Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM ROBÓT PUBLICZNYCH I MINISTREM SKARBU
z dnia 16 kwietnia 1929 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.

Na zasadzie art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320) zarządza się co następuje:
Do art. 1.
§  1.
Przez prace nad przebudową ustroju rolnego w rozumieniu art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320), rozumieć należy prace scaleniowe, parcelację, regulację serwitutów, oraz podział wspólnot a to w czasie od wdrożenia postępowania do chwili hipotecznego uregulowania sprawy.
§  2.
1)
Przeprowadzenie przewidzianych powyższem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej prac meljoracyjnych następuje z reguły z urzędu, o ile okręgowy urząd ziemski uzna potrzebę przeprowadzenia tych meljoracji.
2)
O ile osoby zainteresowane same wystąpią z wnioskiem o przeprowadzenie melioracji, okręgowy urząd ziemski weźmie te wnioski pod rozwagę i postąpi z niemi w myśl cz. 2 art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  3.
Za niezbędne meljoracje w rozumieniu art. 1 p. b należy uważać meljoracje konieczne dla racjonalnego przeprowadzenia prac około przebudowy ustroju rolnego, wymienionych w § 1, oraz meljoracje, bez dokonania których właściciele gruntów nie osiągnęliby należytych korzyści z przebudowy ustroju rolnego.
§  4.
Do meljoracji w rozumieniu p. b art. 1 powyższego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej zalicza się odwodnienie i nawodnienie gruntów, oraz w wypadkach zachodzącej w związku z tem konieczności - regulowanie odpływów i dopływów wód z terenów i do terenów objętych meljoracją.
§  5.
1)
Przewidziane w części 2 art. 1 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej przesłuchanie osób zainteresowanych winno nastąpić przed powzięciem przez okręgowy urząd ziemski decyzji co do przeprowadzenia ekspertyzy, względnie co do wszczęcia prac wyszczególnionych pod b) i c) części 1 art. 1.
2)
Przesłuchania protokolarnego dokonywa, o ile chodzi o ekspertyzy i prace przedwstępne, powiatowy urząd ziemski, o ile natomiast chodzi o przystąpienie do robót wykonawczych, przesłuchania dokonywa na gruncie okręgowy urząd ziemski. O terminie wyznaczonym do przesłuchania zawiadomić należy strony zainteresowane w trybie przewidzianym art. 15 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z zaznaczeniem, że niezgłoszenie się w oznaczonym do przesłuchania terminie jako też odmowa podpisania protokółu nie wpłynie na dalszy tok sprawy.
§  6.
Decyzja okręgowego urzędu ziemskiego o przystąpieniu do dokonania ekspertyz i czynności meljoracyjnych, czy to przedwstępnych, czy wykonawczych podana będzie do wiadomości zainteresowanych w trybie przewidzianym art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Do art. 3.

§  7.
Zarządzenie przewidziane w art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej wydane będzie przez okręgowy urząd ziemski w formie orzeczenia, od którego służą zwyczajne środki prawne.

Do art. 5.

§  8.
Nadzór nad pracami meljoracyjnemi będą wykonywały urzędy ziemskie zarówno gdy prace te przeprowadzają osoby lub instytucje, którym urzędy ziemskie zleciły ich wykonanie, jak też i wówczas, gdy prace te wykonywają sami zainteresowani właściciele i posiadacze gruntów. Do czynności nadzorczych oprócz technicznego nadzoru i kontroli prac meljoracyjnych należy również decyzja co do potrzeby i rozmiarów poszczególnych prac meljoracyjnych, co do organizacji ich, kontrola nad celowem, należytem i zgodnem z zatwierdzonemi planami ich wykonaniem i nad zabezpieczeniem konserwacji dokonanych robót.

Do art. 10.

§  9.
Wnioski co do zwolnienia zainteresowanych czy to w części czy w całości od ponoszenia kosztów prac melioracyjnych, wyszczególnionych w art. 1 a), b), c) przedkładać mogą okręgowe urzędy ziemskie Ministerstwu na skutek zbiorowych lub indywidualnych próśb osób zainteresowanych.

Do art. 15.

§  10.
1)
Przez powiadomienia i wezwania wspomniane w art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, które uskutecznia się przez ogłoszenie ich w gminie, rozumieć należy zawiadomienia o przedsiębrać się mających czynnościach i przesłuchaniach, zbiorowe wezwania do udziału w tych czynnościach, decyzje co do wykonania ekspertyz i przeprowadzenia robót, terminu ich rozpoczęcia i t. p.
2)
Nakazy płatnicze i inne pisma wystosowane do poszczególnych osób doręczać im należy indywidualnie w trybie art. 19 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706).

Do art. 16.

§  11.
Zainteresowani właściciele i posiadacze gruntów zobowiązani są dopuszczać wykonywanie wyszczególnionych w art. 1 prac na swoich gruntach pod rygorem zastosowania kar przewidzianych w art. 16. Niezależnie od ukarania zastosować można do opornych środki przymusowe przewidziane ustępem 3 art. 50 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu przymusowem w administracji (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 342).
§  12.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem Województwa Śląskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.30.293

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.
Data aktu: 16/04/1929
Data ogłoszenia: 10/05/1929
Data wejścia w życie: 10/05/1929