, które wymagają wielokrotnego przekraczania granicy w różnych punktach, mogą osoby, zaopatrzone w legitymacje przewidziane w ustępie (1), przekraczać granicę także poza wzmiankowanemi przejściami granicznemi, należy jednak w tych wypadkach 24 godziny naprzód zawiadomić posterunek graniczny najbliższy miejsca przejścia granicy; należy przytem podać czas i miejsce pierwszego przejścia granicy. O ile oględziny lub prace trwają czas dłuższy, należy podać okres czasu przewidziany dla wielokrotnego przekraczania granicy. W razie szczególnej pilności robót, przewidzianych w układzie określonym w ustępie (1), mogą członkowie Wydziału Mieszanego i Generalny Inspektor wraz ze swemi środkami lokomocji przekraczać granicę o każdym czasie i w każdem miejscu bez specjalnego zawiadomienia organów kontrolnych. W tym wypadku są jednak zobowiązani zawiadomić o dokonanem przejściu granicy najbliższy posterunek graniczny po drugiej stronie możliwie natychmiast, najpóźniej jednak w przeciągu 6 godzin. W razie grożącego niebezpieczeństwa, o ile okazuje się nagła potrzeba rozpoczęcia robót ochronnych, niepotrzebne jest poprzednie zawiadomienie posterunku granicznego; zawiadomienie ma jednak nastąpić, o ile to jest wykonalne w przeciągu 24 godzin po przekroczeniu granicy.
§  2.
(1)
Osobom, upoważnionym do przekraczania granicy na mocy układu o wspólnej administracji wału w dolinie Kwidzyńskiej wolno zabierać potrzebną im żywność na przeciąg pobytu w granicach obcego Państwa, jako też inne przedmioty osobistej potrzeby odpowiadające okolicznościom - wolne od cła, pod warunkiem zabrania zpowrotem niezużytych przedmiotów. To samo odnosi się do środków przewozowych, nie wyłączając samochodów używanych przez członków Wydziału Mieszanego, Generalnego Inspektora oraz urzędników i upełnomocnionych oddzielnych związków wałowych przy spełnianiu ich zadań, - pod warunkiem zabrania ich zpowrotem. Samochody są zwolnione od uiszczenia podatku od samochodów.
(2)
Materjały potrzebne dla ochrony i naprawy wałów są wolne od ceł przywozowych i wywozowych. To samo odnosi się do instrumentów, narzędzi, środków przewozowych i zwierząt, potrzebnych do wykonywania robót, pod warunkiem zabrania ich zpowrotem po użyciu. Przeprowadzenie wzmiankowanych przedmiotów przez granicę może nastąpić na odcinku, na którym wykonywa się roboty, w miejscu uznanem za właściwe przez Generalnego Inspektora lub Wydział Mieszany. Nie wymaga się przedstawienia przedmiotów w urzędzie celnym; przeprowadzenie ich przez granicę winno być jednak co najmniej na 24 godziny naprzód zgłoszone we właściwym urzędzie celnym z podaniem czasu i miejsca przekroczenia granicy i przedstawieniem zestawienia poświadczonego przez Generalnego Inspektora lub w zastępstwie tegoż przez upełnomocnionych do tego członków Wydziału Mieszanego. W wypadkach nagłych i w razie grożącego niebezpieczeństwa może przeprowadzenie materjałów przez granicę nastąpić w każdym czasie i w każdem miejscu granicy; należy jednak o tem powiadomić właściwy urząd celny w przeciągu 24 godzin po dokonanem przeprowadzeniu. Zestawienie materjałów przeniesionych przez granicę musi być przedłożone urzędowi celnemu w przeciągu 24 godzin po ich przeprowadzeniu przez granicę.
§  3.
(1)
Przy wydobywaniu ziemi, darni i faszyn, potrzebnych do utrzymania wału, należy uważać na to, aby z tego powodu nie ucierpiały bezpieczeństwo wału oraz interesy regulacji rzeki.
(2)
Wydobywanie materjałów, wymienionych w ustępie (1) winno odbywać się za każdym razem po uprzedniem porozumieniu się wspólnej administracji wału z Zarządem Dróg Wodnych w Tczewie.
§  4.
Wydział Mieszany będzie corocznie stawiał obu Rządom wnioski co do rozłożenia kosztów na łamanie lodu na Wiśle na poszczególne związki wałowe. Dane co do tego winny poszczególne związki wałowe dostarczać Wydziałowi Mieszanemu.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1929 r.

WZÓR LEGITYMACJI

Strona pierwsza.

Ważne do .....................................................

Legitymacja Nr ...............................................

stosownie do § 1 przepisów wykonawczych z ....................

....... 19..... do Układu pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką z dnia 27 stycznia 1923 roku dotyczącego wspólnej administracji wału w dolinie Kwidzyńskiej dla p. p. ....................... (imię i nazwisko) zamieszkał ......... w ....................... (stanowisko służbowe)

Toruń, dnia ....... 19...

Wojewoda

(Pieczątka)

(podpis właściciela) ....................

Strona odwrotna.

Wyciąg z przepisów wykonawczych i t. d.

par. 1. ust. (1) i (6)

par. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024