Wykonywanie ustawy o scalaniu gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW REFORM ROLNYCH I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 sierpnia 1928 r.
w sprawie wykonywania ustawy o scalaniu gruntów.

Na podstawie art. 55 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów w brzmieniu, ogłoszonem w załączniku do obwieszczenia Ministra Reform Rolnych z dnia 29 września 1927 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 833) zarządza się co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

Do art. 1.
§  1.
1)
Za grunty ulegające scaleniu łącznie z gruntami danej jednostki administracyjnej należy uważać enklawy, należące do jednego lub więcej właścicieli gruntów tejże jednostki administracyjnej, a położonej w innej jednostce administracyjnej, oraz grunty niezbędne do zniesienia tych enklaw.
2)
Grunty znajdujące się na obszarze scalenia i należące do osób, które posiadają grunty na obszarze innej jednostki administracyjnej (t. zw. różniczanie), uważane są za będące w szachownicy i podlegają scaleniu w myśl cz. 1 art. 1 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr. 92, poz. 833), niezależnie od ilości działek posiadanych na obszarze scalenia.

Do art. 4.

§  2.
1)
Grunty oznaczone w cz. 1 art. 4, mogą ulec wszelkim zmianom, wypływającym z postanowień art. 7.
2)
Grunty oznaczone w cz. 2 art. 4 mogą ulec przy scaleniu z zachowaniem postanowień art. 6, następującym zmianom:
a)
zwiększeniu lub zmniejszeniu ich obszaru o ekwiwalent za zniesienie służebności,
b)
wyprostowaniu granic,
c)
meljoracjom, wynikającym z ogólnego planu melioracyjnego scalanych gruntów,
d)
regulacji dróg i dojazdów zgodnie z przepisami cz. 5 do 11 włącznie - § 53,
e)
objęciu tych gruntów planem rozbudowania, o ile plan taki zostanie ustalony.

Do art. 6.

§  3.
Wysokość dopłaty pieniężnej ustala się przez porównanie ceny rynkowej gruntów danego właściciela (posiadacza), ustalonych w orzeczeniu stwierdzającem dotychczasowy stan posiadania (art. 28), z ceną rynkową gruntów, zaprojektowanych dla tegoż właściciela (posiadacza) w projekcie scalenia (cz. 6 § 48).
§  4.
Gdy do obszaru scalenia włączone zostały grunty państwowe, władzę, pod której zarządem pozostaje majątek państwowy, zastępuje jako stronę urzędnik, delegowany przez tę władzę i posiadający upoważnienie do czynności, określonych w art. 6.

Do art. 7.

§  5.
Likwidację służebności na obszarze scalenia należy przeprowadzić zgodnie z przepisami ustaw terytorjalnie obowiązujących.
§  6.
Podział gruntów, będących w posiadaniu wspólnem gromad wioskowych, osad, miast i gospodarzy, nie stanowiących osobnych gromad, będzie dokonany z urzędu zgodnie z przepisami ustaw terytorjalnie obowiązujących, przyczem zarządzenie Komisarza Ziemskiego o podziale tych gruntów zastępuje inicjatywę stron.
§  7.
Meljoracje scalanych gruntów wykonywane będą na zasadach rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320) o przeprowadzeniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.
§  8.
1)
Regulację dróg publicznych urzędy ziemskie powinny uskuteczniać w porozumieniu z właściwemi władzami drogowemi. W tym celu mierniczy prześle właściwej władzy drogowej szkic, przedstawiający dotychczasowy i projektowany kierunek drogi, mającej ulec regulacji, do zaakceptowania. Nieotrzymanie w ciągu miesiąca od władz drogowych sprzeciwu uważane jest za ich zgodę na projektowaną regulację.
2) 1
(uchylony).
§  9.
1) 2
Gdy na obszarze projektowanym do scalenia znajdują się gospodarstwa, wymagające uzupełnienia, a właściciele względnie posiadacze tych gospodarstw wyrażają chęć nabycia ziemi, winien powiatowy urząd ziemski równocześnie z zaprojektowaniem obszaru scalenia złożyć do okręgowego urzędu ziemskiego należycie umotywowany wniosek o przeznaczenie do parcelacji potrzebnego obszaru gruntów państwowych. O ile odpowiednich gruntów państwowych niema, komisarz ziemski winien dołożyć starań, aby uzupełnienie karłowatych gospodarstw nastąpiło w drodze dobrowolnego porozumienia się posiadaczy tych gospodarstw z właścicielem gruntów prywatnych. Gdyby starania te nie doprowadziły do skutku, a właściciel gruntów, nadających się na uzupełnienie scalanych gospodarstw karłowatych, zgłosił podanie o zezwolenie na parcelację, komisarz ziemski winien w miarę możności uwzględnić potrzeby tych gospodarstw w warunkach zezwolenia na parcelację albo wystąpić o zobowiązanie właściciela do rozparcelowania całego zgłoszonego do parcelacji obszaru pomiędzy uczestników scalenia przy zastosowaniu cz. 2 art. 51 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1). Gdyby i na tej drodze nie dało się uzupełnić gospodarstw karłowatych, wówczas komisarz ziemski winien wystąpić z wnioskiem o nałożenie obowiązku rozparcelowania między posiadaczy karłowatych gospodarstw odpowiedniego obszaru gruntów prywatnych na zasadzie art. 15 powołanej wyżej ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
2)
Jeżeli z pośród uczestników scalenia, posiadających karłowate gospodarstwa, zgłoszą się chętni do odstąpienia swych gospodarstw na rzecz innych posiadaczy scalanych gospodarstw karłowatych, a sami zapragną nabyć ziemię gdzieindziej, komisarz ziemski winien wystąpić z wnioskiem o uwzględnienie ich przy parcelacji gruntów państwowych lub Państwowego Banku Rolnego lub też o nałożenie obowiązku uwzględnienia ich przy parcelacji prywatnej przy zastosowaniu cz. 2 art. 51 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.

Do art. 8.

§  10. 3
Orzeczenia o zniesieniu służebności, które skutkiem przeprowadzonego scalenia okażą się dla dziedziny uprawnionej zbędnemi, wydaje powiatowy urząd ziemski równocześnie z orzeczeniem, zatwierdzającem projekt scalenia. Służebności te ulegają zniesieniu bez odszkodowania. Okoliczności, uzasadniające zniesienie powyższych służebności, ustala mierniczy na piśmie i pismo to dołącza do projektu scalenia.

Do art. 9.

§  11.
Czynności, wykonane przez mierniczego w związku ze scaleniem bez zezwolenia okręgowego urzędu ziemskiego, mogą spowodować w stosunku do mierniczego skutki przewidziane w art. 10.
§  12. 4
Wszelkiego rodzaju ugody, zawierane przez uczestników scalenia pomiędzy sobą i z osobami trzeciemi, będące w związku ze scaleniem, zatwierdza powiatowy urząd ziemski po sprawdzeniu ich zgodności z odnośnemi przepisami.

Do art. 10.

§  13.
1)
Okręgowe urzędy ziemskie mogą powierzać wykonanie technicznych prac scaleniowych własnemu personelowi technicznemu lub mierniczym, uprawnionym do wykonania zawodu na mocy ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o mierniczych przysięgłych (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 628), a także tym mierniczym przysięgłym lub upoważnionym, których przedstawią instytucje samorządowe i społeczne, stanowiące osoby prawne, przyjmując odpowiedzialność finansową za należyte wywiązanie się przez mierniczych z przyjętych na siebie obowiązków.
2)
Nadzór nad czynnościami mierniczych, prowadzących prace scaleniowe, wykonywa Minister Reform Rolnych za pośrednictwem okręgowych i powiatowych urzędów ziemskich. Składanie wniosków o pozbawienie tych mierniczych uprawnienia do wykonywania prac scaleniowych w wypadkach, przewidzianych w art. 10, należy do okręgowych urzędów ziemskich.

Do art. 11 i 12.

§  14-23. 5
(uchylone).
§  24.
1) 6
Powiatowy urząd ziemski w terminie miesięcznym po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego względnie po otrzymaniu dowodu ogłoszenia zainteresowanym orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej, zatwierdzającego projekt scalenia, przesyła odpis sentencji tego orzeczenia i listę posiadaczy z podaniem obszarów przynależnych do gospodarstw przed scaleniem i wydzielonych w wyniku scalenia, do właściwej Izby Skarbowej celem zwolnienia gruntów osad powstałych w wyniku scalenia od państwowego podatku gruntowego na przeciąg dwóch lat, podając wykaz osób niepodlegających zwolnieniu od podatku gruntowego w myśl cz. 2 art. 12.
2)
Przepis niniejszy ma również zastosowanie i w tych przypadkach, w których scalenie zostało lub zostanie zakończone po wejściu w życie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r., t. j. po 21 września 1923 r. w trybie dawnych przepisów lub w trybie cz. 2 art. 50.

