Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 20 sierpnia 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

Na mocy art. 4 p. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei normalnotorowych, ogłoszonej jako załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 129, poz. 778) i uzupełnionej rozporządzeniami Ministra Komunikacji z dnia 23 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. № 15, poz. 114), z dnia 5 kwietnia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 33, poz. 299), z dnia 6 kwietnia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 35, poz. 316), z dnia 10 kwietnia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 37, poz. 334) i z dnia 28 kwietnia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 46, poz. 418), wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A. We "Wstąpię" w dziale II-m wykaz kolei prywatnych, na których przewoźne oblicza się za łączną odległość kolei państwowych i prywatnych, uzupełnia się po słowach: "Lwów-Bełżec" nazwą kolei: "Tarnów-Szczucin".

B. W części II "Postanowienia taryfowe i Wykaz opłat dodatkowych":

W "Postanowieniach taryfowych":

W p. 4 skreśla się wyrazy "z dnia 30 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 71, poz. 485) " a w ich miejsce wstawia się następujące: "z dnia 4 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. № 17, poz. 132) ".

W p. 16 w wykazie towarów w poz. m) po słowach: "stal surowe" dodaje się: "i w półfabrykatach", a po słowach: "drutu kolczastego starego" (Dz. U. R. P. № 46, poz. 418) dodaje się: "nieprasowanego".

W p. 17 w wykazie towarów dodaje się pozycję: "c1) z grupy 18 - spirytus Monopolu Państwowego w beczkach;" i "f1) z grupy 29-ej-jaja;".

W p. 19 w ustępie pierwszym po słowach: "firmę handlową" (Dz. U. R. P. № 46, poz. 418) dodaje się w nawiasach: "(w tym ostatnim wypadku przesyłki powinny składać się z towarów własnych danej firmy)". W zależności od tego w ustępie drugim zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie: "W tym celu w listach przewozowych powinny występować jako nadawca bądź przedsiębiorstwo przewozowe (transportowo-ekspedycyjne) bądź firma handlowa z powołaniem się na przynależność przesyłki do danej partji marszrutowej (przez napis lub przyłożenie odpowiedniego stempla). Przedsiębiorstwu przewozowemu przysługuje nadto prawo zamieszczenia na odwrotnej stronie listu przewozowego uwagi: "Z polecenia p. ......." lub "Z polecenia firmy .........".

W p. 32 zdanie w końcu pierwszego ustępu: "10% ogólnej wagi przesyłki" zmienia się na: "10% wagi towaru". W zależności od tego w ustępie drugim słowa: "ogólnej wagi przesyłki" zastępuje się przez: "wagi towaru".

W p. 53 w ustępie pierwszym oraz w p. 62 w ust. c) w zdaniu: "Formularze wykazów nabywać można" wyraz "można" zmienia się na "należy".

P. 64 otrzymuje brzmienie następujące:

"Przewoźne za przedmioty, wyszczególnione w rozdz. I a A. grupa 2 i w rozdz. I a B. grupa 2 załącznika B. do Przepisów Przewozowych (część I Taryfy) oblicza się: a) przy przesyłkach o wadze do 5.000 kg. za podwójną zaokrągloną wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej jednak za 5.000 kg. od listu przewozowego, b) przy przesyłkach o wadze powyżej 5.000 kg.-za zwiększoną o 50% wagę przesyłki, najmniej za 15.000 kg. Przy przesyłkach prochu strzelniczego myśliwskiego oraz nabojów do broni palnej ręcznej przewoźne oblicza się za podwójną zaokrągloną wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej jednak za 500 kg. od listu przewozowego.

Załadowanie i wyładowanie materjałów wybuchowych i strzelniczych jest obowiązkiem nadawcy względnie odbiorcy przesyłki".

W p. 72 w wierszu 4-ym po słowie "panoram" dodaje się: "karuzeli".

W p. 85 dodaje się nowy ustęp treści następującej:

"Jeżeli przy wagonach prywatnych, na osiach których umieszczono przybory napędowe, zażądano uruchomienia tych przyborów, należy w liście przewozowym, w rubryce "Nazwa towaru" zamieścić wzmiankę: "Użyć siły napędowej z osi wagonu". Za użycie siły napędowej z osi wagonu pobiera się opłatę po 5 gr. od wagonu i kilometra".

W p. 87 w ust. b) słowa: "do włączenia do taboru P. K. P." zastępuje się przez: "z powodu zmiany stacji macierzystej w obrębie P. K. P.".

W p. 90 słowa: "w wysokości 3 gr. od wagonu i kilometra" zmienia się na: "w wysokości 10 gr. od wagonu i kilometra przy przesyłkach z powodu zmiany stacji macierzystej i w wysokości 3 gr. od wagonu i kilometra przy wszelkich innych przesyłkach wagonów próżnych".

