Tryb przedstawiania kandydatów na stanowiska prokuratorskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 grudnia 1928 r.
o trybie przedstawiania kandydatów na stanowiska prokuratorskie.

Na podstawie art. 238 § 4 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
§  1. 1
O każdem wolnem stanowisku prokuratorskiem obwieszcza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym będzie zamieszczone wyjaśnienie co do trybu składania podań.

W poszczególnym wypadku Minister Sprawiedliwości może zarządzić zaniechanie takiego obwieszczenia.

§  2.
Obwieszczenie zarządza:
a)
prokurator okręgowy co do wolnych w jego okręgu stanowisk wiceprokuratorów i podprokuratorów okręgowych;
b)
prokurator apelacyjny co do wolnych w jego okręgu stanowisk wiceprokuratorów apelacyjnych;
c)
pierwszy prokurator Sądu Najwyższego co do wolnych stanowisk prokuratorów i wiceprokuratorów Sądu Najwyższego.
§  3.
Prokurator (§ 2) obowiązany jest najdalej w terminie trzydniowym od dnia otrzymania wiadomości o opróżnionem lub mającem się opróżnić stanowisku prokuratorskiem, przesłać obwieszczenie bezpośrednio do redakcji Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości (wzór 1).
§  4. 2
Kandydaci winni składać podania na każde wolne stanowisko oddzielnie właściwemu prokuratorowi (§ 2) w terminie czternastodniowym od daty Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości, zawierającego obwieszczenie o danem stanowisku. W podaniu winno być zaznaczone czy kandydat zgłosił lub zgłasza swą kandydaturę na inne stanowisko prokuratorskie lub sędziowskie.
§  5.
Kandydaci pozostający na służbie prokuratorskiej lub sądowej składają podania na ręce kierownika tej władzy, której bezpośrednio podlegają.

Kierownik winien przesłać podanie właściwemu prokuratorowi (§ 2) następnego dnia po otrzymaniu podania, załączając swą opinję o kandydacie. Kierownicy sądów grodzkich przesyłają podanie ze swą opinją przełożonemu prezesowi sądu okręgowego, który kieruje podanie następnego dnia do otrzymaniu do właściwego prokuratora (§ 2), dołączając swą opinję.

Jeżeli kandydat zgłasza się na stanowisko w innym okręgu apelacyjnym niż ten, w którym pozostaje na służbie, to prokurator lub prezes sądu okręgowego, odsyłając podanie do właściwego prokuratora (§ 2), zawiadamia o tem prokuratora względnie prezesa przełożonego sądu apelacyjnego, dołączając odpis swej opinji.

§  6.
Do podań kandydatów pozostających na służbie państwowej, niewymienionej w § 5, lub na służbie samorządowej winno być dołączone zezwolenie władzy przełożonej na przejście kandydata do służby w prokuraturze.
§  7.
Do podania należy dołączyć życiorys i dokumenty, w oryginałach lub odpisach wierzytelnych, stwierdzające warunki do objęcia stanowiska. Kandydat winien w podaniu oświadczyć, czy i w jakim stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa pozostaje do prokuratorów i urzędników urzędu prokuratorskiego, w którym zgłasza kandydaturę, jak również do sędziów i urzędników sądu, przy którym jest czynny urząd prokuratorski.

Uwierzytelnienia odpisów dokumentów może dokonać przełożony władzy, której kandydat podlega lub władza, której składa się podanie.

§  8.
Prokurator właściwy (§ 2) przedstawi w ciągu siedmiu dni po upływie terminu, przewidzianego w § 3, wszystkie podania, nie wyłączając wniesionych z opóźnieniem, wraz z załącznikami, jak również z swą opinją wskazującą najodpowiedniejszych kandydatów wykazem kandydatów (wzór 2) Ministrowi Sprawiedliwości.

Prokurator okręgowy kieruje podania z załącznikami i opinją za pośrednictwem prokuratora apelacyjnego, który dołącza swą opinję, wskazując najodpowiedniejszych kandydatów.

§  9.
Prokuratorzy mogą prócz kandydatów, którzy złożyli podania, przedstawić innych kandydatów, którzy się nie zgłosili, lecz wyrazili zgodę na objęcie stanowiska; przedstawienie asesora sądowego albo prokuratora na stanowisko równorzędne lub wyższe nie wymaga jego zgody.

W braku zgłoszeń właściwy prokurator (§ 2) przedstawi kandydatów w myśl ustępu poprzedniego w ciągu miesiąca od daty rozesłania dodatku wymienionego w § 1.

§  10.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do obsadzania stanowisk pierwszego prokuratora Sądu Najwyższego, prokuratorów apelacyjnych i prokuratorów okręgowych.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1929 r.

Wzór 1 - do § 3

OBWIESZCZENIE.

Wakuje stanowisko wice-pod-prokuratora Sądu Najwyższego w Izbie cywilnej - karnej, apelacyjnego, okręgowego w Warszawie.

Pierwszy Prokurator Sądu Najwyższego

Prokurator Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Prokurator Sądu Okręgowego w Warszawie

Wzór 2 - do § 8

zamieszczono jako wzór 2 przy rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 104 poz. 935).

Treść rubryk 6-9 redaguje prokurator właściwy (§ 2) według swej opinji.

1 § 1 zmieniony przez § 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1931 r. w sprawie zmiany przepisów, przewidujących zamieszczanie ogłoszeń w oddzielnym dodatku do Dziennika Urzędowego Ministra Sprawiedliwości "Ruch Służbowy" (Dz.U.32.3.21) z dniem 16 stycznia 1932 r.
2 § 4 zmieniony przez § 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1931 r. w sprawie zmiany przepisów, przewidujących zamieszczanie ogłoszeń w oddzielnym dodatku do Dziennika Urzędowego Ministra Sprawiedliwości "Ruch Służbowy" (Dz.U.32.3.21) z dniem 16 stycznia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024