Do art. 13.

§  25.
1)
Przy wszelkich czynnościach, podejmowanych na gruncie w związku ze scaleniem, tak przy dochodzeniach wstępnych jak i w toku postępowania scaleniowego, uczestnicy scalenia względnie zainteresowani obowiązani są na każde żądanie urzędów ziemskich oraz osób, wykonywających prace ze scaleniem związane z polecenia tychże urzędów, do następujących świadczeń w naturze:
a)
dostarczania bezpłatnie odpowiedniego mieszkania z opałem i światłem oraz podwód dla wszystkich osób zatrudnionych przy scaleniu, jak również lokalu na kreślarnię z obsługą, opałem i światłem,
b)
dostarczania bezpłatnie robocizny pieszej lub konnej, materjału niezbędnego przy pracach pomiarowych oraz przy wprowadzaniu zatwierdzonego projektu na grunt.
2)
W razie uchylania się uczestników scalenia od powyższych świadczeń rada uczestników scalenia wykonywa je na koszt uchylających się, a powiatowy urząd ziemski na wniosek tejże rady lub mierniczego, prowadzącego prace scaleniowe, może zarządzić ściągnięcie wydatkowanych kwot od uchylających się w trybie egzekucji administracyjnej.
3) 7
(uchylony).
§  26. 8
Uczestnicy scalenia obowiązani są dostarczyć na żądanie powiatowego urzędu ziemskiego lub mierniczego wszystkie niezbędne dokumenty, tak przy wdrożeniu, jak i w toku całego postępowania scaleniowego. W razie niedostarczenia tych dokumentów w wyznaczonym terminie zbiera je powiatowy urząd ziemski.

II.

Wdrożenie postępowania scaleniowego.

Do art. 15.
§  27.
Właściciele, względnie posiadacze gruntów, składając w myśl punktów a i b art. 15 wniosek o wdrożenie postępowania scaleniowego, winni dołączyć do podania dowody, stwierdzające posiadanie gruntów, zadeklarowanych do scalenia, a więc:
a)
odnośnie do gruntów niezahipotekowanych: odpis tabeli likwidacyjnej lub aktu nadawczego, albo też akty motarjalne lub orzeczenia sądowe, a gdy to jest narazie niemożliwe, zaświadczenia urzędu gminnego, stwierdzające stan posiadania każdego z wnioskodawców;
b)
odnośnie do gruntów hipotekowanych; wyciąg z wykazu hipotecznego lub świadectwo pisarza hipotecznego ze Wszystkich działów księgi wieczystej, albo też uwierzytelniony odpis aktu notarjalnego nabycia gruntu lub inny urzędowy dokument, albo wreszcie zaświadczenie urzędu gminnego, stwierdzające stan posiadania każdego z wnioskodawców.

Do art. 16.

§  28.
Po otrzymaniu w powiatowym urzędzie ziemskim wniosku (p. a i b art. 15) o wdrożenie postępowania scaleniowego wraz z dokumentami, wyszczególnionemi w § 27, lub też po stwierdzeniu konieczności wszczęcia takiegoż postępowania z urzędu (p. c art. 15) komisarz ziemski zjeżdża na grunt celem dokonania czynności, przewidzianych w art. 16 i czynności przygotowawczych, wynikających z art. 7 ustawy.
§  29. 9
Z dokonanych na gruncie czynności komisarz ziemski sporządza odpowiedni protokół, opis projektowanego obszaru scalenia, listę lub listy przyszłych uczestników scalenia, oddzielnie dla każdej jednostki administracyjnej, albo też sprawdza i poświadcza takie listy, sporządzone przez urząd gminny lub przez uczestników scalenia, oraz w razie braku odnośnych planów sporządza szkic sytuacyjny gruntów, projektowanych do objęcia jednym obszarem scalenia.
§  30. 10
Materjał służący za podstawę do wydania orzeczenia o wdrożeniu postępowania scaleniowego zawierać winien następujące dokumenty:
a)
wniosek stron o wdrożenie postępowania scaleniowego lub protokół o potrzebie wdrożenia postępowania scaleniowego z urzędu;
b)
dokumenty, dotyczące prawa własności lub stwierdzenia stanu posiadania wnioskodawców;
c)
zebrane w miarę potrzeby dokumenty, odnoszące się do projektowanego obszaru scalenia, jak tabele likwidacyjne, akta nadawcze, wyciągi z ksiąg wieczystych (hipotecznych), rejestry pomiarowe, plany i t. p.;
d)
protokół z dokonanych na gruncie czynności;
e)
plan zaprojektowanego obszaru scalenia lub zastępujący go szkic sytuacyjny;
f)
opis projektowanego obszaru scalenia;
g)
prowizoryczną listę, względnie listy przyszłych uczestników scalenia;
h)
wnioski, wypływające z art. 7 ustawy;

Do art. 17.

§  31. 11
1)
Orzeczeniem powiatowego urzędu ziemskiego, wdrażającem postępowanie scaleniowe (ustalającem obszar scalenia), winny być objęte wszystka grunty, należące do przyszłych uczestników scalenia i położone w jednostce lub jednostkach administracyjnych, podlegających objęciu postępowaniem scaleniowem (art. 5) oraz grunty niezbędne do wyprostowania granic (p. c art. 7), z wyszczególnieniem oznaczeń hipotecznych na wszystkie powyższe grunty, o ile na nie istnieją księgi wieczyste (hipoteczne).
2)
Zwiększanie lub zmniejszanie ustalonego obszaru scalenia winno być dokonywane z reguły przed zatwierdzeniem dotychczasowego stanu posiadania (art. 31).
3)
Od orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego służy interesowanym prawo odwołania się do okręgowego urzędu ziemskiego w terminie i trybie, przewidzianym w art. 24 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706) z zachowaniem postanowień art. 51 ustawy o scalaniu gruntów.

Do art. 18.

§  32. 12
Po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego o wdrożeniu postępowania scaleniowego (o ustaleniu obszaru scalenia) lub po wydaniu orzeczenia przez okręgowy urząd ziemski, urząd ziemski;
a)
ogłosi o uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego, wdrażającego postępowanie scaleniowe, lub o wydaniu w tej sprawie orzeczenia przez Ministra Reform Rolnych w dzienniku urzędowym właściwego powiatu lub województwa. W braku takich dzienników ogłoszenie winno nastąpić w Monitorze Polskim;
b)
zgłosi do Wydziału Hipotecznego (Urzędu Hipotecznego) wniosek o wpis ostrzeżenia w stosunku do gruntów, objętych obszarem scalenia, a należących do uczestników scalenia, względnie zawiadomi o wdrożeniu postępowania prezesa sądu okręgowego;
c)
zawiadomi o tem orzeczeniu urząd ewidencji katastru w celu bezzwłocznego dokonania przez tenże urząd ostatnich zmian w operatach katastralnych, dotyczących całego obszaru scalenia, przyczem pokryje powstałe wydatki i doliczy je do kosztów za techniczne wykonanie scalenia (cz. 4 § 14).

III.

Postępowanie scaleniowe.

Do art. 19 i 20.
§  33.
1)
W terminie 7-dniowym, wyznaczonym przez powiatowy urząd ziemski, naczelnik gminy (sołtys, wójt, burmistrz) zwołuje zebranie uczestników scalenia, uprawnionych do głosowania w myśl cz. 3 art. 20, i wzywa zebranych do dokonania wyboru rady uczestników scalenia.
2)
Protokół zebrania winien być podpisany przez przewodniczącego i przez obecnych uprawnionych do głosowania uczestników scalenia. W protokóle tym winno być zamieszczone oświadczenie wybranych członków rady uczestników scalenia, że powierzone im mandaty przyjmują.
3)
Naczelnik gminy (sołtys, wójt, burmistrz), stwierdziwszy własnoręczność podpisów, przesyła niezwłocznie powyższy protokół do powiatowego urzędu ziemskiego.
4)
Gdy liczba uczestników scalenia danej jednostki administracyjnej nie przekracza 7, powoływanie rady dla tych jednostek jest zbędne, a czynności rady wykonywają sami uczestnicy.
5)
Zastępcy, wyszczególnieni w cz. 4 art. 20, posiadają na zebraniach, przewidzianych w art. 19 i 34 ustawy, tyle głosów, ilu właścicieli (posiadaczy) reprezentują.
6)
Właściciele dóbr ziemskich względnie ich zastępcy oraz przedstawiciel władzy, pod której zarządem pozostają grunty państwowe, wyznaczeni w myśl cz. 1 art. 19 ustawy, mogą brać udział z głosem doradczym w posiedzeniu rady uczestników scalenia. Nieprzybycie ich nie wstrzymuje obrad.
§  34.
Niewskazanie przedstawicieli przez właścicieli dóbr ziemskich (obszaru dworskiego) lub władzę, pod której zarządem pozostają grunty państwowe, nie wstrzymuje biegu postępowania.