W p. 97, w "II. Wykazie opłat miejscowych" po ust. e) zamieścić co następuje:

"f) Za przewóz przesyłek wagonowych pomiędzy stacjami: Mosty, Orzechowe, Stołpce i Brześć Cent., a odpowiedniemi ładowniami publicznemi: Mosty Przystań, Orzechowo, Port, Stołpce Przystań i Muchawiec Przystań:

1) od wagonu, oprócz wagonów 30-ton-nowych i wyżej 500 gr.

2) od wagonu 30-tonnowego i wyżej 1.000 gr.

g) Za przewóz przesyłek wagonowych pomiędzy

Stacją Pińsk a ładownią Pińsk Przystań:

1) od wagonu, oprócz wagonów 30-tonnowych i wyżej 800 gr.

2) od wagonu 30-tonnowego i wyżej 1.600 gr."

W "Wykazie opłat dodatkowych":

W rozdz. 1 "Ceny druków" w ust. c) wyraz "sztuk" zmienia się na "arkuszy".

Tytuł rozdziału 5 "Opłaty za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie" zmienia się na: "Opłaty za czynności ładunkowe".

W ustępie a) tegoż rozdziału dodaje się w końcu: "takież opłaty pobiera się za zmianę osi lub zmianę zestawów kołowych przy przejściu wagonu z toru szerokiego na normalny lub odwrotnie".

W ustępie b) po słowach "kłonice żelazne" dodaje się: "wsporniki widełkowe".

W rozdz. 7 "Opłaty za przetrzymanie" w Uwadze 3-ej po słowie "katowickiej" dodaje się: "warszawskiej i krakowskiej".

C. W części III Taryfy "Nomenklatura i klasyfikacja towarów":

W gr. 14 "Otręby" w poz. "Plewy" dodaje się: "zbożowe i z oczyszczenia nasion buraczanych".

W gr. 25 uwagę 1) uzupełnia się w końcu zdaniem następującem: "Za przesyłki całowagonowe ryb świeżych i raków żywych przewoźne oblicza się według p. 17 Postanowień taryfowych".

W gr. 63 uwagę 5) po słowach: "Za żelazo i stal surowe" uzupełnia się słowami: "i w półfabrykatach oraz za złom żelaza i stali, oprócz drutu kolczastego starego nieprasowanego, starych naczyń żelaznych oraz wyrobów z blachy"; w zależności od tego przy poz. f) obok klasy VIII dodaje się odsyłacz: "5)".

W gr. 126 "Wozy i t. d." w poz. d) po słowie: "panoram" dodaje się: "karuzeli". W zależności od tego w uwadze 4) do tejże grupy po słowie "panoram" dodaje się również "karuzeli".

D. W części V "Taryfy wyjątkowe":

W taryfie wyjątkowej № 10 na przewóz koksu w p. 2 "Opłaty" w ust. I po słowie "miedzi" dodaje się: "oraz do Państwowej fabryki związków azotowych w Chorzowie".

W taryfie wyjątkowej № 11 na przewóz miału w p. 2 "Opłaty" w ust. II po słowach: "w Chorzowie" dodaje się: "oraz do fabryki "Azot" w Jaworznie".

W taryfie wyjątkowej № 13 tytuł taryfy uzupełnia się w końcu pozycją: "złomu szamotowego, cementowego i betonowego (z gr. 62) ".

W taryfie wyjątkowej № 14 na przewóz rudy w p. 3 "Warunki stosowania" dodaje się w końcu zdanie: "Opłaty podane w p. 2 stosuje się do przesyłek, nadanych od stacyj granicznych tylko pod warunkiem dowozu ich do stacji nadania drogą kołową, bocznicą prywatną lub koleją wąskotorową krajową".

W taryfie wyjątkowej № 17 na przewóz rur kamionkowych p. 1 "Obszar ważności" uzupełnia się stacją nadawczą "Suchedniów".

W taryfie wyjątkowej № 24 na przewóz fosforytów p. 1 "Obszar ważności" uzupełnia się stacją nadawczą "Sandomierz". W zależności od tego w "Uwadze" (Dz. U. R. P. № 15, poz. 114) po słowie "Ćmielowa" dodaje się "Sandomierza".

W taryfie wyjątkowej № 34 na przewóz ryżu w p. 1 "Obszar ważności" wykaz stacyj nadania uzupełnia się stacją "Łódź".

W taryfie wyjątkowej I na wywóz zboża w tytule taryfy po słowach "pastewnych (poz. a) i c) " dodaje się: "i d) ".

W t. w. XIII na wywóz drzewa w p. 2 "Opłaty" ustęp a) uzupełnia się zdaniem: "Przy przesyłkach materjałów tartych do Bydgoszczy lub Tczewa dla obróbki na heblarkach i dalszego wywozu zagranicę przewoźne oblicza się osobno za odległość do Bydgoszczy lub Tczewa i osobno do punktu granicznego lub portu według kl. wyj. E." P. 3 "Warunki stosowania" uzupełnia się zdaniem: "Przy przesyłkach do Gdańska, Gdyni, Tczewa i przystani rzecznych nadawca powinien w liście przewozowym zamieścić: "dla dalszego wywozu morzem".

