Komisje specjalne, powołane do rozstrzygania skarg na nakazy inspektorów pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1928 r.
o komisjach specjalnych, powołanych do rozstrzygania skarg na nakazy inspektorów pracy.

Na podstawie art. 26 ustęp ostatni rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 590) zarządza się co następuje:
§  1.
Do rozpoznawania skarg na nakazy inspektorów pracy, przewidziane w art. 25 ustęp 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 590), powołane będą komisje przy wojewodach (Komisarzu Rządu m. st. Warszawy), do rozpoznawania zaś odwołań od decyzyj komisyj przy wojewodach (Komisarzu Rządu m. st. Warszawy) powołana będzie komisja przy Ministrze Pracy i Opieki Społecznej.
§  2.
Niezwłocznie po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia wojewodowie (Komisarz Rządu m. st. Warszawy) wyznaczą na okres lat trzech zastępcę przewodniczącego komisji przy wojewodzie oraz członków komisji i ich zastępców z działu administracji przemysłowej, rolniczej, robót publicznych i sanitarnej, zaś okręgowy inspektor pracy wyznaczy swego zastępcę.

W razie skargi na nakaz, dotyczący zakładu państwowego lub będącego pod zarządem państwowym, wojewoda, ustala, jakiej władzy pod względem gospodarczym zakład podlega i zwraca się do tej władzy o wyznaczenie delegata do komisji.

§  3.
Po wpłynięciu skargi na nakaz inspektora pracy, przewidziany w art. 25 ustęp 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy, przewodniczący komisji zarządza zwołanie komisji, wyznaczając terminy posiedzenia w ten sposób, ażeby skarga na nakaz, zaopatrzony rygorem natychmiastowego wykonania (art. 25 ustęp trzeci rozporządzenia z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy), mogła być rozstrzygniętą w ciągu tygodni.) on dnia wpłynięcia skarci, inne zaś skargi - w ciągu 4 tygodni.
§  4.
Skład komisji każdorazowo ustala przewodniczący w zależności od charakteru rozpoznawanej sprawy zgodnie z art. 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy. Na posiedzeniu komisji z urzędu przewodniczy wojewoda lub wyznaczony przez niego zastępca. Referentem sprawy na posiedzeniu komisji jest z urzędu okręgowy inspektor pracy lub też jego zastępca.
§  5.
O terminie rozpoznawania skargi zawiadamia się skarżącego. Skarżącemu przysługuje prawo udzielania wyjaśnień na posiedzeniu komisji osobiście lub przez pełnomocnika. Pisemne wyjaśnienia i uzasadnienia skargi mogą być składane przez skarżącego lub jego pełnomocnika najpóźniej przy otwarciu posiedzenia.
§  6.
Decyzja komisji zapada większością głosów, a w razie równości głosów rozstrzyga glos przewodniczącego. Decyzja winna być wydana, na piśmie, należycie pod względem prawnym i faktycznym uzasadniona, oraz podpisana przez przewodniczącego i wszystkich członków. Protokół posiedzenia podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie, oraz protokólant wyznaczony przez wojewodę. Członkom komisji przysługuje prawo zgłoszenia do protokółu odrębnego zdania.

Jeżeli stan faktyczny sprawy nasuwa jakiekolwiek wątpliwości, komisja noże bądź sama przeprowadzić badania na miejscu, bądź delegować w tym celu jednego lub więcej członków komisji; komisja, może też powołać rzeczoznawców dla zbadania sprawy i wydania opinji.

§  7.
Przedstawicieli i ich zastępców do komisji przy M mis trze Pracy i Opieki Społecznej w myśl art. 26 ustęp czwarty rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy wyznaczają Ministrowie Pracy i Opieki Społecznej: Przemyślu i Handlu i Spraw Wewnętrznych na okres 3-letni.

W wypadkach, gdy sprawa dotyczy zakładu państwowego lub będącego pod zarządem państwowym, Minister Pracy i Opieki Społecznej zwraca się do ministerstwa, któremu zakład podlega, o wyznaczenie przedstawiciela do komisji.

§  8.
Do rozpoznawania spraw na komisji przy Ministrze Pracy i Opieki Społecznej analogicznie mają zastosowanie postanowienia § 5 i § 6 niniejszego rozporządzenia. Posiedzenie komisji zwołuje Minister Pracy i Opieki Społecznej. Referentem sprawy z urzędu jest przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.

Okręgowemu inspektorowi pracy w sprawach rozpatrywanych na skutek jego odwołania przysługują uprawnienia skarżącego, przewidziane § 5 i § 6 niniejszego rozporządzenia. Odpis odwołania okręgowego inspektora pracy powinien być doręczony właścicielowi względnie kierownikowi zainteresowanego zakładu pracy z jednoczesnem zawiadomieniem go o dniu posiedzenia; właściciel względnie kierownik zakładu może składać na komisji wyjaśnienia pisemne lub ustne, osobiście lub przez pełnomocnika.

§  9.
Wykonanie mniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024