Do art. 21.

§  35. 13
W razie niedokonania wyborów lub stwierdzenia przez komisarza ziemskiego nieważności dokonanych wyborów, może on wyznaczyć z urzędu członków rady uczestników scalenia i ich zastępców z pośród uczestników scalenia danej jednostki administracyjnej.

Do art. 22.

§  36.
Zasady podziału wspólnot gruntowych, względnie ich użytkowania, ustalane przez radę uczestników scalenia w myśl p. a cz. 2 art. 22 winny być jednolite w odniesieniu do wszystkich uczestników scalenia, należących do wspólnoty, o ile z tytułów prawnych nie wynika inaczej.
§  37.
Jeżeli rada uczestników scalenia nie dokona w przepisanym terminie czynności, przewidzianych w p. a i b art. 22, to mierniczy, prowadzący scalenie, niezwłocznie powiadamia o tem piśmiennie powiatowy urząd ziemski.
§  38.
Po otrzymaniu zawiadomienia (§ 37) komisarz ziemski poweźmie decyzje z mocy cz. 3 art. 22 oraz poda je do wiadomości mierniczego do wykonania.

Do art. 24.

§  39.
Sporządzony przez mierniczego projekt ustalenia wielkości udziału osób zainteresowanych we wspólnotach, względnie ustalenia zasad użytkowania wspólnot gromadzkich i grupowych, powiatowy urząd ziemski zatwierdza lub odrzuca. Odpisy umotywowanego orzeczenia ze wskazaniem trybu i terminu zaskarżenia powiatowy urząd ziemski doręcza zainteresowanym w trybie art. 51.

Do art. 26.

§  40. 14
(uchylony).

Do art. 27.

§  41.
1)
Zebrania delegatów rad uczestników scalenia mają charakter opinjodawczy i będą zwoływane w celu uzgodnienia wniosków poszczególnych rad, dotyczących całego obszaru scalenia.
2)
Na zebraniach tych przewodniczy komisarz ziemski lub mierniczy, zależnie od tego, kto z nich zwołał to zebranie. Nieprzybycie któregokolwiek z delegatów rad, względnie właścicieli (ich zastępców) dóbr ziemskich (obszarów dworskich), lub przedstawicieli władzy, pod której zarządem pozostają grunty państwowe, nie wstrzymuje obrad.

Do art. 28.

§  42.
Prace miernicze, związane ze scaleniem gruntów, winny być dokonywane zgodnie z przepisami technicznemi i polegać będą na:
a)
ustaleniu względnie wznowieniu granic zewnętrznych;
b)
pomiarze granic oraz szczegółów wewnętrznych obszaru scalenia i konturów klasyfikacyjnych wraz ze sporządzeniem pierworysu;
c)
sporządzeniu planu klasyfikacyjnego i ogólnego rejestru pomiarowo - szacunkowego;
d)
ułożeniu szczegółowego rejestru pomiarowo - szacunkowego przed scaleniem;
e)
opracowaniu na pierworysie szczegółowego projektu scalenia z wykreśleniem tegoż projektu na planie klasyfikacyjnym lub oddzielnie;
f)
ułożeniu rejestru pomiarowo - szacunkowego po scaleniu;
g)
prowizorycznem wyznaczeniu projektu scalenia na gruncie;
h)
utrwaleniu na gruncie granic nowych działek na podstawie zatwierdzonego projektu scalenia;
i)
sporządzeniu planów i rejestrów przy zamianie gruntów, dokonanej w myśl p. g art. 22;
j)
sporządzeniu planów i odrysów, wymaganych przez urzędy ziemskie, oraz niezbędnych do wywołania i uregulowania hipoteki, a w województwach, w których istnieje kataster gruntowy, ponadto na sporządzeniu operatów, wymaganych przez odnośne urzędy katastralne i hipoteczne;
k)
sporządzeniu wyciągów z planów niezbędnych do uregulowania zmiany granic jednostek administracyjnych;
l)
sporządzeniu jednego odrysu planu wraz z odpisem rejestru pomiarowego, przeznaczonego dla stron, oddzielnie dla każdej jednostki administracyjnej (art. 38).
§  43.
1)
Wyłączenia od scalenia, przewidziane w art. 2 -4, następują po uprzedniem przesłuchaniu osób zainteresowanych i w miarę potrzeby po zasięgnięciu w tym względzie opinji fachowych urzędów i instytucyj lub rzeczoznawców, w trybie p. c. art. 28, przyczem ich granice ustala mierniczy po wysłuchaniu opinji rady uczestników scalenia. Nieotrzymanie opinji fachowych urzędów i instytucyj w ciągu 30 dni będzie uważane za wyrażenie zgody zainteresowanych urzędów.
2)
Deklaracje w sprawie poddania scaleniu gruntów, które mogą być włączone do obszaru scalenia za zgodą stron (art. 3), oraz zobowiązania na przeniesienie zabudowań z tych gruntów winny być składane mierniczemu, prowadzącemu prace scaleniowe, przed ustaleniem wyłączeń w myśl p. c art. 28. Deklaracje te winny być podpisane przez zainteresowanych uczestników scalenia, a własnoręczność podpisów winna być stwierdzona przez władze samorządowe, administracyjne lub sądowe.
3)
Powyższe deklaracje i zobowiązania zastępuje ustne oświadczenie, złożone mierniczemu, prowadzącemu prace scaleniowe do protokółu, w obecności przynajmniej jednego świadka.
4)
Późniejsza zmiana woli, wyrażonej w deklaracjach i zobowiązaniach, oznaczonych w cz. 2 i 3, może nie być uwzględniona.
5)
Rzeczoznawcy, wymienieni w cz. 1 niniejszego paragrafu, otrzymują wynagrodzenie wedle norm, ustalanych przez okręgowy urząd ziemski stosownie do cz. 2 § 49.
§  44.
1)
Ustalenie i utrwalenie zewnętrznych granic obszaru scalenia dokonywa się według rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o rozgraniczeniu nieruchomości ziemskich przy przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 319).
2)
Wzywanie stron zainteresowanych i sporządzanie przy rozgraniczeniu gruntów protokółów dziennych oraz spisywanie aktów ugodzenia się należy do mierniczego, prowadzącego prace scaleniowe.
3)
Szczegółowy pomiar winien obejmować wszystkie grunty, objęte obszarem scalenia, z wyszczególnieniem każdej posiadłości według stanu, w jakim te posiadłości znajdują się w chwili pomiaru.
4)
Ponadto winny być również pomierzone i utrwalone granice i zdjęte szczegóły wewnętrzne gruntów, znajdujących się na obszarze scalenia, lecz wyłączonych od scalenia, oraz gruntów położonych poza obszarem scalenia, lecz wykazanych w tabeli likwidacyjnej lub w akcie nadawczym jednostki administracyjnej, objętej obszarem scalenia, i należących do uczestników scalenia, o ile na te grunty brak dowodów pomiarowych, odpowiadających warunkom, wymienionym w p. a cz. 1 § 45.
§  45.
1)
W wypadkach, przewidzianych w cz. 2 i 4 art. 28, należy postępować, jak następuje:
a)
o ile istnieją dawne plany, odpowiadające warunkom, określonym w § 24 instrukcji technicznej, załączonej do rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 13 lutego 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 205), jak również dawne mapy katastralne, to należy uważać, że dawny stan posiadania został pomierzony, wobec czego dokonywanie nowego pomiaru tego stanu jest zbędne; o ile przy takiem oparciu się na dawnym planie lub na stanie katastralnym zostanie ujawniona skutkiem przeprowadzenia nowego pomiaru różnica w ogólnej powierzchni pomierzonych gruntów, winna być ona rozłożona na zainteresowanych uczestników w stosunku do powierzchni ich gruntów, ustalonych na podstawie powyższego stanu katastru;
b)
w braku planów, odpowiadających wymogom § 24 instrukcji powołanej w p. a, zaniechanie pomiaru dotychczasowego stanu posiadania może nastąpić wyłącznie na mocy uchwały zebrania uczestników scalenia, powziętej większością 2/3 wszystkich uprawnionych do głosowania, przyczem wspomniana uchwała winna zawierać ścisłe określenie dokumentu, przyjętego za podstawę do ustalenia stanu posiadania przed scaleniem (plan, rejestr pomiarowy, tabele likwidacyjne, akty notarjalne i t. p.), oraz klauzulę wskazującą dokładnie, w jaki sposób należy wyrównać ustalony na podstawie przyjętych dokumentów obszar posiadania przed scaleniem poszczególnych gospodarstw scalanych, w zależności od zwiększenia lub zmniejszenia się ogólnej powierzchni danej jednostki administracyjnej, ujawnionego na skutek dokonania nowych pomiarów jej granic. Jeżeli obszar scalenia obejmuje 2 lub więcej jednostek administracyjnych, to dla zaniechania pomiaru dotychczasowego stanu posiadania w poszczególnej jednostce administracyjnej miarodajną jest uchwała uczestników scalenia z tej jednostki;
c)
przy tak zwanym "ucząstkowym" stanie posiadania mierniczy, prowadzący prace scaleniowe, określa na podstawie istniejących dokumentów (p. d § 46) części pierwotnych nadziałów, będące w posiadaniu poszczególnych uczestników scalenia, o ile 2/3 wszystkich uczestników scalenia nie zażąda pomiaru szczegółowego stanu posiadania przed scaleniem; żądanie winno być wyrażone w uchwale, powziętej analogicznie do trybu przewidzianego w p. b niniejszego paragrafu;
d) 15
o tem, czy w pewnych częściach jednostki administracyjnej, której grunty ulegają scaleniu, istnieje t. zw. "ucząstkowy" stan posiadania (cz. 5 art. 28), decyduje powiatowy urząd ziemski z urzędu.
2)
Zebrania uczestników scalenia, przewidziane w cz. 2, 4 i 5 art. 28, winny się odbywać pod przewodnictwem miejscowego naczelnika gminy (sołtysa, wójta, burmistrza) i w obecności mierniczego, prowadzącego prace scaleniowe, a uchwały winny być ujęte w protokóły i podpisane w trybie § 33.
§  46.
1)
Wykaz stanu (tytułów) posiadania, przewidziany w p. h art. 28, sporządzony przez mierniczego dla każdej jednostki administracyjnej oddzielnie, winien zawierać w stosunku do każdego uczestnika scalenia:
a)
imię i nazwisko;
b)
obszary gruntów z wyszczególnieniem ich pochodzenia (ukazowe z oznaczeniem numerów tabelowych, zaserwitutowe, z podziału wspólnot, hipoteczne i t. p.);
c)
uprawnienia i obciążenia służebnościowe i inne, tak przysługujące tym gruntom jak i ciążące na nich;
d)
wyszczególnienie zebranych dokumentów i dowodów, stwierdzających w myśl cz. 3 art. 31 prawo własności względnie stan posiadania tych gruntów, z oznaczeniem władzy lub osoby, która dany dokument wydała, oraz numeru i daty jego sporządzenia; odnośnie do gruntów spornych winien być wyjaśniony stan sprawy spornej z wymienieniem stron, spór wiodących, czasu trwania sporu, sądu, przed którym spór się toczy i t. p.;
e)
oznaczenie gruntów wyłączonych ze scalenia z podaniem ich posiadania i obszaru według rejestrów pomiarowych oraz dowodów ich wyłączenia;
f)
ogólny obszar scalanych gruntów i ich szacunek według rejestru pomiarowo - szacunkowego.
2)
Rejestry pomiarowo - szacunkowe winny być sporządzone oddzielnie dla każdej jednostki administracyjnej i winny zawierać nomenklatury, pochodzenie, obszar i zaklasyfikowanie poszczególnych działek oraz szacunek ogólnego obszaru gruntów każdego uczestnika scalenia w poszczególnych klasach.
§  47.
1)
Mierniczy zarządza zwołanie zebrania uczestników scalenia dla zaznajomienia ich z wynikami ustalenia stanu posiadania przed scaleniem.
2)
Na zebraniu tem mierniczy odczytuje dane, dotyczące obszaru i szacunku gruntów, posiadanych przed scaleniem przez każdego z uczestników scalenia, wysłuchuje opinji zainteresowanych i na żądanie udziela im wyjaśnień. Nadto na tem zebraniu mierniczy winien ogłosić, że celem dokładniejszego zaznajomienia się wszystkich uczestników scalenia z ich stanem posiadania przed scaleniem, mogą oni w ciągu następnych 7 dni przeglądać rejestry pomiarowo - szacunkowe i plan klasyfikacyjny w jego miejscowej kancelarji.
3)
Z dokonanych czynności mierniczy sporządza odnośny protokół i niezwłocznie zawiadamia o tem powiatowy urząd ziemski.

