Regulamin dla Komitetu Likwidacyjnego do spraw byłych rosyjskich osób prawnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 12 października 1928 roku
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o regulaminie dla Komitetu Likwidacyjnego do spraw byłych rosyjskich osób prawnych.

Na mocy art. 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o likwidacji mienia byłych rosyjskich osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 377) ustala się następujący regulamin dla Komitetu Likwidacyjnego do spraw b. rosyjskich osób prawnych.
§  1.
Sprawy, wchodzące w zakres czynności Komitetu Likwidacyjnego, a wynikające z wykonania postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o likwidacji mienia b. rosyjskich osób prawnych, - wnosi na Komitet przewodniczący.
§  2.
Czynności przygotowawcze do obrad Komitetu załatwia przewodniczący przy pomocy personelu pomocniczego. Czynności powyższe może przewodniczący powierzać, w razie potrzeby, członkom Komitetu lub delegatom, za ich zgodą.
§  3.
Dla przygotowania spraw, wnoszonych na posiedzenia Komitetu Likwidacyjnego, mogą być tworzone specjalne komisje. Przewodniczących komisyj wyznacza, na wniosek przewodniczącego, Komitet z pośród swych członków i delegatów.

Ilość i skład członków komisyj określa Komitet.

Do udziału w pracach komisyj mogą być powoływani likwidatorzy oraz rzeczoznawcy.

§  4.
Przewodniczący kieruje biurem Komitetu Likwidacyjnego i wykonywa nadzór nad czynnościami personelu biurowego, którego jest bezpośrednim zwierzchnikiem.

Przewodniczący przyjmuje i zwalnia personel pomocniczy oraz ustala w porozumieniu z Komitetem jego płace.

Z pośród tego personelu przewodniczący w miarę potrzeby wyznacza: sekretarza Komitetu, księgowego oraz inne siły pomocnicze.

W liczbie personelu pomocniczego mogą być również urzędnicy państwowi, równorzędnie spełniający swe czynności służbowe, a przyjęci za zgodą ich władzy przełożonej.

§  5.
Przewodniczący kieruje wszystkiemi sprawami bieżącemi Komitetu samodzielnie, z wyjątkiem tych spraw, co do których powzięcie decyzyj należy do Komitetu Likwidacyjnego, lub które wniesie na Komitet z własnej inicjatywy albo na wniosek jednego z członków Komitetu. W tym ostatnim wypadku opinja Komitetu jest dlań miarodajną.
§  6.
Posiedzenie Komitetu Likwidacyjnego zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby, lub na wniosek pisemny stałego członka Komitetu Likwidacyjnego.

O terminie posiedzenia Komitetu Likwidacyjnego przewodniczący powiadamia pisemnie członków Komitetu i delegatów, przesyłając im równocześnie szczegółowy porządek dzienny.

§  7.
Dla ważności uchwał Komitetu Likwidacyjnego konieczną jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy oraz 4-ch stałych członków Komitetu Likwidacyjnego względnie ich zastępców, jak również delegata zainteresowanego Ministra lub urzędu, o ile nie jest on reprezentowany w składzie stałych członków Komitetu Likwidacyjnego, tudzież delegatów: Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Delegacji Polskiej w Mieszanej Komisji Rozrachunkowej.
§  8.
Uchwały Komitetu Likwidacyjnego zapadają zwykłą większością głosów, w razie zaś równości przeważa zdanie, za którem głosował przewodniczący. Głosują wszyscy obecni członkowie Komitetu względnie ich zastępcy oraz delegat zainteresowanego Ministra lub urzędu; przewodniczący głosuje na końcu. Nikt nie ma prawa wstrzymać się od głosowania. Delegat zainteresowanego Ministra lub urzędu ma prawo obecności na posiedzeniu i prawo głosowania tylko w tych sprawach, do których jest delegowany.

Członkowie Komitetu, przegłosowani w pewnych punktach, obowiązani są, mimo to, do udziału w naradach i do głosowania nad dalszemi punktami, podporządkowując się zapadłym już uchwałom (głosowanie stante concluso).

§  9.
Przewodniczący może wzywać na posiedzenia Komitetu rzeczoznawców i likwidatorów, celem wysłuchania ich opinji lub wyjaśnień, względnie wydania im zarządzeń.
§  10.
Uchwały Komitetu podpisuje przewodniczący oraz wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie stali lub ich zastępcy oraz delegaci zainteresowanych Ministrów lub urzędów. Ci ostatni tylko te sprawy, do których są delegowani. Nikt nie może odmówić podpisu z tego powodu, że został przegłosowany.

Odpisy uchwał, przeznaczone dla stron, oraz teksty, przeznaczone do ogłoszenia w "Monitorze Polskim", podpisuje tylko przewodniczący.

§  11.
Z każdego posiedzenia Komitetu winien być sporządzony protokół dla wszystkich spraw, na posiedzeniu rozpoznanych.

W protokóle należy wymienić: obecnych na posiedzeniu, określić każdą sprawę, będącą przedmiotem obrad, oraz przedstawić zwięźle ich przebieg wraz z wynikiem każdego głosowania, wszelako bez zaznaczania, kto i jak głosował.

W wypadkach jednak gdy uchwała nie została powzięta jednogłośnie, na żądanie poszczególnych głosujących, odmienne ich zdania, vota separata i t. p. winny być zamieszczone w protokóle, jak również mogą być dołączone do protokółu motywy, uzasadniające takie odmienne zdanie.

Również delegatom Prokuratorji Generalnej i Delegacji Polskiej w Mieszanej Komisji Rozrachunkowej, względnie ich zastępcom, służy prawo żądania zamieszczenia w protokóle odmiennego ich zdania wraz z odpowiedniem umotywowaniem, w razie powzięcia przez Komitet uchwały, odbiegającej od zajętego przez nich stanowiska.

Protokóły są tajne, podpisuje je przewodniczący oraz sekretarz.

Protokół winien być odczytany na następnem zkolei posiedzeniu Komitetu i w razie braku sprzeciwów uważa się za przyjęty.

§  12.
Wpływy, osiągane z likwidacji mienia b. rosyjskich osób prawnych, a przewidziane w art. 6 punkt 4 powołanego na wstępie rozporządzenia, winny być składane do Banku Gospodarstwa Krajowego na rachunek Komitetu.

Drobniejsze kwoty, przeznaczone na pokrycie wydatków bieżących, do sumy pięciuset złotych (zł. 500), mogą być przechowywane w podręcznej kasie Komitetu.

§  13.
Czeki kasowe, asygnaty, względnie polecenia na podjęcie, przelew lub wydatkowanie sum, wymienionych wyżej w § 12, podpisuje przewodniczący lub jego zastępca, oraz członek stały Komitetu z ramienia Ministra Skarbu lub jego zastępca.
§  14.
Komitet Likwidacyjny prowadzi rachunkowość wpływów i wydatków wedle ogólnie przyjętych zasad.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024