W taryfie wyjątkowej XV na wywóz mebli w tytule dodaje się: "oraz mebli i łóżek drewnianych, niewyściełanych, w stanie surowym (z gr. 105 i 106)". W p. 2 "Opłaty" wprowadza się ustąp c): "za meble i łóżka drewniane, niewyściełane, w stanie surowym (z gr. 105 i 106) według klasy V".

W taryfie wyjątkowej XVIII na wywóz węgla w "Uwadze" w ust. a) po słowie: "Jamielnik" dodaje się: "dla potrzeb niemieckich kolei państwowych".

W taryfie wyjątkowej XIX na wywóz węgla w p. 2 "Opłaty" (Dz. U. R. P. № 15, poz. 114) zdanie: "Czasowo na okres 6-miesięczny, od dnia 1 marca do 31 sierpnia 1927 r." zmienia się na: "Czasowo, na okres 10 miesięczny, od dnia 1 marca do 31 grudnia 1927 r." W p. 3 "Warunki stosowania" po słowach: "8 tygodni" dodaje się: "od dnia przybycia przesyłki do Gdańska", wreszcie po słowach: "obowiązany jest załączyć" dodaje się: "w 2 egzemplarzach".

W "Uwadze" w ust. a) po słowie "załadowanego" dodaje się: "w Tczewie", w ust. b) początek zdania otrzymuje brzmienie: "Opłaty, ustalone w p. 2 "Opłaty" dla przesyłek do Tczewa", a w ust. c) (Dz. U. R. P. № 35, poz. 316 i № 46, poz. 418) termin: "do 31 sierpnia 1927 r." przedłuża się: "do 31 grudnia 1927 r." oraz po słowach: "a do Królewca" dodaje się: "lub Elbląga".

W tar. wyj. XX na wywóz węgla w p. 3 "Warunki stosowania" wyrazy "dunajske nadbrezie" zmienia się na: "pristav", a po słowie "Zebrzydowicami" dodaje się "Cieszynem".

W tar. wyj. XXIV na wywóz przetworów naftowych w p. 3 "Warunki stosowania" w ust. (3) po słowach (w cudzysłowie) "Warunków stosowania" dodaje się zdanie: "W tych wypadkach, kiedy przesyłka była adresowana na imię jednej z wyżej wymienionych organizacyj sprzedaży, dowód o dokonanym wywozie przesyłki zagranicę może głosić na nazwisko innej firmy pod warunkiem pisemnego potwierdzenia tożsamości przesyłki (co do jakości i ilości towaru) przez organizację".

W t. w. XXV na wywóz soli w p. 3 "Warunki stosowania" słowa "według taryf normalnie obowiązujących" zmienia się na: "według kl. IX" oraz słowa: "pomiędzy taryfą normalną" zmienia się na: "pomiędzy klasą IX".

W t. w. XXVIII na wywóz cementu w p. 3 "Warunki stosowania" dodaje się na początku zdanie następujące: "Przy przesyłkach do Gdańska, Gdyni i Tczewa nadawca powinien w liście przewozowym zamieścić: "dla dalszego wywozu morzem".

W taryfie wyjątkowej XLII na tranzytowy przewóz z Czechosłowacji w tytule taryfy włącza się nowe pozycje: "papieru gazetowego niesatynowanego w rolach, owiniętych w papier lub ujętych w deszczułki gr. 46 (czechosł. poz. P-2-b) " "i cementu gr. 61 (czechosł. poz. C-1)". W p. 1 "Obszar ważności" tejże taryfy wyjątkowej XLII dodaje się w końcu: "albo do granicy Państwa pod Jamielnikiem i Grajewem".

W taryfie wyjątkowej XLIV (Dz. U. R. P. № 33, poz. 299 i № 46, poz. 418) w p. 2 "Opłaty" w poz. 6) w ustępie drugim przed słowem "bekony" wstawia się: "mięso świeże, mrożone i solone oraz", w p. 3 "Warunki stosowania" w ustępie drugim po słowach "ma zastosowanie" dodaje się: "od stacyj granicznych", a w końcu tegoż p. 3 dodaje się zdanie: "Przy przesyłkach do Gdańska, Gdyni i Tczewa nadawca powinien w liście przewozowym zamieścić: "dla dalszego wywozu morzem".

W t. w. XLV na wywóz wód mineralnych (Dz. U. R. P. № 46, poz. 418) w p. 1 "Obszar ważności" po słowie: "Warszawa" dodaje się: "Toruń Przedmieście".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 września 1927 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024