Do art. 29.

§  48.
1)
W porozumieniu z komisarzem ziemskim mierniczy prowadzący scalenie wyznacza termin dla dokonania klasyfikacji i oszacowania gruntów oraz zwołuje komisję szacunkową. W razie przybycia komisarza ziemskiego, ten ostatni może objąć przewodnictwo komisji szacunkowej, a mierniczy obowiązany jest być obecnym przy pracach dla dokonywania czynności techniczych i udzielania wyjaśnień.
2)
W razie nieprzybycia w oznaczonym terminie ani rzeczoznawcy, ani jego zastępcy, odnośna rada uczestników scalenia powołuje natychmiast nowego rzeczoznawcę i zastępcę sporządzając odpowiedni protokół.
3)
Przez komisję szacunkową podlegają oszacowaniu jednocześnie także grunty, które po wdrożeniu postępowania scaleniowego podlegają dołączeniu do obszaru scaleniowego w myśl p. c. art. 30, jak to: równoważnik za zlikwidowanie służebności, grunty otrzymane z podziału wspólnot wyszczególnionych w § 6 i grunty otrzymane dla powiększenia scalanych gospodarstw.
4)
Ilość wyodrębnionych przez komisję szacunkową klas z reguły nie powinna przekraczać w gruntach ornych liczby 8, a w łąkach i w innych użytkach - 5.
5)
W celu ustalenia szacunku poszczególnych gospodarstw scalanych, ubiegających się o pomoc kredytową w myśl art. 14 ustawy, komisja szacunkowa określa cenę rynkową jednego ha dominującej na obszarze scalenia klasy, opierając się na tranzakcjach; dokonanych na obszarze scalenia lub w najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch lat.
6)
W celu określenia wysokości dopłat pieniężnych (§ 3) komisja szacunkowa (cz. 1) ustala cenę gruntów, posiadanych przez danego właściciela (posiadacza) przed scaleniem, oraz cenę wydzielanej mu przy scaleniu działki, opierając się na tranzakcjach, dokonanych na obszarze scalenia lub w najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch lat i nie biorąc pod uwagę wzrostu wartości tej działki na skutek dokonywanego scalenia.
7)
W wypadkach zaniechania pomiarów stanu posiadania przed scaleniem (cz. 2 art. 28) komisja szacunkowa przeprowadzi oszacowanie tego stanu posiadania w ten sposób, aby ustalenie wartości poszczególnych scalanych gospodarstw było możliwe bez dokonywania ich pomiarów. Powyższe niema zastosowania przy zaniechaniu pomiaru w wypadkach, przewidzianych w cz. 4 i 5 art. 28.
8)
Postanowienia komisji szacunkowej przy ustalaniu poszczególnych klas użytków, ich szacowaniu i innych czynnościach zapadają zwykłą większością głosów rzeczoznawców; przy równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
9)
W protokółach komisji szacunkowej poza przebiegiem czynności i treścią zapadłych postanowień należy zamieszczać szczegółową charakterystykę każdej wyodrębnionej klasy gruntów, oraz umotywowane odrębne zdania poszczególnych członków komisji.
10)
Protokóły komisji szacunkowej i plany klasyfikacyjne winny być niezwłocznie po ukończeniu prac komisji podpisane przez członków komisji szacunkowej, biorących udział w klasyfikowaniu i szacowaniu, przez specjalnych rzeczoznawców, o ile tacy byli powoływani, jak również przez mierniczego prowadzącego scalenie i komisarza ziemskiego, jeżeli ten ostatni przewodniczy komisji. W razie braku któregokolwiek z wymaganych podpisów przewodniczący komisji winien zamieścić w protokóle odpowiednie wyjaśnienie.
11)
O ile komisarz ziemski zauważy błędy w dokonanej klasyfikacji i oszacowaniu gruntów, może przed wykonaniem postanowień art. 31 zaproponować komisji szacunkowej poprawienie tych błędów. Uskuteczniane przez komisję poprawki winny być uwidocznione w protokóle i na kalce klasyfikacyjnej, przyczem jeżeli poprawienie błędów nastąpiło po dokonaniu czynności, przewidzianych w § 47, to czynności te winny być powtórzone.
§  49. 16
(skreślony).

Do art. 30.

§  50.
1)
Przy stwierdzaniu, czy dotychczasowe czynności mierniczego, wymienione w art. 23, wykonane zostały zgodnie z obowiązującemi przepisami, komisarz ziemski:
a)
bada pod względem formalnym dokumenty, sporządzone przez mierniczego w toku powyższych czynności, i w razie potrzeby zarządza uzupełnienie poszczególnych dokumentów;
b)
wysłuchuje skargi na czynności mierniczego, wyszczególnione w art. 28.
2)
Postanowienia p. c. art. 30 odnoszą się również do gruntów państwowych i Państwowego Banku Rolnego, przeznaczonych na powiększenie niepełnorolnych gospodarstw, oraz do gruntów przypadających uczestnikom scalenia z podziału wspólnot wyszczególnionych w § 6.
3)
Z dokonanych czynności komisarz ziemski sporządza protokół, który podpisują prócz komisarza ziemskiego mierniczy, prowadzący prace scaleniowe, oraz obecni na zebraniu członkowie rady uczestników scalenia.
§  51.
1)
Ustalenia tytułów własności dokonywa komisarz ziemski na podstawie wykazu stanu (tytułów) posiadania (§ 46) i zebranych dokumentów (p. h art. 28).
2)
Lista właścicieli gruntów winna zawierać w stosunku do każdego właściciela potrzebne dane z cz. 1 § 46 oraz wymienienie obecnego posiadacza danego gruntu.
3) 17
(skreślony).

Do art. 31.

§  52.
1)
Wykazy, wymienione w art. 31 ustawy stanowią:
a)
wykaz stanu (tytułów) posiadania przed scaleniem (§ 46),
b)
plany klasyfikacyjne i rejestry pomiarowo-szacunkowe (pp. c i d § 42).
2)
Złożenie powyższych wykazów do powiatowego urzędu ziemskiego do zatwierdzenia względnie wysłanie ich w tym celu do okręgowego urzędu ziemskiego nie wstrzymuje czynności przygotowawczych, dotyczących sporządzenia przez mierniczego projektu scalenia.

Do art. 32.

§  53.
1)
Wszystkie użytki, przeznaczone dla jednego uczestnika scalenia, winny być w miarę możności zamknięte w jednej obwodnicy.
2)
Jeżeli warunki miejscowe nie pozwalają na zastosowanie zasady, wymienionej w cz. 1, można różne użytki zamykać oddzielną obwodnicą, lecz przy zachowaniu warunku, aby poszczególne działki miały zapewniony dojazd.
3)
W przypadkach wyjątkowych, usprawiedliwionych warunkami topograficznemi, stosunkami wodnemi lub właściwościami gleby, dopuszczalne jest wydzielenie poszczególnych użytków w dwóch oddzielnych działkach. Wszelkie dalsze rozdrobnienie jest niedopuszczalne bez specjalnego zezwolenia okręgowego urzędu ziemskiego,
4)
Figury działek ornych winny być zbliżone w miarę możności do prostokątów, a długość ich nie powinna z reguły przekraczać szerokości więcej, niż dziesięciokrotnie.
5)
Przy projektowaniu sieci nowych dróg na obszarze scaleniowym należy przestrzegać następujących norm odnośnie szerokości tych dróg łącznie z rowami:
a)
dla dróg i ulic większej wagi 11 - 12 mtr., dla mniej ważnych 8 - 9 mtr.;
b)
dla dróg, służących wyłącznie dla komunikacji wewnętrznej 5 - 6 mtr.;
c)
dla dróg dojazdowych do poszczególnych osiedli i parcel w miejscach, nie wymagających rowów przydrożnych, 3 mtr.; w miejscach zaś wymagających rowów, 4 - 5 mtr.
6)
O informacje co do kategorji dróg, szerokości ich oraz prawa własności do tych dróg, urzędy ziemskie względnie mierniczowie winni zwracać się do właściwych zarządów drogowych, które są obowiązane udzielić żądanych informacyj najdalej w ciągu 2-ch tygodni.
7)
Drogi już istniejące, pozostające w zarządzie okręgowych dyrekcyj robót publicznych oraz związków samorządowych (art. 1 i 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1920 r. - Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr. 6, poz. 32), o ile zostały wywłaszczone i odnośne urzędy posiadają dowody prawne, albo w inny sposób mogą stwierdzić prawo własności, podlegają odgraniczeniu w trybie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 roku o rozgraniczeniu nieruchomości ziemskich przy przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 319).
8)
O ile grunty pod istniejącemi drogami wywłaszczone nie były, względnie o ile nie stanowią własności publicznej, formalnemu rozgraniczeniu nie podlegają, natomiast winny one być uwidocznione na planach z zachowaniem tych wymiarów, jakie stosownie do obowiązujących przepisów mieć winny; powierzchnie powyższych dróg należy włączać do poszczególnych parcel.
9)
Wszelkie zmiany istniejącej sieci dróg publicznych i budowa nowych dróg publicznych mogą być dokonywane tylko w razie koniecznej potrzeby i za zgodą właściwych zarządów drogowych.
10)
Istniejące drogi miejscowej komunikacji w granicach obszaru scalenia mogą być prostowane za zgodą władz, pod których zarządem te drogi się znajdują.
11) 18
Na obszarze Rzeczypospolitej, na którym obowiązują przepisy prawa cywilnego, zawarte w tomie X cz. 1 zb. pr. ces. ros., w przypadkach, gdy do obszaru scalenia przylegają, względnie przecinają go drogi publiczne pierwszych 4-ch klas, powiatowe urzędy ziemskie winny, po zaprojektowaniu obszaru scalenia, wystąpić z wnioskiem do władz administracyjnych I instancji, względnie do władz komunalnych o dokonanie przez te władze czynności, dotyczących ustalenia na gruncie granic dróg publicznych, które to władze w terminie najdalej czterech miesięcy od dnia otrzymania wniosku urzędu ziemskiego (nie wliczając okresu od dnia 1 grudnia do dnia 15 marca jako zimowej pory) obowiązane są do wykonania powyższych czynności. Ustalone przez władze administracyjne względnie komunalne granice dróg pierwszych 4-ch klas mierniczy zdejmuje, wnosi na plan, wskazując powierzchnie tych dróg w rejestrach, jak samodzielne pozycje.
12)
Komisarz ziemski lub delegat okręgowego urzędu ziemskiego ma prawo wglądu do sporządzonego przez mierniczego projektu scalenia i udzielania temuż mierniczemu swoich wskazówek ustnie lub piśmiennie. Otrzymane wskazówki mierniczy obowiązany jest wziąć pod rozwagę, przyczem w razie nieuwzględnienia ich winien załączyć do operatu scaleniowego uzasadnienie swego stanowiska na piśmie.

Do art. 33 i 34.

§  54. 19
Mierniczy, prowadzący scalenie, wskazując poszczególnym uczestnikom scalenia działki, projektowane dla nich na skutek scalenia, winien jednocześnie uprzedzić ich, że prowizoryczne wyznaczenie projektu scalenia na gruncie nie uprawnia nikogo do objęcia w posiadanie względnie do użytkowania wyznaczonych działek przed wprowadzeniem w posiadanie na mocy prawomocnego orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego (część 1 p. B lit. a art. 36), oraz, że winnym niezastosowania się do powyższego grożą skutki prawne za samowolne naruszenie cudzej własności.
§  55.
1)
O dniu wyznaczenia prowizorycznego projektu na gruncie mierniczy, prowadzący prace scaleniowe, zawiadomi okręgowy urząd ziemski, który zarządzi sprawdzenie operatu pomiarowego i wykonanych na gruncie czynności pomiarowych.
2)
O wynikach przeprowadzonego sprawdzenia rewident pomiarów spisuje protokół, który w odpisie wręcza mierniczemu, prowadzącemu roboty, a o wyniku rewizji niezwłocznie zawiadamia powiatowy urząd ziemski.
§  56.
Na ogólnem zebraniu uczestników scalenia, zwołanem z zachowaniem przepisów art. 51, komisarz ziemski w obecności mierniczego, prowadzącego scalenie, komunikuje każdemu uczestnikowi scalenia obszar i szacunek wydzielonych dla niego na skutek scalenia gruntów (p. b art. 32) i wzywa każdego uczestnika scalenia do złożenia oświadczenia, czy przedstawiony na zebraniu projekt przyjmuje, czy też odrzuca. Złożone w tym przedmiocie oświadczenia stron, w szczególności podane przyczyny odrzucenia projektu, winny być zaprotokołowane.

Do art. 35.

§  57. 20
1)
Orzeczenie komisarza ziemskiego lub jego zastępcy (cz. 4 art. 33 i art. 35) może być wydane na miejscu w obecności uczestników scalenia. W tym przypadku sentencja orzeczenia winna być obecnym ustnie ogłoszona (o czem należy sporządzić protokół), orzeczenie zaś wraz z motywami winno być zredagowane w ciągu dni 14 od daty ogłoszenia sentencji.
2)
Jeżeli projekt scalenia ulega zatwierdzeniu (cz. 1) ze zmianami, orzeczenie zatwierdzające może być wydane po uprzedniem sporządzeniu przez mierniczego szkicu i rejestru odnośnie tych zmian.
3)
Jeżeli okręgowy urząd ziemski w przedłożonym mu na skutek odwołania stron do okręgowej komisji ziemskiej projekcie zauważy braki lub uchybienia, to przed wniesieniem go na posiedzenia okręgowej komisji ziemskiej może zaprojektować uzupełnienie go lub poprawienie.
4)
Skargi wniesione na projekt scalenia do powiatowego urzędu ziemskiego przez uczestników scalenia, wymienionych w cz. 5 art. 34, powiatowy urząd ziemski zwraca skarżącym.

Do art. 36.

§  58.
Utrwalenie granic poszczególnych działek na podstawie zatwierdzonego projektu scalenia na wezwanie okręgowego urzędu ziemskiego uskutecznia mierniczy, prowadzący prace scaleniowe, zgodnie z przepisami technicznemi, obowiązującemi w tym względzie w urzędach ziemskich.
§  59.
1) 21
Po zakończeniu prac nad utrwaleniem granic na gruncie zjeżdża na miejsce komisarz ziemski i na zwołanem w tym celu zebraniu ogólnem uczestników scalenia, ważnem bez względu na ilość obecnych, ogłasza zebranym, że od tej chwili stają się posiadaczami gruntów, wydzielonych im według zatwierdzonego projektu scalenia, oraz rozwiązuje radę (rady) uczestników scalenia. Z powyższych czynności komisarz ziemski sporządza na miejscu protokół.
2) 22
Dokonanie czynności, przewidzianych w cz. 1, powiatowy urząd ziemski może powierzyć również mierniczemu wezwanemu przez okręgowy urząd ziemski do utrwalenia granic (§ 58).
3)
Przepisy cz. 1 art. 38 mają zastosowanie we wszystkich przypadkach, gdy scalenie zostało zakończone przez polskie urzędy ziemskie, bez względu na czas rozpoczęcia i ukończenia tych prac i niezależnie od tego, czy techniczne prace były wykonane z ramienia urzędów ziemskich, czy też na mocy umowy zainteresowanych z mierniczym prywatnym.
4)
Ogłoszenie zamknięcia postępowania scaleniowego winno być uskutecznione w dziennikach wyszczególnionych w p. a § 32.

Do art. 39.

§  60.
1)
Uchwały o zaniechanie rozpoczętego postępowania scaleniowego, zapadłe na ogólnem zebraniu uprawnionych uczestników scalenia, winny być podpisane przez głosujących za tem zaniechaniem, a własnoręczność podpisów winna być stwierdzona przez naczelnika gminy (wójta, sołtysa, burmistrza). Uchwały te winny być składane do powiatowego urzędu ziemskiego, który po stwierdzeniu ich prawomocności przesyła je wraz ze swoją opinją o tem, czy względy gospodarcze pozwalają na to zaniechanie, do okręgowego urzędu ziemskiego w celu wniesienia na posiedzenie okręgowej komisji ziemskiej.
2)
Uchwały, uznane przez powiatowy urząd ziemski za nieprawomocne, komisarz ziemski dołącza do akt sprawy, powiadamiając zainteresowanych na piśmie za pośrednictwem urzędu gminnego o swojej decyzji.
3) 23
(uchylony).

IV.

Prawa osób trzecich.

Do art. 40.
§  61.
1)
W przypadkach, gdy poszczególne działki gruntów, należące przed scaleniem do jednego właściciela, są nierównomiernie obciążone na rzecz osób trzecich (służebności osobiste, prawa użytkowania, zastawu, najmu, dzierżawy i t. p.), komisarz ziemski przy układaniu listy uczestników scalenia w myśl § 51 winien dokładnie oznaczyć obciążenie każdej działki zosobna. Od dnia wpisania ostrzeżenia (adnotacji) w myśl art. 18 właściwy urząd winien zawiadomić powiatowy urząd ziemski o wszelkich zmianach, jakie od dnia tego zajdą w obciążeniach hipotecznych gruntów, których dotyczy ostrzeżenie (adnotacja).
2)
Komisarz ziemski winien dążyć do osiągnięcia zgody pomiędzy wierzycielami hipotecznymi, których wierzytelności nierównomiernie obciążały przed scaleniem poszczególne działki jednego, właściciela, aby te obciążenia mogły być zamieszczone tylko w wykazie hipotecznym nowej działki tegoż właściciela w uzgodnionym przez wierzycieli porządku pierwszeństwa wpisu. Ugoda całkowita lub częściowa, podana do wiadomości urzędów ziemskich przed sporządzeniem projektów scalenia, winna być zatwierdzona przez powiatowy urząd ziemski (§ 12) i dołączona do akt scalenia, jako podstawa do uregulowania hipoteki scalanych gruntów.
3)
Jeżeli ugoda taka nie zostanie osiągnięta, wówczas przy ustaleniu działki, którą dany uczestnik scalenia ma otrzymać w wyniku scalenia wzamian za dawne działki, nierównomiernie obciążone na rzecz osób trzecich, należy osobno oznaczyć rozmiar gruntu wydzielonego w nowej działce wzamian za każdą z dawnych działek, nierównomiernie obciążonych na rzecz osób trzecich.

Do art. 41.

§  62.
1)
Jeżeli wdrożenie postępowania egzekucyjnego przymusowej sprzedaży dotyczy gruntów, objętych postępowaniem scaleniowem, sąd właściwy, względnie komornik sądowy zawiadomi powiatowy urząd ziemski tak o wdrożeniu postępowania egzekucyjnego, jak i o jego wyniku.
2) 24
Jeżeli postępowanie scaleniowe zostaje wdrożone w odniesieniu do gruntów, które są przedmiotem postępowania egzekucyjnego, to podlegające wykonaniu orzeczenie urzędu ziemskiego (art. 18) winno być udzielone do przejrzenia sądowi, względnie komornikowi sądowemu, który uczyni wzmiankę o tem w aktach postępowania egzekucyjnego.
§  63.
1) 25
Powiatowy urząd ziemski bezzwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego lub też po wydaniu przez okręgową komisję ziemska ostatecznego orzeczenia, zatwierdzającego projekt scalenia, zawiadomi o tem właściwy sąd względnie komornika sądowego, wymieniając sprawę egzekucyjną i dołączając odpis orzeczenia.
2)
Sędzia, względnie komornik sądowy, prowadzący postępowanie egzekucyjne, poda w terminie licytacyjnym do wiadomości stan toczącego się postępowania scaleniowego, widoczny z uskutecznionych w księdze wieczystej (hipotecznej) ostrzeżeń, lub według udzielonego do akt sprawy odpisu orzeczenia, zatwierdzającego projekt scalenia, a zarazem zwróci uwagę na postanowienia art. 41 ustawy o scalaniu gruntów o wpływie postępowania scaleniowego na tok postępowania egzekucyjnego.
3) 26
Sąd, względnie komornik sądowy, prowadzący postępowanie egzekucyjne, na żądanie osób interesowanych, ściągnie dla masy egzekucyjnej od zobowiązanego do dopłaty ustalone w postępowaniu scaleniowem dopłaty pieniężne, biorąc za podstawę (tytuł) do egzekwowania tych kwot prawomocne orzeczenie powiatowego urzędu ziemskiego lub ostateczne orzeczenie okręgowej komisji ziemskiej.
§  64.
Wyrok adjudykacyjny na obszarze, województw, wymienionych w § 73, uchwała przybicia targu na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego, a na obszarze województwa krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego uchwała sądu egzekucyjnego, dozwalająca przeniesienie prawa własności na rzecz nabywcy na podstawie udzielonego przybicia targu, stanowią dla nabywcy podstawę do uzyskania wobec komisarza ziemskiego dopuszczenia co na miejsce dawnego właściciela do postępowania scaleniowego i umieszczenia go w wykazie uczestników scalenia. W przypadkach, gdy w drodze przymusowej licytacji zmieni właściciela tylko część gruntów poszczególnego uczestnika scalenia, okoliczność tę należy uwzględnić w projekcie scalenia.

Do art. 42.

§  65.
Dzień zapisania do hipoteki ostrzeżenia (adnotacji) o wdrożeniu postępowania scaleniowego jest miarodajny dla przebiegu postępowania dobrowolnego przetargu. Od dnia tego aż do wykonania sprostowania wpisów hipotecznych (art. 45) postępowanie dobrowolnego przetargu nie może być wszczęte, a wdrożone przed tem winien sąd wstrzymać na wniosek któregokolwiek uczestnika tego postępowania. Wznowienie wstrzymanego postępowania dobrowolnego przetargu nie może nastąpić przed dokonaniem sprostowania wpisów hipotecznych (art. 45).

Do art. 43.

§  66.
Sąd, który prowadzi postępowanie o zniesienie współwłasności, przez podział w naturze, względnie o wyznaczenie drogi koniecznej (o przyznanie prawa przechodu), winien udzielić powiatowemu urzędowi ziemskiemu pisemnego wyjaśnienia o treści i przedmiocie postępowania oraz umożliwić, na jego żądanie, przejrzenie aktów, które może także przesiać mu w całości do zapoznania się z ich treścią.
§  67.
1)
Komisarz ziemski w sprawach rozdziału współwłasności w naturze, jeżeli podział w naturze nie powoduje nadmiernego rozdrobnienia gruntów scalanych i tworzenia działek, niezdolnych do samoistnego gospodarstwa, winien dążyć do przeprowadzenia podziału w drodze umowy stron i wydzielenia każdemu ze współwłaścicieli równoważnika ze scalanych gruntów, odpowiedniego wartości jego współwłasności, z zachowaniem terytorjalnie obowiązujących przepisów o przenoszeniu prawa własności. W tym celu na żądania komisarza ziemskiego współwłaściciele spiszą ugodę, którą zatwierdzi powiatowy urząd ziemski (§ 12), Treść ugody może ulec zatwierdzeniu, o ile w niej współwłaściciele zgodzą się na to, aby każdemu zamiast współwłasności wydzielona została wedle przepisów o scaleniu gruntów odrębna działka gruntowa.
2)
W przypadku, gdy uczestnicy współwłasności nie chcą spisać umowy na jej podział fizyczny, komisarz ziemski winien dążyć, aby za grunty należące do współwłasności wydzielona została taka działka, której podział fizyczny nie będzie wpływał ujemnie na całokształt wyników scalenia.
§  68.
W przypadku, gdy podział fizyczny powoduje nadmierne rozdrobnienie gruntów, komisarz ziemski winien to wyjaśnić stronom, zaniechać stanowczo przeprowadzenia podziału fizycznego, dążyć do ugody stron na spłaty pieniężne ich udziałów współwłasności i do objęcia gruntu przez jednego ze współwłaścicieli. Ugodę taką również zatwierdza powiatowy urząd ziemski (§ 12). O ile ugoda taka nie przyjdzie do skutku przed zatwierdzeniem stanu posiadania przed scaleniem (art. 31), komisarz ziemski pozostawi dalszy bieg sprawy do rozstrzygnięcia sądowi, dążąc do tego, aby w wyniku scalenia została wydzielona taka działka gruntu, która mogłaby ulec podziałowi bez ujemnych skutków dla całokształtu wyników scalenia.
§  69.
W przypadku ustanowienia służebności przeprowadzenia rurociągów (cz. 3 art. 43), wyniki postępowania wraz z planem winny być udzielone mierniczemu, który je w projekcie scalenia uwzględni w taki sposób, aby przez projektowane przy scaleniu drogi i rowy nie doznały uszkodzenia. Właściwa władza, przeprowadzająca w drodze przymusowej rzeczone służebności, wstrzyma przyznanie odszkodowania, jakie winno być przyznane tym osobom, którym obciążone służebnościami grunty przypadną na podstawie wyniku scalenia (art. 36 ustawy), do czasu zatwierdzenia projektu scalenia.

Do art. 44.

§  70. 27
1)
Sąd, opierając się na orzeczeniu urzędu ziemskiego o wdrożeniu postępowania scaleniowego (art. 18), zestawi wykaz wszystkich sporów o grunty, będące przedmiotem scalenia, i o treści i stanie każdego sporu zawiadomi powiatowy urząd ziemski. Komisarz ziemski zwróci swe starania o zawarcie ugody przedewszystkiem do takich spraw, których przedmiotem sporów jest część, a nie całość gruntów danego uczestnika scalenia, podlegających scaleniu. W ugodzie oznaczenie przedmiotu (gruntu) należy poprzeć dołączeniem planu; względnie treść ugody ustalić ogólnikowo w formie przyznania przez pozwanego (dotychczasowego posiadacza) powodowi prawa uzyskania przy scaleniu równoważnika spornego gruntu kosztem zmniejszenia przeznaczonej dla pozwanego działki, lub w formie zrzeczenia się przez powoda jego pretensyj.
2)
Oryginał zatwierdzonej przez powiatowy urząd ziemski ugody należy dołączyć do akt scalenia, a zaświadczony odpis przesłać do akt procesowych sądowi.

V.

Sprostowanie wpisów w księgach gruntowych (hipotecznych).

Do art. 45.
§  71. 28
(skreślony).
§  72. 29
Na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego powiatowy urząd ziemski (lub delegat okręgowego urzędu ziemskiego) zgłosi wniosek do właściwego sądu o sprostowanie księgi gruntowej. Do wniosku tego należy dołączyć urzędownie zaświadczone: prawomocne orzeczenie powiatowego urzędu ziemskiego, względnie okręgowej komisji ziemskiej, zatwierdzające projekt scalenia, wraz z kopją planu i rejestrów pomiarowych, oraz odpisy niezbędnych dokumentów, sporządzonych w toku postępowania scaleniowego (art. 40, 43 i 44), bądź złożonych przez strony (uczestników scalenia). Wniosek ten wykonywa sąd w myśl § 39 niemieckiej ordynacji hipotecznej.
§  73. 30
Na obszarze oznaczonym w cz. 1 § 75 oraz na obszarze obowiązywania prawa o ustaleniu własności dóbr nieruchomych, o przywilejach i hipotekach z roku 1818 powiatowy urząd ziemski lub też delegowany w trybie ust. 2 cz. 2 art. 36 funkcjonariusz okręgowego urzędu ziemskiego składa pisarzowi hipotecznemu dokumenty (§ 72) wymienione, względnie 5 pełnomocnictwo, oraz zeznaje wniosek. o sprostowanie księgi lub akt hipotecznych zgodnie z wynikami scalenia, tudzież projektuje treści do wykazu hipotecznego.
§  74. 31
Jeżeli przedmiotem postępowania scaleniowego były równocześnie nietylko grunty, mające urządzoną hipotekę, ale i takie, dla których księgi lub akty hipoteczne dotychczas założone nie były, należy w dotychczasowej księdze lub aktach hipotecznych zamieścić wzmiankę, jakie wpisy i obciążenia mają być przeniesione do księgi lub akt hipotecznych gruntów, nie mających dotąd urządzonej hipoteki, przy wywoływaniu ich do regulacji pierwiastkowej z tem zastrzeżeniem, że przeniesieniu ulegną również wszelkie późniejsze zmiany w tych obciążeniach i wpisach. Wzmianka ta będzie wykreślona na jednostronny wniosek powiatowego urzędu ziemskiego lub też delegowanego funkcjonarjusza okręgowego urzędu ziemskiego (§ 73) po hipotecznem uregulowaniu takiej nieruchomości.

Do art. 46.

§  75.
1)
Na obszarze mocy obowiązującej rozporządzenia Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 31 sierpnia 1919 roku, dotyczącego wprowadzenia ustroju hipotecznego (Dz. U. Z. C. Z. W. z 1919 r. Nr. 18, poz. 157), do czasu wprowadzenia na tym obszarze powiatowych wydziałów hipotecznych przepisy cz. 1 art. 46 będą stosowane w ten sposób, że wywoływanie gruntów do regulacji pierwiastkowej winno być dokonywane w wydziale hipotecznym przy właściwym sądzie okręgowym.
2) 32
Wywołanie do regulacji pierwiastkowej następuje przed właściwym pisarzem hipotecznym na wniosek bądź strony interesowanej, bądź powiatowego urzędu ziemskiego lub też delegowanego funkcjonariusza okręgowego urzędu ziemskiego (§ 73).
3)
Termin trzymiesięczny do regulacji liczy się od daty obwieszczenia (art. 46).
§  76.
1) 33
W przypadku przewidzianym w § 74 powiatowy urząd ziemski lub też delegowany funkcjonarjusz okręgowego urzędu ziemskiego (§ 73) zezna wniosek i zaprojektuje treści do wykazu hipotecznego nowozakładanej księgi hipotecznej w przedmiocie wpisu ścieśnień, podlegających wykreśleniu z wykazu dawnej księgi hipotecznej.
2)
Obwieszczeń (cz. 2 art. 46) dokona pisarz hipoteczny.
§  77. 34
Po zeznaniu protokółu wywołania gruntów do pierwiastkowej regulacji hipotecznej powiatowy urząd ziemski zarządzi ogłoszenie tego wywołania przez właściwego sołtysa na zebraniu gromadzkiem jednostki, względnie jednostek administracyjnych, czyli w każdej wsi, objętej scaleniem, dążąc aby przy tem ogłoszeniu interesowani powiadomieni byli o terminie wyznaczonym do pierwiastkowej regulacji.

Do art. 47.

§  78.
1)
O dokonaniu wpisów w księgach wieczystych (hipotecznych) zgodnie z wynikami przeprowadzonego scalenia gruntu sądy, względnie wydziały hipoteczne, zawiadomią właścicieli, wierzycieli hipotecznych i wszystkie osoby, na których rzecz zapisane są prawa w wykazach hipotecznych.
2) 35
Wierzyciele hipoteczni, zabezpieczenia na nieruchomościach, objętych postępowaniem scaleniowem, mogą w ciągu dni 14 od dnia doręczenia im zawiadomienia o sprostowaniu wpisu zwrócić się do sądu, właściwego do przeprowadzenia sprzedaży przymusowej danej nieruchomości, z wnioskiem o wydzielenie na poczet ich należności i ściągnięcie tych sum, które właściciel ma przyznane prawomocnem orzeczeniem powiatowego urzędu ziemskiego lub ostatecznem orzeczeniem okręgowej komisji ziemskiej tytułem dopłaty pieniężnej dla wyrównania wartości działki, wydzielonej mu przy scalaniu. Sąd przeprowadzi rozdział ściągniętych dopłat według przepisów o podziale ceny, osiągniętej przy sprzedaży nieruchomości przez licytację.

Do art. 48.

§  79.
1)
Należności pisarzy hipotecznych, związane z wykonaniem sprostowania wpisów hipotecznych oraz pierwiastkową regulacją hipoteczną (cz. 2 art. 48), pokrywać będą właściwe okręgowe urzędy ziemskie z kredytów na wykonanie scalenia, na podstawie wykazów opłat, składanych w tym celu przez pisarzy hipotecznych.
2)
Przy wnioskach o wywołanie nieruchomości do pierwiastkowej regulacji hipotecznej okręgowe urzędy ziemskie, na żądanie pisarzy hipotecznych, udzielają im odpowiednich zaliczek na pokrycie kosztów, związanych z założeniem nowych ksiąg hipotecznych.
§  80. 36
Wszelkie ugody, zawarte i zatwierdzone w trybie art. 9 i 44, oraz umowy, zawarte w myśl p. g cz. 2 art. 22 przez radę uczestników scalenia i zatwierdzone przez powiatowy urząd ziemski, jak również umowy o nabyciu działek w celu powiększenia gospodarstw karłowatych uczestników scalenia w toku postępowania scaleniowego, winny być zaopatrzone przez powiatowy urząd ziemski klauzulą, stwierdzającą, że zawarte zostały w toku postępowania scaleniowego lub na jego podstawie i że, w myśl p. 3 art. 54 ustawy o opłatach stemplowych z dnia 1 lipca 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 98, poz. 570) i art. 48 ustawy o scalaniu gruntów, wolne są od opłat skarbowych i samorządowych.

VI.

Przepisy przejściowe.

Do art. 50.
§  81.
Sprawy scaleniowe, w których nie zapadły decyzje przedstanowcze okręgowej komisji ziemskiej, lecz zostały powzięte uchwały ostateczne, których prawomocność została należycie stwierdzona, będą kończone według przepisów, na których podstawie sprawy te zostały doprowadzone do uchwały ostatecznej, z wyjątkiem przypadków, przewidzianych w p. a, b i c art. 50.
§  82.
1) 37
Kwalifikowanie spraw, podlegających zakończeniu w trybie p. a, b i c cz. 2 art. 50, należy do powiatowego urzędu ziemskiego.
2)
Pod ostatecznymi decyzjami, zatwierdzającemi projekty scalenia przez właściwe władze (cz. 2 art. 50), należy rozumieć orzeczenia b. władz rosyjskich oraz orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej, zatwierdzające uchwały ostateczne według trybu postępowania, obowiązującego przed 21 września 1923 r., t. j. przed wejściem w życie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.
3)
W przypadku zarządzenia przez urzędy ziemskie pomiarów faktycznego stanu posiadania winna być wybrana względnie wyznaczona z urzędu rada uczestników scalenia.
4)
Jako akta postępowania scaleniowego w rozumieniu cz. 2 art. 50 uznaje się całokształt akt, t. j. zarówno operat prawny jak pomiarowy.
5)
Za dowody starego stanu posiadania w rozumieniu p. b. i c art. 56 uznaje się dokumenty, na których podstawie można należycie stary stan posiadania odtworzyć.
6)
Jako biegli (p. c cz. 2 art. 50) mogą być powoływane tylko osoby niezainteresowane w danem scaleniu.
§  83. 38
(uchylony).
§  84. 39
(uchylony).

Do art. 51.

§  85.
Postanowienia art. 51 dotyczą również uczestników scalenia, wymienionych w cz. 4 art. 19, którzy posiadają uprawnienia, przysługujące osobom zaliczonym do jednostki administracyjnej.

Do art. 53.

§  86. 40
(uchylony).
§  87.
Z dniem ogłoszenia rozporządzenia niniejszego tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiotach, unormowanych niniejszem rozporządzeniem. W szczególności tracą moc rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 29 kwietnia 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 306) oraz z dnia 15 listopada 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 119, poz. 685).
§  88.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 ust. 2) uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.
2 § 9 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
4 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
5 § 14-23 uchylone przez § 25 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 30 maja 1933 r. w sprawie opłat i należności za wykonanie scalenia gruntów (Dz.U.33.55.415) z dniem 21 lipca 1933 r.
6 § 24 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
7 § 25 ust. 3) uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.
8 § 26 zmieniony przez § 25 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 30 maja 1933 r. w sprawie opłat i należności za wykonanie scalenia gruntów (Dz.U.33.55.415) z dniem 21 lipca 1933 r.
9 § 29 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 maja 1931 r. w sprawie zmian w rozporządzeniu wykonawczem do ustawy o scalaniu gruntów (Dz.U.31.60.485) z dniem 13 lipca 1931 r.
10 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
11 § 31 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
12 § 32 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
13 § 35 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
14 § 40 uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.
15 § 45 ust. 1) lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
16 § 49 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 1936 r. (Dz.U.36.42.309) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 1936 r.
17 § 51 ust. 3) skreślony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
18 § 53 ust. 11) zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
19 § 54 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
20 § 57 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
21 § 59 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
22 § 59 ust. 2) zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
23 § 60 ust. 3) uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.
24 § 62 ust. 2) zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
25 § 63 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
26 § 63 ust. 3) zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
27 § 70 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
28 § 71 skreślony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
29 § 72 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
30 § 73 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
31 § 74 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
32 § 75 ust. 2) zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
33 § 76 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
34 § 77 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
35 § 78 ust. 2) zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
36 § 80 zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
37 § 82 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 29 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
38 § 83 uchylony przez § 25 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 30 maja 1933 r. w sprawie opłat i należności za wykonanie scalenia gruntów (Dz.U.33.55.415) z dniem 21 lipca 1933 r.
39 § 84 uchylony przez § 25 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 30 maja 1933 r. w sprawie opłat i należności za wykonanie scalenia gruntów (Dz.U.33.55.415) z dniem 21 lipca 1933 r.
40 § 86 uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. w sprawie o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024